Hafif Metro Günleri

0,0/10  (0 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
441 gösterim
"Karanlıkta yol alan hikâye karanlıkta son bulur" demesi ne, Borges'in sevdalısı? Esin perileri kurşuna dizilirken, kalemin kurşunlarında can verirken. Gecenin sessizliği bozulunca perdeleri açmak, ışığı kapamak istemiyorum. Güneşin doğuşundan bana ne? Güneşin altında eski(yen'i) bir şey olmadığını ayırt etmek istemiyorum. Yazılanlar hafifler, kurur, uçar, silinir güneşte. Sözcükler, tümceler, bütün canlılıklarını, koyuluklarını, tazeliklerini yitirir ya! Sayfalar da ağarır, sözcükler solar; gece serpilen renklerle kelebek kanadına dönen sayfalar, hücre duvarın(a)ı (tırm)andırır artık.

Hafif Metro Günleri, anlatıcısının zihninde ayrıntı avına çıkmış bir metin. "Tanımlanmayan" anlatıcıysa yaşamı da, tüm anlatıları da bir göstergeler kuyusu olarak görmeye başlamış, bu nedenle çevresinde gördüğü her şeyi durmaksızın yorumlayan, bu yorumlardan sonuçlar çıkaran, öfkeli ve alaycı bir kent gezgini.
Hafif Metro Günleri, 1998'de "anlatı" olarak yayımlanmıştı; Yalçın sonraki baskılarda kitabına, türlü nedenlerle, "roman" demeyi uygun gördü.
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  106
 • ISBN:
  9789750717789
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Deniz Keskin 
16 Şub 15:41 · Kitabı okudu · 72 günde · Puan vermedi

Ben de metro yolculukları sırasında okudum. Deneme tadında bir kitap. Çok çok başarılı olduğunu söyleyemesem de kelime oyunu sevenler için tavsiye edebilirim.

Kitaptan 1 Alıntı

İsmet Süreyya Aydındal 
26 Eyl 2014 · Kitabı okudu · Puan vermedi

(…) Bütün bir gece, sözcükler, göçmen kuşlar gibi küme küme gelip boş kâğıtların üstüne kondular. Sabaha kadar cıvıldaştılar. Sabaha karşı başımı yastığa koyabildiğimde başım kum saatinden farksızdı. Sağa sola dönüp durdum; kum taneleri düştü pıt pıt, o kulaktan o kulağa.

Hafif Metro Günleri, Murat Yalçın (Sayfa 45)Hafif Metro Günleri, Murat Yalçın (Sayfa 45)