Hafıza Teknikleri İle Beyin Gücünü Geliştirme

7,9/10  (9 Oy) · 
37 okunma  · 
8 beğeni  · 
755 gösterim
Her insanın doğuştan getirdiği muazzam bir zihinsel potansiyeli vardır. Fakat bilim adamlarının araştırmalarına göre bu kapasitenin ancak % 1 gibi çok az kısmı kullanılmaktadır. Oysa günümüz dünyasında bu oranı çok daha yukarılara çıkarabilecek teknikler mevcut. 

Bu bakış açısıyla hazırlanan bu kitap; 7`den 70`e herkesin zihinsel potansiyelini ve hafıza gücünü geliştirmesi amacıyla hazırlanmış olup, özellikle eğitim-öğretim hayatında bu tekniklerin etkin bir şekilde kullanımını hedeflemektedir.

Bir Hafıza eğitim uzmanı olan Oğuz Saygın ve bu teknikleri hayatlarının bir çok alanında başarıyla uygulayan 13 ve 15 yaşlarındaki iki öğrencisinin ortak eseri olan bu çalışmada, 

Beyni etkin kullanmak
Kelimeler, atasözleri, vecizeler ve uzun metinlerin hafızaya alınması;
İsimler - yüzler ve çok sayıda telefon numaralarının hafızaya alınmasının sırları anlatılmakla ve daha birçok ilginç bilgiler verilmektedir. 
Kitapta ayrıca bu üç hafıza eğitimcisi ve uygulayıcısının TV ve seminerlerde yaşadıkları sıra dışı ve ilginç olaylara da yer verilmektedir. Bu kitaptaki teknikler ve uygulamalar sayesinde kolay ve güzel öğrenmenin önemli bir anahtarını elde etmiş olacaksınız.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2010
 • Sayfa Sayısı:
  141
 • ISBN:
  9789758243884
 • Yayınevi:
  Hayat Yayınları
 • Kitabın Türü:
kitapkurduxxx 
23 Oca 11:01 · Kitabı okudu · 10 günde · 9/10 puan

Alıştırmalarla zenginleştiriliş Tecrübe sahibi yazarımızın güzel bir kitabı ilginiz varsa okumalısınız Kitap sayesinde çok şey öğrendim Temel hafıza çivileri hakkında bilgi edinerek diğer insanlardan bir adım öne geçin

esraaltunerrr 
16 Eyl 2014 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Daha çok pratiğe yönelik bir kitap olduğu için yapmazsanız faydasını almazsınız. Cilt bakım tarifleri gibi. Yaparsanız sonuç alırsınız, yapmazsanız yaş aldıkça yaşlanırsınız. Bu konuda daha öncesinde seminere katıldığım için aynı bilgilerin tekrarı oldu benim için...

Kitaptan 9 Alıntı

Said OKUR 
 03 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

sağ ve sol beyin
Tarihteki bütün dehâlar, büyük buluş yapanlar, üstün kişiler, hep beyninin iki yarısını da mükemmel bir işbirliği içinde kullanan kimselerdir.

Hafıza Teknikleri İle Beyin Gücünü Geliştirme, Oğuz Saygın (Sayfa 35 - Hayat Yayınları, 2000)Hafıza Teknikleri İle Beyin Gücünü Geliştirme, Oğuz Saygın (Sayfa 35 - Hayat Yayınları, 2000)
Said OKUR 
15 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İbni Sina
Büyük âlim İbni Sina çocukluk yıllarında matematik dersinde başarısız olur ve medreseden kaçar. Gide gide bir kuyunun başına varır. Kuyudan kovayla su çekmek için eğildiğinde, kuyunun ağzını çevreleyen taşlar üzerindeki ip izlerini görür. İp, gide gele, o sert taşlar üzerinde izler bırakmıştır. Bu, küçük İbni Sina'yı derin düşüncelere götürür ve:
"Bu yumuşacık ip, gide gele gide gele bu sert taş üzerinde bu izleri yaparsa, ben de azimle çalışırsam, matematiği başarırım." der ve o kuyunun başından tekrar derslerinin başına döner. Böylece, bildiğimiz İbni Sina ortaya çıkar.
Çalışmak, özellikle sistemli çalışmak zekâyı, hafızayı açtığı gibi, tembellik de köreltir.

Hafıza Teknikleri İle Beyin Gücünü Geliştirme, Oğuz Saygın (Sayfa 27 - Hayat Yayınları, 2000)Hafıza Teknikleri İle Beyin Gücünü Geliştirme, Oğuz Saygın (Sayfa 27 - Hayat Yayınları, 2000)
Yunus 
 07 Oca 17:18 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Yetenek ortaktır; herkes ona sahiptir. Ama nadir olan, yeteneklerin bizi götürdüğü yere gitme cesaretidir.". Anonim...

Hafıza Teknikleri İle Beyin Gücünü Geliştirme, Oğuz Saygın (Sayfa 81 - undefined)Hafıza Teknikleri İle Beyin Gücünü Geliştirme, Oğuz Saygın (Sayfa 81 - undefined)
Said OKUR 
15 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İmam Buhari
Bu şahsiyetten, çok çarpıcı bir örnek daha verelim: Buhari'nin Bağdat'a bir gidişinde, oradaki bir kısım hadis âlimleri ve hukukçular, onu sınava çekip bilgisini ve hafıza gücünü ölçmek isterler.

Bu maksatla 100 hadis seçerler ve bu hadislerin metinleriyle haber zincirlerini birbirine karıştırırlar. Sonra bu hadisleri on kişiye, onar onar dağıtırlar. Buhari'nin bulunduğu bir topluluk içinde, bu on kişiden her biri, elindeki on hadis ve haber zincirini, sırasıyla tek tek İmam Buhari'ye sorar. O da hepsine, verilen bilgiler yanlış olduğu için, "Böyle bir hadis bilmiyorum" diye cevap verir. Bu durumda, insanların, özellikle onu müşkil duruma düşürmek isteyenlerin hâllerini tahmin edersiniz. Böylece 100 soru da biter.

Bundan sonra Buhari, ilk şahsa döner ve "Senin birinci hadisin şöyle, haber zinciri de şöyle" diyerek onu düzeltir. Sonra ikinci hadise geçer, onu da aynı şekilde düzeltir. Böylece, 100 hadisi de, metni ve haber zincirleriyle beraber düzelterek, hiçbir kişiyi ve sırayı şaşırmadan, hepsini de tam ve doğru olarak söyler.

Hafıza Teknikleri İle Beyin Gücünü Geliştirme, Oğuz Saygın (Sayfa 29 - Hayat Yayınları, 2000)Hafıza Teknikleri İle Beyin Gücünü Geliştirme, Oğuz Saygın (Sayfa 29 - Hayat Yayınları, 2000)
Said OKUR 
15 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İmam Buhari
Ayrıca, Tony Buzan'ın "Dehanın El Kitabı" adlı eserinde kısaca belirttiği gibi, büyük bir hadis alimi olan İmam Buhari 300.000 hadisi, haber zinciri ile beraber ezberlemiştir ki, bu yaklaşık 21 milyon kelime eder.
Bir arkadaşı, Buhari'yi şöyle anlatıyor: "Buhari, işittiklerini, küçük yaşına rağmen yazmıyor, ezberliyordu. Basra'da bizimle beraber hadis alimlerini dolaşırdı; biz yazardık, fakat o yazmazdı. Biz de ona, yazmamasının sebebini sorar dururduk. Aradan onaltı gün geçmişti ki bize, 'Artık bana sataşmakta çok oldunuz. Yazdıklarınızı getirip gösterin bakalım.' dedi. Getirdik. Hepsini ezberden okuyuverdi."
Buhari'nin bir hadisi ezberlemesi için, bir defa işitmesi veya okuması yetiyordu.

Hafıza Teknikleri İle Beyin Gücünü Geliştirme, Oğuz Saygın (Sayfa 28 - Hayat Yayınları, 2000)Hafıza Teknikleri İle Beyin Gücünü Geliştirme, Oğuz Saygın (Sayfa 28 - Hayat Yayınları, 2000)
Said OKUR 
15 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Uzmanlar, normal insanların mevcut beyin kapasitelerinin çok azını, bazı uzmanlar ancak %1 kadarını kullanabildiğini söylemektedirler.

Hafıza Teknikleri İle Beyin Gücünü Geliştirme, Oğuz Saygın (Sayfa 26 - Hayat Yayınları, 2000)Hafıza Teknikleri İle Beyin Gücünü Geliştirme, Oğuz Saygın (Sayfa 26 - Hayat Yayınları, 2000)
Said OKUR 
15 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dominic O'Brien
Tarihte "inanılmaz" denilebilecek hafızalar var. Bunlardan birisi olan Dominic O'Brien hafıza sistemlerini öğrendiğinde, para kazanmak için bir yol arar ve maalesef bu bilgi ve beceriyi çok kötü bir yolda kullanır. Her akşam bir kumarhaneye giderek 21 diye bilinen Black Jack adlı oyunu oynamaya başlar.
Bu oyunda kâğıt takip etmek son derece önemli olduğundan, bütün kâğıtları hafızasına alan ve hangi kâğıdın kullanıldığını bilen Dominic O'Brien her akşam büyük paralar kazanmaya başlar. Ancak, onun bu yeteneğini keşfeden kumarhane sahipleri onun kumarhanelerine girmesini yasaklarlar. Dominic O'Brien için tek bir seçenek kalır: Hafıza eğitimi vermek ve müthiş hafıza gösterileri yapmak. O da bunu yapar ve bu sayede çok zengin olur.

Hafıza Teknikleri İle Beyin Gücünü Geliştirme, Oğuz Saygın (Sayfa 27 - Hayat Yayınları, 2000)Hafıza Teknikleri İle Beyin Gücünü Geliştirme, Oğuz Saygın (Sayfa 27 - Hayat Yayınları, 2000)