Hafızanın 7 Günahı Zihnimiz Nasıl Unutur ve Hatırlar?

9,0/10  (1 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
432 gösterim
Evden çıkarken kapıyı kilitledim mi acaba?
Anahtar daha biraz önce elimdeydi, peki şimdi nerede?
Bu kadını tanıyorum, ama adı neydi, dilimin ucunda...
Ne yaparsam yapayım, onu bir türlü unutamıyorum.

Hepimiz, hatta genç olanlarımız bile, sürekli bu tür durumlarla karşı karşıya kalmışızdır. Daniel L. Schacter, Hafızanın Yedi Günahı adlı kitabında hepimizin şikâyet edip yakındığı bu durumu örnekler ve bilimsel veriler ışığında, ama akıcı bir şekilde ele alıyor. Hafızamızın işlediği günahları tek tek sıralarken aslında bu günahların bir kusur değil, bir erdem olduğunun altını çizerek unutma ve hatırlamaya çok farklı bir pencereden bakıyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2011
 • Sayfa Sayısı:
  360
 • ISBN:
  9786055514631
 • Çeviri:
  Solina Silahlı
 • Yayınevi:
  Pozitif Yayınları
 • Kitabın Türü:
Cemre Kara 
17 Tem 2016 · Kitabı okudu · 191 günde · 7/10 puan

Psikoloji dersinde işlediğimiz konuyu ayrıntılarıyla öğrenmek için okudum fakat sanırım çok büyük beklentim varmış olmalı ki tatmin olamadım yani iyi hazırlamış bir kaynak ama akılda kalıcı şeyler az.Yazar çok üst bir dil kullanmamış ama en çok son bölümü sevdim yedi günah lütuf mu kusur mu bölümünü. Sürekli bir şeyler unutanlar Hafızasına sövenler mutlaka okusun :)

Aysel Allahverdiyeva 
23 Şub 21:05 · Kitabı okudu · 4 günde

İnsanların 1 günde yaşadıklarının sadece 7% hafızalarında kalmaktadır. Araştırmalar sonucu bir çok şeyleri hafızalarında tutamayan insanlara asıl sebeb olarak günlük yaşamlarındakı problemleri, stressleri, asabi olmalarını göstere bilirim.Bir şeye dikkatinizi çekmek isterim ki, eğer psikolojik sorunlarınız varsa ilk önce kendinize zarar veriyorsunuz.Kendinize psikolojik destek olun ki, sevdiklerinizede destek olasınız.