Giriş Yap

Haklar ve Vazifeler

“Hâlık’a isyan olan işte mahlûka itaat olunmaz.” -Ahmed b. Hanbel, I, 131, r. 1095; Taberâni, Mu’cemü’l-kebîr, XVIII, 165, r. 367.
·
Reklam
·
Reklamlar hakkında
Para insanın ve insanlığın ölçüsüdür.
İyi bak ki dün bir bebektin, hiçbir şey bilmiyordun. Hep ağlar dururdun. Fakat büyüdün; bugün de kabına sığmıyorsun. Yanında toprak altına girip nasıl çürüyeceğini hiç hesapladın mı? Sen bu varlığa boşuna mı geldin acaba? Ye, iç, yaşa, sonra da ölüp git! Eğer o mezar âleminde göreceklerini bir hatırlarsan o da sana yeter. Onun için evleri ocakları söndüren, çocukları yetim, kadınları dul bırakan ölümü daima hatırlayınız ve gidişatınızı da ona göre ayarlayınız.
Başlarımızdaki çok basit bir takkenin bile bir yapıcısı oluyor da bu koca kâinat, içindeki sayısız mevcudât ve mahlukâtı ile birlikte hiç sahipsiz olur mu dersiniz?
Reklam
·
Reklamlar hakkında
“Resûlullah (sav) bir hutbe okumuşlardı ki o hutbenin bir mislini bir daha katiyen işitmedik. “Eğer siz benim bildiklerimi bilmiş olsanız az güler ve çok ağlarsınız.” demesi üzerine ashab-ı kirâm yüzlerini döverek burunlarından nefes alarak hıçkıra hıçkıra ağladılar.” -Buhârî, “Tefsîr”, 12, r. 4621; Müslim, “Fedâil”, 134.
2
15
143 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.
©2022 · 1000Kitap Web Uygulaması · 2.28.14