Halepçe'den Gelen Sevgili

·
Okunma
·
Beğeni
·
874
Gösterim
Adı:
Halepçe'den Gelen Sevgili
Baskı tarihi:
2009
Sayfa sayısı:
168
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755704203
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayıncılık
Suzan Samancı'nın son romanı Halepçe'den Gelen Sevgili, yakın tarihte gerçekleşen, herkesin nefretle kınadığı Halepçe katliamını konu alan bir roman. Bu katliamda ailesini kaybeden Delila'nın,

Halepçe'den Diyarbakır'a, İstanbul'dan Cenevre'ye uzanan öyküsü.
168 syf.
·11 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bazı kitaplar vardır bir solukta okunan bazısı vardır acısı deminde saklı çay gibi damağa dokunan yutunca midenizi yakan...kitabı okumaya başladığımda hemen bitiremeyecegimi anladım...hatta araya bir kaç şiir kitabı da sıkıştırdım...baştan sona kafamı düşüncelerle yoran bir kitap oldu. Biraz daha sorgulamaya, biraz daha eleştirmeye başladım düzeni...bütün dünyanın bildiği bir katliamın felaket sonuçları...Delila da bu katliamda annesini babasını ve abisini kaybeden küçük bir kız çocuğu sadece...ve Ona dokunan sihirli bir el: Zeynep. Değişen bir hayat, mülteci ama yurtlu, yabancı ama yerli...ve sonunda çok başarılı bir kadın. Ama geçmişine sesine olan özlemi hâlâ taze bir çocuk...
168 syf.
·3 günde·Puan vermedi
İnsan olabilmek, birtakım erdemler gerektirir ki bu erdemlerin en başında vicdan gelir. İster insan ister hayvan olsun, tüm canlıların maruz kaldığı haksızlık, eziyet ve zulümlere karşı bir duruş sergilemek insan olmanın ilk gereği olsa gerek. Çünkü zulmün dini, dili, ırkı ve mezhebi olmaz, olamaz. Tam da bugün yirmi sekizinci yılını geride bıraktığımız Hocalı, Srebrenitsa, Hama, Nazi, Aborjin, Taejon,Doğu Türkistan katliamları ne ise Halepçe de odur, acıtır, yaralar, kanatır. Okumaya, öğrenmeye, dinlemeye ve ilgili görsellere bakmaya bile yürek dayanmaz iken hiçbir Allahın kulu kalkıp da bu yaşanmışlıkları yok sayamaz.

İbrahim Suresi 42.Ayette bize şöyle sesleniyor Allahü Teala : "Sakın Allah'ı, zalimlerin yaptıklarından habersiz sanma; sadece gözlerin dışarı fırlayacağı bir güne kadar onları ertelemektedir."

Tarih: 16 Mart 1988
Yer: Halepçe

Nevruz Bayramını coşkuyla karşılamaya hazırlanan halk, Halepçe semalarından yayılan elma kokusu ile bir an afalladı, hayatlarında, yedikleri elma bile sayılı olan yoksul yöre çocukları, kokuya doğru koştu. Ve son sözleri de "Anne, elma kokuyor" oldu... Saddam Hüseyin önderliğindeki Irak Hava Kuvvetleri, üç saat süre boyunca, MIG-23 uçaklarıyla, Halepçe'ye kimyasal gaz bombaları yağdırmıştı.Bu bombardımanın ardından, safran rengi bir yağmura teslim olmuştu Halepçe.
Ve resmi kayıtlara göre, bu elma kokulu kimyasal saldırıdan geriye,6375 ölü, 7000'den fazla yaralı ve sağ kalıp, sonrasında hergün ölmekten beter olan binlerce insan kaldı.
WHO(Dünya Sağlık Örgütü) nun raporlarına göre ise bu rakamlar gerçekten çok uzaktı. Zira bu soykırım girişimi, 43.753 kişinin ölümü, 62.200 kişinin sakat kalması ve 100.000 e yakın engelli doğum ile sonuçlanmıştı. O sırada cereyan eden İran-Irak Savaşı nedeniyle, yöre erkeklerinin büyük çoğunluğunun savaşta olması dolayısıyla da, ölenler hep kadın, çocuk ve yaşlılardı.

"Ölümün coğrafyasında,
Yitik birer çocuktuk,
Dilsizdik, kimsesizdik, kimliksizdik,
Ama insandık..."
Mehmed Uzun

1962 Diyarbakır doğumlu olan Suzan Samancı, edebiyat dünyasına şiir ile adım atan cenahtan. İmam Hatip Lisesinin ardından İlahiyat okuyan ancak sonrasında komünist damgası yiyen bir Din Kültürü öğretmeninin kızı. Kalemi ile birçok inceleme ve teze de konu olmuş kendisi.Roman ve öykü türünde eserler veren Samancı'nın bu eserleri Flamanca, Almanca, İngilizce, Fransızca, İsveççe, İtalyanca, İspanyolca ve Kürtçe gibi birçok dile çevrilmiş. Ana dili Kürtçe olan yazarımız, eserlerini meydana getirirken Türkçe kullanmış. Ama öyle kusursuz bir kullanım ki, bunun ana dili olmadığına inanmak gerçekten çok güç.

"Kıraç Dağlar Kar Tuttu" adlı öykü kitabı ile 1997 yılı Orhan Kemal Öykü Yarışmasında ikincilik alan Suzan Samancı, yıllar sonra bir röportajında bu durum hakkında şu cümleleri kuruyor :
"1997'de Orhan Kemal Öykü Yarışmasına katılan - Kıraç Dağlar Kar Tuttu-adlı öykü kitabıma oy birliğiyle birincilik verilirken, Adana Gazeteciler Cemiyeti, kurulda buna müdahale ediyor, seçici kuruldan Demirtaş Ceyhun, Siz gerçekçi edebiyatın önünü tıkıyorsunuz diye, jüri üyeliğinden çekiliyor. İkincilik ödülü verildi, törende çok şey duydum. Refik Durbaş henüz yaşıyorken, kulaklarını çınlatmak gerek, Diyarbakır'daki görüşmemizde, ödül ile ilgili kaygılarını dile getirmişti. Bu durumdan sonra hiç bir ödüle katılmadım, Leyla Erbil ne kadar haklıymış."

Halepçe Katliamında annesini, babasını ve ağabeyini kaybeden Delila adlı küçük bir kız çocuğu ile onun koruyucu ebeveynliğini üstlenen Öğretmen Zeynep arasında yaşananları Halepçe, Diyarbakır, İstanbul ve Cenevre hattı üzerinden, dengbejliğe yakın bir üslupla aktarıyor bizlere.
Doğuda geleneksel temalar ile yoğrulan Delila, İstanbul ve Cenevre'ye gidince kendini modern hayatın tam da göbeğinde bulacak ve bir bocalama yaşayacaktır.

Acı, zulüm, kadınlık, aşk, sevgi, ölüm, mültecilik, barış ve halkların kardeşliği adına bizlere çok şeyler söylüyor Halepçe'den Gelen Sevgili.

"Bir Cuma sebze alıyordum köylü pazarından,nar satan adamın boynundaki haça takıldı gözüm. Adam gülümsedi, "Hepimizin Tanrısı bir, el açışımız farklı," dedi. "

Eserde evrensel bir dil kullanmış yazar. Şahit olduğu acıları, yaşadığı dışlanmışlıkları ya da kimliğini ön plana çıkarıp, saf tutarak hislerini asla militanca dökmemiş satırlara. Sloganlardan, siyasi söylem ve analizlerden uzak, edebi bir anlatım hakim romana.

Sözün özü, Suzan Samancı, yıllardan beri süregelen kimlik kargaşalarının mevcut olduğu coğrafyamızda, gözardı edilen bir halkın çığlığı olarak, ne yazık ki ülkemizin "ötekileştirilmiş" yazarlarından biri. Oysa herkes bilincine varmalı ki, bizler sizin ötekileştirdiğiniz "öteki" lerle birlikte güzeliz, "öteki" lerle bir bütünüz.

Dünya tarihine kara bir iz bırakmış bu realiteyi, estetik ve edebi bir açıdan okumak isteyenler için ısrarla öneririm bu eseri. Yazarın konuya duyarlılığı, inceliği, hüznü ve güçlü gözlem yeteneği takdire şayan boyutta. Okurken kah sarsan, kah düşündüren kah sorgulatan kah empati yapmaya iten türden...

Rahmetli Aliya İzzetbegoviç'in şu cümlesi lütfen küpe olsun kulaklarımıza:
"Soykırımları unutmayın.Çünkü unutulan soykırımlar tekerrür eder."

Barışın, hoşgörünün ve kardeşliğin egemen olacağı, huzurlu günlere kavuşmak dileğiyle...

Saçlarım tutuştu önce,
Gözlerim yandı kavruldu.
Bir avuç kül oluverdim,
Külüm havaya savruldu.

Benim sizden kendim için
Hiçbir şey istediğim yok.
Şeker bile yiyemez ki
Kaât gibi yanan çocuk.

Çalıyorum kapınızı,
Teyze, amca, bir imza ver.
Çocuklar öldürülmesin
Şeker de yiyebilsinler.
Nazım Hikmet
168 syf.
·3 günde·Puan vermedi
Cümleleri güzel ve derin anlamlı ama nedense yavaş ilerleyen bir kitap. Okurken çok sıkıldım. Bir an önce bitmesini istedim. Olay örgüsü çok sarmadı. Galiba Halepçe'yi anlatan başka bir kitap bulmalıyım
168 syf.
·5/10 puan
Halepçe'yi öğrendiğim günden beri hep kavuşmak istediğim bir sevgili gibi karşımda duruyor. "Daye behna sêva te" cümlesi tüm benliğimi sarsan bir cinayet gibi. Duydukça icim ağrıyor Halepçe isminde. Büyük bir umutla başladığım kitap ne yazık ki beklediğim kadar sarmadı beni. Ben halepçeden bir çiçek bekliyordum gönlümün bahçesinde açılacak olan. Olmadı. Kendi dokumda koşacak kimseyi bulamadım.
168 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Aşk söylenen șeydi, sevgi ise bu soylenișin olușum süreci
Meleyê Cızîrî'nin mısralarını dilinden düșürmüyordu️️️
Mihneti çoktur așkın |șüphesiz bir beladır aşk |Hoș geçer onunla ömür |Derd û deva ile yașamaktır aşk

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Halepçe'den Gelen Sevgili
Baskı tarihi:
2009
Sayfa sayısı:
168
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789755704203
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sel Yayıncılık
Suzan Samancı'nın son romanı Halepçe'den Gelen Sevgili, yakın tarihte gerçekleşen, herkesin nefretle kınadığı Halepçe katliamını konu alan bir roman. Bu katliamda ailesini kaybeden Delila'nın,

Halepçe'den Diyarbakır'a, İstanbul'dan Cenevre'ye uzanan öyküsü.

Kitabı okuyanlar 30 okur

  • BERNA ÇAKMAK
  • Berhim
  • Ali İPEK
  • Nazlı Çetin
  • Seren Yıldırım
  • Fatoş
  • Bookscooks
  • Ayşe Aktaş
  • Berivan Çelik Duyuran
  • Ezgi yalman

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%8.3 (1)
9
%0
8
%33.3 (4)
7
%8.3 (1)
6
%16.7 (2)
5
%16.7 (2)
4
%8.3 (1)
3
%8.3 (1)
2
%0
1
%0