Adı:
Halkın Dostları Kimlerdir
Baskı tarihi:
1996
Sayfa sayısı:
228
Format:
Karton kapak
ISBN:
2880000077268
Kitabın türü:
Çeviri:
Vahap S. Erdoğdu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sol Yayinlari
İçindekiler

Birinci Kısım


Yayıncının Notu


Bu Baskıya Not


Üçüncü Kısım


Ek I
Ek II
Ek III

Açıklayıcı Notlar

(Tanıtım Yazısından)
228 syf.
·77 günde·Beğendi·10/10
Lenin'in adının ilk defa duyulmasını sağlayan bu ünlü polemik kitabını sonunda bitirdim. Lenin'in eserlerini okurken bir yöntem belirlemiş ve son eserinden ilk eserine doğru okuma yapmayı denemeye karar vermiştim. Gerçekten de Lenin'in ilk kitaplarından biri olan eseri okurken sindirerek, tekrar tekrar dönerek okumak durumunda kaldım. O dönemin politik havasına hakim olmak adına sürecin sonrasını bilmek daha iyi bir okumayı sağlıyor.

Kitapta ayrıca anarşist gelenekli Narodnik hareketinin sonrasında liberalizme evrilen ve köylü sorununda büyük toprak sahiplerinin, büyük kapitalistlerin çıkarları adına program geliştirmelerinin eleştirisi mevcut. Çok değil birkaç yıl sonra Marksist hareketin içinden de bu yönde bir akım doğuyor (günümüzde sosyal demokrasi) ve sonrasında Lenin'in başını çektiği Bolşevikler bu akımdan kopuyor. Her iki kopuş ve teşhir süreci de birbirlerine benzemekte. Aynı şekilde anarşizm ve ütopik sosyalizmler ile Marksizmin farkları da kitapta kısa da olsa bahsediliyor.
Sosyalizm (...) çalışan halkın sömürülmesine karşı protesto ve savaşıma, bu sömürünün tam olarak kaldırılması uğruna savaşıma verilen addır...
İşçi sınıfının küçük-burjuvaziye ve onun programına karşı tutumu ne olmalıdır? Ve bu soru, bu sınıfın ikili niteliği hesaba katılmadıkça yanıtlanamaz (Rusya'da bu ikilik, büyük burjuvazi ile küçük-burjuvazi arasındaki uzlaşmaz karşıtlığın daha az gelişmiş olmasından ötürü, özellikle belirgindir.) Küçük-burjuvazi, genel demokratik istemler koyduğu, yani ortaçağın ve sertliğin tüm kalıntılarına karşı savaştığı ölçüde ilericidir; bir küçük-burjuvazi olarak durumunu korumak için savaştığı ve ülkenin burjuva çizgilerdeki genel gelişmesini geciktirmeye, geriye döndürmeye çalıştığı ölçüde gericidir.
(...)
Küçük-burjuva programının bu iki yanı arasında kesin bir ayrım yapılmalı ve bu teorilerin herhangi bir açıdan sosyalist nitelikte olduğu reddedilirken, ve bunların gerici yönleriyle savaşılırken demokratik yanları unutulmamalıdır.
Materyalistler (marksistler) toplumsal yaşamın yalnızca ekonomik değil, tüm yönlerini tahlil etmek gerektiği konusunu öne süren ilk sosyalistlerdir. (...) Bu, Kapital'de ve önceki sosyalistlere oranla sosyal-demokratların taktiklerinde çok açık bir biçimde ifade edilmiştir. Marx, doğrudan doğruya, sorunların ekonomik yönle sınırlanmamasını istemiştir.
Sosyalistlerin görevi, toplumsal ve ekonomik gelişmenin fiili yolunda duran fiili ve gerçek düşmanlara karşı fiili savaşımında proletaryanın ideolojik önderleri olmak olduğu zaman tümüyle farklıdır. Bu koşullar altında teorik ve pratik çalışma, kıdemli Alman Sosyal-Demokratı Liebknecht tarafından yerinde olarak şöyle tanımlanan tek bir çalışma içinde kaynaşır: Studieren, Propagandieren, Organisieren (İnceleme, Propaganda, Örgütlenme)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Halkın Dostları Kimlerdir
Baskı tarihi:
1996
Sayfa sayısı:
228
Format:
Karton kapak
ISBN:
2880000077268
Kitabın türü:
Çeviri:
Vahap S. Erdoğdu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Sol Yayinlari
İçindekiler

Birinci Kısım


Yayıncının Notu


Bu Baskıya Not


Üçüncü Kısım


Ek I
Ek II
Ek III

Açıklayıcı Notlar

(Tanıtım Yazısından)

Kitabı okuyanlar 14 okur

  • Ali
  • Ekrem özgiray
  • Cansu Karuk
  • Yaşar Güzel
  • Sedat Gövyaprak
  • ferdi alataş
  • Berkay Peker
  • kaan muhammet şahin
  • ozan erdoğan
  • Tarihsel Maddeci

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%71.4 (5)
9
%14.3 (1)
8
%14.3 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0