Hallac-ı Mansur

Wolfgang Günter Lerch

Hallac-ı Mansur Yorumları ve İncelemeleri

Hallac-ı Mansur yorumları ve incelemelerini, Hallac-ı Mansur kitabı hakkındaki okur görüşlerini , Hallac-ı Mansur puanlarını 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.

Puan

8.310 üzerinden
334 Puan · 63 İnceleme
238 syf.
6/10 puan verdi
·
3 günde okudu
Son bölümü okuduktan sonra ilk soru şu olmalı "başlangıç hikayenin sonu nerede?" Anlatım içinde anlatım ahenkli olmuş. Ancak Hallac'in hikayesi son bulurken diğer hikaye havada asılı kalmış. Ben ne yazık ki diğer mesnevi kitaplarındaki huzuru anlatıyı bu kitapta bulamadım. Hikaye çok üstün ilerlediği için Hallac in son konuşması bile havada kaldı. Kısacası kitap beni düşündürmedi sadece okuttu
Hallac-ı  Mansur
Hallac-ı MansurWolfgang Günter Lerch · Yurt Kitap Yayın · 20001.347 okunma
·
Puan vermedi
“Eppur sie muove” *
(Her şeye rağmen dünya dönüyor)* İnsanların gönüllerindeki sırları pamuk gibi lif lif edip açığa vurduğu için "Hallac" ve davasının zafere ulaşmış olduğuna işaretle de "Mansur" (Hallâc-ı Mansur) adıyla, bilinir... -ayrıca; ●Hindistan’da "Al-Mucit" (icad eden,
Hallac-ı  Mansur
Hallac-ı MansurWolfgang Günter Lerch · Yurt Kitap Yayın · 20001.347 okunma
238 syf.
·
Puan vermedi
Hallac Fazla mı uçtu?!
Hallac-ı Mansuru bilmeyen yoktur herhalde. Enel Hak derken Akıl ve Ruh sağlığı ne haldeydi bilmiyorum ama bu kitaba göre analiz yaparsam Sınırların ötesine geçmiş! Hallac-ı Mansurun hayatını tam bilmiyorum, bilgim, okuduğum 2 kitap ve bazı makalelerden ibaret. Mansur çok derin sulara dalmıştı, kimse onun aklını ve kalbini tatmin edecek cevapları veremiyordu bu yüzden daldan dala konuyor, her kapıyı çalıyordu, hatta maymun iştahlı bir kişilik izlenimi veriyor. Hallac-ı Mansur gerçekten "her doğru her yerde söylenmez" lafının kurbanı mı oldu yoksa gerçekten küfre giren bir söz yüzünden mi öldürüldü bu sorunun cevabı ahirete kaldı. Hüküm ALLAH'IN. Hallac-ı Mansur kitabı okunması çok keyifli ve akıcı bir kitap. Bir Romanda olması gereken bütün kriterleri taşıyor. Olayları, kişileri, duyguları gayet başarılı şekilde aktarıyor. Kitap gerçek ve akademik belgeler ile şekillendirildi tabi ki yazarın da uyarlamaları olmuştur. Bazı felsefi ve tasavvufi yerler var bilmeyenin sınırları kırılır. Biraz İran rejiminin şah dönemi ve sonrası için tespitler var. Kitap bir Alman araştırmacısı ve iki iranlı bilim insanının fantastik bir şekilde günümüzden geçmişe, yani Hallac-ı Mansur zamanına gidişini anlatıyor. onların kaybolması üzerine İran'a gelip araştırma yapan gazeteci, bu gizemli olayları araştırmaya başlıyor ve böylece bir günümüz birde geçmişe gidip geliyoruz. Kurgusu çok güzel hatta biraz bilim kurgu bile katılmış oldu. İyi okumalar.
Hallac-ı  Mansur
Hallac-ı MansurWolfgang Günter Lerch · Yurt Kitap Yayın · 20001.347 okunma
238 syf.
7/10 puan verdi
·
18 günde okudu
Dini kitapları sevmem, okumam. Fakat dinler tarihinde Hasan Sabbah, Hallac-ı Mansur gibi döneminde anlaşılmayan kişileri okumayı severim. Bu kurgulanmış tarihi romanda istediğimi aldığımı söyleyemem, fakat hayal kırıklığına da uğramadım. Öncelikle kitap sürükleyici değil. Bir an önce bitsin derdine çok düştüm. Olay örgüsü ise çok saçma geldi. 2 İranlı ve yabancı bir araştırmacının aniden ortadan kaybolup zaman içinde yolculuk yapmaları ve kendilerini Hallac-ı Mansur'un asıldığı günde bulmaları_26 Mart 922_. Bunun yerine olay örgüsü bizzat o dönemi kapsayacak şekilde kurulsaydı çok daha başarılı olurdu diye düşünüyorum. Bu şekilde Hallac-ı Mansur'un 'romanı' daha ayrıntılı yazılabilirdi. Kitap okunabilir mi, evet. Fakat okuduktan sonra konu ile ilgili kapsamlı çalışılmalı.
Hallac-ı  Mansur
Hallac-ı MansurWolfgang Günter Lerch · Yurt Kitap Yayın · 20001.347 okunma
238 syf.
7/10 puan verdi
Hiç de tarzım olmayan bir kitapdı şöyleki dinler tarihi ,din üzerinden yapılan siyasetleri ve özellikle de arapların yaptıkları yobazlıklarla ilgili kitapları okuyamıyorum..kitabın yazarı Wolfgang Günter Lerch (Frankfurt Allgemeine gazetesinin Ortadoğu editörüymüş kitabı yazdığında ama şimdilerde Avrupa konseyinin genişlemeden sorumlu bakan üyesi) aslında tamamen yüz kızartıcı böyle bir dini yobazlık olmaz olsun denilebilecek Hallac ı mansur isimli bir adamın ve tek suçu da tanrıyla olan maneviyatının gereği hislerini halka açıklamaya cüret etmek olup,devrin mollaları tarafından devlet düşmanı ilan edilmesi ve bunu izleyen süreçte 922 yılında Bağdat'da fetva ile çarmıha gerilip işkencelerle idam edilmesini anlatıyor.Başlarda güzel akıcı ilerledi ama ortaları çok sıkıcıydı..Ta ki Hallac-ı mansur un ölmeden önce idam sehbasında onu izlemeye gelen halka söylediği son sözlerini okudaktan sonra fikrim tamen değişti çünkü şu anda da geçirliliğini sürdüren cümleler en az 2-3 kere okunmalık cinsden ...son olarak bu katliamın üzerinden binlerce yıl geçmiş ama insanlar yobazlık yapmaya devam etmiş ve kimbilir kitaplara yazılan ,yazılmayan daha kaç hallacı mansurl
Hallac-ı  Mansur
Hallac-ı MansurWolfgang Günter Lerch · Yurt Kitap Yayın · 20001.347 okunma
238 syf.
·
Puan vermedi
·
16 günde okudu
Enel Hak
Romanın konusu ise Hallac-ı Mansur ile ilgili araştırma yapmak için İran’a giden Profesör Klapproth’un bir anda ortadan kaybolması ve bunun Almanya’da büyük bir yankı bulması üzerine başka bir araştırmacı olan Eigenbrod’un Klapprot’un izini bulmak istemesi ve bu sırada Klapprot’un Hallac’ın yaşadığı döneme gidip Hallacın idam edilmesine bizzat tanık olması üzerine kurulmuştur. Hallac-ı Mansur hakkında kurgusal roman niteliğinde olan bu eserde tasavvuf düşüncesini benimsemiş olarak bildiğimiz Hallac’ın vasıflarından ve hayatından izleri bulmak mümkündür. Ancak eser Hallac’ı herkesten farklı bir tasavvuf düşüncesi sahip bir şahıs olarak karşımıza çıkarmaktadır. Ene’l-Hakk sözünün ölümüne neden olduğu söylenen Hallac’ın bu söylemi ölmeden önceki dönemlerde alimlerle tanışması ve gerçek tasavvuf düşüncesine sahip olduğu izlenimi eseri şekillendiren önemli imajlardan biri olmuştur. Tasavvufu dinin yerine koymaya çalışan bir zihniyet eserde açıkça görülmektedir. Eserde dinin bilinen esaslarına ters diyebileceğimiz ve dinin temelinin teşkil eden Kuranın tasavvuf karşısında yetersiz olduğu düşüncesi hakimdir. İnsanların değer atfettiği kişilerin özellikle de Hallac’ın haydut gösterilmesi Hac rehberlerinin hırsız sıfatıyla anılması, İslamın aslında değerli gördüğü kadınların haz aracı olarak görülmesi eserin İslam araştırmacısı kimliği olan bir şahıs tarafından yazılmış olması dikkat çekicidir. Oryantalist olduğu hayatında yer alan yazarın eserinde gördüğümüz İslam muhalifi söylemler yazarın kimliğindeki bu bilgiyi onaylar niteliktedir.
Hallac-ı  Mansur
Hallac-ı MansurWolfgang Günter Lerch · Yurt Kitap Yayın · 20001.347 okunma
238 syf.
8/10 puan verdi
·
8 günde okudu
Yazar, tasavvufun güçlü isimlerinden olan Hallac-ı Mansuru'un hayat hikayesini, bir prof. un zamana yolculuk yapmasıyla okuyucuya aktarıyor. Her ne kadar başlarda merak içinde ilerleyip orta sayfalarına doğru anlatımın yoğunluğu okuyucuyu sıkmaya başlasa da sonları son derece etkileyici. Okunmaya değer.
Hallac-ı  Mansur
Hallac-ı MansurWolfgang Günter Lerch · Yurt Kitap Yayın · 20001.347 okunma
238 syf.
10/10 puan verdi
·
18 günde okudu
Hallac kapıdan içeri girip her zamanki gibi talebelerin arasındaki yerini aldığı sırada, Cüneyd Hoca dersine yeni başlamıştı. Bir kez daha Tanrı ve insan, yaradan ve yaratılan arasındaki sonsuz büyüklükteki mesafeden söz ediyordu ki, Hallac'ın ağzından çıkan şu sözlerle ders kesildi: "Ben ilahi sevgiliyi kavradım. BEN YARATICI GERÇEĞİM!" Sonra sözlerini büyük bir heyecanla bir kez daha tekrarladı: "ENEL HAK! ENEL HAK!!! Hallacı Mansur ve söylediği bu söz sonrasında idamına kadar geçen süre. Hallac çok mu aşırıya kaçtı? Hallac delirdi mi? Hallac uçtu mu? Hallac kendini bir Mehdi mi ilan etti? Hallac kendini Allahın yerine mi koydu? Derinlemesine araştırılması ve üzerine bir değil, onlarca kitap okunması gereken bir alim Hallac. Bu kitabın yazarı bir Alman olduğu ve İslamı tam olarak yaşamadığı için satırlar arasında rahatsız olduğum yerler oldu. Yine de bu büyük Sufi aliminin yaşamı, öğretisi, yargılanma süreci, idam sehpasındaki son konuşması ve idamı o kadar belirgin ve gerçeğe uygun tasvir edilmiş ki takdir etmekten de geri durmadım. Kitaba dair anlatacağım o kadar çok şey var ki birisini söylesem, diğeri kalacak. Her yönden tartışılacak bir yaşamı olan Hallacın öğretisini anlamaya çalışmak adına muhteşem bir eser ve kesinlikle tavsiyedir Bazı kitapları belirli zaman sonra tekrar okuduğunuzda gözünüzden kaçan ayrıntıları sizde fark ediyor musunuz? Ben buna aradan geçen yılların ve okunan çok yönlü kitapların getirdiği bir olgunluk olarak bakıyorum. Ve bu kitabı da iyiki yıllar sonra tekrar okudum. Şimdi yapacağım şey Hallac-ı Mansur üzerine daha çok bilgi için kitap araştırmak olacak.
Hallac-ı  Mansur
Hallac-ı MansurWolfgang Günter Lerch · Yurt Kitap Yayın · 20001.347 okunma
65 öğeden 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.