Hamas Anlatılmamış Bölümler 1

0,0/10  (0 Oy) · 
1 okunma  · 
0 beğeni  · 
18 gösterim
İsrail ve Batı tarafından terörist olarak yaftalanan Hamas, bölgesel ve küresel varsayımları yerle bir ederek, 2006 Ocak ayındaki Filistin seçimlerinde ezici bir zafer kazanmıştı. Bu kitap, Müslüman Kardeşler örgütünün içinden Hamas'm doğuş sürecini ortaya koymakta; Suriye'de ve başka yerlerde sürgün hayatı yaşamış olan liderlerinin etkisini detaylanyla anlatmakta; örgütün iç yapısını ve siyasi hedeflerini gözler önüne sermektedir.

"Temimi'nin kitabı; Hamas'ın kökenleri, yükselişi ve etkileri hakkında bu zamana kadar yazılmış en güvenilir anlatıdır."

- Abdülbari Atvan,
Al-Quds Al-Arabi baş editörü.

"Bu önemli kitabı, hem Israillilerin hem de diyaspora Yahudilerinin okumasını şiddetle tavsiye ediyorum."

Gabrielle Rifkind,
Uyuzmaşlık Çözümü ve İnsan Güvenliği uzmanı.

"Anlatılmamış Bölümler, Hamas'la ilgili harika bir anlatı ve inceleme... hikaye çok çarpıcı ve Temimi de ustalıkla anlatıyor. Yoğun bir araştırmanın mahsulü olan kitap, Hamas içindeki bütün oyun kurucularla Temimi'nin yaptığı birçok röportajı da okuyucunun dikkatine arz etmektedir. Arap olmayan okurlara, daha önce İngilizce dilinde yayınlanmamış detaylarla ilgili olarak büyüleyici bir hazine sunmaktadır. Kitabın sayfalarında örgüt, ete kemiğe bürünmektedir."

- Victoria Brittain,
Palestirte News
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2017
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9786056712487
 • Orijinal Adı:
  Hamas: A History from Within
 • Çeviri:
  Duran Temel
 • Yayınevi:
  Mana Yayınları
 • Kitabın Türü:
Furkan Düzenli 
22 Şub 16:05 · Kitabı okudu · 7 günde · Puan vermedi

Kitap; hem dini, hem tarihi, hem de insani olarak hemen yanı başımızda yaşananlar olayların genel bir yekününü sunuyor okuyucusuna. Yazar Azzam Tamimi'nin metni röportajlarla desteklemesi ve olayları içeriden objektif bir gözle suması ise kitabın bir başka avantajı oluyor. Orijinali tek cilt olan kitap sanırım Türkçe'ye iki cilt halinde sunulacak. Çünkü "Anlatılmamış Bölümler 1" HAMAS'ın Katar'a taşınmasına kadar geliyor. Sonrası ve günümüze daha yakın kısmı için biraz daha beklemek gerekiyor. İkinci cildin ne zaman yayınlanacağıyla ilgili ise ne yazık ki henüz açıklanan bir tarih yok. Türkçe kaynak sıkıntısı yaşanılan bugünlerde "HAMAS: Anlatılmamış Bölümler 1" önemli bir eksiği kapatıyor.