Hanedanın Sürgün Öyküsü Başucumda Bir Avuç Vatan Toprağı

7,0/10  (3 Oy) · 
4 okunma  · 
1 beğeni  · 
997 gösterim
"Osmanoğlu'nun Sürgünü" belgeseliyle Osmanlı Hanedan Vakfı tarafından onursal üyeliğe kabul edilen Kerime Senyücel, yaşayan Son Osmanlıların, sürgüne bizzat tanık olmuş hanedan üyelerinin anlattıklarını birinci ağızdan kaleme aldı. Osmanlı Hanedanı'nın sürgün günlerini yaşayan son mensupları ve onlarla yapılan son röportajlar... Sultan II. Abdülhamid'in torunu Ertuğrul Osman Osmanoğlu; Sultan II. Abdühamid'in kızı Ayşe Osmanoğlu'nun oğlu Osman Nami Osmanoğlu; Sultan I. Abdülmecid'in kızı Mediha Sultan'ın torunu, Damat Ferit Paşa'nın üvey torunu Fethi Sami Baltalimalı ve diğerleri... 600 yıllık imparatorluğun varisleri, hanedanın sürgünde yaşadıkları, bilinmeyen yıllar...
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2014
 • Sayfa Sayısı:
  240
 • ISBN:
  9786050812381
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Peter McKENNITT HARPER 
28 May 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Bir akşamda bitirdiğim hüzün ve haksızlık dolu bir hatırat kitabıdır. Etkileyicidir, okunup bilgi birikimi yapılabilir, bakış açısını da farklı bir şekilde kullanıp değerlendirebilir. Belgesel tarzında, mutlaka okumanızı öneririm. Hiç bir insan kendi millî târihini inkâr etmemeli ve bilmelidir.

Miray merve 
01 Eyl 17:36 · Kitabı okudu · 1 günde · 5/10 puan

Akici bir kitap hemen bitiyor. Icinde hanedan uyelerinin ve torunlarının bol fotoğrafı var. Yorumlari okudugumda cok duygusal bir kitap oldugunu dusunmustum ama cok etkilendigimi soyleyemem.

Kitaptan 3 Alıntı

" Başucumuzda her zaman bir kase içerisinde bir avuç vatan toprağı vardı. Bir de bayrak... Hiçbir zaman unutmadık onu..."

Osman Nami Osmanoğlu
( II. Abdülhamid'in Torunu)

Hanedanın Sürgün Öyküsü, Kerime Şenyücel (Sayfa 5)Hanedanın Sürgün Öyküsü, Kerime Şenyücel (Sayfa 5)
Peter McKENNITT HARPER 
20 Eyl 2014 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Kültürünüze tutunmak olağanüstü önemli. Belki de hatıralarla dolu bir bavuldan sonra sizin için en önemli olan şey, diliniz.
Catherine Melek Sami

Hanedanın Sürgün Öyküsü, Kerime Şenyücel (Sayfa 189 - Catherine Melek Sami)Hanedanın Sürgün Öyküsü, Kerime Şenyücel (Sayfa 189 - Catherine Melek Sami)

29 Ekim 1923'te Türkiye Büyük Millet Meclisi'nin Cumhuriyet'i ilan etmesiyle Osmanlı Devleti 620 yıllık şerefli bir yaşamdan sonra tarihe gömülmüştü.

Kadınlar ve çocuklar dahil Osmanlı Ailesi'nin bütün fertlerinin, Türkiye Cumhuriyeti hudutları içinde oturmaları sonsuza dek yasaklanıyor, Türk vatandaşlığından çıkarıldıkları belirtiliyordu.Memleketi terk etmeleri için , padişahların erkek evlatları şehzadelere 24 saat, kız evlatları sultanlara ise 10 gün süre verildi.
İki hafta sonra Türkiye'de 144 kişilik Osmanlı Hanedanı'ndan hiç kimse kalmamıştı. Bir yıl süreli ve dönüşü olmayan pasaportlarıyla, Almanların "heimatlos", " vatansız " diye niteledikleri statüde yurtdışına gönderildi Osmanlı Ailesi
Çoğu kısa zamanda geri dönebileceklerini umdu.
Ama vatanlarina dönebilmek için kadınların 28, erkeklerinse 50 sene beklemesi gerekiyordu.

Hanedanın Sürgün Öyküsü, Kerime Şenyücel (Sayfa 25)Hanedanın Sürgün Öyküsü, Kerime Şenyücel (Sayfa 25)