Hanene Ay Doğacak

7,7/10  (11 Oy) · 
28 okunma  · 
6 beğeni  · 
688 gösterim
Bu kitabın takma isimle yazıldığı düşünüldü. Bunun haberi bile hazırlandı. Son anda gazetenin yazıişleri müdürü yazarın adını bilinmeyen numaralara sormayı önerdi. Uydurma olduğu düşünülen isimde, Şebnem İşigüzel diye birisi vardı. Hanene Ay Doğacak ilk kitabıydı. Aynı yıl Yunus Nadi Ödülü'nü alacak, çok okunacak, çok sevilecekti.

Neydi bu kitabın gücü; ensest ilişkiyi, ölü seviciliği konu edip bizi sarsması mı? Bir kitap sadece tabuları yıkarak okuyucusunu büyüleyebilir mi? Bizi aşkın yabancısı olduğumuz hallerine götüren Hanene Ay Doğacak'ı ayakta tutan başka bir şeydi. Sevdiğimiz, unutamadığımız kitaplarda var olan, ruhumuza işleyen o başka şey.

Şebnem İşigüzel yeni romanlar yazdı, Hanene Ay Doğacak'ın üzerindeki sansür örtüsü kalktı. Yazarının ilk kitabı yeniden dünyaya geldi.
(Arka Kapak)

Ödüller: Yunus Nadi Öykü Ödülü, 1993
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2006
 • Sayfa Sayısı:
  101
 • ISBN:
  9789750503177
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Gün İlke Yıldırım 
15 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 5/10 puan

Bittiğinde "Ben şimdi ne okudum?" diye okuyucunun kendisini sorgulamasına neden olan aşırı garip kitap. Yazarın epey gençken yazdığı ilk kitabıymış ama o kadar gençken neden bu kadar karamsarmış onu bilemiyorum. Konular da bir ilginç zaten, ne desem yalan olur şimdi. Ben beğendim diyemiyorum maalesef ama yine de diğer kitaplarına da bir şans vereceğim. =)