Hanene Ay Doğacak

7,7/10  (10 Oy) · 
25 okunma  · 
5 beğeni  · 
676 gösterim
Bu kitabın takma isimle yazıldığı düşünüldü. Bunun haberi bile hazırlandı. Son anda gazetenin yazıişleri müdürü yazarın adını bilinmeyen numaralara sormayı önerdi. Uydurma olduğu düşünülen isimde, Şebnem İşigüzel diye birisi vardı. Hanene Ay Doğacak ilk kitabıydı. Aynı yıl Yunus Nadi Ödülü'nü alacak, çok okunacak, çok sevilecekti.

Neydi bu kitabın gücü; ensest ilişkiyi, ölü seviciliği konu edip bizi sarsması mı? Bir kitap sadece tabuları yıkarak okuyucusunu büyüleyebilir mi? Bizi aşkın yabancısı olduğumuz hallerine götüren Hanene Ay Doğacak'ı ayakta tutan başka bir şeydi. Sevdiğimiz, unutamadığımız kitaplarda var olan, ruhumuza işleyen o başka şey.

Şebnem İşigüzel yeni romanlar yazdı, Hanene Ay Doğacak'ın üzerindeki sansür örtüsü kalktı. Yazarının ilk kitabı yeniden dünyaya geldi.
(Arka Kapak)

Ödüller: Yunus Nadi Öykü Ödülü, 1993
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2006
 • Sayfa Sayısı:
  101
 • ISBN:
  9789750503177
 • Yayınevi:
  İletişim Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Gün İlke Yıldırım 
15 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 5/10 puan

Bittiğinde "Ben şimdi ne okudum?" diye okuyucunun kendisini sorgulamasına neden olan aşırı garip kitap. Yazarın epey gençken yazdığı ilk kitabıymış ama o kadar gençken neden bu kadar karamsarmış onu bilemiyorum. Konular da bir ilginç zaten, ne desem yalan olur şimdi. Ben beğendim diyemiyorum maalesef ama yine de diğer kitaplarına da bir şans vereceğim. =)

Kitaptan 6 Alıntı

Acemi Okur 
31 Ara 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Yedi yıl önce de her şey yabancıydı. Kahkahalar, iniltiler, çığlıklar, ağlayışlar. Bu yabancılık zamanla onu rahatsız etmez hale gelmişti. Ama sevgilisi bu yabancılığın kendisini yaşadığına pişman ettiğini söylüyordu.
Ne biçim insanlardı bunlar!..
Köprüleri, ağaçları, suları, yüzleri, kokuları bize hiç benzemiyordu.
Dillerini öğrenmiştik, ama bana kalırsa bizler hala dilsiz birer yabancıydık.

Hanene Ay Doğacak, Şebnem İşigüzel (Sayfa 24)Hanene Ay Doğacak, Şebnem İşigüzel (Sayfa 24)
Acemi Okur 
31 Ara 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Bana kalırsa birbirini fazla tanımayan insanlar için kıskanmak daha kolay.

Hanene Ay Doğacak, Şebnem İşigüzel (Sayfa 32)Hanene Ay Doğacak, Şebnem İşigüzel (Sayfa 32)
Acemi Okur 
30 Ara 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

... bana "Seni seviyorum," demişti de ben "Beni tanıyor musun?" diye sormuştum. "Tanıyorum," demişti, ama biliyorum, daha doğrusu çok sonraları öğrendim: Tanımak, sevmek demek değildi.

Hanene Ay Doğacak, Şebnem İşigüzel (Sayfa 13)Hanene Ay Doğacak, Şebnem İşigüzel (Sayfa 13)
Acemi Okur 
31 Ara 2017 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Bir gün oturup düşündüm. Ben bu şehrin adamıyım, ama ya babam, dedem "Ne bok yemeye gelmişler?" Sonra böyle söylemez oldum. Allah bir pusula koymuş insanların cebine, ibre burayı göstermiş, kalkmış gelmişler.
Kader dediğimiz şey işte bu pusula. İbre mutluluğu gösterince mutlusun, ölümü gösterince ölüsün, aşkı gösterince aşıksın.

Hanene Ay Doğacak, Şebnem İşigüzel (Sayfa 81)Hanene Ay Doğacak, Şebnem İşigüzel (Sayfa 81)
Cüneyt Karaağaç 
04 Haz 2017 · Kitabı okudu · 9/10 puan

...ölmek isteme nedeninizi düşünmeye başlamışsınızdır. Bazı insanların acı çekip yaptıklarından pişman olmasını istiyorsanız, ölmek için geçerli nedeniniz yok demektir. Yok, yaşam size sürekli yıkımlar getirdiyse ve siz artık buna dayanamıyorsanız, bu tartışılır. Yalnızca ölmek istiyor ve ölümün yüceliğine inanıyorsanız nedeniniz geçerlidir.

Hanene Ay Doğacak, Şebnem İşigüzel (Sayfa 57)Hanene Ay Doğacak, Şebnem İşigüzel (Sayfa 57)

Kitapla ilgili 1 Haber

Şahane Bir Kitap. Zulmün elinde asi olmayana hayat da yoktur!
Şahane Bir Kitap. Zulmün elinde asi olmayana hayat da yoktur! Şebnem İşigüzel, Gözyaşı Konağı ile genç bir kadının kaderle mücadelesinin hikayesini anlatıyor bize. İncitici, çaresiz, sevgi dolu, aşk dolu ve hazin bir hikaye. Yani, her şeyiyle bir kadın hikayesi.