Haney Yaşamalı

8,0/10  (1 Oy) · 
4 okunma  · 
0 beğeni  · 
518 gösterim
Edebiyatımızın yaşayan en büyük ustalarından Tahsin Yücel, 1955'te yayınladığı Haney Yaşamalı ile Sait Faik Hikâye Armağanı'na, 1958'de yayınladığı Düşlerin Ölümü ile de Türk Dil Kurumu Öykü Ödülü'ne değer görülmüştü.

Yücel, zamanında geniş yankı uyandıran bu gençlik çağı kitaplarının ardından, göstergebilim ve edebiyat üstüne çok önemli yapıtların yanında hem eleştirmenlerin hem de okurların büyük ilgiyle karşıladıkları romanlar, öykü kitapları da armağan etti edebiyatımıza.

Son yıllarda Yalan, Mutfak Çıkmazı, Kumru ile Kumru, Gökdelen, Golyan Devrimi gibi öykü kitapları ve romanlarıyla saygın çizgisini sürdüren Yücel, Haney Yaşamalı ve Düşlerin Ölümü adlı kitaplarını yeni bir yaklaşımla harman etti ve ortaya elinizdeki kitap çıktı. Haney Yaşamalı adını taşıyan bu kitaptaki öyküler, seçkin bir edebiyatçının ustalığa giden yoldaki gençlik ürünlerini sunuyor okurlara.
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Ağustos 2008
 • Sayfa Sayısı:
  182
 • ISBN:
  9789755102658
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Parmenides 
27 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Emekli lise müdürü Zekeriya Bey’in dünyasını değiştirmesi, silik bir öğrencinin
okuldan ayrılması, sıradan adamın bir kenti bırakıp başka bir kente gitmesi gibi bir şey oldu. Yalan değil, evinde iki gün ağlayıp sızladılar ama gözyaşlarının, acılı sözlerin, üzgün üzgün boyun bükmelerin gösteriden başka bir şey olmadığı çabuk anlaşıldı”

Haney Yaşamalı, Tahsin YücelHaney Yaşamalı, Tahsin Yücel
Parmenides 
27 Nis 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

“Ben, Haney yaşamalı derken, yeryüzünde insanların arasında olmasa da dilinde,
belleğinde, türküler gibi, kitaplar gibi yaşaması gerektiğini belirtmek istiyorum. Haney dilden dile dolaşmaya, övülmeye değer bir kadındır.”

Haney Yaşamalı, Tahsin YücelHaney Yaşamalı, Tahsin Yücel