Hangi Atatürk

8,3/10  (3 Oy) · 
22 okunma  · 
6 beğeni  · 
643 gösterim
"Mustafa Kemal'in gözünde, eylemin 'meşruluğu' demek, halkça onalanmış olması demektir. Yoksa Kongreleri, Büyük Millet Meclisi'ni anlamak ve açıklamak mümkün olamazdı. Şu sözlerini bir de: '... Bir devreye yetiştik ki, onda her iş meşru olmalıdır.

Millet işleri de ancak milli kararlara dayanmakla, milletin genel duygularına tercüman olmakla gerçekleşir.' Siz Osmanlı ülkesinde, 'milli kararlara dayanmak', 'meşruluğu' bunda aramak ne demektir bilirmi misiniz? Padişahı ve Halifeyi silmek, hiçe saymak demektir! Mustafa Kemal, Amasya Tamimi'nden itibaren, Osmanlı meşruluğunu reddetmiş, tarihsel meşruluğu önemsemiştir. Buysa 'ihtilâl'in ta kendisidir."
-Attilâ İlhan-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2003
 • Sayfa Sayısı:
  426
 • ISBN:
  9789754583861
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 8 Alıntı

Mustafa Kemal Atatürk
Ne yazık ki Türkiye ve Türk hal­kı, ahlâk bakımından da düşüyor. Durum incelenirse
görülür ki, Türkiye Doğu ‘maneviyatı’yla sona eren bir yol üzerinde bulunuyordu. Doğu’yla Batı’nın birleştiği yerde bulunduğumuz, Batı’ya yaklaştığımızı zannettiği­miz takdirde, asıl mayamız olan Doğu ‘maneviyatından
tamamiyle soyutlanıyoruz. Hiç şüphesizdir ki, bu büyük memleketi, bu milleti, çöküntü ve yok olma çıkmazına itmekten başka bir sonuç beklenemez .
6 Mart 1922

Hangi Atatürk, Attila İlhan (Sayfa 12 - Türkiye İş Bankası Yayınları)Hangi Atatürk, Attila İlhan (Sayfa 12 - Türkiye İş Bankası Yayınları)

Mustafa Kemal Atatürk
Hangi istiklâl vardır ki, yabancıların nasihatlarıyla, yabancıların planlarıyla
yükselebilsin?

Hangi Atatürk, Attila İlhan (Türkiye İş Bankası Yayınları)Hangi Atatürk, Attila İlhan (Türkiye İş Bankası Yayınları)

Mustafa Kemal Atatürk
“Yolunda yürüyen bir yolcunun, yalnız ufku
görmesi kâfi değildir. Muhakkak ufkun ötesini de görmesi ve bilmesi lâzımdır.”
1930

Hangi Atatürk, Attila İlhan (Sayfa 28 - Türkiye İş Bankası Yayınları)Hangi Atatürk, Attila İlhan (Sayfa 28 - Türkiye İş Bankası Yayınları)

İmtiyazsız Sınıfsız Toplum
Mustafa Kemal’in anladığı ‘imtiyazsız sı­nıfsız’ Türk toplumu, Padişah ‘veletlerinin’ daha on ya­şında I. Ferik olamayacağı, ‘vüzerayla’ ortak Galata ban­kerlerinin Beyoğlu’nda cirit atamayacağı, ‘hakiki müs­tahsil olan köylünün’ nihayet insan onuruna kavuşaca­ğı bir toplumdur.

Hangi Atatürk, Attila İlhan (Sayfa 25 - Türkiye İş Bankası Yayınları)Hangi Atatürk, Attila İlhan (Sayfa 25 - Türkiye İş Bankası Yayınları)
Cheyenne 
9 saat önce · Kitabı okuyor

Daha Kurtuluş Savaşı sırasında başlayan,
uzun süre yakamızı bırakmayan şeriat isyanları, dinselliğe ve bölücülüğe dayanılarak, anti-emperyalist ve demokratik yeni iktidarın yıpratılması için kullanılma­mış mıdır?
Dün olduğu gibi bugün de kullanılmamak­ta mıdır?

Hangi Atatürk, Attila İlhan (Sayfa 38 - Türkiye İş Bankası Yayınları)Hangi Atatürk, Attila İlhan (Sayfa 38 - Türkiye İş Bankası Yayınları)

"Milli Siyaset dediğimiz zaman kastettiğim mana şudur: Ulusal sınırlarımız içinde her şeyden önce kendi gücümüze dayanarak varlığımızı koruyup memleketin gerçek mutluluk ve imarına çalışmak."
Mustafa Kemal Atatürk, 1920

Hangi Atatürk, Attila İlhan (Sayfa 89 - İşbankası Yayınları)Hangi Atatürk, Attila İlhan (Sayfa 89 - İşbankası Yayınları)
Cheyenne 
9 saat önce · Kitabı okuyor

Şu sözler Stalin’in: "... Çin’de Kanton, Türkiye’de Ankara, emperyalizme karşı savaş yürütürken, onlara yardım etmemiz doğru değil miydi? Elbette doğruydu.
Böyle hareket etmekle doğru yaptık ve Lenin’in adım­larını izledik. Çünkü Kanton ve Ankara’nın mücadele­si emperyalizmin güçlerini parçaladı, onu zayıflattı ve soyutladı.”

Hangi Atatürk, Attila İlhan (Sayfa 37 - Türkiye İş Bankası Yayınları)Hangi Atatürk, Attila İlhan (Sayfa 37 - Türkiye İş Bankası Yayınları)
Cheyenne 
7 saat önce · Kitabı okuyor

Mustafa Kemal Atatürk
"... Önemli olan, memleketi temelinden yıkan,
ulusu tutsak ettiren iç cephenin düşmesidir. Bu gerçeği bizden iyi biten düşmanlar bu cephemizi yıkmak için yüzyıllarca çalışmışlar ve çalışmaktadırlar. Bugüne kadar başarı da kazanmışlardır.
Gerçekten kaleyi içinden almak, dışından zorlamaktan kolaydır...”
Mustafa Kemal-1927

Hangi Atatürk, Attila İlhan (Sayfa 65 - Türkiye İş Bankası Yayınları)Hangi Atatürk, Attila İlhan (Sayfa 65 - Türkiye İş Bankası Yayınları)
Cheyenne 
8 saat önce · Kitabı okuyor

Mustafa Kemal Hareketi, Tan­zimat’la Mütareke arasında oluşan, ama bir türlü gerçek doğrultusunu bulamayan uluslaşma sürecine gerçek dinamiğini verebilmiş, Osmanlı'nın ümmet toplumundan Türk ulusunu çekip çıkarmıştır, hem de ulusal kuv­
vetleri (Kuva-yı Milliye), ulusal iradenin (irade-i milli­ye) buyruğuna vererek!
Bir önceki iktidarın hâlâ dinsel nitelikler taşıdığı, hâlâ teokratik bir düzenin üzerinde
oturduğu hatırlanırsa, “Egemenlik kayıtsız şartsız ulu­sundur” ilkesinin ne büyük bir devrim sloganı olduğu şıp diye anlaşılır.

Hangi Atatürk, Attila İlhan (Sayfa 60 - Türkiye İş Bankası Yayınları)Hangi Atatürk, Attila İlhan (Sayfa 60 - Türkiye İş Bankası Yayınları)
Cheyenne 
9 saat önce · Kitabı okuyor

Şu sözler Lenin’in: "... Türkiye’nin işçileri ve köylü­leri, çağdaş ulusların yağmaya karşı direnişlerinin hesa­ba katdması gereken bir şey olduğunu kanıtlamışlardır.
Türkiye emperyalist devletlerce yağma edilmeye öyle bir şiddetle karşı koydu ki, içlerinden en kabadayı olanı bi­le ondan elini çekmek zorunda kaldı.”

Hangi Atatürk, Attila İlhan (Sayfa 37 - Türkiye İş Bankası Yayınları)Hangi Atatürk, Attila İlhan (Sayfa 37 - Türkiye İş Bankası Yayınları)