Hanımların Dikkatine

·
Okunma
·
Beğeni
·
1.350
Gösterim
Adı:
Hanımların Dikkatine
Baskı tarihi:
Haziran 2019
Sayfa sayısı:
214
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051853949
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Hanımların Dikkatine
Hanımların Dikkatine
Medyanın, reklamların, resmî ideolojinin hayatımıza soktuğu mesajlar: Suni vahiyler… Seray Şahiner, Yunus Nadi ödüllü öykü kitabı Hanımların Dikkatine’de; sistemin kampanyalar, sloganlar, ikazları içeren dış metinlerle dikkatimizi çekerek yahut bilinçaltımız suretine bürünerek yaşamı, kimi zaman iç sesimizi nasıl yönlendirdiğini irdeliyor. Dayatılan dil ve bir avazda söylemek istediklerimizin çatışmasını, hayatla hemzemin bir tonda, sokak aralarına, ev içlerine sinmiş halleriyle anlatan öyküler...
Mıh gibi akılda kalan. Zor unutulan. Etkisinden kurtulmak için zaman harcamak zorunda kaldığımız.

İtaliklerin, tırnakların, nokta ve virgüllerin birbirini itmeden yan yana yaşadığı güçlü bir metin. İç sesi gürültülü, dış sesi usul.

“Vicdanlı olmayı, acize acıyarak değil zalime kızarak öğrenmişti…”
224 syf.
·8/10
Seray Şahiner çok acayip bir yazar. Kadın karakterleri hem çok güçlü hem de çok güçsüz, nasıl diyeceksiniz. Şöyle ki, yazarımız bir kere inanılmaz bir gözlem yapmış, Doğu kültürüyle yetişmiş olmasına rağmen batıyı da harmanlayan, zeki, okumuş, belli bir kültüre sahip olmasına rağmen kendisini geriye düşüren (güçsüz kılan) değerlerinden nasıl kopamadığını, mizahi dille anlatıyor. Tabir edilen "Kezban" karakterlerinden biraz uzaklaşıyor bu konuda. İkinci nokta ise dili. Çok ilginç biçimde iç ses ile yazılmasına rağmen olay örgüsünü anlayabiliyorsunuz. Farklı bir tarz. Zweig'in psikolojik çözümlemelerine benzer fakat, sadece kişiyi değil, anlattıklarını da tanıyorsunuz. İlginç, ileride değer kazanacaktır eminim. Tek sevmediğim nokta tüm öykülerin aynı konuda olması. Bir bütünlük oluşturması için ana tema aynı olabilir ama o kadar benzer ki, sanki tüm hikayelerde aynı kadın yer alıyor. Belki de öyle olmasını amaçlamıştır ama ben ufak tefek de olsa farklıklar isterdim. Öykülere geçelim.

1- Ceylan Yürüyüşü : Eski Türk filmlerde gördüğü aşklar gibi yaşamaya çalışan bir hanımın başından geçen bir ömrün özeti bu öykü. Zorlaya zorlaya, ite kaka geçirilen bir ömür.
2- Fesleğen : Sevdiği adam için güzel bir yemek hazırlayıp onu beklemeye başlayan bir kadının, bize nasıl adamın hayatında ikinci kadın olduğunu anlatan hikaye.
3- Promosyon Kuralları Etiketin Arkasındadır : Sevdiği adamın kendisini aldattığını düşündüğü halde, ondan vazgeçmeyen bir kadının reklamlarda izlediği Coca Cola reklamlarıyla bağdaşlaştırdığı hikayesi. Bu hikayede benim de yaşadığım bir ilişkiyi gördüm. Kadının sürekli baş başa olma çabası, fakat erkeğin bundan uzaklaşıp arkadaşlarıyla bir arada olması. Sevdiğinle baş başa geçirmek istediğin zamanlar yoksa sevmiyormuşsun, uzatmanın anlamı yokmuş :)
4- Ev Hali : Sevdiği erkeği evine davet etmesiyle birlikte evini temizlerken ilişkisini gözden geçiren bir kadını anlatıyor. Adamın kendisine hayvan gibi davranmasına rağmen, fiziğine ve kültürüne aşık olduğu için vazgeçemiyor.
5- Bikini Bölgesi : Gittiği ağdacıda, kendi ilişkisini sorgularken bulan; fakir, mutaassıp bir ailede yetişen kadının öyküsü.
6- Dumansız Hava Sahası : Uçağa binmek üzereyken sigara molasına çıkarken ilişkisini sorgulayan kadın. (hikayelerin tekrar ettiğini farkettim)
7- Pencere Kenarı : Taşıyıcı HIV virüsü olup olmadığını öğrenmek için kan bağışı yapmaya giden kadının ilişkisini sorgulama öyküsü. (konu aynı olay farklı yine)
8- Pamuk Prenses ve Avcı : Yarım sayfalık tadımlık bir öykü.
9- Kısa Metraj Rüyalar Limited Şirketi : Rakı kokan yeşilçam tadında bir öykü, kitabın en uzun öyküsü.
224 syf.
·9/10
Biribirine bağlantılı 9 hikayeden oluşan artık diline alıştığımız bir Seray Şahiner kitabı.Kadınların acılarını,aşklarını,saplantılarını trajikomik bir şekilde okurken hem gülüyor hem üzülüyoruz.Anlattığı karakterler de Reyhan Abla,Sibel,Ayşe,Nergis,Elif hepimizin komşusu,arkadaşı,akrabası aslında.Benim okuduğum 3. Kitabı ve hepsinden aynı hazzı aldım
 • Gelin Başı
  8.0/10 (50 Oy)32 beğeni110 okunma37 alıntı1.483 gösterim
 • Kul
  7.1/10 (138 Oy)93 beğeni288 okunma60 alıntı2.278 gösterim
 • Sarsıntı
  7.7/10 (65 Oy)41 beğeni131 okunma80 alıntı1.060 gösterim
 • Asılacak Kadın
  8.4/10 (160 Oy)123 beğeni449 okunma178 alıntı4.373 gösterim
 • Kapak Kızı
  8.1/10 (94 Oy)70 beğeni223 okunma247 alıntı2.831 gösterim
 • Antabus
  8.8/10 (405 Oy)300 beğeni836 okunma254 alıntı6.028 gösterim
 • Çelişki
  7.4/10 (90 Oy)68 beğeni208 okunma129 alıntı1.806 gösterim
 • Bu Kitabı Çalın
  7.7/10 (54 Oy)41 beğeni135 okunma103 alıntı1.924 gösterim
 • Unutma Dersleri
  8.5/10 (139 Oy)122 beğeni310 okunma257 alıntı4.290 gösterim
 • Buğu
  8.1/10 (74 Oy)57 beğeni173 okunma102 alıntı1.876 gösterim
224 syf.
·3 günde·6/10
Seray Şahiner'in devinimsiz ama çok şey anlatan kitabı. Genç kadınların ilişkilerine bakışı ve erkeklerin kadınlara tavırlarını çok şahane anlatmış. Kitabın sonuna doğru şaha kalkan hikaye bence bitmesi gereken yerde bitmemiştir ama olsun hayal gücümüzle sonunu çok rahat yazabiliriz bence.. Seviyorum Seray Şahiner'i.
224 syf.
·7 günde·10/10
''Hanımların dikkatine;
overlok makinesi, ayağınıza geldi.Halı, kilim, yolluk, paspas kenarına, halıfleks kenarına overlok çekilir. Beş dakikada yapılır, hemen teslim edilir.''

Kitap ismiyle uyuşur biçimde bu cümlelerle başlıyor.Aynı günde geçen dokuz öykü, dokuz ayrı kadın, dokuz ayrı hikaye anlatıyor. Dokuzu da bir o kadar birbiriyle iç içe, bir o kadar birbirinden uzak ve farklı. Tam tamına hayatın içinden.

Seray Şahiner sahiden günümüzün önemli kalemlerinden. Bu kitap Antabus'un ardından yazarın okuduğum ikinci kitabıydı ve öyle güzeldi ki bir yanım bir an önce yazarın tüm kitaplarını okumak bir yanım ise bu hazineyi olabildiğince yavaş yavaş tüketmek istedi.
Kitap 2012 Yunus Nadi ödüllü, ödülünü hak ettiğini öyküler ilerledikçe daha da iyi anlıyorsunuz.
Hikaye seviyorsanız üstelik birbiriyle bağlantılı hikayeler seviyorsanız mutlaka okumanız gereken kitaplardan.
224 syf.
Seray Şahiner, çok beğendiğim bir kadın yazar. Kadınlar üzerine yazdığı kitaplar da bir harika. Antabus kitabını okuduktan sonra diğer kitaplarını da aldım ve okumaya başladım. Her kitabı ayrı güzel. Erkek hegomanyasına bir başkaldırı niteliğinde bana göre. Ve kesinlikle yerinde. Bu kitapta aynı karakterler üzerine öykülerden oluşuyor. Aynı gün içerisinde ve o insanların bakış açılarını anlayabiliyorsunuz. Okumak lazım. Okuyun.
224 syf.
·9/10
Evde ayaklarınızı uzatmış , yanınıza bir kahve, elinize de kitap almışsınız .. HUZUR değil mi? tabi ki de huzur :) ta ki....
. ''Hanımların dikkatine ;Overlok makinesi ayağınıza geldi . Halı, kilim, yolluk, paspas kenarına, halıfleks kenarına overlok çekilir 5 dk.da yapılır ,hemen teslim edilir. ''
.
diye bir ses duyuncaya kadar :)
.
.
Ne kadar tiz ve kulak tırmalıyor değil mi? İşte ilk öykümüz ''Ceylan Yürüyüşü'' böyle başlıyor. Reyhan Hanım' ın hikayesi karşılıyor bizi.Reyhan Hanım okutulmamış fakat hasta bakıcılığını yaptığı bir hanımefendinin evinde yetişmiş. Sonra da ailesi bunu genç bir memurla evlendirmiş.Aradan yıllar geçiyor ve Reyhan Hanım kocasındaki değişiklikleri fark ediyor. Baktı kocasını kaptıracak hemen işe koyuluyor…. Maydonozlu detoks suları, diyetler.. ha bir de hani şu belediyelerin mahalle parklarına yaptığı spor aletleri var ya oralarda geçiriyor zamanının çoğunu… .
.
2. Öykümüz ‘’Fesleğen’’ burada da Sibel ve Mehmet’in dizginlenemeyen , iflah olmayan aşkına şahit oluyorsunuz. Bazen Mehmet’e kızarken bazen de ‘Sibel’ e ‘’Kızım sen manyak mısın? Bundan adam olmaz .’’ diye söylenirken buluyorsunuz kendinizi.
.
.
Ayşe, Nergis, Elif….İşte böyle böyle… aynı günde yaşanan 9 farklı ama birbiriyle bağlantılı öyküyle , hayatla karşılaşıyorsunuz. Valla biz kadınlar cidden garip yaratıklarız. Nerede canımızı yakacak aşk var gider onları buluruz. Bence bu kitap #hanımlarındikkatine değil de ‘’Erkeklerin Dikkatine ! ‘’ olmalı belki bir nebze biz kadınların ruh hâlini anlarlar keyifle okuyun….sevgiler .
224 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10
Tamda istediğim ayarda bir kitaptı. Diyaloglar okadar samimi ve ayarındaydıki hikayenin içine girmemek mümkün değildi.. Birbiriyle bşr şekilde bağlantılı öykülerden oluşuyordu kitap. Karakterler arası diyaloglar ve kendi içsel konuşmaları okadar komiktiki bazen kitabı bırakıp kahkahalarımın bitmesini bekledim inanın. Seray şahinerin okuduğum ilk kitabıydı bütğn külliyatını bitiricem sanırım..
224 syf.
·8/10
kadın öykülerinden oluşan kitap çok başarılı..yaşadığımız topraklarda, kadınların iç dünyasını oldukça başarılı bir şekilde kaleme almış..tavsiye edilir..
224 syf.
·4 günde·Beğendi·9/10
Son zamanlarda okuduğum en iyi öykü diyebilirim. Dili enfes gerçekyen 2012 de aldığı Yunus Nadi Öykü Ödülünü hak ediyor. Şehirli kadınların düştüğü aşk girdaplarını anlatıyor hikayede. Yaşamın birçok rengine değinen can yakıcı bir hikaye.
224 syf.
·Beğendi·9/10
İçinde 9 hikaye daha doğrusu ‘kadın’ hikayesi barındıran enfes kitap. Hikayeler aynı gün içinde aynı semtte geçiyor. Her biri birbirinden güzeldi. Okumak isteyen kaçırmasın. Ah biz kadınlar!
-Mehmet diyorum, ölmese arardı!
-Aramıyorsa ölmüştür hesabından gidersek, bu adam reenkarne harikası demektir, merak etme gene dirilir.
-Öldüyse cenazesine ne sıfatla gideceğim? "İllegal sevgiliden sevgiler" diye çelenk de gönderilmez ki...
-Bir fatiha değil mi? Nerden okusan gider.
-Aman tamam...
Elif'e göre; zulüm gören, merhamet öğrenmeliydi, ama öyle olmuyordu, zulüm gören gördüğünü uyguluyordu.
Zihninizde canlandırdığınız her şeyi elle de tutabilirsiniz; bu prensip, üç basit sözcükle özetlenebilir: Düşünceler, nesnelere dönüşür...
Halbuki geçende ne güzel birden çiçeklenivermişti. Son bir, "bak ben buradayım" demek istemiş meğer. Bir anda çiçeklenmesi makbul değildir fesleğenin.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hanımların Dikkatine
Baskı tarihi:
Haziran 2019
Sayfa sayısı:
214
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051853949
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Baskılar:
Hanımların Dikkatine
Hanımların Dikkatine
Medyanın, reklamların, resmî ideolojinin hayatımıza soktuğu mesajlar: Suni vahiyler… Seray Şahiner, Yunus Nadi ödüllü öykü kitabı Hanımların Dikkatine’de; sistemin kampanyalar, sloganlar, ikazları içeren dış metinlerle dikkatimizi çekerek yahut bilinçaltımız suretine bürünerek yaşamı, kimi zaman iç sesimizi nasıl yönlendirdiğini irdeliyor. Dayatılan dil ve bir avazda söylemek istediklerimizin çatışmasını, hayatla hemzemin bir tonda, sokak aralarına, ev içlerine sinmiş halleriyle anlatan öyküler...
Mıh gibi akılda kalan. Zor unutulan. Etkisinden kurtulmak için zaman harcamak zorunda kaldığımız.

İtaliklerin, tırnakların, nokta ve virgüllerin birbirini itmeden yan yana yaşadığı güçlü bir metin. İç sesi gürültülü, dış sesi usul.

“Vicdanlı olmayı, acize acıyarak değil zalime kızarak öğrenmişti…”

Kitabı okuyanlar 125 okur

 • Sena Elturan Gül

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0