Hapishanenin Doğuşu

Michel Foucault

Hapishanenin Doğuşu Gönderileri

Hapishanenin Doğuşu kitaplarını, Hapishanenin Doğuşu sözleri ve alıntılarını, Hapishanenin Doğuşu yazarlarını, Hapishanenin Doğuşu yorumları ve incelemelerini 1000Kitap'ta bulabilirsiniz.
Mimari zevkine sahip olmak yetmez, taş yontmasını da bilmek gerekir.
Sayfa 232 - İmge kitapevi yayınları subat 2013Kitabı okuyor
Serserilik suçlarının arkasında tembellik vardır; mücadele edilmesi gereken odur..
Sayfa 189 - İmge kitapevi yayınları subat 2013Kitabı okuyor
Reklam
Bir suçun zararlılığı ve sonuç değeri, yasayı ihlal eden kişinin statüsüne göre değişmektedir; bir soylunun işlediği suç, toplum için halktan birinin işlediği suçtan daha zararlıdır.
Sayfa 159 - İmge kitapevi yayınları subat 2013Kitabı okuyor
“Katillerin en beterine bile ceza verilirken, onda en azından bir şeye karşı saygı duyulması gerekmektedir. İnsanlığına.”
Sayfa 127 - İmge kitapevi yayınları subat 2013Kitabı okuyor
Kendimizin ve benzerlerimizin çektiği acılardan iğrenmemizi bize ilham etmiş olan Tanrım, bu kadar barbar ve bu kadar incelmiş azap çektirmeleri icad edenler demek ki senin bu kadar zayıf ve hassas olarak yarattıkların mıdır?”
Sayfa 112 - İmge kitapevi yayınları subat 2013Kitabı okuyor
Bir yerde herkes birbirine benziyorsa orada kimse yok demektir.
Sayfa 67 - İmge kitapevi yayınları subat 2013Kitabı okuyor
Reklam
Ceza eğer suçu vahşilik bakımından aşmıyorsa, en azından ona eşit olmakta, seyircileri vazgeçirmeye niyetlendiği bir kıyıcılığa alıştırmakta, onlara suçların sıklığını göstermekte; celladı bir caniye, yargıçları katile benzetmekte, rolleri son anda tersine döndürmekte, azap çektirilen acıma ve hayranlık konusu haine gelmektedir. Beccaria bu durumu çok erkenden söylemişti: “Bize korkunç bir suç olarak sunulan cinayetin soğukkanlılıkla ve pişmanlık duyulmadan işlendiğini görüyoruz.” Halka açık infaz artık şiddetin yeniden alevlendiğini bir ocak olarak görülmektedir:
Sayfa 41 - İmge KitabeviKitabı okuyor
Önsözden...
" Okuyucu kavramların arkasındaki tarihsel yoğrulmuşluklarla da haşır neşir olmadıkça kitap okuyucusu değil, kitap "bakıcısı" olacaktır. "
Sayfa 31 - İmge YayıneviKitabı okuyor
Mademki bedene değil, o halde ruha müdahale edilmektedir. Bedeni kudurtan kefaret cezasının yerine kalp, düşünce, irade, ruhsal durum üzerine derinlemesine etki eden bir ceza geçmelidir.
Reklam
445 syf.
·
Puan vermedi
Modernite öncesi yönetimsel sistem ve iktidarların bedene uyguladığı şiddet ile başlayan gücünü pekiştirme ve kontrol altında tutuş sürecinin, modernite sonrası disiplin ve gözetleme aracılığıyla ruha evrilerek dönüşmesini anlatan önemli bir eserdir.
Hapishanenin Doğuşu
Hapishanenin DoğuşuMichel Foucault · İmge Kitabevi Yayınları · 20131,094 okunma
"Dışarıda bırakılmak içeri kapatılmakla aynı şeydir."
Michel Foucault
Michel Foucault
Hapishanenin Doğuşu
Hapishanenin Doğuşu
Dışarıda bırakılmak içeri kapatılmakla aynı şeydir.
1.500 öğeden 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.