Harabelerin Çiçeği

8,3/10  (23 Oy) · 
89 okunma  · 
23 beğeni  · 
1.547 gösterim
HARABELERİN ÇİÇEĞİ, Reşat Nuri Güntekin'in "Cemil Nimet" takma adıyla yazdığı, 1981'de Zaman gazetesinde tefrika edilen ilk romanı. Yoksul insanların sımsıcak, içten gülümseyişlerinden ışıyan bir güzelliğin çerçevesi. Çelişkiler, düşler, özleyişler ve acımasız bir hayatın zorlukları. Acılar ve sevinç. Umut ve sevgi. İnsanca yaşamanın anlamını resmeden bir eser.
 • Baskı Tarihi:
  Ocak 1999
 • Sayfa Sayısı:
  183
 • ISBN:
  9789751003040
 • Yayınevi:
  İnkilâp Kitabevi
 • Kitabın Türü:
Rukiye Egl 
28 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Mükemmel ve biraz da beni anlatıyor. İnsanlardan ötede, kırılmış, üzgün ve her şeye rağmen sevgi, fedakarlık dolu bir yüreği olan bir insan.. İşte o benim..

Çiğdem develi 
05 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çocukluğumun iz bırakan kitaplarından biriydi.Olayları bire bir yaşadım sanki.Şiddetle okumanızı tavsiye ederim....

Mustafa Coskun 
01 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 3/10 puan

Reşat Nuri Güntekin'in yazarken sıkılıp kısa kestiği bir roman ile Eski Ahbap isimli uzun bir hikaye ve Boyunduruk isimli uzun hikaye ile kısa roman arası bir eserinden müteşekkil bir kitap. Reşat Nuri'nin tarzını yansıtmasına rağmen, vasat bir kitap olmaktan kurtulamamış kanımca. Reşat Nuri'nin diğer kitaplarını tercih ederim.

Kitaptan 5 Alıntı

Zagor 
27 Haz 21:06 · Kitabı okudu · Puan vermedi

İnsan olsun da, derdini dökecek bir başka insana muhtaç olmasın, buna imkân yoktur.

Harabelerin Çiçeği, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 21 - İnkılap Kitabevi Yayınları)Harabelerin Çiçeği, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 21 - İnkılap Kitabevi Yayınları)
Zagor 
 28 Haz 16:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Ben ölü hatıraları içinde büyümüş mezar bekçileri gibi bir adamım.

Harabelerin Çiçeği, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 148 - İnkılap Kitabevi Yayınları / çocukluğu ölü hatıraları dinlemekle geçen Prof. Dr. Celil Hıfzı)Harabelerin Çiçeği, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 148 - İnkılap Kitabevi Yayınları / çocukluğu ölü hatıraları dinlemekle geçen Prof. Dr. Celil Hıfzı)
Zagor 
28 Haz 12:48 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Bir ışık olmalı ki, gönüllerin içinde gizlenen güzellikleri aydınlatsın, tıpkı güzel bir manzarayı bir an da aydınlatan güneş ışığı gibi. Halbuki, böyle bir ışık daha keşfedilmedi.

Harabelerin Çiçeği, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 67 - İnkılap Kitabevi Yayınları)Harabelerin Çiçeği, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 67 - İnkılap Kitabevi Yayınları)
Zagor 
 28 Haz 12:19 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Harabelerin rutubetli yerlerinde, renkli su damlalarından terekkübetmiş gibi görünen bir nevi yeşil çiçekler açar. Onlar, şafakla doğarlar, biraz sonra bir damla su gibi akarlar, kaybolurlar. Bu harabe çiçeklerinin talihleri, insanların talihine benzer: Doğarlar, ağlarlar, ölürler.

Harabelerin Çiçeği, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 54 - İnkılap Kitabevi Yayınları)Harabelerin Çiçeği, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 54 - İnkılap Kitabevi Yayınları)
Zagor 
28 Haz 18:45 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Vücut bir acayip makine, insan da onun manivelâsını filân bilmemekle beraber zemin ve zamana göre pekâlâ kullanıp giden makinistidir.

Harabelerin Çiçeği, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 179 - İnkılap Kitabevi Yayınları / Boyunduruk başlıklı bölümden)Harabelerin Çiçeği, Reşat Nuri Güntekin (Sayfa 179 - İnkılap Kitabevi Yayınları / Boyunduruk başlıklı bölümden)