Haraç

9,0/10  (3 Oy) · 
9 okunma  · 
3 beğeni  · 
401 gösterim
Haraç'ı nerdeyse kırk yıl önce okuyanlar bugün yeniden okumayı denerlerse, yepyeni bir öyküyle karşılaştıklarını, şimdi okudukları öykünün ilk okudukları zamanki olmadığını görebilirler. Yalınlığın ürettiği yetkinliktir o. Haraç gibi nitelikli edebiyat yapıtları zaman içinde değişirken artık yıllar önceki kitap olarak okunamaz.

1970'lerin başındaki "Füruzan olayı" Haraç'ta ulaşılması kolay olmayan bir doruk noktasına karşılık geliyordu. Haraç'ın taşıdığı anlamlar bugün daha da zenginleşmiştir.

"Fürüzan hikâyeye saygınlık kazandırmıştır." Ece Ayhan
(Tanıtım Yazısından)
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2008
 • Sayfa Sayısı:
  85
 • ISBN:
  9786055904012
 • Yayınevi:
  Notos Kitap
 • Kitabın Türü:

Muzaffer ve Metin hocamın muhabbetine denk geldim geçenlerde. Füruzan'dan bahsediyorlardı. Normalde hikaye okumalarımı bitirecektim ama öyle güzel konuştular ki okumak istedim.
Ortada büyük bir hazine vardır da fark etmezsiniz ya Füruzan da işte böyle bir şeymiş. Her bir hikayesinden roman çıkar. Bilinç akışı böyle bir şey, iki adımlık yola bir dünya sığdırır yazar. İçine girmek zordur ama girince çıkması da zordur.

Kadınlar... Her biri ezilmiş, zengin yamağı, hayattan darbe yemiş kadınlar... Hikayeleri öyle içten ki...

Normalde bir Füruzan kitabı okuyacaktım, işte... Şimdilik bu son ama... Sezen hocam kızıyor başlamıyor muyuz Musil'e diye. Başlıyoruz ama aklım bu son hikayede... Biraz sindirmem lazım. Koca ömür, bir yokuşu çıkarken nasıl da şeritler halinde geçti gitti. Bilindik ama farklı yöntemle aktarılmış bir yaşam hikayesiydi.

Tomris Uyar'dan sonra bir kadına daha vuruldum: Füruzan... Yazan kadınlar sevilmez mi... Böylesi kadınlar ise iki kat sevilir. Ne güzelsin Füruzan. Bir kızınız olursa adını Füruzan koyun emi..

Kitaptan 1 Alıntı