Harfler ve Notalar

8,9/10  (21 Oy) · 
54 okunma  · 
21 beğeni  · 
1.149 gösterim
Metinleri nasıl okuduğuna ve kendi metinlerini nasıl kurduğuna dair küçük sırlar.
Toptaş'ın edebiyat serüveninden kulaklara küpe olacak hoş anekdotlar.
Genç yazarlar için bir başucu kitabı, okurlar içinse keyifli bir edebiyat sohbeti.
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  164
 • ISBN:
  9759914653
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
ihtiyar 
26 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Bu tür deneme kitapları bir yazarın nasıl yazar olabildiğini de gösteriyor, ya da ip uçları veriyor. Aynı zamanda da bir entelektüel birikimin okuyuculara ulaşması ve bu birikimlerden istifade etmek isteyen okuyucular için açık bırakılan bir sürü kapı. Keyifle okudum, tavsiye ederim.

Hüsamettin Çalışkan 
20 May 15:20 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Su gibi okudum. Idefix'te 2016'nın en iyi kitabı seçilen Kuşlar Yasına Gider ile tanıyıp sevdiğim Hasan Ali Toptaş'ın bu kitabı, bir edebiyat öğretmeni arkadaşımdan hediye. Yazarı da kitabı da sevdim. Edebiyat üzerine yazılmış harika denemeler var. Hele babasına verdiği kitaplarından birini, babası telefon numarası yazmak için kimseye vermediğini anlattığı deneme..muhteşem! Diğer kitapları da okuyacağım.
Kitapçıda incelerken, bur kitabının arkasında Alman bir eleştirmenin, "Hasan Ali Toptaş okumak için Türkçe öğrenmeye değer.." ifadeleri, beni o günden beri düşündürmekte.. Gölgesizler kitabıydı sanırım.

cansu tekcan 
05 May 17:57 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Muazzam yine. Yine muazzam. Ben sizi bu incelemeyle sadece iyi bir yazar ve iyi bir kitapla tanıştırırım; ama siz bunu okuduğunuz zaman Hasan Ali sizi bir sürü iyi yazar ve iyi kitapla tanıştırır. O kadar dolu bir kitap ki çok şeyler alabilir okuyan. Roman hikaye şiir hepsinden okudum. Deneme türünde de ne kadar başarılı olduğunu görmüş oldum.

Deliler Cumhuriyeti 
24 Mar 20:01 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Hasan Ali TOPTAŞ'ın, Yazarla sohbet eder gibi keyifle okuyabileceginiz eseri. Kendisinden ve çevresinden ilginç anektotlar var. Farklı bir kalem arayanlar için tavsiyemdir.

DESTİNA ÖYKÜ 
 24 Mar 19:41 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Severek, beğenerek, büyük bir ilgi ve zevk ile her yazdığını okuduğum, beğendiğim Hasan Ali Toptaş'ın; edebiyat, öykü, hikayeler, roman, kitaplar, sevdiği yazarlar ile ilgili duygu ve düşüncelerini samimi bir şekilde deneme tarzında anlattığı, yazmaya başlamadan önceki, sonraki hallerine ilişkin ilginç anektotlar eşliğinde içinde güzel keyifli bir çok entellektüel düşüncelerini sohbet edermiş gibi anlattığı bu kitabı çok sevdim.

Hasan Ali Toptaş sever bir okuyucu iseniz kesinlikle okumalısınız. Bu arada bir çok yazar ve kitap ile tanışmanıza vesile olacak örnekler içinde barındırdığı için de kitap oldukça yararlı ve yardımcı olacaktır.

Benim en beğendiğim ve anlatırken zevkle okuduğum bölümler.
"Çocuklar Küçük Kurşunla Öldürürler Değil mi Anne? " diğeri de beğendiğim yazar olan Emil Michel Cioran'dan bahsettiği bölüm olan "Hiçliğin Doruklarında Bir Alacakaranlık Düşünürü" oldu.

Hasan Ali Toptaş’ın müthiş denemelerinin yer aldığı kitap. Onu çoğu kişi Kafka’ya benzetiyormuş. O yüzden halamın oğlu diyor. Çok da seviyor. Babası ve annesinden bahsettiği bölüme çok duygulandım. Ayrıca bir sürü de okunması gereken kitap notu aldım. Samimi bir yazar, hikaye yazma konusundaki verdiği örnekleri hayranlıkla okudum. Saramago falan derken kendimi Ziya Gökalp’de sonra Borges ve hemen ardından Yaşar Kemal’de buldum. Oldukça keyif alarak okuduğum bir kitap oldu. ^^

tuce y. 
25 Nis 23:21 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

hasan ali toptaşın hayata ve edebiyata dair derinliğini gösteren birbirinden değerli denemelerinden oluşan bir kitap.insanın bir romanda değil bir öyküde yada bir paragrafta ve ya bir cümlede de değil sadece bi kelimenin anlamları tasvirleri ve çağrıştırdıkları içinde nasıl kaybolabileceğini çok iyi hissetiren bir yazar.

özge çpr 
01 May 15:13 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Her bir denemeyi kendi içinde defalarca ayrı ayrı beğendiğim bir kitap oldu "Harfler ve Notalar" benim için.Hasan Ali Toptaş her okuduğum kitabında farklı bir yönünü keşfettiğim bir yazar.
Kitaba gelince benim ilk dikkatimi çeken şey şu oldu: Hasan Ali Toptaş'ın etkilendiği, başucu kitabım dediği kitapların adlarının sayfa aralarında hep karşınıza çıkması ve bunları sürekli not alma ihtiyacı hissetmeniz.Bu anlamda kitap sizi sürekli başka yazarlara ve kitaplara yöneltiyor.Kitaptaki her bir denemeyi ayrı ayrı beğensem de tabii ki en beğendiklerim oldu.Onları da şöyle sıralayabilirim:Saati Kurmak, Kör Noktada Kalanlar, Ne Anlatıyorsun, Kimseye Verilmeyen Kitap ve Ayakta Yazmak. Hiçbir denemede aynı konuyu anlatmaya gitmemiş ve çeşitli konuları işlemiş.Yazarlığa nasıl başladığı,hayatın uzunluğu-kısalığı ve okunacak kitapları,Abbas Sayar'ın cenazesine katılışı, dil yozlaşması, geyik, unutamadığı cümleler, yazarlığın nasıl olması gerektiği vb. daha birçok konu bunlardan bazıları.Kesinlikle okunmalı.
Sezmenin bilmekten daha iyi olduğunu, hikayenin kelime kusarak değil yutarak yazıldığını söyleyen, türküleri sözlü kültürümüzün bir derin gülü olarak gören yazar Hasan Ali Toptaş.Okuyun, okutun.

Gamze maraz 
20 Nis 15:53 · Kitabı okudu · 11 günde · Beğendi · 10/10 puan

Hasan ali Toptaş yeni tanıştığım bir yazar. Postmodernizmin örneklerini gördüğümüz bir yazar. Bir güzel kitap daha çıkıyor karşımıza. Harfler ve notalar. Zaten bir cümle yazmak aynı zamanda beste yapmak değil midir? Tekrar tekrar okuyabileceğim nadir kitaplardan birisi. Başucu kitabı olacak bir kitap. Yazmaya okumaya dair bir cok notlar var içerisinde. Keyifli bir okuma sizi bekliyor.

murat sayın 
11 Nis 01:16 · Kitabı okudu · 60 günde · Beğendi · 7/10 puan

İçerisinde harika denemeler olan, bazen güldüren bazen de geçmişe,olaylara bakıp hüzünle tebessüm ettiren bir kitap. En sevdiğim kısmı TOPTAŞ'ın babasının köydeki son kitabı kimseye vermeyişi.

2 /

Kitaptan 72 Alıntı

Ferah 
14 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Biliyoruz ki, bazı sesler, bazı sahneler, bazı renkler ya da bazı cümleler insanın aklına mıh gibi çakılıp kalıyor.''

Harfler ve Notalar, Hasan Ali ToptaşHarfler ve Notalar, Hasan Ali Toptaş
Okan Bayram 
11 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsan gördüğü şeylerin toplamı kadar uyanık, görmediği şeylerin sonsuzluğu kadar uykudadır.

Harfler ve Notalar, Hasan Ali ToptaşHarfler ve Notalar, Hasan Ali Toptaş

''Çocukları küçük kurşunla öldürürler değil mi anne?'' sorusu da unutamadığım ve asla unutamayacağım cümlelerden biridir. Sırbistan sınırına 10 km uzaklıktaki Boşnak şehri Srebrenica'da yaşayan, adını bilmediğim bir çocuk sormuş bu soruyu. Ardından da ne yazık ki, 11 temmuz 1995 tarihinde yapılan katliamda henüz dört yaşındayken öldürülmüş.

Harfler ve Notalar, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 148)Harfler ve Notalar, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 148)
ihtiyar 
24 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Hesaplanmış kusurda aklın izi, kusursuzluktakinden daha derindir.

Harfler ve Notalar, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 19)Harfler ve Notalar, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 19)

Kısacası, hızın değere dönüştüğü bir dünyada, devasa bir hız topu halinde, korkunç bir gürültüyle hep birlikte yuvarlanıp duruyoruz. Hayatımızı hayal edilemeyecek kadar kolaylaştıran tuşların, butonların ve düğmelerin sayısı arttıkça, metrekareye düşen insan sıcaklığı da giderek azalıyor tabii ve artık insanoğlu öteki insanların varlığından uzaklaşıp sadece kendi hızıyla arkadaş oluyor.

Harfler ve Notalar, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 61)Harfler ve Notalar, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 61)

Yıllar önce, çiçeği burnunda bir hikayeciyken, nerede edebiyat konuşuluyorsa orada olmak isterdim. Bu konuşmalar bana oldukça iyi gelirdi çünkü; kendini kendi rüzgarıyla havalandıran kelime bulutlarının arasından bazen payıma şöyle kıyak birkaç cümle düşerdi de, ufkum bir anda genişleyiverirdi.

Harfler ve Notalar, Hasan Ali ToptaşHarfler ve Notalar, Hasan Ali Toptaş