Harfler ve Notalar

8,2/10  (12 Oy) · 
33 okunma  · 
11 beğeni  · 
1.043 gösterim
Metinleri nasıl okuduğuna ve kendi metinlerini nasıl kurduğuna dair küçük sırlar.
Toptaş'ın edebiyat serüveninden kulaklara küpe olacak hoş anekdotlar.
Genç yazarlar için bir başucu kitabı, okurlar içinse keyifli bir edebiyat sohbeti.
 • Baskı Tarihi:
  2007
 • Sayfa Sayısı:
  164
 • ISBN:
  9759914653
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
ihtiyar 
26 Oca 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Bu tür deneme kitapları bir yazarın nasıl yazar olabildiğini de gösteriyor, ya da ip uçları veriyor. Aynı zamanda da bir entelektüel birikimin okuyuculara ulaşması ve bu birikimlerden istifade etmek isteyen okuyucular için açık bırakılan bir sürü kapı. Keyifle okudum, tavsiye ederim.

Hasan Ali Toptaş’ın müthiş denemelerinin yer aldığı kitap. Onu çoğu kişi Kafka’ya benzetiyormuş. O yüzden halamın oğlu diyor. Çok da seviyor. Babası ve annesinden bahsettiği bölüme çok duygulandım. Ayrıca bir sürü de okunması gereken kitap notu aldım. Samimi bir yazar, hikaye yazma konusundaki verdiği örnekleri hayranlıkla okudum. Saramago falan derken kendimi Ziya Gökalp’de sonra Borges ve hemen ardından Yaşar Kemal’de buldum. Oldukça keyif alarak okuduğum bir kitap oldu. ^^

EMİNE ÇAYIR 
07 Kas 2016 · Kitabı okudu · 5/10 puan

Kitabın alıntılarını yine bu sayfada okuyup almaya karar vermiştim. Hasan Ali Toptaş'ın deneme tarzı yazdığı bir kitap. Aslına bakarsak ince bir kitap olmasına rağmen bitirmekte zorluk çektim. Pek okuma isteği uyandırmadı bende. Hikaye tahlillerinden ve kısa anlatınlardan oluşuyor. Elbette ilgi çekiçi bulan olacaktır.

Okan Bayram 
11 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 8/10 puan

Hasan Ali Toptaş'ın deneme kitabı. İlk üç deneme çok güzel. İçinde çok kaliteli sözler var. Sonraki denemeler ise tamamen sohbet havasında. Hasan Ali Toptaş size okuduğu romanlardan, tanıştığı, sevdiği yazarlardan, başına gelen olaylardan bahsediyor. Romanın nasıl yazılması gerektiğinden, konunun mu önemli yoksa anlatımın mı önemli oldugundan ve buna benzer birçok şeyden söz ediyor. Yazar olmak isteyen kişiler bu kitaptan ders alabilirler.

İnci Akalper 
22 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Ufkumunuzu genişletecek bir kitap. Samimi , içten. Az sayıdaki insanlar kadar. İçerisinde okunmaya , keşfedilmeye değer birçok kitap önerisi var .

Kitaptan 32 Alıntı

Ferah 
14 Şub 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

''Biliyoruz ki, bazı sesler, bazı sahneler, bazı renkler ya da bazı cümleler insanın aklına mıh gibi çakılıp kalıyor.''

Harfler ve Notalar, Hasan Ali ToptaşHarfler ve Notalar, Hasan Ali Toptaş
Okan Bayram 
11 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

İnsan gördüğü şeylerin toplamı kadar uyanık, görmediği şeylerin sonsuzluğu kadar uykudadır.

Harfler ve Notalar, Hasan Ali ToptaşHarfler ve Notalar, Hasan Ali Toptaş

''Çocukları küçük kurşunla öldürürler değil mi anne?'' sorusu da unutamadığım ve asla unutamayacağım cümlelerden biridir. Sırbistan sınırına 10 km uzaklıktaki Boşnak şehri Srebrenica'da yaşayan, adını bilmediğim bir çocuk sormuş bu soruyu. Ardından da ne yazık ki, 11 temmuz 1995 tarihinde yapılan katliamda henüz dört yaşındayken öldürülmüş.

Harfler ve Notalar, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 148)Harfler ve Notalar, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 148)
ihtiyar 
24 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Hesaplanmış kusurda aklın izi, kusursuzluktakinden daha derindir.

Harfler ve Notalar, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 19)Harfler ve Notalar, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 19)

Kısacası, hızın değere dönüştüğü bir dünyada, devasa bir hız topu halinde, korkunç bir gürültüyle hep birlikte yuvarlanıp duruyoruz. Hayatımızı hayal edilemeyecek kadar kolaylaştıran tuşların, butonların ve düğmelerin sayısı arttıkça, metrekareye düşen insan sıcaklığı da giderek azalıyor tabii ve artık insanoğlu öteki insanların varlığından uzaklaşıp sadece kendi hızıyla arkadaş oluyor.

Harfler ve Notalar, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 61)Harfler ve Notalar, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 61)

Eski sokakları, eski evleri ve eski sessizlikleri görmek için seyrettiğim "Yeşilçam filmlerindeki bazı sözleri de unutamıyorum bunlarla birlikte. Bir filmde, bir kızın güzelliğinden söz ederken oyunculardan birinin arkadaşlarına dönerek, “Kız öyle güzel ki, ben dönüp bakmasam bile gövdemin içinden iskeletim dönüp bakıyor,” demesini unutamıyorum sözgelimi. Bir başka filmde de, Sadri Alışık tarafından canlandırılan karakterin, “sokak köpeklerine selam vermek adam olmaya çeyrek var demektir,” cümlesini unutamıyorum.

Harfler ve Notalar, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 148)Harfler ve Notalar, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 148)
Zülbiye Bayın 
19 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Zaten, seni olsa olsa sezerim ben, istesem de bilemem."

Harfler ve Notalar, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 9)Harfler ve Notalar, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 9)
ihtiyar 
24 Oca 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

Gurbet kelimesini eskiden daha sık kullanırdık. İçimizi titreten bu kelimenin, farklı bir ağırlığı vardı hayatımızda; uzaklar onun içinde birikir, tehlikeler onun içinde bekler, umutlar onun içinde yeşerirdi. Hayat bir şekilde gurbetle anlam kazanırdı bir bakıma; aşklar, dostluklar ve insanlar bir şekilde gurbetle sınanır, gurbetle olgunlaşırdı. Bir şehirden bir şehre gidenler de gittikleri yerin adını söyleme gereği duymaz, bunun yerine, gurbete çıkıyoruz, derlerdi. Böyle söyleyince, ruhları da gittikleri şehre göre değil, gurbet diye adlandırılan, içi çeşitli ihtimallerle dolu uçsuz bucaksız bir genişliğe göre pozisyon alırdı sanki. Velhasıl, gurbet kelimesi, acıların, kayıpların, hastalıkların, ölümlerin, ayrılıkların, aşkların ve hasretlerin birçoğunu içinde taşıyan alabildiğine geniş bir kelimeydi. Gurbet şarkılarımız vardı bu yüzden, gurbet türkülerimiz, gurbet mektuplarımız, Gurbet Kuşları'mız ve Gurbet Hikayeleri'miz vardı.

Harfler ve Notalar, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 11)Harfler ve Notalar, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 11)
Zülbiye Bayın 
19 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Teknolojik gelişmeler mesafeleri silip süpürdükçe, gurbet de tıpkı mektup, firak ve hicran kelimeleri gibi yavaş yavaş kullanımdan düşüyor sanki. Artık kimse gurbete çıkmıyor, onun yerine A şehrinden kalkıp B şehrine gidiyor.

Harfler ve Notalar, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 12)Harfler ve Notalar, Hasan Ali Toptaş (Sayfa 12)
4 /