Haritada Kaybolmak 4, 5, 6, 7. Sınıflar

8,3/10  (32 Oy) · 
78 okunma  · 
23 beğeni  · 
1.974 gösterim
Coğrafyanın gizemine işaret eden roman dünyada ilk kez Türkçe yayımlandı.

Aileleriyle birlikte uzun süredir yaşadıkları sessiz ve sıkıcı kasabadan büyük kente taşınan Alt Kardeşler Chris ve Francis'in yaşamı, sinemadan dönerken yağmura yakalandıkları bir akşam hiç ummadıkları biçimde değişir. Daha doğrusu, bir karabasana dönüşür. Yağmurdan kaçmak için sığındıkları, tuhaf nesnelerle dolu dükkânda, izinsiz atıştırdıkları leziz şekerler çocukları hızla yaşlandırmaya başlar. Tek kurtuluş yolları, eski bir dünya haritasında beliriveren bilmeceleri çözmektir. Başlangıçta, kolay görünse de, peşlerine bir de hırslı muhabir Wrangler takılınca, hem ondan kaçmak, hem de yaşlanmanın ağırlaşan koşullarıyla baş etmek haritanın gizini çözmelerini nerdeyse olanaksızlaştırır...

Oğlunun sorun yaşadığı dersleri sevmesi için kitaplar yazan Vladimir Tumanov, ikinci kitabında coğrafyaya eğiliyor. İki kardeşin başlarına açtıkları dertten kurtulabilmeleri için, harita kullanma becerilerinin gelişmesi gerekiyor. Bilmecelerde ipuçları verilen ülkelerin, dünya haritası ve ansiklopedi kullanılarak bulunmasıyla ilerleyen roman, hem öğrenmeyi eğlenceli kılıyor, hem de coğrafyanın yaşamımızdaki önemini vurguluyor. Eldeki verileri değerlendirerek problem çözmeye yönlendiren kitap, birbirinden ilginç bilmeceler sayesinde harita okumayı geliştirirken, ansiklopedi gibi başvuru kaynaklarından araştırma yapmaya da özendiriyor.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2006
 • Sayfa Sayısı:
  200
 • ISBN:
  9789756227268
 • Orijinal Adı:
  Old Scroll
 • Çeviri:
  Mine Kazmaoğlu
 • Yayınevi:
  Günışığı Kitaplığı
 • Kitabın Türü:
Deniz T. 
 12 Şub 18:33 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Alt kardeşler Chris ve Francis'in hayatı yedikleri ilaçla (şekerle) değişir. Vlamdir Tumanov ilk kitabında çocuklara matematiği sevdirirken ikinci kitabında coğrafya hakkında bilgi veriyor. Kitap bittiğinde çok üzüldüm çünkü kitabı çok sevmiştim . Okumayanlar bence hemen okumalı.

Ülkü :) 
22 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap okumaya bu kitapla başladım ve iyi ki bu kitapla başlamışım.Gerçekten sürükleyici bir kitap.Okurken kitabın içindeki bilmeceleri yanınıza harita alıp bulmaya çalışabilirsiniz.

Beyza talan 
26 Haz 12:09 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Aileleriyle uzun süredir yaşadıkları sessiz ve sıkıcı kasabadan büyük kente taşınan Alt kardeşlerdir... kitabın bazı sayfaları hüzünlü ben bu kitabı okudum ve beğendim sizlere de bu kitabı tavsiye ediyorum.

Hilmi 
05 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 10/10 puan

Kitabın anlatımı çok güzeldi. Eline aldığın zaman hemen bitirmek istiyorsun. Ama bitirdiğinde de neden bitti diye üzülüyorsun. Macera tutkunlarına özel bir kitap. Tavsiyelerim arasında!

gökmen kılıçoğlu 
29 Oca 23:59 · Kitabı okudu · 1 günde · Beğendi · 8/10 puan

Coğrafya dersini sevmeyen öğrenciler için ilginç olabilecek bir kitap. Coğrafyayı, ülkeleri, kıt'aları, okyanus, nehir vs. bir çok şeyi öğrenmenin nasıl heyecanlı ve zevkli olduğunu işaret eden ufuk açıcı bir kitap.