Harry Potter ve Ateş Kadehi 4. Kitap

9,3/10  (324 Oy) · 
1.348 okunma  · 
267 beğeni  · 
2.729 gösterim
Harry Potter'ın büyücülük okulundaki dördüncü yılında başından geçenleri anlatan Harry Potter ve Ateş Kadehi, dizinin önceki kitaplarında tanık olduğumuzdan hem çok daha eğlenceli, hem çok daha ürkütücü bir büyücülük dünyasının kapılarını açıyor.

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nda dördüncü sınıfa geçen Harry, yaz tatilinde Dursley'lerden izin koparıp arkadaşlarıyla birlikte Quidditch Dünya Kupası finalini izlemeye gidiyor. Bu yıl Hogwarts'taki en büyük yenilik ise, Üçbüyücü Turnuvası. Üç rakip büyücülük okulunun katılımıyla gerçekleşen bu etkinlik yüz yıldan beri ilk kez düzenleniyor. Harry, istemediği halde, yaşı bile tutmadığı halde, kendini bu Turnuva'nın içinde buluyor. Oysa onun tek istediği, büyücülük standartları içinde olabildiğince "normal" bir yaşam sürmek, yeni büyüler öğrenerek kendini geliştirmek, Cho'yla ilgili hayaller kurmak, Ron ve Hermione'yle hoşça vakit geçirmek. Ancak, alnındaki yara izinin ikide bir acıması, korkunç olayların yaklaşmakta olduğunun habercisi...

Harry Potter ve Ateş Kadehi, dizinin önceki kitaplarında tanık olduğumuzdan hem çok daha eğlenceli, hem çok daha ürkütücü bir büyücülük dünyasının kapılarını açıyor. J. K. Rowling, 7 cilt olarak planladığı Harry Potter dizisinin ilk kitabı Harry Potter ve Felsefe Taşı (YKY, 2001), ikinci kitabı Harry Potter ve Sırlar Odası (YKY, 2001), üçüncü kitabı Harry Potter ve Azkaban Tutsağı'ndan (YKY, 2001) sonra, bir kez daha Türk okuruyla buluşuyor.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2016
 • Sayfa Sayısı:
  859
 • ISBN:
  9789750803314
 • Orijinal Adı:
  Harry Potter And The Goblet Of Fire
 • Çeviri:
  Kutlukhan Kutlu, Sevin Okyay
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Muhammet TUNÇ 
10 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap çok iyi. Konusu Harry'nin yaşı tutmadığı halde kendini turnuvada bulması ve turnuvada yarışması.. Sonradan Cedric olayı vs. sürpriz oldu. Tavsiye ederim..

Berra Nisa GENÇ 
17 Şub 23:39 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 10/10 puan

Harry bu kitapta hiç beklenmedik olaylarla karşılaşıyor. On yedi yaşından küçük olmasına rağmen, gizemli bir şekilde adı, ateş kadehine giriyor...

Furkan 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Bu kitabı her hatırladığımda aklıma gri renk gelir. Çünkü renkli büyücülük dünyasının sağlam duvarlarının çatlayarak yavaş yavaş o gri dumanın sızdığını hatırlarım. Seri artık diğer okuyucuların gözünde "çocuk kitabı" olmaktan çıkıp ciddiyet içeren kitaplar arasına giriyor. Asla ve asla hafife alınmayacak Voldemort sahneye çıkıyor ve savaşın temelleri atılıyor.

Kübra çil 
16 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitapta bu sefer daha çok göze çarpan Harry'nin arkadaşlığı bende. Akıcılık olarak asla sıkmayan yegane kitaplardan olduğu için yazarı kutlamamak ayıp olur doğrusu. Aklın kullanıldığı ve bu doğrultuda sonuçlar veren olaylar içeren güzel bir kitap. Mutlaka okumalısınız.

serap arslan 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu kitabı ve yazarını kutluyorum gerçekten en sevdigim kitaplardan biri bu kadar macera dolu bir kitaba bayılmamak olmaz...
tek kelimeyle HARİKA.

Serdar Poirot 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Serinin bu vakte kadar olan en güzel romanı, dördüncü romanı. Harry, Hogwarts'da dördüncü senesindedir ve dördüncü Karanlık Sanatlar hocası olan Deli-Göz Moody ile çalışmaktadır. Yıllar sonra ilk kez Quidditch Dünya Kupasında Ölüm Yiyenler sahneye çıkmış ve Karanlık İşaret vermişlerdir. Aynı zamanda okulda uzun bir zaman sonra Üç Büyücü Turnuvası yapılacaktır. 17 yaşından küçük olmasına rağmen Harry'nin de adı yarışmacı olarak çıkar. Birinin Harry hakkında oldukça kötü niyetleri vardır. Ama acaba Harry bunu engelleyebicek midir? Lord Voldemort ile bir kez daha yüzleşmeye hazır mıdır? Rom ve Hermoine ile Dumbledore'un yardımları hayatta kalmasına yetecek midir? Tek kelime ile mükemmel bir roman.

Ayşe Petek 
12 Oca 13:39 · Kitabı okumadı

Harry Poter serisinden bir kitap.Konusu Harry'nin yaşı tutmamasına rağmen kendini zorlu bir turnuvada bulması.Tabi bu turnuvaya da bir oyunla sokuldu çocukcağız.Okuyun küçükken çok severdim.

Harry Potterin önceki kitapları gibi bu kitap da çok heyecanlıydı. Herkesin okuması gereken bir kitap... OKurken bazen güldüm bazen de gözlerim doldu.

Mujurey 
13 Haz 2016 · Kitabı okudu · 12 günde · 8/10 puan

Harry Potter serisinde kilit olayların yaşandığı dördüncü kitap. Anlatımın, karakterlerin ve olayların artık bir çocuk kitabından çok daha fazlasını içerdiğini hissedebiliyoruz. Okuduğum dört kitap arasında ise en karanlık olanıdır. Normal bir çocuk kitabının barındırmadığı cümleler ve olaylarla kendine bağlar. Ve sonu, kendini Hogwarts Büyücülük ve Cadılık Okulu'nda hisseden her okuyucu için acı verici olmuştur. Serinin bu kitaptan sonra çok daha çetrefilli ve yoğun geçeceğine inanıyorum.

Muhammed A. 
17 May 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Harry potter okumamis olanlarin bu 4. kitap ve 5. kitabi okumalarini ve kendilerini o bambaska dunyaya bir sure birakmalarini tavsiye ederim.
Ilk 3 kitap yerine filmi izlenebilir ama 4 ve 5 mutlaka kitaptan okunmali. 6 ve 7 de okunasidir ama filmi de idare edebilir. Ama dedigim gibi tavsiyem hic okumamissaniz su an, ilk 3 filmi izleyip 4 ve 5. kitaplari okumaniz.

2 /

Kitaptan 21 Alıntı

Ulaş Koç 
 08 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Harry Potter
Sevgili Profesör Dumbledore, sizi rahatsız ettiğim için özür dilerim, ama bu sabah yara izim acıdı. Saygılarımla,
Harry Potter.

Harry Potter ve Ateş Kadehi, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 32)Harry Potter ve Ateş Kadehi, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 32)
Ceren Özavcı 
03 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Anlamak kabul etmenin ilk adımıdır ve iyileşme ancak kabulle gelir."

Harry Potter ve Ateş Kadehi, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 613)Harry Potter ve Ateş Kadehi, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 613)
bugrahan yazıcı 
13 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Acıyı bir süreliğine uyuşturmak, sonunda onu hissettiğinde daha büyük acı çekmene yol açar.

Harry Potter ve Ateş Kadehi, J. K. Rowling (Robert Galbraith)Harry Potter ve Ateş Kadehi, J. K. Rowling (Robert Galbraith)
bugrahan yazıcı 
13 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kayıtsızlık ve ihmal, çoğu zaman düpedüz sevmemekten daha fazla hasar yaratır.

Harry Potter ve Ateş Kadehi, J. K. Rowling (Robert Galbraith)Harry Potter ve Ateş Kadehi, J. K. Rowling (Robert Galbraith)

Özgürlük ve kölelik
"Eh, cinler mutlu ama, değil mi?" dedi Ron. "Bizim VVinky'nin maçta ne dediğini duydun... 'Ev
cinlerinin eğlenmemesi gerek'... O bundan hoşlanıyor, ona patronluk taşlanmasından..."
"İşte senin gibiler, Ron," dedi Hermione hararetle, "çürümüş ve adaletsiz sistemleri desteklerler,
çünkü çok tembel.

Harry Potter ve Ateş Kadehi, J. K. Rowling (Robert Galbraith)Harry Potter ve Ateş Kadehi, J. K. Rowling (Robert Galbraith)
Ceren 
 14 Ara 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Korku
Tuhaftır, eğer bir şeyden korkuyorsanız ve zamanı yavaşlatmak için her şeyi vermeye hazırsanız, zaman hızlanmak gibi tatsız bir alışkanlık edinir.

Harry Potter ve Ateş Kadehi, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 289 - Yapı Kredi Yayınları)Harry Potter ve Ateş Kadehi, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 289 - Yapı Kredi Yayınları)
3 /

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız