Adı:
Harry Potter ve Ateş Kadehi
Alt başlık:
4. Kitap
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
859
ISBN:
9789750803314
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Harry Potter And The Goblet Of Fire
Çeviri:
Kutlukhan Kutlu, Sevin Okyay
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Harry Potter'ın büyücülük okulundaki dördüncü yılında başından geçenleri anlatan Harry Potter ve Ateş Kadehi, dizinin önceki kitaplarında tanık olduğumuzdan hem çok daha eğlenceli, hem çok daha ürkütücü bir büyücülük dünyasının kapılarını açıyor.

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nda dördüncü sınıfa geçen Harry, yaz tatilinde Dursley'lerden izin koparıp arkadaşlarıyla birlikte Quidditch Dünya Kupası finalini izlemeye gidiyor. Bu yıl Hogwarts'taki en büyük yenilik ise, Üçbüyücü Turnuvası. Üç rakip büyücülük okulunun katılımıyla gerçekleşen bu etkinlik yüz yıldan beri ilk kez düzenleniyor. Harry, istemediği halde, yaşı bile tutmadığı halde, kendini bu Turnuva'nın içinde buluyor. Oysa onun tek istediği, büyücülük standartları içinde olabildiğince "normal" bir yaşam sürmek, yeni büyüler öğrenerek kendini geliştirmek, Cho'yla ilgili hayaller kurmak, Ron ve Hermione'yle hoşça vakit geçirmek. Ancak, alnındaki yara izinin ikide bir acıması, korkunç olayların yaklaşmakta olduğunun habercisi...

Harry Potter ve Ateş Kadehi, dizinin önceki kitaplarında tanık olduğumuzdan hem çok daha eğlenceli, hem çok daha ürkütücü bir büyücülük dünyasının kapılarını açıyor. J. K. Rowling, 7 cilt olarak planladığı Harry Potter dizisinin ilk kitabı Harry Potter ve Felsefe Taşı (YKY, 2001), ikinci kitabı Harry Potter ve Sırlar Odası (YKY, 2001), üçüncü kitabı Harry Potter ve Azkaban Tutsağı'ndan (YKY, 2001) sonra, bir kez daha Türk okuruyla buluşuyor.
Harry bu kitapta hiç beklenmedik olaylarla karşılaşıyor. On yedi yaşından küçük olmasına rağmen, gizemli bir şekilde adı, ateş kadehine giriyor...
Serinin dördüncü kitabı Ateş Kadehi. Şahsen, seride okumaktan en zevk aldığım kitaptı. Kitap serinin en kalın kitaplarından biri. Gözüm korktu açıkcası. En fazla ne olabilir diye düsünmedim degil.
Üç Büyücü Turnuvası çok zekice kurgulanmıştı. Çok sıradışı üç görev vardı. Sadece o görevler icin 800 değil, 8000 sayfa okurdum. O kadar keyifliydi.
Kitabı okurken filmini izleme gafletinde bulundum. Ve tabii filmin kitapla ilgisi yok, ana konu islenmis, geri kalan her şey çarpıtılmıştı. Filmde, sadece Harry, Ron, Hermonie aktif, geri kalan tüm karakterler pasifti. Ki kitapta her şey çok farklı idi. Mesela Sirius cok aktifti; ama filmde sadece bir kez geçti Sirius'un ismi. Snape bile cok aktif degildi filmde, gercekten sırf film ile bilinemez, yaşanamaz bu kurgu dünyası. Filmde Dobby(ev cini) yoktu. Ama Dobby cok önemli idi bu kitapta. Hikayenin gidişatını değistiriyordu Dobby, ancak filmde Dobby'nin yararları başka karaktere lütfedilmişti. Ve bunun gibi değisiklikler... Kitapta en sevdiğim ayrıntı ise: Hermonie ile Ron'un iliskisi idi. Cok güzeldi.
Günde 300 küsür sayfa okuyarak kendi rekorumu kırdım. Çünkü bir kere elinize aldığınızda kitabı, bırakamıyorsunuz.

Benzer kitaplar

Şimdiye kadar Harry Potter serisinde okurken en çok zevk aldığım bu kitabti diyebilirim. Evet kitap çok uzun ve başta insanın gözünü korkutuyor kabul! Ama konusu itibariyle Harry'inin yaşı tutmamasına ragmen üç büyük büyücü turnuvasına katılıp çok ilginç yollarla sınavlardan geçmesi kitabı elimden düşürmemi engelledi resmen.
Tekrar tekrar söylüyorum bu J. K. Rowling'in hayal dünyası çok farklı çalışıyor. Bunu her okuduğum kitapta biraz daha tasdikliyorum.
Dün akşam, iş dönüşü yorgun olduğumdan işten gelir gelmez uyudum ve saat 12 gibi uyandım. Bu saatte ne yapılır. En iyisi Ateş Kadehi'nin kalan kısmını okuyayım dedim - Demez olaydım :D (Sebebini birazdan anlayacaksınız) - 12 gibi kitabın kalan kısmını okumaya karar verdim. 508. sayfadaydım ve geri kalan 150 sayfalık kısmı normalde bugünün akşamında bitirmeyi düşünüyordum. Ama ne hacet. Kitabı elimden bırakamadım bir türlü. Hem de bu sabah 7'de uyanıp işe gitmem gerektiğini bile bile Saat gece 4 gibi kitap bitti. Rowling iyi ki daha fazla yazmamış dedim. Yoksa bugün işe uyumadan gelmiş olacaktım :D

Şimdi değerlendirmemize geçelim:

Ateş Kadehi, Harry Potter serisinin 4. kitabı ve en kalın olanlarından biri (660 sayfa). Kitabın ilk 150 sayfası yaz tatilini ve bu dönemde gerçekleşen Quidditch Dünya Kupasını anlatıyor. Açıkçası ilk 150 sayfa diğer kitapların giriş kısmına göre biraz sıkıcıydı. Ancak yine de bu kısmı dikkatlice okumanızda fayda var. Zira kitabın devamındaki karmaşık ve oldukça gizemli olay örgüsü kitabın başlarındaki ipuçlarını iyi bir şekilde hatırlamanızı gerektiriyor.

Bu kitap önceki 3 kitaptan farklı olarak şu konuları da işliyor:
1. Ron, Hermione ve Harry'nin her birinin aşk hayatlarına yer verilmiş. İsimlerini vermiyorum. :)
2. İlk kitapta sihir kullanamayan bir Harry, ikincisinde çat pat sihir kullanan ve üçüncüsünde de sihir yapmaya ısınan bir harry vardı. Ateş Kadehi'nde ise Harry'nin sihir yeteneğinin artık profesyonel bir seviyeye ulaşmış olması ve diğer 3 kitaba nazaran bu kitapta bu yeteneklerinin ön plana çıkarılmasına özen gösterilmiş.
3. Rita Skeeter adında bir köşe yazarı var. Gelecek Postası adında büyücüler alemini ilgilendiren bir gazetede yazıyor. Yalan ve asparagas haber yapmayı seven bu ablamız bazı haberleriyle biz okuyucuları bazen sinirlendiriyor bazen de yarım yarım yarıyor :)
4. Büyücülük dünyasının sadece Hogwarts ve İngiltere ile sınırlı olmadığını tüm dünyada bir çok büyücülük okulu olduğunu ve bunlardan bir kaçının kitabın ana teması olarak işlenen üç büyücü turnuvasında boy göstermesi söz konusu. Bu durum haliyle bir çok yeni karakteri tanımamızı sağlıyor ve bu karakterlerin serinin ana karakterleriyle etkileşimlerini (duygusal açıdan) de beraberinde getiriyor.
5. Lord Voldemort, ailesi, geçmişi ve destekçileri (ölüm yiyenler) hakkındaki sır perdeleri neredeyse tamamen aralanıyor. İyi ve kötü arasındaki saflar netleşiyor. Harry ve Voldemort arasında heyecan verici bazı şeyler gerçekleşecek. Ayrıntıya girmiyorum. Okuyun görün :)

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Genel bir değerlendirme yapacak olursam: Çok dolu bir kitaptı. Serinin önceki 3 kitabından daha fazla hem de. Yaz tatilini kapsayan ilk 150 sayfayı saymazsak Harry'nin Hogwarts'sa ayak bastığı ilk sayfadan itibaren kitap inanılmaz derecede sürükleyiciydi. Üç büyücü turnuvasının başlamasıyla zaten olay örgüsü aldı başını gitti. Rowling'teki "nasıl bir hayalgücü, nasıl bir kurgu yeteneği" diye düşünmeden edemiyor insan.

Keyifli okumalar ;)
Kesinlikle ilk 3 kitaptan çok çok daha iyi. Hogwarts'daki 4. yılında Harry oldukça etkileyici şeyler yaşayacaktır. Üç Büyücü Turnuvası için ateş kadehine isimler atılmaya başlanmıştır. Her nasılsa 17 yaşından küçük olmasına rağmen Harry'nin adı da ateş kadehinden çıkar. Bağlayıcı özellik gösteren kadehten adı çıkan turnuvaya katılmak zorundadır. Ve bir ilk olarak Üç Büyücü Turnuvasına 4 şampiyonla devam edilir. Zekice düzenlenen bu turnuvada şampiyonların hem cesaret hem hızlı karar verme ve bilgileri sınanırken hemde dostluk, yardımseverlik ve iyi kalplilik gibi özellikleri de sınanıyor.
Kitap boyunca sinir bozan karakterlerde Rita Skeeter başı çekiyor. Malfoy seri boyunca limitimi zorladığı için artık onu saymıyorum. Turnuva dışında bir balonun düzenlenmesi de karakterlerimizin farklı yönlerini öne çıkarıyor. Hepsinin özel hayatlarına bir parça yer veriliyor Ateş Kadehi'nde. Tüm bu atraksiyonlu sahnelerin dışında Harry'nin Voldemort'un öldüren lanetinden nasıl kurtulduğuna da biraz değiniliyor.
Voldemort destekçisi Ölüm Yiyenler bizi şaşırtacak hareketlerde bulunuyorlar gerçekten. Sadece filmi izleyenlerin kesinlikle kitabı okuması gerekiyor diye düşünüyorum. Karakterlerin iç dünyası kitapta çok iyi yansıtılıyor. Son olarak içimi dağlayan ve fantastik bir kitapta/filmde ağlamama neden olan Cedric Diggory diyorum.
"Cedric'i hatırlayın. Gün gelir de doğru olanla kolay olan arasında seçim yapmanız gerekirse eğer, iyi kalpli, yardımsever ve cesur bir çocuğa, sırf Lord Voldemort'un yoluna çıktığı için neler olduğunu hatırlayın. Cedric Diggory'yi hatırlayın."
Her kitabın bir önceki kitabın üstüne çıktığını düşünüyorsun bu seriyi okurken, her sayfa daha da sürükleyici olmaya başlıyor. Lordum işaretini veriyor, sahne onun için hazırlanıyor artık.
Kitap çok iyi. Konusu Harry'nin yaşı tutmadığı halde kendini turnuvada bulması ve turnuvada yarışması.. Sonradan Cedric olayı vs. sürpriz oldu. Tavsiye ederim..
Serinin önceki kitaplarında tanık olduğumuz gibi eğlenceli ve ürkütücü bir büyücülük dünyasının kapıları aralanmış. Sıkıcı tek bir sayfası bile yok. Olay örgüsü olağanüstü mükemmel. Bu gidişle benden de çocuklarıma kalacak en muhteşem koleksiyonum olacak.
Bu kitabı her hatırladığımda aklıma gri renk gelir. Çünkü renkli büyücülük dünyasının sağlam duvarlarının çatlayarak yavaş yavaş o gri dumanın sızdığını hatırlarım. Seri artık diğer okuyucuların gözünde "çocuk kitabı" olmaktan çıkıp ciddiyet içeren kitaplar arasına giriyor. Asla ve asla hafife alınmayacak Voldemort sahneye çıkıyor ve savaşın temelleri atılıyor.
Bu evreni merak edenler okumalı. Sayfa sayısı gözünüzü korkutmasın. Kitap akıp gidiyor. Film evreni için önemli bir sürü detay çıkarılmış yani sadece filmini izlediyseniz bence okuyun. Hayal gücüne olan etkisine diyecek lafım yok zaten.
Harry büyüdükçe seride onunla birlikte daha da olgunlaşıyor. Zümrüdüankaya başlamak için sabırsızlanıyorum!!!
sadece yarım saat daha okuyup uyuyacağım deyip sabahladığımı bilirim. kitap hiç bitmesin diye düşündüğüm nadir eserlerdendir.
ateş kadehi nedir, yazarın aklına nasıl gelir, o kurguyu bu kadar kusursuz nasıl yazarsın be hatun kişi :)
Kitapta bu sefer daha çok göze çarpan Harry'nin arkadaşlığı bende. Akıcılık olarak asla sıkmayan yegane kitaplardan olduğu için yazarı kutlamamak ayıp olur doğrusu. Aklın kullanıldığı ve bu doğrultuda sonuçlar veren olaylar içeren güzel bir kitap. Mutlaka okumalısınız.
"Cedric'i hatırlayın. Gün gelir de doğru olanla kolay olan arasında seçim yapmanız gerekirse eğer, iyi kalpli, yardımsever ve cesur bir çocuğa, sırf Lord Voldemort'un yoluna çıktığı için neler olduğunu hatırlayın. Cedric Diggory'yi hatırlayın."
Voldemort usulca, "Sana bunu tekrar yapmamı ister misin?" dedi. "Bana cevap ver! Imperio!"
Ve Harry, hayatında üçüncü kez, aklından bütün düsüncelerinin silindiği hissini duydu... Ah, ne mutluluktu düşünmemek, yüzüyor gibiydi, rüya görüyordu...
Ron'un evin en üst kattaki yatak odasında(...) minicik, gri bir baykuş vardı. Küçük bir kafeste hoplayıp zıplıyor ve deli gibi kanat çırpıyordu.
"Kes şunu, Pig(domuz)!" dedi Ron.
"Şey -o baykuşa neden Pig diyorsun?"
"Aptal da ondan," dedi Ginny. "Asıl adı Pigwidgeon."
"Ya, sanki o hiç aptal bir isim degil de." dedi Ron, alaylı bir şekilde.
Sevgili Profesör Dumbledore, sizi rahatsız ettiğim için özür dilerim, ama bu sabah yara izim acıdı. Saygılarımla,
Harry Potter.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Harry Potter ve Ateş Kadehi
Alt başlık:
4. Kitap
Baskı tarihi:
Mart 2016
Sayfa sayısı:
859
ISBN:
9789750803314
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Harry Potter And The Goblet Of Fire
Çeviri:
Kutlukhan Kutlu, Sevin Okyay
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Harry Potter'ın büyücülük okulundaki dördüncü yılında başından geçenleri anlatan Harry Potter ve Ateş Kadehi, dizinin önceki kitaplarında tanık olduğumuzdan hem çok daha eğlenceli, hem çok daha ürkütücü bir büyücülük dünyasının kapılarını açıyor.

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nda dördüncü sınıfa geçen Harry, yaz tatilinde Dursley'lerden izin koparıp arkadaşlarıyla birlikte Quidditch Dünya Kupası finalini izlemeye gidiyor. Bu yıl Hogwarts'taki en büyük yenilik ise, Üçbüyücü Turnuvası. Üç rakip büyücülük okulunun katılımıyla gerçekleşen bu etkinlik yüz yıldan beri ilk kez düzenleniyor. Harry, istemediği halde, yaşı bile tutmadığı halde, kendini bu Turnuva'nın içinde buluyor. Oysa onun tek istediği, büyücülük standartları içinde olabildiğince "normal" bir yaşam sürmek, yeni büyüler öğrenerek kendini geliştirmek, Cho'yla ilgili hayaller kurmak, Ron ve Hermione'yle hoşça vakit geçirmek. Ancak, alnındaki yara izinin ikide bir acıması, korkunç olayların yaklaşmakta olduğunun habercisi...

Harry Potter ve Ateş Kadehi, dizinin önceki kitaplarında tanık olduğumuzdan hem çok daha eğlenceli, hem çok daha ürkütücü bir büyücülük dünyasının kapılarını açıyor. J. K. Rowling, 7 cilt olarak planladığı Harry Potter dizisinin ilk kitabı Harry Potter ve Felsefe Taşı (YKY, 2001), ikinci kitabı Harry Potter ve Sırlar Odası (YKY, 2001), üçüncü kitabı Harry Potter ve Azkaban Tutsağı'ndan (YKY, 2001) sonra, bir kez daha Türk okuruyla buluşuyor.

Kitabı okuyanlar 3.043 okur

  • Hatice Elif ÖZTÜRK
  • Abdullah Özkan Nizamoğlu
  • Yomisa
  • Jolie
  • Fırat Sipan Beştaş
  • Gökçe Yazan
  • pervin örgen
  • Hüma Tuncer
  • Emre Şahin
  • .

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.1
14-17 Yaş
%16.4
18-24 Yaş
%33.7
25-34 Yaş
%30.9
35-44 Yaş
%9.7
45-54 Yaş
%2.7
55-64 Yaş
%0.4
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73.6
Erkek
%26.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%66.1 (592)
9
%16.5 (148)
8
%11.4 (102)
7
%3 (27)
6
%1.6 (14)
5
%0.3 (3)
4
%0.4 (4)
3
%0.1 (1)
2
%0.1 (1)
1
%0.3 (3)

Kitabın sıralamaları