Harry Potter ve Ateş Kadehi 4. Kitap

9,3/10  (515 Oy) · 
1.897 okunma  · 
483 beğeni  · 
3.686 gösterim
Harry Potter'ın büyücülük okulundaki dördüncü yılında başından geçenleri anlatan Harry Potter ve Ateş Kadehi, dizinin önceki kitaplarında tanık olduğumuzdan hem çok daha eğlenceli, hem çok daha ürkütücü bir büyücülük dünyasının kapılarını açıyor.

Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu'nda dördüncü sınıfa geçen Harry, yaz tatilinde Dursley'lerden izin koparıp arkadaşlarıyla birlikte Quidditch Dünya Kupası finalini izlemeye gidiyor. Bu yıl Hogwarts'taki en büyük yenilik ise, Üçbüyücü Turnuvası. Üç rakip büyücülük okulunun katılımıyla gerçekleşen bu etkinlik yüz yıldan beri ilk kez düzenleniyor. Harry, istemediği halde, yaşı bile tutmadığı halde, kendini bu Turnuva'nın içinde buluyor. Oysa onun tek istediği, büyücülük standartları içinde olabildiğince "normal" bir yaşam sürmek, yeni büyüler öğrenerek kendini geliştirmek, Cho'yla ilgili hayaller kurmak, Ron ve Hermione'yle hoşça vakit geçirmek. Ancak, alnındaki yara izinin ikide bir acıması, korkunç olayların yaklaşmakta olduğunun habercisi...

Harry Potter ve Ateş Kadehi, dizinin önceki kitaplarında tanık olduğumuzdan hem çok daha eğlenceli, hem çok daha ürkütücü bir büyücülük dünyasının kapılarını açıyor. J. K. Rowling, 7 cilt olarak planladığı Harry Potter dizisinin ilk kitabı Harry Potter ve Felsefe Taşı (YKY, 2001), ikinci kitabı Harry Potter ve Sırlar Odası (YKY, 2001), üçüncü kitabı Harry Potter ve Azkaban Tutsağı'ndan (YKY, 2001) sonra, bir kez daha Türk okuruyla buluşuyor.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2016
 • Sayfa Sayısı:
  859
 • ISBN:
  9789750803314
 • Orijinal Adı:
  Harry Potter And The Goblet Of Fire
 • Çeviri:
  Kutlukhan Kutlu, Sevin Okyay
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Berra Nisa GENÇ 
17 Şub 23:39 · Kitabı okudu · 16 günde · Beğendi · 10/10 puan

Harry bu kitapta hiç beklenmedik olaylarla karşılaşıyor. On yedi yaşından küçük olmasına rağmen, gizemli bir şekilde adı, ateş kadehine giriyor...

Can Azmaz 
03 Eyl 09:44 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Serinin önceki kitaplarında tanık olduğumuz gibi eğlenceli ve ürkütücü bir büyücülük dünyasının kapıları aralanmış. Sıkıcı tek bir sayfası bile yok. Olay örgüsü olağanüstü mükemmel. Bu gidişle benden de çocuklarıma kalacak en muhteşem koleksiyonum olacak.

Muhammet TUNÇ 
10 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kitap çok iyi. Konusu Harry'nin yaşı tutmadığı halde kendini turnuvada bulması ve turnuvada yarışması.. Sonradan Cedric olayı vs. sürpriz oldu. Tavsiye ederim..

Furkan 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Bu kitabı her hatırladığımda aklıma gri renk gelir. Çünkü renkli büyücülük dünyasının sağlam duvarlarının çatlayarak yavaş yavaş o gri dumanın sızdığını hatırlarım. Seri artık diğer okuyucuların gözünde "çocuk kitabı" olmaktan çıkıp ciddiyet içeren kitaplar arasına giriyor. Asla ve asla hafife alınmayacak Voldemort sahneye çıkıyor ve savaşın temelleri atılıyor.

Kübra çil 
16 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · Beğendi · 7/10 puan

Kitapta bu sefer daha çok göze çarpan Harry'nin arkadaşlığı bende. Akıcılık olarak asla sıkmayan yegane kitaplardan olduğu için yazarı kutlamamak ayıp olur doğrusu. Aklın kullanıldığı ve bu doğrultuda sonuçlar veren olaylar içeren güzel bir kitap. Mutlaka okumalısınız.

serap arslan 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Bu kitabı ve yazarını kutluyorum gerçekten en sevdigim kitaplardan biri bu kadar macera dolu bir kitaba bayılmamak olmaz...
tek kelimeyle HARİKA.

Serdar Poirot 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Serinin bu vakte kadar olan en güzel romanı, dördüncü romanı. Harry, Hogwarts'da dördüncü senesindedir ve dördüncü Karanlık Sanatlar hocası olan Deli-Göz Moody ile çalışmaktadır. Yıllar sonra ilk kez Quidditch Dünya Kupasında Ölüm Yiyenler sahneye çıkmış ve Karanlık İşaret vermişlerdir. Aynı zamanda okulda uzun bir zaman sonra Üç Büyücü Turnuvası yapılacaktır. 17 yaşından küçük olmasına rağmen Harry'nin de adı yarışmacı olarak çıkar. Birinin Harry hakkında oldukça kötü niyetleri vardır. Ama acaba Harry bunu engelleyebicek midir? Lord Voldemort ile bir kez daha yüzleşmeye hazır mıdır? Rom ve Hermoine ile Dumbledore'un yardımları hayatta kalmasına yetecek midir? Tek kelime ile mükemmel bir roman.

Mizgin Emirkulu 
19 May 23:45 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Her serisi benim için yeni bir macera hepsini soluk soluğa okuyor ve J.K Rowling'i böyle güzel kitaplar yazdığı için tebrik ediyorum. İtiraf ediyorum Harry Potter serisinden önce bir kitabı ancak 1 ayda bitiriyordum. Bu seriden sonra yemekten sonra okulda zil çalınca boş zamanlarımda kitaplarıma sarılıyorum. Böylece 2 3 günde kitaplarım bitiyorum.
Ailem eskiden kitap okumamı isterken şimdi kitaplarımı bir an olsun bırakmamı istiyor... Teşekkürler Rowling...

arzu algayır 
16 May 11:09 · Kitabı okudu · 10/10 puan

sadece yarım saat daha okuyup uyuyacağım deyip sabahladığımı bilirim. kitap hiç bitmesin diye düşündüğüm nadir eserlerdendir.
ateş kadehi nedir, yazarın aklına nasıl gelir, o kurguyu bu kadar kusursuz nasıl yazarsın be hatun kişi :)

Ayşe Petek 
12 Oca 13:39 · Kitabı okumadı

Harry Poter serisinden bir kitap.Konusu Harry'nin yaşı tutmamasına rağmen kendini zorlu bir turnuvada bulması.Tabi bu turnuvaya da bir oyunla sokuldu çocukcağız.Okuyun küçükken çok severdim.

3 /

Kitaptan 41 Alıntı

Ceren Özavcı 
03 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Anlamak kabul etmenin ilk adımıdır ve iyileşme ancak kabulle gelir."

Harry Potter ve Ateş Kadehi, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 613)Harry Potter ve Ateş Kadehi, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 613)
Ulaş Koç 
 08 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Harry Potter
Sevgili Profesör Dumbledore, sizi rahatsız ettiğim için özür dilerim, ama bu sabah yara izim acıdı. Saygılarımla,
Harry Potter.

Harry Potter ve Ateş Kadehi, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 32)Harry Potter ve Ateş Kadehi, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 32)
Gökçe Arslan 
28 Haz 23:46 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Cedric'i hatırlayın. Gün gelir de doğru olanla kolay olan arasında seçim yapmanız gerekirse eğer, iyi kalpli, yardımsever ve cesur bir çocuğa, sırf Lord Voldemort'un yoluna çıktığı için neler olduğunu hatırlayın. Cedric Diggory'yi hatırlayın."

Harry Potter ve Ateş Kadehi, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 651)Harry Potter ve Ateş Kadehi, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 651)
Tuba Taş 
15 Tem 12:31 · Kitabı okudu

Kütüphanede bu konuda faydalı bir bilgi olmayışını şahsına hakaret kabul ediyordu sanki; daha önce kütüphane onu hiç yaya bırakmamıştı.

Harry Potter ve Ateş Kadehi, J. K. Rowling (Robert Galbraith)Harry Potter ve Ateş Kadehi, J. K. Rowling (Robert Galbraith)
bugrahan yazıcı 
13 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Acıyı bir süreliğine uyuşturmak, sonunda onu hissettiğinde daha büyük acı çekmene yol açar.

Harry Potter ve Ateş Kadehi, J. K. Rowling (Robert Galbraith)Harry Potter ve Ateş Kadehi, J. K. Rowling (Robert Galbraith)
5 /