·
Okunma
·
Beğeni
·
31,7bin
Gösterim
Adı:
Harry Potter ve Ateş Kadehi
Alt başlık:
Harry Potter #4
Baskı tarihi:
Ocak 2019
Sayfa sayısı:
664
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750803310
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Harry Potter and Goblet of Fire
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Büyücülük okulunda dördüncü sınıfa geçen Harry, yaz tatilinde Dursley'lerden izin koparıp arkadaşlarıyla birlikte Quidditch Dünya Kupası finalini izlemeye gider. Bu yıl Hogqarts'taki en büyük yenilik ise, Üçbüyücü Turnuvası'dır. Üç rakip büyücülük okulunun katılımıyla gerçekleşen bu etkinlik yüz yıldan beri ilk kez düzenlenmektedir. Harry, istemediği halde, yaşı bile tutmadığı halde, kendini bu Turnuva'nın içinde bulur. Oysa onun tek istediği, büyücülük standartları içinde olabildiğince "normal" bir yaşam sürmek, yeni büyüler öğrenerek kendini geliştirmek, Cho'yla ilgili hayaller kurmak, Ron ve Hermione'yle hoşça vakit geçirmektir. Ancak, alnındaki yara izinin ikide bir acıması, korkunç olayların yaklaşmakta olduğunun habercisidir...

Harry Potter ve Ateş Kadehi'nde J.K. Rowling, dizinin önceki kitaplarında tanık olduğumuzdan hem çok daha eğlenceli, hem de çok daha ürkütücü bir büyücülük dünyasının kitaplarını açıyor bizlere.

"Sıkıcı tek bir sayfa yok... Olay örgüsü olağanüstü bir yap-boz gibi bütünleniyor."
-Sunday Express-

"J.K. Rowling bekleneni veriyor... Bu, şimdiye kadar yazdığı en iyi kitap."
-Sunday Telegraph-
859 syf.
·16 günde
Harry bu kitapta hiç beklenmedik olaylarla karşılaşıyor. On yedi yaşından küçük olmasına rağmen, gizemli bir şekilde adı, ateş kadehine giriyor...
859 syf.
·10/10 puan
Öneri bekleyen bir kitap değil aslında. Her insanın okuma şekli, okuma zevki farklıdır. Okuduğun kitap çeşidi vs.vs.
Lakin önermek istediğim bir seri. İçinde kayboldum diyebilirim. Kitap okurken gözümde canlanır fakat ben önce filmini izlediğim için kahramanlar da gözümde bir o kadar Berhudar canlanıyor. Harry' nin karakteri, Cedric' in yapısı, Rod' un aptal ve bencil hareketleri kitap ile aşırı bir şekilde yerine oturuyor. Yarışma kavramı tam anlamıyla kazanmak değil iki tarafı da düşünmekle başlıyor. Tek taraf yarışma sayılmıyor zaten. Eğlenceli olduğu kadar da eğitici olduğunu düşünüyorum. Ağır nitelikte yazılmış kitap yabancı dil ve isim bilmeyen bir insan için çok fazla yer kaplıyor. Başlarda isim ayırt edemiyordum. Sonralarda alıştım diyelim. Çok fazla yabancı ismin yer alması ya da her olayın farklı kulağa hitap şekli ile uyum sağlamayıp kapasiteyi zorladığı da bir gerçek.

Okuduğum bu kitap muhteşem bir kurguya sahip. Yazıldığı dönemden kısa bir süre sonra zaten aşırı ses getirmiştir. Harry rüyasında Voldemort' u bahçevanını öldürrürken görür. Bu rüyanın etkisinden çıkamaz. Okulda üçlü büyücü turnuvası düzenlenir. 17 yaşından büyük öğrencilerin katılabileceği duyurulur. Harry' nin nasıl katıldığı meçhul çünkü 17 yaşından oldukça küçük. Katılmak isteyen öğrenciler adını seçim yapacak olan ateş kadehine yazdırmak zorundadırlar. Harry bu üç affedilez büyüyü öğrenir bunlardan biri ölüm büyüsüdür. Harry de dahil dört öğrenci seçilir. Harry ve Ron arasında bu durumdan dolayı gerginlik olur. Rod her zaman ki gibi bencilin teki olur. İlk aşamada Harry ve Victor Krum berabere kalır. Yılbaşı Balosu yaklaşır ve partner ikiz kardeşler olur. Üçüncü Bölüm yarışmada Krum, Cedric' e büyü yapmaya kalkışır ama Harry sayesinde başarısız olur. Turnuva sonunda Cedric ve Harry kupayı Hogwarts için alırlar. Fakat kılkuyruk Cedric' öldürür. Harry bağlar. Harran'da kanı ile Voldemort tekrar canlanır ve eski gücüne sahip olur. Harry Hogwarts' a geri döner. Cedric ölmesi bütün öğrencileri sarsar. Açıkçası kitabı çok tercih edilmiyor en azından film serileri çıktıktan sonra. Filmden ziyade okumanızı tavsiye ederim. Hem okuduğum hem de izlediğim en muhteşem serilerden biriydi. Ateş kadehi diğer kitaplarına nazaran daha muhteşem yazılmış. Filmini de en az dört defa izledim. Cedric karakteri herkesçe sevilen bir karakter hem kişiliği hemde oyunculuğu ile. Öldüğünde istemsizce üzülmüştüm oysa ki kitap sadece.
664 syf.
·1 günde·10/10 puan
"Evet iki kelime söyleyebilirim, dedi harry hiddetle. Hoşça kal."

Harry Potter serisinin dördüncü kitabı Ateş Kadehi...Bu kitaptan sonra her kitapta ağlama kademesine geldim ve çokça da ağladım.(Ateş Kadehi dahil) Bu kitap beni çok üzdü ama tabi diğer kitapların yanında bunun acısı da az kalıyor.

Bu yıl Hogwarts'taki yenilik Üçbüyücü turnuvasıdır. Bu turnuva üç büyücülük okulu arasınd gerçekleşir ve asırlardır ilk defa yapılıyordu. Harry'nin istemediği, yaşının dahi tutmadığı bu yarışmaya katılmak zorunda kalır. Harry'nin istediği tek şey "normal" bir hayattır, hoşlandığı Cho'yu düşünmek Ron ve Hermonie ile vakit geçirmek ve kendini geliştirmek istiyordur. Ama alnındaki yara izi bunların hepsine engeldir...

Gerçekten artık yorum bile yapamıyorum çünkü elim hep aynı harflere gidiyor. Mükemmel ötesiydi, herkesi değil ama beni üzen bir kitaptı. Bu kadar yani mükemmel. Kesinlikle okumanız gerekiyor.
664 syf.
·4 günde
7 kitaplık serinin 4. kitabı ve yine HARİKA.

Serinin her kitabı ayrı bir güzel ve kesinlikle tavsiye ederim. Biliyorsunuz ki kitaplarda olup da filmlerde olmayan çok fazla şey var. Filmlerdeki eksikleri kitaplarla tamamlayabilirsiniz.
SPOİLER VAR!!!

Harry Hogwarts'da 4. sınıfa geçmiştir. Bu sene Hogwarts'da, yüz yıldan beri yapılmayan Üç Büyücücü turnuvası yapılacaktır.
Hogwarts ve diğer 2 okuldan , üç şampiyon turnuvaya katılması gerekir ama Harry yaşı yetmediği ve istemediği halde kendini turnuvada bulur. Hemde Hogwarstan iki büyücü katılır . Harry ve Cedric katılır. Üç tane zorlu görevide yerine getirmesi gereklidir ve Harry başarıyla görevleri tamamlar. Ama son görevde tuzağa düşer. Ve Voldemortla karşı karşıya kalır. Ve heyecan verici ve korkunç olaylar olur. :(


Okumanızı tavsiye ederim.
Kitapla kalın...

Sihirli günler /*

#hayatevesığar
#evdekal
#evdehayatvar
#kitapoku
#kitapcandır
#kitaptavsiyesi
#neokudum
#kitapokubizimle
#potterhead
664 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Ve en sevdiğim film serisinin en beğendiğim bölümü olan Ateş Kadehi'nin kitabını bitirmiş bulunmaktayım. Şaşkınlık içerisindeyim. İlk üç kitapta elbette farklılıklar vardı ama bu kitapta anlatılan çoğu şey resmen filmde yok! Büyük bir HP fanı olarak filmlerin resmen özetinin özeti olduğunu anladım. Resmen film birkaç ana olay etrafında gelişmiş. Oysaki çoğu önemli olay yok, şaka gibi! İlk üç kitabı okurken filmle olan farklılıkları o kadar gözüme çarpmamıştı ama dördüncü kitapta açık ara büyük farklar vardı. Filmde bu kadar önemli olayları ele almamaları, kitap boyunca adı geçen iki karakterin filmde bulunmaması inanılır gibi değil. Yıllarca aşık olduğım film serisinin bu kadar özet olarak yapılması beni büyük hayal kırıklığına uğrattı. Bu kitap da aşırı beğendiğim kitaplar arasına girdi. Her olay o kadar ustaca kurgulanıp ele alınmış ki Rowling'in hayal gücüne hayran kaldım. Kitabı okuduktan sonra filmde resmen senaristlerin aşk meşk olaylarını öne alarak ve kitaptaki olayları karıştırarak bir araya getirdiğini fark ettim. O kadar önemli detayları atlamışlar ki okurken delirdim ve artık filmi düşünmeme kararı aldım. Hayal kırıklığımı cidden anlatamam... Neyse ki bu harika kitabı okuyup Harry Potter dünyasının aslında filmden bin kat daha iyi olduğunu anlamış oldum. Filmleri izleyip HP fanı olan herkesin kesinlikle kitapları okuması gerek ki, asıl HP dünyasının içine girebilsinler... Şimdi bu mükemmel kitabın ardından merakla 5. kitabı okumaya koyulacağım.
664 syf.
·140 günde·Puan vermedi
Büyücülük Okulunda dördüncü sınıfa geçen harry, Dursley' lerden izin koparıp Arkadaşlarıyla birlikte ouiddicht Dünya kupası finalini izlemeye gider. Bu yıl Hogwarts' daki en büyük yenilik ise , üçbüyücü turnuvasıdır.Üç rakip büyücülük okulunun katılımıyla gerçekleşen bu etkinlik yüz yıldan beri ilk kez düzenlenmektedir.Harry istemediği , yaşı bile tutmadığı halde kendini bu turnuvanın içinde bulur.Oysa onun tek istediği büyücülük standartları içinde olabildiğince "normal" bir yaşam sürmek, yeni büyüler öğrenerek kendini geliştirmek, Cho'yla ilgili hayaller kurmak, Ron ve Hermiome 'yle hoşca vakit geçirmektir. Ancak , alnındaki yara izinin ikide bir acıması, korkunç olayların yaklaşmakta olduğunun habercisidir...
664 syf.
·Beğendi·8/10 puan
Yine çok güzel, yine neyin ne olduğunu anlamaya çalışırken eğlenilen, yine okurken insana zevk veren, kitap bitince "hee demek böyle böyle olmuş" dedirten başarılı bir kitap.
660 syf.
·22 günde·Beğendi·10/10 puan
Bir Hogwarts macerasının daha, hatta bir Harry Potter’ın başını belaya sokup kurtulduğu bir romanın daha sonuna geldim. Güzel miydi? Evet çok güzeldi. Peki sıktı mı? Evet önceki 3 kitaba göre sayfa sayısının çokluğundan da olsa gerek daha çok sıktı. Nelerdi mesela sıktığı konular dersem 4 kitapta da olan, Hogwarts’daki her sene okula yeni gelen Karanlık Sanatlara Karşı Savunma hocasının altından her bir kitapta bir şeylerin çıkması bana gereksiz bir tekrarlar zinciri olarak geliyor. Bilemiyorum her kitapta bu durumun olması gerekiyor mu gerçekten ya da kalan kitaplarda da bu durum tekrar edecek mi ve J. K. Rowling yine kitabın sonlarında bu durumu bize beklenen ve sıkan bir sürpriz olacak sunacak mı merak ediyorum. Ateş Kadehi ise ilk üç kitaba göre sayfa sayısı olarak daha uzun dedim ama maalesef ki bu sayfa sayısının fazlalığı da Hogwarts içindeki gündelik olaylar üzerinden olmuş. Yanlış anlaşılma olmasın ama kitaba kötü kitap demiyorum, verdiğim puandan ve beğendiğim kitaplara eklememden de belli olacağı üzere kitabı çok sevdim, sadece bu saydıklarım kitabın ve serinin güzelliğine biraz gölge düşürüyor o kadar.

İkinci kitaptan beri seride beklediğim bir şey var ki o da ev cinlerinin maruz kaldıkları durumlar ve bunların düzelip düzelmeyeceği. Bu kitapta ise sağ olsun Hermione bir şeyler yapmaya çalıştı ama sonuç? Yok işte sonuç. Sayfalarca okudum, sayfalarca hak verdim hatta rozetini zihnimde ben de taktım ama maalesef sonuçlanan bir şey olmadı, işin kötü tarafı ise her şey havada kaldı, birden kesildi yani bu konuyla ilgili yazılanlar. Umarım devam kitaplarında güzel bir sonuca ulaşır ve ev cinleri rahatlarlar en azından. Ve keşke de Dobby’e çoraplar gönderebilme imkânım olsa.

Harry Potter kitaplarında sevdiğim bir nokta var ki o da kitapların bazı bölümlerinde gerçekten de keyifli ve kaliteli esprilerin olması. Tebessüm ettirebilmeyi ve güldürmeyi gerçekten de başarabiliyor. Mesela kitabın başındaki Harry’nin Dumbledore’un yaz tatillerini nasıl geçirdiği hakkında düşüncesi çok iyiydi, insan gerçekten de Harry’nin düşünecesini okuyunca Harry gibi gülebiliyor ve kitabın ortalarında kehanet dersi için Ron ve Harry’nin sallamasyon bir çalışması vardı ki mizahın kalitesinin gerçek manada konuşturulduğu kısımlardı ya da yine bir bu kadar kaliteli olan Ron’un muggle çözümleri diyebilirim, yani büyüde çözemediği olayları mugglelar gibi bir çözüm getiriyor ki hoşlanmamak elde değil. Ama bunların yanında Rita’nın yaptığı bir aşk haberi var ki maalesef bu güzel romanı ergen romanı havasına sokmuş.

Rowling sanki bu sefer bu kitabında edebiyatçıların, romancıların sürekli kullandığı bir yöntemi kullanarak Doğu-Batı kıyaslamasına girmiş gibi geldi. Batı’nın uçan süpürgesi ile Doğu’nun uçan halısını sanki kıyaslamış gibi. Uçan süpürgelerin olduğu ve sihir dünyasının hâkim olduğu bir seride zaten uçan halıların olmaması, adının geçmemesi düşünülemezdi. Rownling de Ateş Kadehi’nde uçan halılara yer vererek ve karakter ismini de Ali Beşir yaparak istemsiz bir şekilde güzel bir sürpriz yapıyor. Ama halıların yasaklanmış sihirli bir nesne olarak gösterilmesi de uçan süpürgelere karşı uçan bir halıyı ezmek midir o da haklı olarak düşündürtüyor. Yanılmıyorsam uçan halı figürü ilk olarak edebiyatta Binbir Gece Masalları’nda kullanıldı, Yahudilik inancında da Süleyman’ın uçan halısının olduğu bilgisi geçiyor diye biliyorum. Uçan süpürge de bu tarihlerden eski midir bilemiyorum ama sanki halıya karşılık tarihte de uçan süpürge kullanılmaya başlanmış gibi geliyor. Zaten halıya karşılık süpürgenin de olması bana fazlasıyla da manidar geliyor, sonuçta süpürge ile o halı süpürülür ve halıya göre daha hızlanan ve daha çok manevra yeteneği olan eşyadır.

Ateş Kadehi Harry Potter’ın esas konusuna biraz geç giriyor, bekletiyor fazlasıyla okuru ama mükemmel bir finalle de son buluyor. Bekliyorum devam kitaplarında artık daha fazla hareketlilik olacak gibi.
464 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Serinin (en hacimli kitaplarından) dördüncü kitabında Harry de artık dördüncü sınıf öğrencisidir. Bu yıl Hogwarts'da heyecan verici bir yenilik vardır: Üçbüyücü Turnuvası. Üç büyük okuldan seçilecek üç şampiyonun yarışacağı bu turnuvada yaş sınırı vardır. Yarışmacıları tarafsız olarak seçecek nesne ise seriye de adını veren Ateş Kadehidir. Yaşı tutmamasına rağmen kadehten adının çıkması ve dördüncü şampiyon olarak Harry'nin turnuvaya katılmak zorunda kalması olayların başlangıcı sayılabilir. Sonrası ise olaylar her zamanki gibi yine çok hareketli ve heyecanlı bir şekilde karışıp düğümleniyor ve çözülüyor. Ne yazık ki mutlu sonla bitmiyor...

Yer yer kızarak ve Cedric için üzülerek kitabı tamamladım. Diğer üç kitaptaki olaylara gereğinden fazla yer verilmesi ve asıl olayın biraz geç başlaması okumayı bir tık uzattı diyebilirim.

Sayfa sayısının fazlalığından olsa gerek resimleme konusunda serinin diğer kitaplarına göre biraz cimri davranılmış gibi geldi bana. Resimli baskıdan okumaya devam etmek istediğim için seriye ara vermek zorunda kalıyorum. Diğerleri de en kısa zamanda basılır umarım.

Keyifli okumalar...
Kitaba bayıldım serinin en güzel kitaplarından ama cedric in ölümü çok kötü oldu voldemort yeniden doğarken oradaymış gibi her şey gözümde canlandı resmen keşke bu kadar iyi olmasalardı da kupayı beraber kaldırmasalardı harry zaten kurtuldu olan cedric e oldu
664 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10 puan
Serinin bu kitabı çocuk kitabı olmaktan çıktığını, daha ciddi șeylerin olacağını bize açık açık söylüyor.

Okurken çoğu yerinden zevk aldım, heyecanlandım ve maalesef sonlarında duygulandım.
minicik spoilerli
İnsan ister istemez duygulanıyor zaten biri ölünce. Üstelik bu ölen kiși șerefli ve iyi kalpliyse...

Neyse kitap hakkında görüșüm;
Güzel bir kitapta serinin üzerine bir șeyler katmıș, ağırlığını koymuș diyebilirim.

Sürpriz sonlu, bol eğlenceli, ters köșeli ve akıcı bir kurgu istiyorsanız hemen okuyun. (Postmodernizmin en güzel meyvelerinden:))
664 syf.
·13 günde·9/10 puan
Küçüklüğümü bana tekrardan yaşatan bir seri olan Harry Potter’ın bu kitabından çok keyif aldım.

Filminden bin kat daha güzeldi ve görmediğim sahneleri okumak beni çok fazla heyecanlandırdı.

Üçbüyücü Turnuvası çok heyecanlıydı ve oyun sahnelerinde çok gerildim. Filminde fark etmediğim detayları kitapta görmek kitabı daha çok sevmemi sağladı.

Ama o son...

Artık bir çocuk kitabı olmaktan çıkıyor Harry Potter.

Ve bu düşünceyle ile yerimde duramıyor, Zümrüdüanka Yoldaşlığını okumak için can atıyorum!

Tabii 1000 sayfalık bir kitap ne zaman okunur hiç bilmiyorum. :(

9/10
Harry karanlıkta yatağının tentesine bakarak, Voldemort'du, diye düşündü, her şey Voldemort'da düğümleniyordu.. Bütün bu aileleri parçalayan, bütün bu hayatları mahveden oydu..

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Harry Potter ve Ateş Kadehi
Alt başlık:
Harry Potter #4
Baskı tarihi:
Ocak 2019
Sayfa sayısı:
664
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750803310
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Harry Potter and Goblet of Fire
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Büyücülük okulunda dördüncü sınıfa geçen Harry, yaz tatilinde Dursley'lerden izin koparıp arkadaşlarıyla birlikte Quidditch Dünya Kupası finalini izlemeye gider. Bu yıl Hogqarts'taki en büyük yenilik ise, Üçbüyücü Turnuvası'dır. Üç rakip büyücülük okulunun katılımıyla gerçekleşen bu etkinlik yüz yıldan beri ilk kez düzenlenmektedir. Harry, istemediği halde, yaşı bile tutmadığı halde, kendini bu Turnuva'nın içinde bulur. Oysa onun tek istediği, büyücülük standartları içinde olabildiğince "normal" bir yaşam sürmek, yeni büyüler öğrenerek kendini geliştirmek, Cho'yla ilgili hayaller kurmak, Ron ve Hermione'yle hoşça vakit geçirmektir. Ancak, alnındaki yara izinin ikide bir acıması, korkunç olayların yaklaşmakta olduğunun habercisidir...

Harry Potter ve Ateş Kadehi'nde J.K. Rowling, dizinin önceki kitaplarında tanık olduğumuzdan hem çok daha eğlenceli, hem de çok daha ürkütücü bir büyücülük dünyasının kitaplarını açıyor bizlere.

"Sıkıcı tek bir sayfa yok... Olay örgüsü olağanüstü bir yap-boz gibi bütünleniyor."
-Sunday Express-

"J.K. Rowling bekleneni veriyor... Bu, şimdiye kadar yazdığı en iyi kitap."
-Sunday Telegraph-

Kitabı okuyanlar 15,4bin okur

  • Mahsume Talan
  • BANU SÖZER
  • İlayda B
  • bz ★
  • Yasin Kala
  • Şule Tabaklar
  • lavinia
  • Hande Şahin
  • Menekşe
  • Rabia Zehra Bağcı

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%5.1
13-17 Yaş
%16.4
18-24 Yaş
%33.7
25-34 Yaş
%30.9
35-44 Yaş
%9.7
45-54 Yaş
%2.7
55-64 Yaş
%0.4
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73.6
Erkek
%26.4

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%60.2 (2.779)
9
%16.2 (749)
8
%9.6 (444)
7
%3.2 (149)
6
%1.1 (50)
5
%0.4 (18)
4
%0.2 (10)
3
%0.1 (3)
2
%0 (1)
1
%0.2 (9)

Kitabın sıralamaları