·
Okunma
·
Beğeni
·
21473
Gösterim
Adı:
Harry Potter ve Ateş Kadehi
Alt başlık:
Harry Potter #4
Baskı tarihi:
Ocak 2019
Sayfa sayısı:
664
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750803310
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Harry Potter And The Goblet Of Fire
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Harry Potter ve Ateş Kadehi
Harry Potter ve Ateş Kadehi
Harry Potter and the Goblet of Fire
Harry Potter ve Ateş Kadehi
Harry Potter Und Der Feuerkelch
Harri Potter və Alov Qədəhi
Büyücülük okulunda dördüncü sınıfa geçen Harry, yaz tatilinde Dursley'lerden izin koparıp arkadaşlarıyla birlikte Quidditch Dünya Kupası finalini izlemeye gider. Bu yıl Hogqarts'taki en büyük yenilik ise, Üçbüyücü Turnuvası'dır. Üç rakip büyücülük okulunun katılımıyla gerçekleşen bu etkinlik yüz yıldan beri ilk kez düzenlenmektedir. Harry, istemediği halde, yaşı bile tutmadığı halde, kendini bu Turnuva'nın içinde bulur. Oysa onun tek istediği, büyücülük standartları içinde olabildiğince "normal" bir yaşam sürmek, yeni büyüler öğrenerek kendini geliştirmek, Cho'yla ilgili hayaller kurmak, Ron ve Hermione'yle hoşça vakit geçirmektir. Ancak, alnındaki yara izinin ikide bir acıması, korkunç olayların yaklaşmakta olduğunun habercisidir...

Harry Potter ve Ateş Kadehi'nde J.K. Rowling, dizinin önceki kitaplarında tanık olduğumuzdan hem çok daha eğlenceli, hem de çok daha ürkütücü bir büyücülük dünyasının kitaplarını açıyor bizlere.


"Sıkıcı tek bir sayfa yok... Olay örgüsü olağanüstü bir yap-boz gibi bütünleniyor."
-Sunday Express-

"J.K. Rowling bekleneni veriyor... Bu, şimdiye kadar yazdığı en iyi kitap."
-Sunday Telegraph-
859 syf.
·10/10
Öneri bekleyen bir kitap değil aslında. Her insanın okuma şekli, okuma zevki farklıdır. Okuduğun kitap çeşidi vs.vs.
Lakin önermek istediğim bir seri. İçinde kayboldum diyebilirim. Kitap okurken gözümde canlanır fakat ben önce filmini izlediğim için kahramanlar da gözümde bir o kadar Berhudar canlanıyor. Harry' nin karakteri, Cedric' in yapısı, Rod' un aptal ve bencil hareketleri kitap ile aşırı bir şekilde yerine oturuyor. Yarışma kavramı tam anlamıyla kazanmak değil iki tarafı da düşünmekle başlıyor. Tek taraf yarışma sayılmıyor zaten. Eğlenceli olduğu kadar da eğitici olduğunu düşünüyorum. Ağır nitelikte yazılmış kitap yabancı dil ve isim bilmeyen bir insan için çok fazla yer kaplıyor. Başlarda isim ayırt edemiyordum. Sonralarda alıştım diyelim. Çok fazla yabancı ismin yer alması ya da her olayın farklı kulağa hitap şekli ile uyum sağlamayıp kapasiteyi zorladığı da bir gerçek.

Okuduğum bu kitap muhteşem bir kurguya sahip. Yazıldığı dönemden kısa bir süre sonra zaten aşırı ses getirmiştir. Harry rüyasında Voldemort' u bahçevanını öldürrürken görür. Bu rüyanın etkisinden çıkamaz. Okulda üçlü büyücü turnuvası düzenlenir. 17 yaşından büyük öğrencilerin katılabileceği duyurulur. Harry' nin nasıl katıldığı meçhul çünkü 17 yaşından oldukça küçük. Katılmak isteyen öğrenciler adını seçim yapacak olan ateş kadehine yazdırmak zorundadırlar. Harry bu üç affedilez büyüyü öğrenir bunlardan biri ölüm büyüsüdür. Harry de dahil dört öğrenci seçilir. Harry ve Ron arasında bu durumdan dolayı gerginlik olur. Rod her zaman ki gibi bencilin teki olur. İlk aşamada Harry ve Victor Krum berabere kalır. Yılbaşı Balosu yaklaşır ve partner ikiz kardeşler olur. Üçüncü Bölüm yarışmada Krum, Cedric' e büyü yapmaya kalkışır ama Harry sayesinde başarısız olur. Turnuva sonunda Cedric ve Harry kupayı Hogwarts için alırlar. Fakat kılkuyruk Cedric' öldürür. Harry bağlar. Harran'da kanı ile Voldemort tekrar canlanır ve eski gücüne sahip olur. Harry Hogwarts' a geri döner. Cedric ölmesi bütün öğrencileri sarsar. Açıkçası kitabı çok tercih edilmiyor en azından film serileri çıktıktan sonra. Filmden ziyade okumanızı tavsiye ederim. Hem okuduğum hem de izlediğim en muhteşem serilerden biriydi. Ateş kadehi diğer kitaplarına nazaran daha muhteşem yazılmış. Filmini de en az dört defa izledim. Cedric karakteri herkesçe sevilen bir karakter hem kişiliği hemde oyunculuğu ile. Öldüğünde istemsizce üzülmüştüm oysa ki kitap sadece.
859 syf.
Harry bu kitapta hiç beklenmedik olaylarla karşılaşıyor. On yedi yaşından küçük olmasına rağmen, gizemli bir şekilde adı, ateş kadehine giriyor...
664 syf.
7 kitaplık serinin 4. kitabı ve yine HARİKA.

Serinin her kitabı ayrı bir güzel ve kesinlikle tavsiye ederim. Biliyorsunuz ki kitaplarda olup da filmlerde olmayan çok fazla şey var. Filmlerdeki eksikleri kitaplarla tamamlayabilirsiniz.
SPOİLER VAR!!!

Harry Hogwarts'da 4. sınıfa geçmiştir. Bu sene Hogwarts'da, yüz yıldan beri yapılmayan Üç Büyücücü turnuvası yapılacaktır.
Hogwarts ve diğer 2 okuldan , üç şampiyon turnuvaya katılması gerekir ama Harry yaşı yetmediği ve istemediği halde kendini turnuvada bulur. Hemde Hogwarstan iki büyücü katılır . Harry ve Cedric katılır. Üç tane zorlu görevide yerine getirmesi gereklidir ve Harry başarıyla görevleri tamamlar. Ama son görevde tuzağa düşer. Ve Voldemortla karşı karşıya kalır. Ve heyecan verici ve korkunç olaylar olur. :(


Okumanızı tavsiye ederim.
Kitapla kalın...

Sihirli günler /*
660 syf.
·22 günde·Beğendi·10/10
Bir Hogwarts macerasının daha, hatta bir Harry Potter’ın başını belaya sokup kurtulduğu bir romanın daha sonuna geldim. Güzel miydi? Evet çok güzeldi. Peki sıktı mı? Evet önceki 3 kitaba göre sayfa sayısının çokluğundan da olsa gerek daha çok sıktı. Nelerdi mesela sıktığı konular dersem 4 kitapta da olan, Hogwarts’daki her sene okula yeni gelen Karanlık Sanatlara Karşı Savunma hocasının altından her bir kitapta bir şeylerin çıkması bana gereksiz bir tekrarlar zinciri olarak geliyor. Bilemiyorum her kitapta bu durumun olması gerekiyor mu gerçekten ya da kalan kitaplarda da bu durum tekrar edecek mi ve J. K. Rowling yine kitabın sonlarında bu durumu bize beklenen ve sıkan bir sürpriz olacak sunacak mı merak ediyorum. Ateş Kadehi ise ilk üç kitaba göre sayfa sayısı olarak daha uzun dedim ama maalesef ki bu sayfa sayısının fazlalığı da Hogwarts içindeki gündelik olaylar üzerinden olmuş. Yanlış anlaşılma olmasın ama kitaba kötü kitap demiyorum, verdiğim puandan ve beğendiğim kitaplara eklememden de belli olacağı üzere kitabı çok sevdim, sadece bu saydıklarım kitabın ve serinin güzelliğine biraz gölge düşürüyor o kadar.

İkinci kitaptan beri seride beklediğim bir şey var ki o da ev cinlerinin maruz kaldıkları durumlar ve bunların düzelip düzelmeyeceği. Bu kitapta ise sağ olsun Hermione bir şeyler yapmaya çalıştı ama sonuç? Yok işte sonuç. Sayfalarca okudum, sayfalarca hak verdim hatta rozetini zihnimde ben de taktım ama maalesef sonuçlanan bir şey olmadı, işin kötü tarafı ise her şey havada kaldı, birden kesildi yani bu konuyla ilgili yazılanlar. Umarım devam kitaplarında güzel bir sonuca ulaşır ve ev cinleri rahatlarlar en azından. Ve keşke de Dobby’e çoraplar gönderebilme imkânım olsa.

Harry Potter kitaplarında sevdiğim bir nokta var ki o da kitapların bazı bölümlerinde gerçekten de keyifli ve kaliteli esprilerin olması. Tebessüm ettirebilmeyi ve güldürmeyi gerçekten de başarabiliyor. Mesela kitabın başındaki Harry’nin Dumbledore’un yaz tatillerini nasıl geçirdiği hakkında düşüncesi çok iyiydi, insan gerçekten de Harry’nin düşünecesini okuyunca Harry gibi gülebiliyor ve kitabın ortalarında kehanet dersi için Ron ve Harry’nin sallamasyon bir çalışması vardı ki mizahın kalitesinin gerçek manada konuşturulduğu kısımlardı ya da yine bir bu kadar kaliteli olan Ron’un muggle çözümleri diyebilirim, yani büyüde çözemediği olayları mugglelar gibi bir çözüm getiriyor ki hoşlanmamak elde değil. Ama bunların yanında Rita’nın yaptığı bir aşk haberi var ki maalesef bu güzel romanı ergen romanı havasına sokmuş.

Rowling sanki bu sefer bu kitabında edebiyatçıların, romancıların sürekli kullandığı bir yöntemi kullanarak Doğu-Batı kıyaslamasına girmiş gibi geldi. Batı’nın uçan süpürgesi ile Doğu’nun uçan halısını sanki kıyaslamış gibi. Uçan süpürgelerin olduğu ve sihir dünyasının hâkim olduğu bir seride zaten uçan halıların olmaması, adının geçmemesi düşünülemezdi. Rownling de Ateş Kadehi’nde uçan halılara yer vererek ve karakter ismini de Ali Beşir yaparak istemsiz bir şekilde güzel bir sürpriz yapıyor. Ama halıların yasaklanmış sihirli bir nesne olarak gösterilmesi de uçan süpürgelere karşı uçan bir halıyı ezmek midir o da haklı olarak düşündürtüyor. Yanılmıyorsam uçan halı figürü ilk olarak edebiyatta Binbir Gece Masalları’nda kullanıldı, Yahudilik inancında da Süleyman’ın uçan halısının olduğu bilgisi geçiyor diye biliyorum. Uçan süpürge de bu tarihlerden eski midir bilemiyorum ama sanki halıya karşılık tarihte de uçan süpürge kullanılmaya başlanmış gibi geliyor. Zaten halıya karşılık süpürgenin de olması bana fazlasıyla da manidar geliyor, sonuçta süpürge ile o halı süpürülür ve halıya göre daha hızlanan ve daha çok manevra yeteneği olan eşyadır.

Ateş Kadehi Harry Potter’ın esas konusuna biraz geç giriyor, bekletiyor fazlasıyla okuru ama mükemmel bir finalle de son buluyor. Bekliyorum devam kitaplarında artık daha fazla hareketlilik olacak gibi.
664 syf.
·5 günde·Beğendi·10/10
Serinin bu kitabı çocuk kitabı olmaktan çıktığını, daha ciddi șeylerin olacağını bize açık açık söylüyor.

Okurken çoğu yerinden zevk aldım, heyecanlandım ve maalesef sonlarında duygulandım.
minicik spoilerli
İnsan ister istemez duygulanıyor zaten biri ölünce. Üstelik bu ölen kiși șerefli ve iyi kalpliyse...

Neyse kitap hakkında görüșüm;
Güzel bir kitapta serinin üzerine bir șeyler katmıș, ağırlığını koymuș diyebilirim.

Sürpriz sonlu, bol eğlenceli, ters köșeli ve akıcı bir kurgu istiyorsanız hemen okuyun. (Postmodernizmin en güzel meyvelerinden:))
859 syf.
·4 günde·10/10
Serinin dördüncü kitabı Ateş Kadehi. Şahsen, seride okumaktan en zevk aldığım kitaptı. Kitap serinin en kalın kitaplarından biri. Gözüm korktu açıkcası. En fazla ne olabilir diye düsünmedim degil.
Üç Büyücü Turnuvası çok zekice kurgulanmıştı. Çok sıradışı üç görev vardı. Sadece o görevler icin 800 değil, 8000 sayfa okurdum. O kadar keyifliydi.
Kitabı okurken filmini izleme gafletinde bulundum. Ve tabii filmin kitapla ilgisi yok, ana konu islenmis, geri kalan her şey çarpıtılmıştı. Filmde, sadece Harry, Ron, Hermonie aktif, geri kalan tüm karakterler pasifti. Ki kitapta her şey çok farklı idi. Mesela Sirius cok aktifti; ama filmde sadece bir kez geçti Sirius'un ismi. Snape bile cok aktif degildi filmde, gercekten sırf film ile bilinemez, yaşanamaz bu kurgu dünyası. Filmde Dobby(ev cini) yoktu. Ama Dobby cok önemli idi bu kitapta. Hikayenin gidişatını değistiriyordu Dobby, ancak filmde Dobby'nin yararları başka karaktere lütfedilmişti. Ve bunun gibi değisiklikler... Kitapta en sevdiğim ayrıntı ise: Hermonie ile Ron'un iliskisi idi. Cok güzeldi.
Günde 300 küsür sayfa okuyarak kendi rekorumu kırdım. Çünkü bir kere elinize aldığınızda kitabı, bırakamıyorsunuz.
664 syf.
·13 günde·9/10
Küçüklüğümü bana tekrardan yaşatan bir seri olan Harry Potter’ın bu kitabından çok keyif aldım.

Filminden bin kat daha güzeldi ve görmediğim sahneleri okumak beni çok fazla heyecanlandırdı.

Üçbüyücü Turnuvası çok heyecanlıydı ve oyun sahnelerinde çok gerildim. Filminde fark etmediğim detayları kitapta görmek kitabı daha çok sevmemi sağladı.

Ama o son...

Artık bir çocuk kitabı olmaktan çıkıyor Harry Potter.

Ve bu düşünceyle ile yerimde duramıyor, Zümrüdüanka Yoldaşlığını okumak için can atıyorum!

Tabii 1000 sayfalık bir kitap ne zaman okunur hiç bilmiyorum. :(

9/10
664 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
Harry Potter serisi alışılmışın aksine ilk kitaptan sonra kötüleşmek yerine her kitapta daha da mükemmelleşmeyi nasıl beceriyor anlamadım.
Kitap tam anlamıyla harikaydı. Hogwarts dışında gerçekleşen birçok olay olması da kitaba ayrı bir hava katmıştı.Birçok yeni karakter vardı aralarında çok sevdiklerim oldu.Kitabı okurken kendimi bir an Üçbüyücü Turnuvası'nı tribünlerden izleyen öğrencilerden biri gibi hissettim.Sayfalar gözlerimin önünden bir film şeridi gibi geçti.
Kitabın ritmi hiç düşmedi.

Açık ara farkla şimdiye kadar okuduklarım arasında serinin en beğendiğim kitabıydı.Tuğla gibi olmasına rağmen bir çırpıda okunabilecek bir kitaptı.Biraz sürpriz sonluydu denebilir.

Çok çok beğendim herkese kesinlikle tavsiye ederim.
664 syf.
·6 günde
Ah Cedric Diggory. Ateş Kadehi Harry Potter'un en sevdiğim filmidir. İnsanın içini ısıtıyor. Gerek kahramanlıkları gerek iyi niyetli insanlarıyla. Lord Voldemort olmasaydı iyi olan insanlar yaşardı diyorum içimden. Ates Kadehinde ismi yazılan Harry Üç Büyücü Turnuvasına katılmak zorunda kaldı. Ve iki yarısıda başarıyla bitirdi. Üçüncü ve final olan yarışta ise Harry ve Cedric kupayı aynı anda almak için dokundular ve sonuç Lord Voldemort'un yeniden ortaya çıkmasıyla sonuçlandı. Cedric ise öldü. Harry için büyük bir acı olan bu durum onu belkide daha da güçlendirdi. Dombledor'un ise söylediği söz ise çok duygulandırdı.
'Cedric'i hatırlayın. Gün gelir de doğru olanla kolay olan arasında seçim yapmanız gerekirse eğer, iyi kalpli, yardımsever ve cesur bir çocuğu, sırf Lord Voldemort'un yoluna çıktığı için neler olduğunu hatırlayın. Cedric Diggory'yi hatırlayın.'
860 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10·
Harry Potter okuma grubumuzda bu ay "Ateş Kadehi" vardı.
Serinin 4. ve en heyecanlı kitabıdır. Benim için en en en favorilerdendir ayrıca.

Kitabın sayfa sayısı bir hayli artış gösterdi. Bundan sonrakiler de pek farklı gitmiyor zaten.

Ancak sayfa sayıları arttıkça film-kitap kopukluğu da artıyor. O kadar çok atlanan yerler var ki. Hadi kitabı filme sığdırmak ve film de aksiyon almak adına bazı yerleri atlamak kısımlarına hak verdim. Ama inanın bana filmde değiştirilen birçok sahne de var. Okuyunca tekrar farkları hatırladım. Sizlere beni en çok etkileyen kısımları ufaktan belirteceğim. (SPOİLER)

*Kitap'ta Sirius Black-Harry ilişkisinden çok daha fazla bahsediliyor. Ki bu beni fazlasıyla mutlu eden bir detay. Hatta Sirius ile yüz yüze görüşmeleri de var. Film de buna yer verilebilirdi. Vaftiz babası yahu! Biraz daha bir araya getirseydiniz ya. Zaten sonları malum hüzünlü bitiyor.. :(

*Ron'un abisi Bill ve Fleur ileriki filmlerde çift olarak geçiyorlardı. Nasıl tanıştıkları bu kitapta anlatılıyor. Bu da güzel bir detay.

*Hagrid öğretmenlik yapmaya devam ediyor. Sihirli Yaratıklar konusunda uzman zaten. Kitapta bayağı fazlaca yaratıklardan söz ediliyor, ki bunların "Fantastik Canavarlar" serisinde geçtiğini tahmin ediyorum.

*Fred ve Geroge dükkan açmak istiyorlar ve bu parayı da Harry turnuvadan kazandığı parayı vererek yapıyorlar. Bu detay da hoş ve kibar bir anı olarak atlanılmamalı.

Neyse ne. Filmini eleştirmek için burada değiliz sonuçta. Kitaplar ŞAHANE..

Ben ilk 11 yaşımda okumaya başladım. Bu seriyi 3.kez yeniden okuyorum.
Hayal dünyamıza büyük izler bırakan Harry Potter serisini okumaya devam ediyoruz.
Sıradaki "Harry Potter ve Zümrüdüanka Yoldaşlığı"

Görüşmek üzere Harry Potter severler..
664 syf.
·Beğendi·10/10
Bir Harry Potter kitabının daha sonunu getirdim. Yıllar önce okuduğum zaman hiçbir şey anlamamışım resmen. Tekrar okurken her şey kafamda daha net bir şekilde oturdu. Bir kere daha sevdim diyebilirim. Milyon defa filmini izlediğim sonunu ezbere bildiğim halde. Kendimi “Lütfen Cedric ölmesin.” diye dua ederken buldum resmen. Olmayacak dua amin diye diye kitabı bitirdim. Duygulandığım hatta ağladığım bir çok yer oldu. Şampiyonlar için aileler gelirken Mrs.Weasley ve Bill’in gelip Harry’e destek olması, Sirius’un Harry için Hogwars yakının da bir köpek olarak yaşamayı göze alması. Aslında insanlara isterseniz koca bir aile olunabileceğini gösteren harika bir kitaptı. Şuan serinin en sevdiğim kitabı haline geldi. Dönüp dönüp okuyacağım kitabı oldu benim için. İyiki varsın Harry Potter . Keyifli okumalar .
Tuhaftır, eğer bir şeyden korkuyorsanız ve zamanı yavaşlatmak için her şeyi vermeye hazırsanız, zaman hızlanmak gibi tatsız bir alışkanlık edinir.
"Cedric'i hatırlayın. Gün gelir de doğru olanla kolay olan arasında seçim yapmanız gerekirse eğer, iyi kalpli, yardımsever ve cesur bir çocuğa, sırf Lord Voldemort'un yoluna çıktığı için neler olduğunu hatırlayın. Cedric Diggory'yi hatırlayın."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Harry Potter ve Ateş Kadehi
Alt başlık:
Harry Potter #4
Baskı tarihi:
Ocak 2019
Sayfa sayısı:
664
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750803310
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Harry Potter And The Goblet Of Fire
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Harry Potter ve Ateş Kadehi
Harry Potter ve Ateş Kadehi
Harry Potter and the Goblet of Fire
Harry Potter ve Ateş Kadehi
Harry Potter Und Der Feuerkelch
Harri Potter və Alov Qədəhi
Büyücülük okulunda dördüncü sınıfa geçen Harry, yaz tatilinde Dursley'lerden izin koparıp arkadaşlarıyla birlikte Quidditch Dünya Kupası finalini izlemeye gider. Bu yıl Hogqarts'taki en büyük yenilik ise, Üçbüyücü Turnuvası'dır. Üç rakip büyücülük okulunun katılımıyla gerçekleşen bu etkinlik yüz yıldan beri ilk kez düzenlenmektedir. Harry, istemediği halde, yaşı bile tutmadığı halde, kendini bu Turnuva'nın içinde bulur. Oysa onun tek istediği, büyücülük standartları içinde olabildiğince "normal" bir yaşam sürmek, yeni büyüler öğrenerek kendini geliştirmek, Cho'yla ilgili hayaller kurmak, Ron ve Hermione'yle hoşça vakit geçirmektir. Ancak, alnındaki yara izinin ikide bir acıması, korkunç olayların yaklaşmakta olduğunun habercisidir...

Harry Potter ve Ateş Kadehi'nde J.K. Rowling, dizinin önceki kitaplarında tanık olduğumuzdan hem çok daha eğlenceli, hem de çok daha ürkütücü bir büyücülük dünyasının kitaplarını açıyor bizlere.


"Sıkıcı tek bir sayfa yok... Olay örgüsü olağanüstü bir yap-boz gibi bütünleniyor."
-Sunday Express-

"J.K. Rowling bekleneni veriyor... Bu, şimdiye kadar yazdığı en iyi kitap."
-Sunday Telegraph-

Kitabı okuyanlar 10.139 okur

 • Ahmet Akgün
 • Aleyna can
 • Tuğçe Kömürcü
 • bb's
 • Faik Doyran
 • Alara Doğa
 • Şevval Yayla
 • Sude Kozal
 • Canan
 • LadyAnn

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.1
14-17 Yaş
%16.4
18-24 Yaş
%33.7
25-34 Yaş
%30.9
35-44 Yaş
%9.7
45-54 Yaş
%2.7
55-64 Yaş
%0.4
65+ Yaş
%1.1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%73.6
Erkek
%26.4

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%58.8 (1.685)
9
%16 (458)
8
%9.9 (285)
7
%2.9 (82)
6
%1 (30)
5
%0.4 (11)
4
%0.3 (8)
3
%0 (1)
2
%0 (1)
1
%0.1 (4)

Kitabın sıralamaları