Harry Potter ve Azkaban Tutsağı 3. Kitap

9,3/10  (908 Oy) · 
3.046 okunma  · 
872 beğeni  · 
7.855 gösterim
“Mahsur kalmış cadıların ve büyücülerin acil durum taşıtı Hızır Otobüs’e hoş geldiniz. Asanızı tuttuğunuz elinizi uzatın, otobüse atlayın, sizi istediğiniz yere götürelim.”
Sirius Black adında azılı bir katil, tüyler ürpertici Azkaban kalesinde tam on iki yıl boyunca tutsak kalmıştır. Tek lanetle on üç kişiyi birden öldüren Black’in, Karanlık Lord Voldemort’un hizmetkârı olduğuna kesin gözüyle bakılmaktadır. Bir yolunu bulup Azkaban’dan kaçan Black’in peşinde olduğu bir tek kişi vardır: Harry Potter. Harry, büyücülük okulunun sihirli duvarları arasındayken, arkadaşları ve öğretmenleriyle birlikteyken bile güvende değildir. Çünkü aralarında bir hain olabilir.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2016
 • Sayfa Sayısı:
  396
 • ISBN:
  9789750803116
 • Orijinal Adı:
  Harry Potter And The Prisoner Of Azkaban
 • Çeviri:
  Kutlukhan Kutlu, Sevin Okyay
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Kübra A. 
 12 Mar 16:01 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Serinin 3. kitabını son 100'lükte çok heyecanlanarak okudum. Bunu ortaokul ya da lisede okumuş olmamanın hüznünü derin hissederken, şu anda da olsa okuyor olmanın keyfiyle gülümsüyorum. Harry Potter, bu kitapta bir süre sıkıcı bir çizgide olaylar yaşarken, sona doğru epey bir ters köşe yaşatarak okuyucuya dudak ısırtıyor. Her bir karakterin varlığı kitaba çok ayrı bir hava katmış. Fantastik dünyanın içinde olmak çok heyecan verici. Baykuşlarla haberleşilen bir şato okulda okumak ve bu okula geçişin bir gölden olduğunu düşünmek dahi insanın içini gıcıklarken, o okulda yaşanacak ve yaşanmış binlerce olay, okuyucuya bu müthiş hayal gücü karşısında hayret ettiriyor. Sirius Black, Azkaban'ın korkunç tutsağı. Kurt adamlar, köpekler, fareler, kediler, kartalla at arasıgiller, Sihir Bakanı, Okul Müdürü dev Dumbledore maviş gözleriyle size eşlik ederken 3 arkadaşın birbirine sırtlarını yaslayıp yaşadıkları çok güzeldi.
Kitabın başlarında daha önce anlatılan bazı şeylerin, hatırlatma yapmak gibi değil de ilk defa anlatılıyormuş gibi yazılması beni çok sıktı. Ama bu kitabın içinde çok minik bir kısım. Bu yüzden puan kıracaktım lakin ona ne 100 sayfaydı o! Keyifli okumalar herkese. :)

mustafa tamer akder 
26 Haz 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Seride sevdiğim kitap sıralamasında 3. olan kurgusu çok sağlam bir kitap. Mitolojide hastası olduğum hayvanın kapak resminde görmemle daha bir içim ısınmıştı. :D Seride sevdiğim karakterlerden 2 tanesi daha sahneye çıkıyor. Fantastik dünyaya ruh emici yaratığının kazandırılması çok sevdim(Bence yaratığın özellikleri üstümde test etmek isterdim. Öpülmek haricinde. :D). Hermione'nin zekisi ve hırsının hayranlığı bu kitaptan kalmadır. Son söz olarak acaba dikkatle bakıyor musunuz. :D

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı benzeri kitaplar

Mujurey 
 08 Haz 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 8/10 puan

Serinin üçüncü kitabında ise olaylar yavaş yavaş derinleşiyor. Harry Potter'ın tanıyamadığı ailesini öğreniyoruz biz de. Ve sevdiğim iki karakter daha giriyor bu kitapta maceraya: Sirius Black ve Remus Lupin.
Harry, Hermione ve Ron'un arkadaşlıklarındaki dalgalanma bu bölümde hoşuma gitmeyen tek olay oldu.
Ben de Hogwarts'dan mektup falan bekliyorum işte hala.

Zeynep Serap Berktas 
05 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Zihnimi gerçekten arındırıp, tamamen boşalttığım ve keyiflendirdiğim bir seri filmlerini izlemeden önce okusaydım keşke diyorum. Muhtemelen kendi kahramanlarımı yaratarak okumak, çok daha heyecan verici olacaktı

Ada Karen 
14 Mar 01:48 · Kitabı okudu · 4 günde · 8/10 puan

Zaman geçtikçe Harry Potter ve arkadaşları biraz daha büyüyorlar. Onlarla beraber Harry nin macerası da gittikçe daha heyecanlı ve korkutucu oluyor. Hikaye muhteşem bir şekilde ilerleme yapıyor ve heyecandan bile olup bitenlere aldırış etmiyorsunuz. Üstelik önce filmini sonra kitabı okumama rağmen merak uyandırmaya devam ediyor.

Azer Bağatur 
25 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yine soluk soluğa bir macera. Ayrıca oldukça da uzun. Elimden hiç bırakmadım diyebilirim. Hayata dair verilen mesajlar gerçek hayatta cevabını buluyor. Bence inanılmazdı!

NEŞE AYVAZ 
22 Eki 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Hiç tarzım değil deyip okumadan duramadığım bir kitap. Sanırım gerçek üstülüğe zaman zaman ihtiyaç duyuluyor. Kurgu cidden başarilı. Sıkılmaya fırsat bulamadan yeni bir heyecan başlıyor.

Can Azmaz 
03 Eyl 2017 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

Okuldaki üçüncü yılında Harry'yi, yeni bir Karanlık Sanatlara Karşı Savunma öğretmeni, ilk kez alacağı Kehanet dersi, heyecanlı Quidditch maçları ve büyücülük köyü Hocamda de bekliyor. Her sayfasında heyecanlandıran bir kitap.

Seride sevdiğim karakterlerden 2 tanesi daha sahneye çıkıyor. Fantastik dünyaya ruh emici yaratığının kazandırılması çok sevdim

Sema Nur Aydın 
 21 Oca 03:20 · Kitabı okudu · 13 günde · Beğendi · 10/10 puan

~Prisoner of Azkaban Fav List~
1- Hogsmeade
2- Knight Bus (Hızır Otobüs)
3- Sirius Black
4- Sneakoscope (Sinsioskop)
5- Remus Lupin
6- Marauders's Map (Çapulcu Haritası)
7- Honeydukes (Balyumruk)
8- Shrieking Shack (Bağıran Baraka)
9- Time Turner (Zaman Döndürücü)
10- The Three Broomstick's (Üç Süpürge)
11- Buckbeak (Şahgaga) Hippogriff
{Dementor-Ruh Emici, Peter Pettigrew-KılKuyruk}

~Bu kitap hakkında;yok öyle idi böyle idi konusu şu idi demeye bilmem gerek varmı.Varsada diğer incelemere sizi yönlendirivereyim.Benim incelemem,bu kitapla ilk kez büyücü dünyasına giriş yapan bir takım eşya, kişi ve mekanların listesi gibi tam liste gibide değilde işte öyle bişey.Tabii bu örnekler fazlasıyla arttırılabilirdi.Aslında Hogsmeade ile ilgili bir çok tatlış şey vardı özellike ButterBeer (kaymak birasi).Okurken ah olsada içsem kafasını yaşadığım Pumpkin Juice (balkabağı suyu) dan sonra ikinci içeceğim.Neyse.Benim için bu fav list özet niteliğinde.Okusakta,filmlerini tekrar tekrar izlesekte zamanla hatırda kalmayan yerleri bu tür notlar hatırlatıcı hale getirip bütünü görmeye yardımcı oluyor.En azından benim için öyle.Velhasıl listedeki bir kaç ürünün noble collectiondan orijinallerini almak istiyorum.Umarım nasib olur.Potterhead'lere teşekkür ediyor sihirli günler diliyorum.~
~MİSCHİEF MANAGED~

Kitaptan 39 Alıntı

Ulaş Koç 
 07 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Harry Potter
"Mr Aylak, Profesör Snape'e selamlarını sunar ve anormal derecede büyük burnunu başkalarının işine sokmamasını rica eder."
Snape dondu kaldı. Harry nutku tutulmuş halde mesaja bakıyordu. Ama harita bununla kalmadı. İlkinin altında başka yazılar da beliriyordu.
"Mr Çatalak, Mr Aylak'a katılmakla kalmayıp, Profesör Snape'in çirkin bir rezil olduğunu eklemek ister."
Durum o kadar ciddi olmasa, çok komik olurdu aslında. Üstelik dahası da vardı...
"Mr Patiayak böyle bir budalanın Profesör olabilmesine nasıl hayret ettiğini belirtmek ister."
Harry dehşet içinde gözlerini yumdu. Onları yeniden açtığında, harita son sözünü söylemişti.
"Mr Kılkuyruk, Profesör Snape'e iyi günler diler ve saçını yıkamasını salık verir, pis herif."

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 340)Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 340)
dilanur 
27 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Sanıyor musun ki sevdiklerimiz ölünce bizi gerçekten de terk ederler? Zora düştüğümüzde onları her zamankinden de berrak bir şekilde hatırlamadığımızı mı sanıyorsun? Baban senin içinde yaşıyor Harry ve ona ihtiyacın olduğu zamanlarda kendini açıkça gösteriyor.

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 388)Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 388)
Çağla Büşra 
20 Ara 2017 · Kitabı okudu · 10/10 puan

"Böcürt nedir?" diye sordu Profesör Lupin.
Hermonie elini kaldırdı.
"Biçim değiştiricidir." dedi. "Bizi en fazla neyin korkutacağını düşünüyorsa onun biçimine bürünür."
...
Hermonie, "Keşke ben de Böcürt'le karşı karşıya gelseydim." dedi.
"Seninki ne olurdu?" dedi Ron, kıs kıs gülerek. "On üzerinden dokuz aldığın bir ev ödevi mi?"

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, J. K. Rowling (Robert Galbraith)Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, J. K. Rowling (Robert Galbraith)
dilanur 
25 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Bir Ruh Emici'ye fazla yaklaştğında bütün iyi duyguların, bütün mutlu anıların emilip alınır senden. Bir Ruh Emici, eğer başarabilir de seninle uzun süre beslenirse, sonunda seni de kendi gibi bir şey haline getirir -ruhsuz ve kötücül.

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 175)Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 175)
Pınar 
14 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Aslında tutsakları içeride tutmak için duvarlara ve denize ihtiyaç yok. Çünkü zaten hepsi kendi kafalarının içine kısılmış durumdalar. Neşeli tek bir şey düşünebilecek durumda değiller."

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, J. K. Rowling (Robert Galbraith)Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, J. K. Rowling (Robert Galbraith)
Pınar 
 17 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Duyduğu kelimelerin kulaklarından beynine ulaşması çok vakit alıyordu sanki. Bu yüzden anlamakta zorlanıyordu."

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, J. K. Rowling (Robert Galbraith)Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, J. K. Rowling (Robert Galbraith)
dilanur 
25 Kas 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Eğer insanın içinde bir çürüme varsa, kimsenin elinden bir şey gelmez.

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 30)Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 30)
Şeyma 
01 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Mösyöler Aylak,Kılkuyruk,Patiayak ve Çatalak Sihirli Muziplik Sanatçılarının Yardakçıları gururla sunar:ÇAPULCU HARİTASI...

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, J. K. Rowling (Robert Galbraith)Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, J. K. Rowling (Robert Galbraith)
Sema Nur Aydın 
 19 Oca 17:22 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Black.Sirius Black.
"Gelmiş geçmiş en kötücül büyücüyle savaşmakla ele ne mi geçerdi?" dedi Black. "Sadece masum hayatlar,Peter!"
"Anlamıyorsun!" diye sızlandı Pettigrew. "Beni öldürürdü,Sirius!"
"O HALDE ÖLSEYDİN!" diye kükredi Black. "DOSTLARINA İHANET EDECEĞİNE ÖLSEYDİN,BİZ SENİN İÇİN BUNU YAPARDIK!"

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 342 - YKY)Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 342 - YKY)
4 /