Harry Potter ve Azkaban Tutsağı 3. Kitap

9,2/10  (422 Oy) · 
1.648 okunma  · 
351 beğeni  · 
4.547 gösterim
“Mahsur kalmış cadıların ve büyücülerin acil durum taşıtı Hızır Otobüs’e hoş geldiniz. Asanızı tuttuğunuz elinizi uzatın, otobüse atlayın, sizi istediğiniz yere götürelim.”
Sirius Black adında azılı bir katil, tüyler ürpertici Azkaban kalesinde tam on iki yıl boyunca tutsak kalmıştır. Tek lanetle on üç kişiyi birden öldüren Black’in, Karanlık Lord Voldemort’un hizmetkârı olduğuna kesin gözüyle bakılmaktadır. Bir yolunu bulup Azkaban’dan kaçan Black’in peşinde olduğu bir tek kişi vardır: Harry Potter. Harry, büyücülük okulunun sihirli duvarları arasındayken, arkadaşları ve öğretmenleriyle birlikteyken bile güvende değildir. Çünkü aralarında bir hain olabilir.
 • Baskı Tarihi:
  Şubat 2016
 • Sayfa Sayısı:
  396
 • ISBN:
  9789750803116
 • Orijinal Adı:
  Harry Potter And The Prisoner Of Azkaban
 • Çeviri:
  Kutlukhan Kutlu, Sevin Okyay
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
mustafa tamer akder 
26 Haz 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Seride sevdiğim kitap sıralamasında 3. olan kurgusu çok sağlam bir kitap. Mitolojide hastası olduğum hayvanın kapak resminde görmemle daha bir içim ısınmıştı. :D Seride sevdiğim karakterlerden 2 tanesi daha sahneye çıkıyor. Fantastik dünyaya ruh emici yaratığının kazandırılması çok sevdim(Bence yaratığın özellikleri üstümde test etmek isterdim. Öpülmek haricinde. :D). Hermione'nin zekisi ve hırsının hayranlığı bu kitaptan kalmadır. Son söz olarak acaba dikkatle bakıyor musunuz. :D

Muhammet TUNÇ 
10 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sirius Black adlı azılı bir katil, Azkaban'dan kaçmıştır. Sirius'un peşinde olduğu tek bir kişi vardır: Harry Potter.
Kitap harika ötesi. Profesör Lupin gerçekten harika bir karakter. Kitap serinin en iyi kitaplarından biri bence. Tavsiye ederim..

Azer Bağatur 
25 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Yine soluk soluğa bir macera. Ayrıca oldukça da uzun. Elimden hiç bırakmadım diyebilirim. Hayata dair verilen mesajlar gerçek hayatta cevabını buluyor. Bence inanılmazdı!

Mujurey 
 08 Haz 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · 8/10 puan

Serinin üçüncü kitabında ise olaylar yavaş yavaş derinleşiyor. Harry Potter'ın tanıyamadığı ailesini öğreniyoruz biz de. Ve sevdiğim iki karakter daha giriyor bu kitapta maceraya: Sirius Black ve Remus Lupin.
Harry, Hermione ve Ron'un arkadaşlıklarındaki dalgalanma bu bölümde hoşuma gitmeyen tek olay oldu.
Ben de Hogwarts'dan mektup falan bekliyorum işte hala.

Kübra çil 
16 Kas 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 8/10 puan

En sevdiğim bölüm otobüs kısmı oldu doğrusu. Akıcılık,macera,merak hepsi son haddeye kadar gelmiş harika şeyler açıkcası Okumasam da olur demeyin sakın okumazsanız bu son derece eğlenceli olan ve en güzel hayal ürünlerini taşıyan birçok şeyi kaçırırsınız.

Gerçekten de herkesin okuması gereken harika bir kitap. Keşke filminden önce kitabını okusaydım. Olaylar çok beklenmedik şekilde gelişiyor...

Serdar Poirot 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Serinin son derece güzel üçüncü romanı. Harry, Hogwarts'taki üçüncü senesindedir ancak kara bulutlar peşini bırakmamaktadır. Kaçmanın çok zor olduğu Azkaban hapishanesinden azılı katil Sirius Black kaçmıştır. Sirius, zamanında Harry'nin babası James'in en yakın arkadaşıdır. Onlara ihanet edip Lord Voldemort'un tarafına geçtiği söylenmektedir. Hedefinin Harry olduğu söylenen Sirius yüzünden Hogwarts'a Azkaban'ın koruyucuları Ruh Emiciler gelir. Karanlık Sanatlar hocası Remus Lupin'dir ve Ruh Emicilerle savaşması için Harry'yi eğitmeye başlar. Acaba başarılı olabilecek midir? Sirius gerçekten söylendiği gibi kötü bir insan mıdır? Harry ile profesör Snape'in arası düzelecek midir? Soluksuz okunan bir roman.

Emre Şeyda 
28 Şub 2016 · Kitabı okudu · 1 günde · 10/10 puan

Harry Potter'In aslında pek çok kişiye hitap edebileceğinin bir kanıtıdır bu kitap. Fantastik öğelerin yanında korku ve bilimkurgunun da ustalıkla işlenmesi ve her Harry Potter serisinde olduğu bolca yeni karakter eklenmesi ve bu karakterlerin çok iyi işlenmesi sayesinde kitap ciddi anlamda en başarılı bulduğum Harry Potter kitabı oldu.

Ezra Aydın 
20 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Serinin en sevdiğim kitabı diyebilirim sanırım. Hâlâ daha açıp açıp bazı bölümlerini okurum. Bilhassa yan karakterlere düşkün biri olarak, favori karakterim olan Sirius Black'in bu kitapta seriye katılması da bunda başat rol oynuyor. Rowling'in yarattığı en harika karakterdir Sirius bana göre. Âh o son der, susarım.

Yağmur 
25 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Sanırım,serinin en sevdiğim kitabı.Muhteşem bir hayal gücü ile yazılmış.Ruh emicilere Sirius Black ve Ruh Emicilere bayıldım.Hermonie'nin zekası hayran bırakıcı idi.Serinin diğer kitaplarını okumak için sabırsızlanıyorum.Akıcı ve güzel bir dil ile yazılmış.Tavsiye ederim.Keyifli okumalar.

3 /

Kitaptan 9 Alıntı

Pınar 
 17 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Duyduğu kelimelerin kulaklarından beynine ulaşması çok vakit alıyordu sanki. Bu yüzden anlamakta zorlanıyordu."

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, J. K. Rowling (Robert Galbraith)Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, J. K. Rowling (Robert Galbraith)
Ulaş Koç 
 07 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Harry Potter
"Mr Aylak, Profesör Snape'e selamlarını sunar ve anormal derecede büyük burnunu başkalarının işine sokmamasını rica eder."
Snape dondu kaldı. Harry nutku tutulmuş halde mesaja bakıyordu. Ama harita bununla kalmadı. İlkinin altında başka yazılar da beliriyordu.
"Mr Çatalak, Mr Aylak'a katılmakla kalmayıp, Profesör Snape'in çirkin bir rezil olduğunu eklemek ister."
Durum o kadar ciddi olmasa, çok komik olurdu aslında. Üstelik dahası da vardı...
"Mr Patiayak böyle bir budalanın Profesör olabilmesine nasıl hayret ettiğini belirtmek ister."
Harry dehşet içinde gözlerini yumdu. Onları yeniden açtığında, harita son sözünü söylemişti.
"Mr Kılkuyruk, Profesör Snape'e iyi günler diler ve saçını yıkamasını salık verir, pis herif."

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 340)Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 340)
Pınar 
14 Kas 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Aslında tutsakları içeride tutmak için duvarlara ve denize ihtiyaç yok. Çünkü zaten hepsi kendi kafalarının içine kısılmış durumdalar. Neşeli tek bir şey düşünebilecek durumda değiller."

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, J. K. Rowling (Robert Galbraith)Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, J. K. Rowling (Robert Galbraith)
Şeyma 
01 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 6/10 puan

Mösyöler Aylak,Kılkuyruk,Patiayak ve Çatalak Sihirli Muziplik Sanatçılarının Yardakçıları gururla sunar:ÇAPULCU HARİTASI...

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, J. K. Rowling (Robert Galbraith)Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, J. K. Rowling (Robert Galbraith)
Ceren Özavcı 
04 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Kırbaç şakırtısı gibi bir ses duyuldu. Snape sendeledi Sırtında uzun, dantelli bir elbise, başında da tepesinde güve yenikli bir akbabanın bulunduğu yüksek bir şapka vardı şimdi. Elinde koskocaman, kırmızı bir çanta taşıyordu.
Herkes kahkahayı bastı.

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 129)Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 129)
Ceren Özavcı 
04 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Smape yüzünde çarpık bir gülümsemeyle, "Baban hakkında yanlış bir fikir edinmenden nefret ederdim, Potter," dedi. "Şanlı bir kahramanlık hikayesi mi hayal ediyordun? Öyleyse ben hemen bunu düzelteyim- azizden farksız baban ve arkadaşları bana çok eğlenceli bir şaka yaptılar. Eğer baban son anda tırsmamış olsaydı, bu şaka benim canıma mal olabilirdi. Yaptığının cesurca bir yanı yok. Benimkini olduğu kadar kendi canını da kurtarıyordu. Şakaları başarıya ulaşşaydı, Hogwarts'tan atılırdı."

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 262)Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 262)
Ceren Özavcı 
04 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Harry hiç bu kadar tuhaf bir grup içinde bulunmamıştı. Merdivenden aşağı inerken başı Crookshanks çekiyordu; altı bacaklıların katıldığı bir yarışın yarışmacılarına benzeyen Lupin, Pettigrew ve Ron onun arkasından geliyorlardı. Onların arkasında Profesör Snape, kendi asasının etkisiyle havada tekinsiz bir şekilde süzülüyordu. Snape'in asasını Sirius elinde tutmuş, onu yönlendiriyordu. Profesör'ün ayak parmakları inerlerken her basamağa çarpıyordu. Harry ve Hermonie ise en arkadaydı.

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 345)Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 345)

Mahsur kalmış cadıların ve büyücülerin acil durum taşıtı Hızır Otobüs'e hoş geldiniz. Asanızı tuttuğunuz elinizi uzatın, Otobüs'e atlayın, sizi istediğiniz yere götürelim.

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, J. K. Rowling (Robert Galbraith)Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, J. K. Rowling (Robert Galbraith)
Ceren Özavcı 
04 Haz 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

(Lupin)
"Benden bir daha paçanı kurtarmamı bekleme Harry. Sirius Black'i ciddiye almanı sağlayamadım. Ama Ruh Emiciler yanına yaklaştığında duyduklarının senin üzerinde daha büyük bir etkisi olmasını beklerdim. Annenle baban sen hayatta kalasın diye canlarını verdiler, Harry. Onlara borcunu böyle mi ödüyorsun- bir torba dolusu sihirli şaka uğruna fedakarlıklarını hiçe sayarak mı?"

Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 266)Harry Potter ve Azkaban Tutsağı, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 266)

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız