Harry Potter ve Lanetli Çocuk (Harry Potter #8 - Birinci ve İkinci Bölüm)

·
Okunma
·
Beğeni
·
15,4bin
Gösterim
Adı:
Harry Potter ve Lanetli Çocuk
Alt başlık:
Harry Potter #8 - Birinci ve İkinci Bölüm
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750837609
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Harry Potter and the Cursed Child - Parts One and Two (Harry Potter #8)
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Harry Potter ve Lanetli Çocuk
Harry Potter and the Cursed Child - Parts One and Two
Harry Potter Und Das Verwunschene Kind
Sekizinci Hikâye. On Dokuz Yıl Sonra...

Harry ait olduğu yerde durmayı reddeden bir geçmişle boğuşurken, en küçük oğlu Albus da istemediği bir aile mirasının yükünü omuzlarında taşımakta zorlanır. Geçmişle gelecek uğursuzca iç içe geçerken hem baba hem oğul tedirgin edici bir gerçeği, bazen karanlığın beklenmedik yerlerden geldiğini öğrenir.

"Harry Potter ve Lanetli Çocuk", J.K. Rowling, John Tiffany ve Jack Thorne'a ait yeni bir özgün hikâyeden yola çıkarak Jack Thorne'un yazdığı yeni bir oyun. Bu oyun sadece sekizinci Harry Potter hikâyesi değil, aynı zamanda tescilli olarak sahneye koyulan ilk Harry Potter hikâyesi. 30 Temmuz 2016'da Londra West End'de gerçekleşen prömiyerin hemen ardından Sahne Metni Özel Baskısı, dünyanın dört bir yanındaki okuyucuları Harry Potter, arkadaşları ve ailesinin devam eden yolculuğuyla buluşturuyor.
360 syf.
Bu Harry Potter dünyasında bile imkansız şeylerin yaşandığı bir kitap. Diğer yedi kitabı kesinlikle okuyun ama bu kitabı Kesinlikle OKUMAYIN. Ya da okuyun siz bilirsiniz....
360 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
HARRY POTTER ve LANETLİ ÇOCUK
Karanlık Lord’la olan büyük savaşdan 19 yıl sonra...
Harry Potter ve dostlarını yine büyük bir imtihan bekliyordur.Bunun yolunu açan ise genç Albus Severus Potter’ın Slyherin’e seçilmesidir.Albus kendini ait olmadığı bir yerde dışlanmış hisseder.Bu durum babası ile arasındaki uçurumu daha da yükseltir.Geçmişin gölgesiyle yalnızlık bir araya gelince birde kendini ispatlama çabasının eklenmesi Albus’u hiç kalkışmaması gereken bir işe bulaştırır.Tabi yanında en yakın arkadaşı Scorpıus Malfoy ile birlikte.İkili büyük bir tehlikeyi tetikleyerek geçmişin, şimdinin ve geleceğin hiç olmadığı kadar karanlıkta kalmasına neden olurlar.Ama hiç bir şey için geç değildir.Kehanetler bozulabilir ve engellenebilir.Ama bu hangi zaman dilimi için geçerlidir geçmiş mi gelecek mi? Bu uğurda ölüme müdahale etmek mi gerekir yoksa durup izlemek mi? İşte genç dostları bekleyen sınav tamda budur.
***
Çok ama çok sevdim.Oyun şeklinde yazılmış bir kitap olmasına rağmen okurken hiç zorluk çekmedim.Elbette keşke demekten de kendimi alamadım.Keşke daha uzun olsaydı, keşke roman olsaydı.Yine de verdiği tad muazzamdı.Harry Potter ve dostlarını çok özlemişim.Aramızda olmayan dostları başka bir zaman diliminde tekrar okumak beni hem çok mutlu etti hemde aşırı hüzünlendirdi.Düşünün ki betimlemeler, duygular olmadan sadece diyaloglar olmasına rağmen o hüznü ve mutluluğu çok derin yaşamamı sağladı.Tamam itiraf ediyorum gözüme toz kaçmış olabilir:) Bu arada Harry’nin kırk yaşında bile Dumbledore karşısında çocukça bir alınganlık ve sevilme ihtiyacı hissetmesi değişmiyor.Albus ile o kadar benziyorlar ki bunu görmek için aynı yollardan geçmeleri gerekti.Kısacası okuyun okutun.
360 syf.
·Beğendi·5/10 puan
Selamlar! Nasıl başlayacağımı bilemiyorum bu kitabı incelemeye.. Çünkü sevdiğim çok az şey var sevmediğim ise çok. Kitap bir tiyatro metini. Dil olarak oldukça anlaşılır, betimlemeler yerinde. Eğer tiyatro metinleri okumaktan hoşlanmıyor iseniz ilk başlarda biraz yadırgayabilirsiniz. Keşke kitap Harry Potter kitabı olmasaydı. Belki o zaman daha çok sevebilirdim. Ama kalkıp bunu serinin 8. Ve devam kitabı olarak söylersen...

Hikaye bölümünde çok fazla boşluk ve eksik var malesef. Önceki 7 kitap gibi herşey açıklığa kavuşmuyor ve askıda kalan parçalar ise öylece ortada kalıyor. Geçmiş kitaplarda olan kuralların birçoğu bu kitap için geçerli olmuyor. Malesef.. Böylece olmayacak şeyden hikaye çıkarılmaya çalışılıyor..

7. Kitabın bittiği yerden, 19 yıl sonradan başlıyoruz hikayeye. Albus Severus Potter, Ron ile Hermione'nin kızı Rose ve Draco'nun oğlu Scorpius'la trene biner. Hogwarts'a vardıklarında Scorpius tahmin edilebileceği üzere Slytherin'e seçilir, Rose ise Gryffindor'a. Herkesin Gryffindor'a seçilmesi beklenirken Albus Slytherin'e seçilir ve Scorpius ile yakın arkadaş olurlar. Yıllar yıllar sonra Harry'nin yara izi tekrar acımaya başlar. Albus ile Scorpius'un arkadaşlık etmesini engellemeye çalıştıkça Albus, Harry'den uzaklaşmaya başlar. 4 yıl sonra tıpkı Harry gibi diğer 2 çocuğuda Gryffindor'a seçilmişken Albus iyice kendisini babasından soyutlamıştı. Bu olaylardan sonra Cedric Diggory'nin babası Amos Diggory yanında yeğeni diye tanıttığı Delphi ile beraber Harry'i ziyarete gelir ve hikaye beklenmedik şekilde ilerler.

Çok fazla spoiler vermek istemedim okuyacaklar için. Kitaptaki favori karakterim kesinlikle Scorpius. Hem eğlenceli hem de tutarlı. Her cümlesini severek okudum. Kesinlikle bu kitapta boşa harcanmış bir karakter bence. Dephi ve Albus bence kötü yazılmış, çok daha iyi olabilirdi. Harry ise resmen katledilmiş ve bildiğimiz Harry ile uzaktan yakından alakası yok. Hikayenin saçmalığına değinmek bile istemiyorum.
360 syf.
·9/10 puan
Harry Potter serisi gerçekten mükemmel anlatmaya kelimeler yetmez fakat bu kitap benim pek beklentimi karşılamadı
Öncelikle bir tiyatro metni olması garipti çünkü pek alışık olmadığım bir şeydi ve bu yüzden gözümde pek canlandırmadım olayları kitabı yaklaşık 100. sayfalarda bıraktım çünkü gerçekten çok mantıksız ilerliyordu
bence kitap için daha güzel bir konu bulabilirlerdi ve tiyatro metni olamayabilirdi ama kitap sonlara doğru güzelleşmeye başladı
onun dışında kitap müthişti ki serinin diğer kitaplarını söylemiyorum bile
360 syf.
·Beğendi
Tek bir kitabı bitirip yorum yapmak istemedim. Önce tüm seriyi bitirmek istedim.
Her kitabı okudukça bir önceki kitaba olan baglantisindan. Sonra yazılacak olan kitaba olan baglantisindan. Yazara nasıl iltifat edeceğimi bilmiyorum. Ama hayal gücüne hayran kaldığımımi belirtmeden geçemicem.
Seriyi okuyan herkes kendinden bir parça bulacaktır. Bir çok kitap evet kahraman oldu ülkeyi kurtardı bitti. 19 yil sonra harry nin oğluyla nasıl iletişim kurması gerektiğini öğrenmesi. Bir kahramanın oğlu olmanında çok zor bir şey olduğunu gösteren albus severus un düşünceleri. Harry potter i tümüyle okuyup anlamak. Hayatinzda da bir şeylere anlam katmanızi sağlayacak.
360 syf.
·3 günde
Seriyi çocukken tanıyıp, seriyle özdeşleşmiş ve çok sevmiş biri olarak bir özlemin giderilebilmesi umuduyla alıp okudum kitabı; fakat umduğum gibi olmadı. Orijinal seriyle kurduğum bağı kuramadım kitapla.
Harry'nin ve diğer karakterlerin yıllar sonra yetişkinlik hallerinden ve hayatlarından bahsediyor.
Kitabın roman değil de tiyatro metni olmasından dolayı edebi bir çiğlik de söz konusu.
360 syf.
Eğer bir gün biri Harry Potter serisinin bir kitabına 1 puan vereceksin deseler inanmazdım. Yazara o kadar kızgınım ki maddi çıkarlar uğruna rezil etmiş kitabı. Eğer Harry Potter seviyorsanız bu kitabı almayın ve okumayın.
360 syf.
·4 günde·8/10 puan
Harry Potter ve Lanetli Çocuk - 8. Kitap

Sekizinci Hikâye. On Dokuz Yıl Sonra...

Harry ait olduğu yerde durmayı reddeden bir geçmişle boğuşurken, en küçük oğlu Albus da istemediği bir aile mirasının yükünü omuzlarında taşımakta zorlanır. Geçmişle gelecek uğursuzca iç içe geçerken hem baba hem oğul tedirgin edici bir gerçeği, bazen karanlığın beklenmedik yerlerden geldiğini öğrenir.

"Harry Potter ve Lanetli Çocuk", J.K. Rowling, John Tiffany ve Jack Thorne'a ait yeni bir özgün hikâyeden yola çıkarak Jack Thorne'un yazdığı yeni bir oyun. Bu oyun sadece sekizinci Harry Potter hikâyesi değil, aynı zamanda tescilli olarak sahneye koyulan ilk Harry Potter hikâyesi. 30 Temmuz 2016'da Londra West End'de gerçekleşen prömiyerin hemen ardından Sahne Metni Özel Baskısı, dünyanın dört bir yanındaki okuyucuları Harry Potter, arkadaşları ve ailesinin devam eden yolculuğuyla buluşturuyor.
.
8. Harry Potter kitabı bir tiyatro eseri olarak karşımıza çıkıyor. Bu eserde Harry ve diğer karakterlerimizin çocuklarının macerasını görüyoruz. Alternatif verenler ve zaman yolculukları kitabın ana teması. Ben çok beğendim. Sürükleyici bir eser. İyi okumalar.
360 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10 puan
Uzun zamandır okumak istediğim bir kitapta e İyi ki okumuşum dediğin bir kitap oldu Harry ve oğlunun ilişkisi yaşanılanlara beni çok etkiledi. Harry potter ve arkadaşlarının 40lı yaşları işleri ve çocuklarıyla olan ilişkileri hepsini ayrıntılı anlatmış bu kitap. Dracoyu bayaaa değişmiş buldum yaşanılanlar ve onunda çocuğu ile olan ilişkisi... Çok fazla anlatıp spoiler vermek istemiyorum:) Tiyatro tarzında okuduğum ilk eser. Buna rağmen güzel İlerledi diyebilirim. Harry potter serisini çok seviyoruM, hem filmlerini hem kitaplarını bu da onlar arasında yerini aldı hatta en sevdiğim diyebilir miyim evet :)
360 syf.
·Puan vermedi
Severek okuduğum harry potter serisinden sonra merak edip aldığım bir kitaptı. Belki beklentiyi büyük tuttuğum için belki de gerçekten kitap beklentinin altında olduğu için ben sevemedim. Boşuna zaman harcayıp okuduğum bir kitap oldu benim için.
360 syf.
·4 günde·Beğendi·6/10 puan
Bir tiyatro kitabı olduğu için 340 sayfa çok hızlı geçti. Bunun yanı sıra çok keyifli ve sürükleyiciydi. Klasiklerden sonra nefes almak için küçükken çok sevdiğim serinin (devam) kitabını okumak çok hoşuma gitti. Konusu ve olaylar gayet tatmin ediciydi. Hoş bir kitap.
360 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Çok sevdim hemde çok keşke vizyondada görebilseydik denilecek cinsten eğer harry potter serisi seviyorsanız kesinlikle okumalısınız :D Tabi kitabıın konusu harry potter değil bu sefer Dombuldore =) gençliğinde az ceviz kırmamış kerata
DUMBLEDORE
...biliyordum ki nerede sevsem, onarılmaz hasara neden olacağım... Ben sevebilecek biri değilim... Zarar vermeden sevmedim hiç...
SCORPIUS
Dünya değişiyor, biz de onunla değişiyoruz. Bu dünyada ben daha iyi durumdayım. Ama dünya daha iyi bir yer değil. Ve ben bunu istemiyorum.
DRACO
Annenin en çok hangi yanını severdim, biliyor musun? Her zaman karanlıkta bir ışık bulmamı sağlayabiliyordu. Dünyayı, en azından benim dünyamı, daha az - hangi kelimeyi kullanmıştın - kasvetli kılıyordu.
DUMBLEDORE
Sevdiklerimiz bizi asla gerçekten terk etmez, Harry. Ölümün dokunamayacağı şeyler vardır. Boya... ve hatıralar...ve sevgi.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Harry Potter ve Lanetli Çocuk
Alt başlık:
Harry Potter #8 - Birinci ve İkinci Bölüm
Baskı tarihi:
Ekim 2016
Sayfa sayısı:
360
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750837609
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Harry Potter and the Cursed Child - Parts One and Two (Harry Potter #8)
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Harry Potter ve Lanetli Çocuk
Harry Potter and the Cursed Child - Parts One and Two
Harry Potter Und Das Verwunschene Kind
Sekizinci Hikâye. On Dokuz Yıl Sonra...

Harry ait olduğu yerde durmayı reddeden bir geçmişle boğuşurken, en küçük oğlu Albus da istemediği bir aile mirasının yükünü omuzlarında taşımakta zorlanır. Geçmişle gelecek uğursuzca iç içe geçerken hem baba hem oğul tedirgin edici bir gerçeği, bazen karanlığın beklenmedik yerlerden geldiğini öğrenir.

"Harry Potter ve Lanetli Çocuk", J.K. Rowling, John Tiffany ve Jack Thorne'a ait yeni bir özgün hikâyeden yola çıkarak Jack Thorne'un yazdığı yeni bir oyun. Bu oyun sadece sekizinci Harry Potter hikâyesi değil, aynı zamanda tescilli olarak sahneye koyulan ilk Harry Potter hikâyesi. 30 Temmuz 2016'da Londra West End'de gerçekleşen prömiyerin hemen ardından Sahne Metni Özel Baskısı, dünyanın dört bir yanındaki okuyucuları Harry Potter, arkadaşları ve ailesinin devam eden yolculuğuyla buluşturuyor.

Kitabı okuyanlar 4.997 okur

  • sevde gül
  • Bengisu Altınkök
  • Alihan AKKELEK
  • Ezgi Özer
  • eylül ipek yılmaz
  • Gece Sessizliğinin Berilyumu
  • gökçe ekinci
  • Özlem öz
  • Fatmanur Turan
  • S̷A̷T̷R̷Ü̷N̷D̷E̷K̷İ̷ Ç̷O̷C̷U̷K̷

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-12 Yaş
%7.7
13-17 Yaş
%27.7
18-24 Yaş
%31.6
25-34 Yaş
%24.2
35-44 Yaş
%6.8
45-54 Yaş
%1
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%1

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%74.8
Erkek
%25.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%25.1 (435)
9
%10.3 (179)
8
%15.8 (273)
7
%14.2 (246)
6
%10.3 (179)
5
%8 (139)
4
%4.2 (73)
3
%2.9 (50)
2
%1.9 (33)
1
%3.6 (62)

Kitabın sıralamaları