·
Okunma
·
Beğeni
·
8.096
Gösterim
Adı:
Harry Potter ve Melez Prens
Alt başlık:
Harry Potter #6
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
594
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750809958
Çeviri:
Sevin Okyay, Kutluhan Kutlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Harry Potter ve Melez Prens
Harry Potter ve Melez Prens
Harry Potter & the Half-Blood Prince
Önce çocuk romanı olarak yazılan Harry Potter sonrasında yetişkinlerinde okuyabileceği türe çevrilmiş ve bunuda okuduğum her kitapta çıplak gözle görebiliyorum.
Harry artık büyücülük okulunda 6. Sınıfa geçmiştir. Kendisini ağır sınavlar beklemektedir.
Bence bu kitap diğerlerinden baya bir farklı olmuş. Diğer kitaplarda macera vardı ve dostluk kavramı ön plana çıkaran konular yer alıyordu ama bu kitapta aşk konusu ele alınmış ve öylede bitmiş.
J.K.Rowling bu kitapta birçok sırrı açıklamış ve okuyucuyu düşündürmüş. Gittikçe sona doğru geliyoruz.
Söyleyebileceğim tek kelime "harika." Her kitabın sonunda söylediğim gibi bu kitabın sonunda da aynı şeyi söyledim. Kesinlikle bu seriyi en baştan bir kez daha okuyacağım. Her anını bilmeme rağmen sanki ilk kez okuyor havası yaratması kesinlikle bir büyü. Çocuk kitabı diyip geçmeyin kesinlikle bir şans verin. Ömrümce favorim olacak bundan eminim. Kitap okumayı sevdiren bir seri. Kalemine sağlık Rowling.
Seriler arasinda en cok etkilendigim kitap ti hic tartisilmasiz efsaneydi.Son kurtacisi olan Dumbledore un ölümü Harry i tamamen korunmasiz bıraktı belki ama melez prensimizin ne kadar mukemmel zekaya sahip oldugunu gorduk okumayanlar icin kim oldugunu soylemiyorum ama Tartismasiz en zeki gizli kahraman bunu soyleyebilirim.kafamda canlandirdigim hali ile bile mukemmel bir kurgu cikalmis ortaya.Anlatim kusursuz ve surukleyici .
Okumayan kalmasın bence yazik olur .
Kısa tutacağım özellikle çünkü Harry Potter ancak ve ancak okunarak anlaşılır bir kitap olarak kalacak.
Ve Warner Bros'un git gide kararttığı o sembolü görünce gözleri dolanlar derneği başkanı olarak size incelememi takdim eder ve "Hiçbir işe yaramadığıma yemin ederim!"
Özellikle bu kitapta artık kahramanlarımız büyüme sancılarında oluyorlar. Başlayan sınavlar, FYBS'ye hazırlıklar. Aşk karmaşası.
Kitap adını, Harry'nin iksir dersi için dolapta bulduğu, eskiden kalma iksir kitabının içine yazılı olan "Melez Prens'e aittir." göndermesinden alıyor.
Bu kitap iksirlerin kolay ama etkili formülleri, farklı büyüler derken Harry'nin tüm dünyası oluyor bu kitap.
Kitabın, Severus Snape'e ait olduğunu "Bana benim büyümle mi saldırıyorsun Potter!" gibisinden bir şey dediğinde anlıyoruz.
(O değil de kitabı hatırlamak için fragmanı izledim. Lanet olsun bak tekrar okuyasım geldi!)
Voldemort'un hayatına dair birkaç anıyı düşünselide izliyorlar. Burada Voldemort'a ait bazı bilgiler ediniyoruz. Açıkçası kitabı okuyunca Tom Riddle'i seviyorsunuz ve üzülüyorsunuz. Dumbledore, Tom'a ait bazı özel mekanları bulabilmek için uğraşıyor. Hortkulukların ve yaşamındaki bazı mekanların ilgisi olduğunu düşünüyor.
Dumbledore'u bu kitapta kaybediyoruz. Bu kısımları iyi okumanızı veyahut iyi izlemenizi tavsiye ederim çünkü şu "Asanın İtaati" konusu buradaki dikkatinize bağlı.
Dumbledore'u Severus Snape'in öldürmesi Harry'İ açıkça şok ediyor ve git gide umutlarını tüketiyor. Yoldaşlığa karşı bir hainlik olarak algılıyor.
Kısa ve öz okuyun. BU kadar spoiler yeter. Muziplik Tamamlandı!
Serinin altıncı ve en güzel romanı. Potter altıncı sınıftadır ve aynı zamanda Quidditch kaptanıdır. Bu sene kadroda bir değişiklik olur ve Horace Slughorn İksir hocası olurken Snape de yıllardır beklediği Karanlık Sanatlar dersine hoca olur. Seherbaz olabileceğini öğrenen Harry eski bir iksir ders kitabı bulur. Kitap Melez Prens'in malıdır ama kim olduğu bilinmemektedir. Dumbledore'dan özel ders alan Harry, Voldemort'un geçmişi ile ilgili bilgiler edinir ve onun ruhunu yedi parçaya yani yedi Hortkuluk'a böldüğünü ve onları yok etmeden onu öldüremeyeceğini öğrenir. Draco Malfoy bir şeylerin peşindedir ve en sonunda Melez Prens'in kimliği ortaya çıkacak ve Hogwarts'ın en önemli simalarından biri öldürülecektir. Soluksuz okunan bir roman.
Seriyi okuduysanız bu kitabı da beğeneceksinizdir fakat olaylar yalnızca son bir kısımda gerçekleşiyor. Yine de güzel bir kitap ve seride eksikliği hissedilir
Fantastik sevenler için okunulması gereken ilk seri Harry Potter!! Fantastik sevmeyenleri bile sevdireceğine kesinlikle inanıyorum.Kendimi bir kitaba hiç bu kadar yakın hissetmemiştim. Seri bittiği zaman ağlayabilirsiniz :)) Melez Prens de serinin içinde yine en güzel ve akıcı yazılmış kitaplardan. Ben de fantastik seven biri olarak -yeniden yeniden ve yeniden- bıkmadan okuyacağım tek kitap.
Melez Prens, benim için serinin tüm enlerini topladı.
En sevdiğim, en keyif aldığım, en sindirerek okuduğum, en çok anladığım, en şaşırdığım, en çok üzüldüğüm...
En sevdiğim kitap Azkaban Tutsağı diyordum aslında ve hâlâ o kitabın çok farklı bir kitap olduğunu düşünüyorum, bir de tabii ki Sirius ile o kitapta tanıştık, fakat bu o kadar farklı bir kitaptı ki kesinlikle seride en sevdiğim kitap şu an için Melez Prens.
Zümrüdüanka Yoldaşlığı bittikten sonra Melez Prens'e başlayacağım sırada arkadaşım "İşte şimdi tüm olaylar başlıyor, bundan önceki kitaplar alıştırmaydı." dediğinde çok şaşırmıştım ama böylesini beklemiyordum.
O kadar çok şey anlatıldı ki. Hem de tane tane. Aceleye getirmeden, Albus Dumbledore derslerinde öyle güzel işledi ki içime bütün konuyu. Harry gibi ben de heyecanla bekledim, Dumbledore'dan bir kâğıt gelsin de derslere devam edelim diye.
Onun dışında Harry gerçekten büyüdü artık, hâlâ çoğu zaman beni sinirlendirse de bu kitapta onu birkaç tık daha fazla sevdiğimi itiraf etmem gerekiyor. Belki de onu daha iyi anlamaya başladım.
Melez Prens'in kim olduğuna dair saçmalayacak kadar fazla teori üretmiştim ama kim olduğunu öğrenince sesli bir şekilde tepki verdim.
Serideki en sevdiğim şeylerden biri de birinci kitapta okuduğumuz bir ayrıntı altıncı kitapta karşımıza çıkabiliyor. Okurken kurgudaki o kaliteyi iliklerinize kadar hissediyorsunuz.
Harry Potter serisi haricinde, şimdiye kadar okuduğum kitaplarda çok ayrı bir yere sahip olacak Melez Prens. Son birkaç bölüm -okuyanlar bilir, mağara ziyaretinden itibaren- hem öyle hızlı hem de öyle yavaş geçti ki. Sonundaki olay hakkında daha başlamadan spoiler almıştım maalesef. Buna rağmen gerçekten çok etkilendim.
Şimdi filmini izlemeye korkuyorum çünkü ben özellikle son kısımlarda sanki satırları değil de karakterleri gördüm okurken. Hayal kırıklığı yaşamak istemediğim için filmi bir süre erteleyeceğim. En kısa zamanda son kitap olan Ölüm Yadigarları'na başlıyorum tabii ki. Seriye veda edecek olmak beni üzse de her şeyi bilerek tekrar tekrar okuyabilecek olmak beni sevindiriyor.
Bu arada, Snape bu saatten sonra ne yaparsa yapsın onu affedebileceğimi sanmıyorum. Yani seriyi bitirenler ona karşı bir sempati besliyor, mutlaka bir sebebi vardır ama asla mantıklı bir açıklama bulamıyorum. Bir tane buldum gerçi, ona rağmen çok güvenemiyorum. Neler olacak bakalım devamında, okuyup göreceğiz.
Kitabı okurken bazı yerlerde hıçkıra hıçkıra agladım. Müthişti. Harry Potter...Jk Rowling, sen olmasaydın kitaplar hayatıma girmeye cekti..
Kitaba tam puan vermemek mümkün değil diye düşünüyorum. Ahhh Rowling Hanımcım hangi kitabı favori yapayım ??!!! Niye bu kadar güzel yazıyorsunuz yazık bana !! Gerçekten hayatımın serisi canımcım hp nin 6. Kitabını da bitirdim. Voldemortu baya iyi tanıyoruz bu kitapta. Ve Ginny karakterine gittikçe daha da ısındım. Filmdeki karakteri herkes gibi bende hiç sevmiyorum. Çok donuk bir rol canlandırmış oyuncu . Ama normalde çok eğlenceli, ikiz ağabeylerinden baya bir şey kapmış sonunda rahat rahat konuşabilen ve favori karakterlerimde girecek bir karakter. Ama herkesin aklına Ginny diyince filmdeki hali geliyor. Ve bu bizi Ginny e karşı bir nefretle dolduruyor. Gerçekten düşününce Ginny i hiç sevmiyorum . Ama kitaptaki Ginny favori kadın karakterlerimden. Kitap bittiğinde “Asalar havaya” diyip duruyordum . Ve Snape den nefret ediyordum. Ama -always- tabiki. Sadece şimdilik :) . Ve dedim ki “Harry Voldemort’la savaşırsa eğer sıvı şans kullansın.” Çok mantıklı olurdu bence . Ginny i favorilerimden yapmak istiyorum ama filmdeki Ginny den nefret ediyorum. Neyse harika bir kitaptı. Serinin 3 favori kitabı var umarım bir gün karşınıza favori 7 kitabım ile gelmem. Puanım 10/10
ah severus vah severus bir aşk için yaptıklarına bakarmısın ama serinin en güzel ve sürükleyici kitabı bence bütün seriyi çok seneler önce okumuş biri olarak çok beğendiğimi bi kitabıydı ve akıl oyunları mevcuttuu az kalsın harry'nin kötü bir çocuk olabileceğinden bile şüphelenip korkup okumadığım zamanları hatırlıyorum ah çocukluk vah cocukluk
ah ahhh kahramanım snape :) JK cidden yine kalemini coşturmuş.
ben böyle hayal gücü, böyle hatasız fantastik roman görmedim. eee madem zaman çevirici vardı niye böyle yapmadılar dediğinizde bile size şak diye mantıklı bir cevap geliyor :)
Savaşmak, gene savaşmak önemlidir, demişti Dumbledore, ve savaşmaya devam etmek, çünkü ancak o zaman kötülüğü uzakta tutabilirsin, asla tamamen silemesen de...
"Gerçek şu ki, bir kızın yeterince zeki olamayacağını düşünüyorsun," dedi Hermione öfkeyle.
"Beş yıl seninle takılıp da kızların zeki olmadığını nasıl düşünürüm?" dedi, gücenen Harry.
Anlamıyor musun? Voldemort kendi en büyük düşmanını kendi yarattı, tıpkı her yerdeki despotların yaptığı gibi! Despotların ezdikleri insanlardan nasıl korktukları hakkında hiçbir fikrin var mı? Hepsi de çok sayıdaki kurbanları arasından bir gün mutlaka birinin çıkıp ayaklanacağının, onlara karşılık vereceğinin farkındadır!
Voldemort kendi en büyük düşmanını kendi yarattı, tıpkı her yerdeki despotların yaptığı gibi! Despotların ezdikleri insanlardan nasıl korktukları hakkında hiçbir fikrin var mı? Hepsi de çok sayıdaki kurbanları arasından bir gün mutlaka birinin çıkıp ayaklanacağının, onlara karşılık vereceğinin farkındadır!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Harry Potter ve Melez Prens
Alt başlık:
Harry Potter #6
Baskı tarihi:
2005
Sayfa sayısı:
594
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789750809958
Çeviri:
Sevin Okyay, Kutluhan Kutlu
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Yapı Kredi Yayınları
Baskılar:
Harry Potter ve Melez Prens
Harry Potter ve Melez Prens
Harry Potter & the Half-Blood Prince

Kitabı okuyanlar 3.304 okur

  • Berat Sinan Ada
  • Ayşe Boz Aktaş
  • Edanur D.
  • Fatih Yıldırım
  • Yonca Akpınar
  • Betül Gündüz
  • Jack Bohem
  • Miray Bütün
  • İlcan İbiş
  • Ekin Ö. Erk

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%1.1 (10)
9
%0.4 (4)
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları