Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Harry Potter Serisinin Yedinci ve Son Kitabı

9,5/10  (301 Oy) · 
1.193 okunma  · 
251 beğeni  · 
3.247 gösterim
“Bana Harry Potter’ı verin,” dedi Voldemort’un sesi, “kimseye zarar gelmesin. Bana Harry Potter’ı verin, okula dokunmayayım. Bana Harry Potter’ı verin, ödüllendirilin.”
Sihir dünyası savaşta! Karanlık Lord iyice güç kazanırken iyiler de boş durmuyor. Yedinci yılında Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na dönmeyen Harry Potter, Dumbledore’un ona bıraktığı görevi tamamlamaya çalışıyor. Yanında –her zamanki gibi– Ron ve Hermione’yle, bir yandan Voldemort’tan ve onun Ölüm Yiyen’lerinden kaçarken bir yandan da Hortkuluklar’ı yok etmek, Ölüm Yadigârları’nın sırrını keşfetmek zorunda olan Harry kendi geçmişiyle ilgili de pek çok şey öğreniyor.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2016
 • Sayfa Sayısı:
  690
 • ISBN:
  9789750812989
 • Orijinal Adı:
  Harry Potter And The Deathly Hallows
 • Çeviri:
  Sevin Okyay, Kutlukhan Kutlu
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Ranagashicik 
21 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Hayatımda okuduğum en ölümlü kitaptı o zamanlar. Son 100 sayfaya ağlamaklı başlayıp ağlamaklı bitirmiştim fakat kitap bitirince de evin içinde koşturup "Bittiii bittii" bağırışları yapmadım değil. JK Rowling'e ölümler konusunda hala daha kızgınımdır. Özellikle beni en etkileyen ikizlerin vahim durumu olmuştu. Her güzel şeyin bir sonu vardı ve bu sonu 2 yıl önce tattım. Bu nedenle aklıma pek bir şey gelmiyor. Tek diyeceğim şey: Neden 19 sayfacık bir gelecek??!

kitaplabeslenenadam 
18 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Rowling in bu kitaptan sonra siyasi bir kitap yazmış olması beni hiç şaşırtmadı. Zaten bu kitabı okurken farkedersiniz. Gerçek dünyadaki "darbe" yi büyücüler dünyasına uyarlayarak gençlere bu durumda nasıl davranılması gerektiğini gayet iyi bir şekilde gösteriyor.

 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Serinin diğer kitapları gibi bu kitap da bir kitaptan fazlası benim için. Aslında bu kitap için değerlendirme yazmaya da gerek yok bence. Kalın sayılacak bir kitap olmasına rağmen nasıl sonuna geldiğimi anlamadan okudum her okuyuşumda. Çocuk kitabı olduğunu düşünen varsa düşünmesin, Harry Potter'ın yaşı olmaz.

Serdar Poirot 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Serinin sonuncu romanı. Oldukça güzel bir roman. Potter, Dumbledore'un isteği üzerine Ron ve Hermione ile beraber Hortkulukları aramaya gidecektir. Yani Hogwarts'ı bırakacaktır. Zaten Voldemort'u yok edebilmenin tek yolu da budur. Pek çok engellerle karşılaşırlar. Snape okula müdür olur, Bakanlık düşer, Muggle'lara eziyet ve Ölüm Yiyenlerin itibar gördüğü dönem başlar. Ama her şey başladığı yerde bitecektir. Hogwarts savaşı yapılır ve her şey Harry ile Voldemort arasındaki düelloya bağlıdır. Voldemort umudunu Ölümcül Kutsallardan biri olan Mürver Asa'ya bağlamıştır. Bu arada bir kişinin de hiç beklemediğiniz gibi biri olduğu ortaya çıkacak. Ölümler yaşanacak. Tek kelime ile mükemmel bir roman.

Aslıhan 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çağ.
Kim bilebilirdi ki, yeni bir nesil gelecek ve bu çağlara sığmayan kitabı listelerde aşağı çekeceğini. Birinci ve yedinci kitapın aynı anda yazılmaya başlandığı göz önüne alınırsa kitaplara tek tek yorum yazmakta absürd kaçar belki. Harry Potter bir bütündür, her kitap bulmacanın bir parçasıdır ve seri başlı başına bir neslin gökyüzünü görmek ve hayal kurmak için tırmandığı bir merdivendir.
O halde şöyle bitirmenin sakıncası yoktur sanıyorum.
"After all this time?
Always."

Serinin son kitabının da sonuna geldim. İçimde bir burukluk oldu. Keşke bitmeseydi dediğim kitaplardan biriydi bu kitap. Bazı kısımlarını göz yaşları içinde okudum.Çok güzel bir roman.

sümeyye kip 
20 Nis 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Dünya Güzeli bir serinin daha sonuna gelmiş bulunuyoruz. Gerçekten çok özgün ve yaratıcı bir eserdi. Çoğunun filmini kitabını okumadan önce izlemiş olsam bile kitabından da ayrı tat aldığım bir seriydi. "Hiç bitmeseydi" dediğim asla sıklmadığım bu serinin her kitabı birbirinden apayrı maceraları ve kurgusuyla dünyanın dört bir yanındaki milyonlarca okuru ve izleyiciyi büyülediği kadar da varmış. Kitaplardaki gizemli noktaların ortaya çıkışı, Harry Potte rve yandaşlarının düşmanlarla başta da Voldemort ile girmiş olduğu mücadelelelr ve bu ksımalrdaki aksiyon öylesine yüksekti ki kitabın ne kadar kalın ya da göz korkutucu olduğu hiç önemli olmaksızın bir solukta okuyacağınız ve daha sonradan neden hemen bitirdim ki sindire sindire okusaydım diye kendinize kızacağınız nitelikte kitaplardan oluşuyordu. Biliyoruz ki fantastik dalda çıtayı evereste kadar çıkaran bu serinin benzeri kitapları bulmak öyle kolay değil bende dolayısıyla bu serinin filmlerinden sonra kitaplarına da merak salan okurlar ve yeni başlayacak olanalr için tavsiye olarak bir çırpıda bitirmemelerini her satırdan keyif alarak okumalarını iletmek istiyorum. Keyifli okumalar(aksi mümkünmüş gibi) :)

Kübra çil 
16 Kas 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 10/10 puan

''Hadi ama sahiden bitiyor mu?'' diye soran ben miyim sadece bilemiyorum. Fantastik romanlar arasında okuduğum en güzel seri olduğunu büyük bir heyecanla bildirip bittiği için duyduğum üzüntüyü anlatacak kelime bulamıyorum. Hayal gücünün çok üstüne çıkan efsanevi bir kitap karşınızda duruyor. Serinin son kitabında sır,merak,macera,arkadaşlık,güven ve daha birçok şey sizi bekliyor. Azimle yaşayan bir çocuk sonuçta azminin karşılığını ve ailesinin intikamını alıyor. Tek solukta okuyup, '' İşte serinin sonuna yakışan bir kitap.'' dediğim yegane kitaplardandır. Edebi camiaya böylesine harika yedi kitaptan oluşan seriyi sunan yazara sonsuz teşekkürler.

Fatmanur Çelik 
18 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Yıllarca takip ettiğin serinin son kitabını hem dört gözle beklemek hem de çıkmasın ki seri son bulmasın istemek.. Alıp sonunu merak ettiğinden bir çırpıda okumak istemek ama kitap hiç bitmesin diye kendini frenlemeye çalışmak.. Ne büyük işkenceydi.. Neyseki kitaplar hep kitaplıkta, özledikçe o büyülü dünyayı kendimi içine atıp sığınabiliyorum sihrine.. Her güzel şey gibi keşke bitmeseydi..

Not: Demeden edemeyeceğim; sadece o vasat filmler izleyip Harry Potter hayranıyım demesin lütfen kimse.. Alın kitaplarını okuyun da neye hayran olunurmuş görün..

Furkan 
23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 6 günde · 10/10 puan

Olağanüstü serinin son basamağı. Her şeyin bittiği anda tekrar başlaması ve devasa hikayeye, büyülere, karakterlere, elveda dediğimiz anda 19 sayfalık bir iç rahatlatıcı son bölüm. Benim için dünyadaki en başarılı kitap serilerinden biridir ve satış rakamlarına, okur sayılarına, film ve oyun uyarlamalarına, bu hikayeden ortaya çıkan gerçek yapılara, Potterhead olmayanların dışında da bu çılgınlığa katılan herkese bakılırsa aksi de iddia edilemez. Rowling'e sanırım binlerce teşekkür borçluyuz.

3 /

Kitaptan 14 Alıntı

Harry Potter
"Son bir şey daha," dedi Harry. "Bu gerçek mi? Ya da kafamda kurduğum bir şey mi?"
Dumbledore içtenlikle ona baktı, parlak beyaz bir duman Harry i sararken, kulaklarına gelen ses güçlü ve yüksekti.
"Tabi ki bu kafanın içinde gerçekleşiyor, Harry ama neden gerçek olmadığı manasına gelsin ki?"

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, J. K. Rowling (Robert Galbraith)Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, J. K. Rowling (Robert Galbraith)
ayşe 
17 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dumbledore: Ölülere acıma, Harry. Yaşayanlara acı, her şeyden çok da, sevgisiz yaşayanlara...

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, J. K. Rowling (Robert Galbraith)Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, J. K. Rowling (Robert Galbraith)

Ölüm Yadigarları
Üç Kardeşin Hikâyesi

Vaktiyle alacakaranlıkta ıssız, dolambaçlı bir yolda seyahat eden üç erkek kardeş varmış. Kardeşler gide gide, yürüyerek geçilemeyecek kadar derin,
yüzülemeyecek kadar da tehlikeli bir nehre gelmiş.
Ancak bu kardeşler sihirsel sanatlar konusunda bilgiliymiş, onun için sadece
asalarını sallamışlar ve emniyetsiz sularda bir köprünün görünmesini sağlamışlar.

Köprünün yarısına gelince de yollarının kukuletalı biri tarafından kesildiğini
görmüşler. Bu ölümmüş. Kandırıldığını düşünen ölüm üç yeni kurbanı elinden
aldığı için kızgınmış, çünkü seyyahlar genellikle nehirde boğulurmuş.
Ama Ölüm kurnazmış. Üç kardeşi sihirleri için tebrik ediyormuş gibi yapmış
ve ondan kurtulacak kadar akıllı oldukları için her birinin bir ödül kazandığını
söylemiş.

Böylece dövüşken bir adam olan en büyük kardeş, varolan bütün asalardan
daha güçlü bir asa istemiş sahibi için her düelloyu kazanacak bir asa;
Ölüm'ü fethetmiş olan bir büyücüye layık bir asa.
Ölüm de nehri geçip kıyıdaki bir mürver ağacının yanına gitmiş, orada asılı bir daldan bir asa yapmış ve en büyük kardeşe vermiş.

Sonra kibirli bir adam olan ikinci kardeş Ölüm'ü daha da aşağılamaya karar
vermiş ve başkalarını Ölüm'den geri çağırma gücü istemiş. Ölüm de nehrin
kıyısından bir taş almış, ikinci kardeşe vermiş ve ona taşın ölüleri geri getirecek
güce sahip olacağını söylemiş.

Ve sonra Ölüm üçüncü ve en küçük kardeşe ne istediğini sormuş.
En küçük kardeş hepsinin içinde en alçak gönüllüsü ve aynı zamanda en bilgesiymiş, Ölüm'e de güvenmiyormuş. Bunun için oradan Ölüm tarafından izlenmeden uzaklaşmasını sağlayacak bir şey istemiş. Ve Ölüm, istemeye istemeye, ona kendi Görünmezlik Pelerini'ni vermiş. Sonra Ölüm kenara çekilip üç erkek kardeşin
yollarına devam etmelerine izin vermiş ve onlar da devam etmişler, ne harika bir macera yaşadıklarından konuşmuşlar, Ölüm'ün armağanlarına hayran kalmışlar.
Ve zamanla kardeşler ayrılmış, her biri kendi yoluna gitmiş.

İlk kardeş bir hafta ya da biraz daha uzun süre seyahat etmiş ve uzaklardaki
bir köye ulaşınca, bir zamanlar kavga ettiği bir büyücüyü öldürmek istemiş.
Silahı Mürver Asa olduğu için elbette düelloda başarısızlığa uğrayamazmış.
Düşmanını yerde ölü bırakan en büyük kardeş bir hana gitmiş, orada bizzat
Ölüm'ün kendisinden kaptığı güçlü asayı ve bu asanın kendisini nasıl yenilmez
hale getirdiğini yüksek sesle anlatarak övünmüş. Daha o gece başka bir
büyücü, şaraptan körkütük sarhoş halde yatağında yatan büyük kardeşin
yanına sinsice yaklaşmış. Hırsız asayı almış ve ne olur ne olmaz diye, büyük
kardeşin gırtlağını kesmiş. Böylece Ölüm ilk kardeşe sahip olmuş.

Bu arada, ikinci kardeş memleketine dönmüş. Burada, ölüleri geri getirme gücü
olan taşı çıkarmış ve elinde üç kez çevirmiş. Bir zamanlar evlenmeyi umduğu
ancak vakitsiz ölmüş kızın silueti bir anda önünde belirince hayret ve memnuniyet içinde kalmış. Ancak kız hüzünlü ve soğukmuş, aralarında bir tül varmış gibi ondan ayrıymış. Fani dünyaya dönmüş olsa da, gerçek anlamıyla oraya ait değilmiş ve ıstırap çekiyormuş çünkü o ölümlüler dünyasına ait değilmiş. Sonunda, hasretten çıldıran ikinci kardeş, kıza sahiden kavuşabilmek için kendini öldürmüş. Ve böylece Ölüm ikinci kardeşe sahip olmuş.

Sıra üçüncü kardeşe gelince Ölüm yıllarca onu aramış ama bulamamış.
En genç kardeş ancak çok ileri bir yaşa erişince nihayet Görünmezlik Pelerini'ni çıkarmış, oğluna vermiş. Sonra Ölüm'ü eski bir dost olarak selamlamış ve onunla birlikte memnuniyetle gitmiş; ve ikisi, birbirinin dengi, bu hayattan ayrılmışlar.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Ozan Beedle'ın Hikâyeleri)Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Ozan Beedle'ın Hikâyeleri)
Ulaş Koç 
 20 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Harry Potter
"Eğer Gryffindor'a giremezsen, seni mirasımızdan çıkarırız," dedi Ron, "ama sakın üstünde baskı hissetme."

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 687)Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 687)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber




Burası çok ıssız