Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Harry Potter Serisinin 7. ve Son Kitabı

9,5/10  (698 Oy) · 
2.347 okunma  · 
668 beğeni  · 
6.396 gösterim
“Bana Harry Potter’ı verin,” dedi Voldemort’un sesi, “kimseye zarar gelmesin. Bana Harry Potter’ı verin, okula dokunmayayım. Bana Harry Potter’ı verin, ödüllendirilin.”
Sihir dünyası savaşta! Karanlık Lord iyice güç kazanırken iyiler de boş durmuyor. Yedinci yılında Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na dönmeyen Harry Potter, Dumbledore’un ona bıraktığı görevi tamamlamaya çalışıyor. Yanında –her zamanki gibi– Ron ve Hermione’yle, bir yandan Voldemort’tan ve onun Ölüm Yiyen’lerinden kaçarken bir yandan da Hortkuluklar’ı yok etmek, Ölüm Yadigârları’nın sırrını keşfetmek zorunda olan Harry kendi geçmişiyle ilgili de pek çok şey öğreniyor.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2016
 • Sayfa Sayısı:
  690
 • ISBN:
  9789750812989
 • Orijinal Adı:
  Harry Potter And The Deathly Hallows
 • Çeviri:
  Sevin Okyay, Kutlukhan Kutlu
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Berra Nisa GENÇ 
 23 Nis 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Her şey nasıl Felsefe Taşı ile başladıysa, Ölüm Yadigarları ile de bitti. En ağlamaklı olarak düşündüğüm Melez Prens kitabını geçti. Artık her şeyin sona erdiği, her şeyin aydınlığa kavuştuğu bir kitap olarak kalacak. Bundan sonra her şey güzel olacak lakin, asla sevdiklerimizi geri getiremeyeceğiz. Ama bazılarımızın dediği gibi: Bedeller, ödenmek içindir. Tek kelimeyle: ''MÜKEMMMELDİ''...

Ranagashicik 
21 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Hayatımda okuduğum en ölümlü kitaptı o zamanlar. Son 100 sayfaya ağlamaklı başlayıp ağlamaklı bitirmiştim fakat kitap bitirince de evin içinde koşturup "Bittiii bittii" bağırışları yapmadım değil. JK Rowling'e ölümler konusunda hala daha kızgınımdır. Özellikle beni en etkileyen ikizlerin vahim durumu olmuştu. Her güzel şeyin bir sonu vardı ve bu sonu 2 yıl önce tattım. Bu nedenle aklıma pek bir şey gelmiyor. Tek diyeceğim şey: Neden 19 sayfacık bir gelecek??!

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları benzeri kitaplar

Aslıhan 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çağ.
Kim bilebilirdi ki, yeni bir nesil gelecek ve bu çağlara sığmayan kitabı listelerde aşağı çekeceğini. Birinci ve yedinci kitapın aynı anda yazılmaya başlandığı göz önüne alınırsa kitaplara tek tek yorum yazmakta absürd kaçar belki. Harry Potter bir bütündür, her kitap bulmacanın bir parçasıdır ve seri başlı başına bir neslin gökyüzünü görmek ve hayal kurmak için tırmandığı bir merdivendir.
O halde şöyle bitirmenin sakıncası yoktur sanıyorum.
"After all this time?
Always."

kitaplabeslenenadam 
18 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Rowling in bu kitaptan sonra siyasi bir kitap yazmış olması beni hiç şaşırtmadı. Zaten bu kitabı okurken farkedersiniz. Gerçek dünyadaki "darbe" yi büyücüler dünyasına uyarlayarak gençlere bu durumda nasıl davranılması gerektiğini gayet iyi bir şekilde gösteriyor.

melike kalkan 
09 Nis 11:44 · Kitabı okudu · 9 günde · Beğendi · 10/10 puan

Harry Potter serisi ile öğrencilerim ve Harry Potter'ı çocukken okuyan arkadaşlarım tarafından şiddetle tavsiye edilmesi ile karşılaştım..Öğrencimin kitaplarını alıp okumaya başladım..

Okuduğum bir cok kitaptan daha fazla etkilendiğimi söylemem gerekir.
Yazarın kurduğu Hogwarts Büyücülük Okulunda bulunmak isterdim.Voldemort ile savaşarak arkadaşlarıma yardım etmek,Zümrüdü Anka Yoldaşlığının bir üyesi olmak isterdim..Şuan bile kitapları bitirebildiğim için hem mutluyum hem de birazcık buruk..

7 kitabı kütüphanemdeki enler bölümüne ekleyip yeniden okumayı planlıyorum..

Eğer hala Harry Potter'ı okumadıysanız hayatınızda çok önemli bir serüvene başlamamışsınızdır demektir.Bu serüvene başlayıpta bittiği için üzgünseniz aynı duyguları paylaşıyoruz demektir.

#HarryPotter

Yasin YALÇIN 
26 Oca 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Üç kere okuduğum ve her seferinde yeni detaylar fark ettiğim bu kitaba inceleme yapmamak olmazdı. Harry Potter'ın okuduğum ikinci kitabıdır kendileri. İçinde en çok macera ve en çok hüzün barındıran kitabı da budur. Rowling bütün gizemleri-King's Cross hariç- bu kitabıyla birlikte nihayete erdirir ve son derece duygusal ve mutlu bir sonla seriyi bitirir. Eski bir dostumuzu uğurlar gibi uğurlarız Harry'i, Peron Dokuz Üç Çeyrek'ten.

Buradan sonrası içerik hakkında bilgi içerir. Dumbledore Snape yüzünden ölmüş, Melez Prens'in kim olduğu açığa çıkmış, Snape okulu terk etmiştir. Dumbledore'un Kara Göl'de yapılan cenazesinin ardından anka kuşu Fawkes'un okuldan gittiğini gören Harry de Hogwarts'ı bırakıp Dumbledore'un ona verdiği görevi yerine getirmeye, Voldemort'un ruhunun parçalarını koyduğu Hortkuluk'ları bulmaya kararlıdır. Kambersiz düğün olmaz. Ron ve Hermione de ona katılır. Sihir Bakanı Scrimgeour, Kovuk'ta yapılan Bill Weasley ve Fleur Delacour'un düğününden bir gün önce, Harry'nin doğum gününde Kovuk'a gelir. Dumbledore'un her biri birbirinden anlamsız miraslarını bırakır onlara. Hermione'ye Ozan Beedle'ın Hikayeleri, Ron'a kendi icadı ışıkemeri, Harry'ye ise ilk yakaladığı snitch'i ve Gryfindor'un kılıcını bırakmıştır. Dumbledore'un her zamanki bilmece gibi işlerinden olan bu hediyeler kitap boyunca anlam kazanacak ve Dumbledore öldükten sonra bile Harry'i korumaya devam edecektir. Yolculuk boyunca Harry ile Ron'un dostluğu bir kez daha sınanacaktır.

Rita Skeeter'ın yazdığı biyografiyle Dumbledore hakkında yeni bilgilere ulaşan Harry'nin ona olan güvensizliği artar. Dumbledore'un Grindelwald'la geçirdiği karanlık mazi aydınlanırken Harry Hortkuluklar'a karşı muhtemel bir silahın varlığını keşfeder: Ölüm Yadigarları. Görünmezlik Pelerini, Diriltme taşı ve bütün hikaye boyunca elden ele dolaşan dünyanın en güçlü asası Mürver Asa. Bir yandan Hortkuluklar'ı bir yandan Yadigarlar'ı arayan Harry sonunda Hogwarts'a gelecek ve her şeyi sona erdirecek olan nihai savaşı başlatacaktır. Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyeleri birer birer Hogwarts'a gelir, okuldaki öğrenciler, Grawp ve hocalara katılıp Voldemort'un Ölüm Yiyen, kurt-adam ve devlerden oluşan amansız ordusuna karşı mücadele verir. Bu arada Harry Snape sayesinde öğrendiği bilgiler sayesinde geçmişiyle alakalı çok önemli şeyler öğrenir.

Bu kitabı okuyalı neredeyse 8 sene oluyor ve neredeyse her bir ayrıntısını hatırlıyorum. Şöyle sorabilirsiniz: "After all this time?" Ben de size "Always." diye cevap veririm. Kitabın sonunda içinizde oluşan boşluk duygusunu boşuna kapatmaya çalışmayın. Keyifli okumalar...

Ada Karen 
24 Mar 10:52 · Kitabı okudu · 4 günde · 9/10 puan

Takibe başladığım müthiş serinin son kitabı. Okuduğumda hem seriyi bitirmiş olmam hem de karakterlerle vedalaşmamın verdiği o hüznü kalbimde hissettim. (Neyse ki yeni çıkan Harry Potter lanetli çocuk kitabı var, onu okuyacağım tesellisi ile avutuyorum kendimi.) Adeta bir arkadaşa dönüşen, yedi seri boyunca maceradan maceraya koşan potter hayatımdan çıkmış gibi hissettim. Karakterleri iyiki tanımışım dedim. Harika bir sondu. Yazarın hayal gücü inanılmaz, anlatımı akıcı ve kitapların çevirisi de oldukça başarılıydı.
Keyfini çıkara çıkara okuyun..

 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Serinin diğer kitapları gibi bu kitap da bir kitaptan fazlası benim için. Aslında bu kitap için değerlendirme yazmaya da gerek yok bence. Kalın sayılacak bir kitap olmasına rağmen nasıl sonuna geldiğimi anlamadan okudum her okuyuşumda. Çocuk kitabı olduğunu düşünen varsa düşünmesin, Harry Potter'ın yaşı olmaz.

Tuğçe 
24 Oca 23:47 · Kitabı okudu · 24 günde · Beğendi · 10/10 puan

Serinin son kitabı olduğu için sürekli okumayı erteliyordum ama bu kitabı elime alacağım anı da hayal etmeden duramıyordum. Sonunda kendime izin verdim ve Ölüm Yadigarları’nı bir solukta okudum.
İnanılmazdı. Aklıma gelen ilk yorum bu. O kadar heyecanla okudum ki kitabı göğsüme kapatıp nefes aldıktan sonra sayfa çevirdiğimi hatırlıyorum. Savaş sanki gözlerimin önünde, arkamda, önümde oldu. Yazarın diline ve anlatımına bayılıyordum ama daha önce hiç bu kadar yakınımda hissetmemiştim karakterleri.
İnanılmaz seri inanılmaz bir sonla bitti.

Eymen Gültekin 
29 Nis 18:28 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Benim için yeri en apayrı olan seri en sevdiğim kitaplar ilk bu seriyle kitap aşkının bende başladığı bu seri okuyup filmleriyle beraber bu seriyle büyüdüğüm kitap ne kadar anltsam sevgim bitmez bu büyülü dünyaya karakterlerine konusu herşeyiyle harikulade bi dünya okumayan her yaştan insana kesinlikle tavsiye ediyorum bu muhteşem büyülü dünyadan kimse mahrum kalmasın

Kitaptan 120 Alıntı

Berra Nisa GENÇ 
21 Nis 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Harry Potter
Tuhaf bir şey bu Harry, ama belki de iktidara en uygun olanlar, onu hiçbir zaman elde etmeye çalışmamış olanlardır.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 654 - YKY)Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 654 - YKY)
MD 
 29 Haz 2016 · İnceledi · Beğendi

Harry Potter
"Son bir şey daha," dedi Harry. "Bu gerçek mi? Ya da kafamda kurduğum bir şey mi?"
Dumbledore içtenlikle ona baktı, parlak beyaz bir duman Harry i sararken, kulaklarına gelen ses güçlü ve yüksekti.
"Tabi ki bu kafanın içinde gerçekleşiyor, Harry ama neden gerçek olmadığı manasına gelsin ki?"

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, J. K. Rowling (Robert Galbraith)Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, J. K. Rowling (Robert Galbraith)
Hatice 
08 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

"Başarıyı getiren şey yanındakilerin sayısı değil, inandığın şeylerin niteliğidir."

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Karakter: Remus Lupin.)Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Karakter: Remus Lupin.)

Ölüm Yadigarları
Üç Kardeşin Hikâyesi

Vaktiyle alacakaranlıkta ıssız, dolambaçlı bir yolda seyahat eden üç erkek kardeş varmış. Kardeşler gide gide, yürüyerek geçilemeyecek kadar derin,
yüzülemeyecek kadar da tehlikeli bir nehre gelmiş.
Ancak bu kardeşler sihirsel sanatlar konusunda bilgiliymiş, onun için sadece
asalarını sallamışlar ve emniyetsiz sularda bir köprünün görünmesini sağlamışlar.

Köprünün yarısına gelince de yollarının kukuletalı biri tarafından kesildiğini
görmüşler. Bu ölümmüş. Kandırıldığını düşünen ölüm üç yeni kurbanı elinden
aldığı için kızgınmış, çünkü seyyahlar genellikle nehirde boğulurmuş.
Ama Ölüm kurnazmış. Üç kardeşi sihirleri için tebrik ediyormuş gibi yapmış
ve ondan kurtulacak kadar akıllı oldukları için her birinin bir ödül kazandığını
söylemiş.

Böylece dövüşken bir adam olan en büyük kardeş, varolan bütün asalardan
daha güçlü bir asa istemiş sahibi için her düelloyu kazanacak bir asa;
Ölüm'ü fethetmiş olan bir büyücüye layık bir asa.
Ölüm de nehri geçip kıyıdaki bir mürver ağacının yanına gitmiş, orada asılı bir daldan bir asa yapmış ve en büyük kardeşe vermiş.

Sonra kibirli bir adam olan ikinci kardeş Ölüm'ü daha da aşağılamaya karar
vermiş ve başkalarını Ölüm'den geri çağırma gücü istemiş. Ölüm de nehrin
kıyısından bir taş almış, ikinci kardeşe vermiş ve ona taşın ölüleri geri getirecek
güce sahip olacağını söylemiş.

Ve sonra Ölüm üçüncü ve en küçük kardeşe ne istediğini sormuş.
En küçük kardeş hepsinin içinde en alçak gönüllüsü ve aynı zamanda en bilgesiymiş, Ölüm'e de güvenmiyormuş. Bunun için oradan Ölüm tarafından izlenmeden uzaklaşmasını sağlayacak bir şey istemiş. Ve Ölüm, istemeye istemeye, ona kendi Görünmezlik Pelerini'ni vermiş. Sonra Ölüm kenara çekilip üç erkek kardeşin
yollarına devam etmelerine izin vermiş ve onlar da devam etmişler, ne harika bir macera yaşadıklarından konuşmuşlar, Ölüm'ün armağanlarına hayran kalmışlar.
Ve zamanla kardeşler ayrılmış, her biri kendi yoluna gitmiş.

İlk kardeş bir hafta ya da biraz daha uzun süre seyahat etmiş ve uzaklardaki
bir köye ulaşınca, bir zamanlar kavga ettiği bir büyücüyü öldürmek istemiş.
Silahı Mürver Asa olduğu için elbette düelloda başarısızlığa uğrayamazmış.
Düşmanını yerde ölü bırakan en büyük kardeş bir hana gitmiş, orada bizzat
Ölüm'ün kendisinden kaptığı güçlü asayı ve bu asanın kendisini nasıl yenilmez
hale getirdiğini yüksek sesle anlatarak övünmüş. Daha o gece başka bir
büyücü, şaraptan körkütük sarhoş halde yatağında yatan büyük kardeşin
yanına sinsice yaklaşmış. Hırsız asayı almış ve ne olur ne olmaz diye, büyük
kardeşin gırtlağını kesmiş. Böylece Ölüm ilk kardeşe sahip olmuş.

Bu arada, ikinci kardeş memleketine dönmüş. Burada, ölüleri geri getirme gücü
olan taşı çıkarmış ve elinde üç kez çevirmiş. Bir zamanlar evlenmeyi umduğu
ancak vakitsiz ölmüş kızın silueti bir anda önünde belirince hayret ve memnuniyet içinde kalmış. Ancak kız hüzünlü ve soğukmuş, aralarında bir tül varmış gibi ondan ayrıymış. Fani dünyaya dönmüş olsa da, gerçek anlamıyla oraya ait değilmiş ve ıstırap çekiyormuş çünkü o ölümlüler dünyasına ait değilmiş. Sonunda, hasretten çıldıran ikinci kardeş, kıza sahiden kavuşabilmek için kendini öldürmüş. Ve böylece Ölüm ikinci kardeşe sahip olmuş.

Sıra üçüncü kardeşe gelince Ölüm yıllarca onu aramış ama bulamamış.
En genç kardeş ancak çok ileri bir yaşa erişince nihayet Görünmezlik Pelerini'ni çıkarmış, oğluna vermiş. Sonra Ölüm'ü eski bir dost olarak selamlamış ve onunla birlikte memnuniyetle gitmiş; ve ikisi, birbirinin dengi, bu hayattan ayrılmışlar.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Ozan Beedle'ın Hikâyeleri)Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Ozan Beedle'ın Hikâyeleri)