Harry Potter ve Ölüm Yadigarları Harry Potter Serisinin Yedinci ve Son Kitabı

9,4/10  (373 Oy) · 
1.385 okunma  · 
326 beğeni  · 
3.533 gösterim
“Bana Harry Potter’ı verin,” dedi Voldemort’un sesi, “kimseye zarar gelmesin. Bana Harry Potter’ı verin, okula dokunmayayım. Bana Harry Potter’ı verin, ödüllendirilin.”
Sihir dünyası savaşta! Karanlık Lord iyice güç kazanırken iyiler de boş durmuyor. Yedinci yılında Hogwarts Cadılık ve Büyücülük Okulu’na dönmeyen Harry Potter, Dumbledore’un ona bıraktığı görevi tamamlamaya çalışıyor. Yanında –her zamanki gibi– Ron ve Hermione’yle, bir yandan Voldemort’tan ve onun Ölüm Yiyen’lerinden kaçarken bir yandan da Hortkuluklar’ı yok etmek, Ölüm Yadigârları’nın sırrını keşfetmek zorunda olan Harry kendi geçmişiyle ilgili de pek çok şey öğreniyor.
 • Baskı Tarihi:
  Mart 2016
 • Sayfa Sayısı:
  690
 • ISBN:
  9789750812989
 • Orijinal Adı:
  Harry Potter And The Deathly Hallows
 • Çeviri:
  Sevin Okyay, Kutlukhan Kutlu
 • Yayınevi:
  Yapı Kredi Yayınları
 • Kitabın Türü:
Berra Nisa GENÇ 
 23 Nis 23:51 · Kitabı okudu · 6 günde · Beğendi · 10/10 puan

Her şey nasıl Felsefe Taşı ile başladıysa, Ölüm Yadigarları ile de bitti. En ağlamaklı olarak düşündüğüm Melez Prens kitabını geçti. Artık her şeyin sona erdiği, her şeyin aydınlığa kavuştuğu bir kitap olarak kalacak. Bundan sonra her şey güzel olacak lakin, asla sevdiklerimizi geri getiremeyeceğiz. Ama bazılarımızın dediği gibi: Bedeller, ödenmek içindir. Tek kelimeyle: ''MÜKEMMMELDİ''...

Ranagashicik 
21 Şub 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Hayatımda okuduğum en ölümlü kitaptı o zamanlar. Son 100 sayfaya ağlamaklı başlayıp ağlamaklı bitirmiştim fakat kitap bitirince de evin içinde koşturup "Bittiii bittii" bağırışları yapmadım değil. JK Rowling'e ölümler konusunda hala daha kızgınımdır. Özellikle beni en etkileyen ikizlerin vahim durumu olmuştu. Her güzel şeyin bir sonu vardı ve bu sonu 2 yıl önce tattım. Bu nedenle aklıma pek bir şey gelmiyor. Tek diyeceğim şey: Neden 19 sayfacık bir gelecek??!

kitaplabeslenenadam 
18 Oca 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Rowling in bu kitaptan sonra siyasi bir kitap yazmış olması beni hiç şaşırtmadı. Zaten bu kitabı okurken farkedersiniz. Gerçek dünyadaki "darbe" yi büyücüler dünyasına uyarlayarak gençlere bu durumda nasıl davranılması gerektiğini gayet iyi bir şekilde gösteriyor.

 
11 Ağu 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Serinin diğer kitapları gibi bu kitap da bir kitaptan fazlası benim için. Aslında bu kitap için değerlendirme yazmaya da gerek yok bence. Kalın sayılacak bir kitap olmasına rağmen nasıl sonuna geldiğimi anlamadan okudum her okuyuşumda. Çocuk kitabı olduğunu düşünen varsa düşünmesin, Harry Potter'ın yaşı olmaz.

Yasin YALÇIN 
26 Oca 23:40 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Üç kere okuduğum ve her seferinde yeni detaylar fark ettiğim bu kitaba inceleme yapmamak olmazdı. Harry Potter'ın okuduğum ikinci kitabıdır kendileri. İçinde en çok macera ve en çok hüzün barındıran kitabı da budur. Rowling bütün gizemleri-King's Cross hariç- bu kitabıyla birlikte nihayete erdirir ve son derece duygusal ve mutlu bir sonla seriyi bitirir. Eski bir dostumuzu uğurlar gibi uğurlarız Harry'i, Peron Dokuz Üç Çeyrek'ten.

Buradan sonrası içerik hakkında bilgi içerir. Dumbledore Snape yüzünden ölmüş, Melez Prens'in kim olduğu açığa çıkmış, Snape okulu terk etmiştir. Dumbledore'un Kara Göl'de yapılan cenazesinin ardından anka kuşu Fawkes'un okuldan gittiğini gören Harry de Hogwarts'ı bırakıp Dumbledore'un ona verdiği görevi yerine getirmeye, Voldemort'un ruhunun parçalarını koyduğu Hortkuluk'ları bulmaya kararlıdır. Kambersiz düğün olmaz. Ron ve Hermione de ona katılır. Sihir Bakanı Scrimgeour, Kovuk'ta yapılan Bill Weasley ve Fleur Delacour'un düğününden bir gün önce, Harry'nin doğum gününde Kovuk'a gelir. Dumbledore'un her biri birbirinden anlamsız miraslarını bırakır onlara. Hermione'ye Ozan Beedle'ın Hikayeleri, Ron'a kendi icadı ışıkemeri, Harry'ye ise ilk yakaladığı snitch'i ve Gryfindor'un kılıcını bırakmıştır. Dumbledore'un her zamanki bilmece gibi işlerinden olan bu hediyeler kitap boyunca anlam kazanacak ve Dumbledore öldükten sonra bile Harry'i korumaya devam edecektir. Yolculuk boyunca Harry ile Ron'un dostluğu bir kez daha sınanacaktır.

Rita Skeeter'ın yazdığı biyografiyle Dumbledore hakkında yeni bilgilere ulaşan Harry'nin ona olan güvensizliği artar. Dumbledore'un Grindelwald'la geçirdiği karanlık mazi aydınlanırken Harry Hortkuluklar'a karşı muhtemel bir silahın varlığını keşfeder: Ölüm Yadigarları. Görünmezlik Pelerini, Diriltme taşı ve bütün hikaye boyunca elden ele dolaşan dünyanın en güçlü asası Mürver Asa. Bir yandan Hortkuluklar'ı bir yandan Yadigarlar'ı arayan Harry sonunda Hogwarts'a gelecek ve her şeyi sona erdirecek olan nihai savaşı başlatacaktır. Zümrüdüanka Yoldaşlığı üyeleri birer birer Hogwarts'a gelir, okuldaki öğrenciler, Grawp ve hocalara katılıp Voldemort'un Ölüm Yiyen, kurt-adam ve devlerden oluşan amansız ordusuna karşı mücadele verir. Bu arada Harry Snape sayesinde öğrendiği bilgiler sayesinde geçmişiyle alakalı çok önemli şeyler öğrenir.

Bu kitabı okuyalı neredeyse 8 sene oluyor ve neredeyse her bir ayrıntısını hatırlıyorum. Şöyle sorabilirsiniz: "After all this time?" Ben de size "Always." diye cevap veririm. Kitabın sonunda içinizde oluşan boşluk duygusunu boşuna kapatmaya çalışmayın. Keyifli okumalar...

Ebru Telkenaroğlu 
30 Mar 10:02 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Harry Potter, en sevdigim kitap karakterleri arasinda Atticus Finch'le birinciligi paylasir. Cunku daha dogdugu andan itibaren omuzlarina yuklenen agir bir mesuliyeti, hic sikayet etmeden sonuna kadar tasimistir. Basit bir cocuk kitabi olarak bakmamak lazim Harry Potter'a... Almayi becerebilenler icin cok onemli dersler var cunku. Hayatta en onem vermemiz gereken degerlere oyle guzel vurgu yapiyor ki... Dostluk, aile, vicdan, durustluk, adalet, sevgi... Ve butun bu degerleri abartiya kacmadan uzerinde tasimayi beceren bir kahraman, Harry. Kucucuk bir yasta dunyayi kurtarma gorevi uzerine yuklenen, ve bu gorevi sikayet etmeden, isyan etmeden, kacmaya, baskalarinin uzerine yikmaya calismadan, yasadigi tum zorluklara ragmen pes etmeden buyuk bir asaletle yerine getiren bir kahraman. Ama onun en sevdigim yonu, bozulmayisi. Butun yasadiklarina ragmen, butun kiskirtmalara ragmen, farkli bir yol secerse hayatinin cok kolaylasacagini bilmesine ragmen, kalbinin temizligini muhafaza edisi. Ve o buyuk savasi da bu sekilde kazandi zaten. Harry Potter'in asil hikayesi de bu aslinda, masumiyetin kotuluge galip gelisi...

Serdar Poirot 
11 Haz 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Serinin sonuncu romanı. Oldukça güzel bir roman. Potter, Dumbledore'un isteği üzerine Ron ve Hermione ile beraber Hortkulukları aramaya gidecektir. Yani Hogwarts'ı bırakacaktır. Zaten Voldemort'u yok edebilmenin tek yolu da budur. Pek çok engellerle karşılaşırlar. Snape okula müdür olur, Bakanlık düşer, Muggle'lara eziyet ve Ölüm Yiyenlerin itibar gördüğü dönem başlar. Ama her şey başladığı yerde bitecektir. Hogwarts savaşı yapılır ve her şey Harry ile Voldemort arasındaki düelloya bağlıdır. Voldemort umudunu Ölümcül Kutsallardan biri olan Mürver Asa'ya bağlamıştır. Bu arada bir kişinin de hiç beklemediğiniz gibi biri olduğu ortaya çıkacak. Ölümler yaşanacak. Tek kelime ile mükemmel bir roman.

Aslıhan 
12 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Çağ.
Kim bilebilirdi ki, yeni bir nesil gelecek ve bu çağlara sığmayan kitabı listelerde aşağı çekeceğini. Birinci ve yedinci kitapın aynı anda yazılmaya başlandığı göz önüne alınırsa kitaplara tek tek yorum yazmakta absürd kaçar belki. Harry Potter bir bütündür, her kitap bulmacanın bir parçasıdır ve seri başlı başına bir neslin gökyüzünü görmek ve hayal kurmak için tırmandığı bir merdivendir.
O halde şöyle bitirmenin sakıncası yoktur sanıyorum.
"After all this time?
Always."

Tuğçe 
17 May 19:44 · Kitabı okudu · 7 günde · 10/10 puan

Film serisini zaten severek izleyip çok kez de bitirmişliğim vardı. Her izlenişinde aynı heyecanı yaratabiliyor çünkü insanda. Kitap serisine biraz geç başladım ama onu da çok çabuk bitirdim. Ve herkesin de tahmin edebileceği gibi kitap serisi daha güzeldi. Belki de -özellikle bu kitapta- fazla ayrıntı olduğu için ve filme hepsi aktarılamadığı için. Yine serinin bu kitabı yaklaşık 700 sayfa olmasına rağmen bir çırpıda okuyup bitirdim, dış dünyayla olan bağlantımı kopardım resmen diyebilirim. Birçok insan "çocuk kitabı" diye nitelendirse de bu görüşe çok da katılmıyorum. Yeri geldi güldürdü, yeri geldi gözlerimden minik damlacıklar düşürdü. Söylenecek fazla söz yok. Rowling gerçekten büyük bir yazar.

arzu algayır 
16 May 11:18 · Kitabı okudu · 10/10 puan

not: kitabı henüz okumayan varsa yorumu es geçsin :)))
Hayatımda bu kadar büyük heyecanla beklediğim başka bir şey olmamıştı. hem biraz buruk ( son kitap olduğu için ) hem de müthiş bir sevinç ( yine son kitap olduğu için ,çünkü tüm bilinmeyenler çözülecekti ) kaplamıştı içimi. ölümüne gerçek birer insan gibi üzüldüğüm kahramanlar, kitabı kapatıp uzun uzun düşündüğüm George ve Fred. tüm kahramanlara veda etmek çok zor olmuştu. 1. kitaptan beri herkesin aksine çok sempati duyduğum Snape için o kadar üzülmüştüm ki sanki mahallemizdeki bışkın delikanlı hayata veda etmişti. müthiş bir son harika bir final ve ellerinden öpülesi yazar ..

3 /

Kitaptan 17 Alıntı

Berra Nisa GENÇ 
21 Nis 20:10 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Harry Potter
Tuhaf bir şey bu Harry, ama belki de iktidara en uygun olanlar, onu hiçbir zaman elde etmeye çalışmamış olanlardır.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 654 - YKY)Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 654 - YKY)

Harry Potter
"Son bir şey daha," dedi Harry. "Bu gerçek mi? Ya da kafamda kurduğum bir şey mi?"
Dumbledore içtenlikle ona baktı, parlak beyaz bir duman Harry i sararken, kulaklarına gelen ses güçlü ve yüksekti.
"Tabi ki bu kafanın içinde gerçekleşiyor, Harry ama neden gerçek olmadığı manasına gelsin ki?"

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, J. K. Rowling (Robert Galbraith)Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, J. K. Rowling (Robert Galbraith)
ayşe 
17 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Dumbledore: Ölülere acıma, Harry. Yaşayanlara acı, her şeyden çok da, sevgisiz yaşayanlara...

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, J. K. Rowling (Robert Galbraith)Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, J. K. Rowling (Robert Galbraith)

Ölüm Yadigarları
Üç Kardeşin Hikâyesi

Vaktiyle alacakaranlıkta ıssız, dolambaçlı bir yolda seyahat eden üç erkek kardeş varmış. Kardeşler gide gide, yürüyerek geçilemeyecek kadar derin,
yüzülemeyecek kadar da tehlikeli bir nehre gelmiş.
Ancak bu kardeşler sihirsel sanatlar konusunda bilgiliymiş, onun için sadece
asalarını sallamışlar ve emniyetsiz sularda bir köprünün görünmesini sağlamışlar.

Köprünün yarısına gelince de yollarının kukuletalı biri tarafından kesildiğini
görmüşler. Bu ölümmüş. Kandırıldığını düşünen ölüm üç yeni kurbanı elinden
aldığı için kızgınmış, çünkü seyyahlar genellikle nehirde boğulurmuş.
Ama Ölüm kurnazmış. Üç kardeşi sihirleri için tebrik ediyormuş gibi yapmış
ve ondan kurtulacak kadar akıllı oldukları için her birinin bir ödül kazandığını
söylemiş.

Böylece dövüşken bir adam olan en büyük kardeş, varolan bütün asalardan
daha güçlü bir asa istemiş sahibi için her düelloyu kazanacak bir asa;
Ölüm'ü fethetmiş olan bir büyücüye layık bir asa.
Ölüm de nehri geçip kıyıdaki bir mürver ağacının yanına gitmiş, orada asılı bir daldan bir asa yapmış ve en büyük kardeşe vermiş.

Sonra kibirli bir adam olan ikinci kardeş Ölüm'ü daha da aşağılamaya karar
vermiş ve başkalarını Ölüm'den geri çağırma gücü istemiş. Ölüm de nehrin
kıyısından bir taş almış, ikinci kardeşe vermiş ve ona taşın ölüleri geri getirecek
güce sahip olacağını söylemiş.

Ve sonra Ölüm üçüncü ve en küçük kardeşe ne istediğini sormuş.
En küçük kardeş hepsinin içinde en alçak gönüllüsü ve aynı zamanda en bilgesiymiş, Ölüm'e de güvenmiyormuş. Bunun için oradan Ölüm tarafından izlenmeden uzaklaşmasını sağlayacak bir şey istemiş. Ve Ölüm, istemeye istemeye, ona kendi Görünmezlik Pelerini'ni vermiş. Sonra Ölüm kenara çekilip üç erkek kardeşin
yollarına devam etmelerine izin vermiş ve onlar da devam etmişler, ne harika bir macera yaşadıklarından konuşmuşlar, Ölüm'ün armağanlarına hayran kalmışlar.
Ve zamanla kardeşler ayrılmış, her biri kendi yoluna gitmiş.

İlk kardeş bir hafta ya da biraz daha uzun süre seyahat etmiş ve uzaklardaki
bir köye ulaşınca, bir zamanlar kavga ettiği bir büyücüyü öldürmek istemiş.
Silahı Mürver Asa olduğu için elbette düelloda başarısızlığa uğrayamazmış.
Düşmanını yerde ölü bırakan en büyük kardeş bir hana gitmiş, orada bizzat
Ölüm'ün kendisinden kaptığı güçlü asayı ve bu asanın kendisini nasıl yenilmez
hale getirdiğini yüksek sesle anlatarak övünmüş. Daha o gece başka bir
büyücü, şaraptan körkütük sarhoş halde yatağında yatan büyük kardeşin
yanına sinsice yaklaşmış. Hırsız asayı almış ve ne olur ne olmaz diye, büyük
kardeşin gırtlağını kesmiş. Böylece Ölüm ilk kardeşe sahip olmuş.

Bu arada, ikinci kardeş memleketine dönmüş. Burada, ölüleri geri getirme gücü
olan taşı çıkarmış ve elinde üç kez çevirmiş. Bir zamanlar evlenmeyi umduğu
ancak vakitsiz ölmüş kızın silueti bir anda önünde belirince hayret ve memnuniyet içinde kalmış. Ancak kız hüzünlü ve soğukmuş, aralarında bir tül varmış gibi ondan ayrıymış. Fani dünyaya dönmüş olsa da, gerçek anlamıyla oraya ait değilmiş ve ıstırap çekiyormuş çünkü o ölümlüler dünyasına ait değilmiş. Sonunda, hasretten çıldıran ikinci kardeş, kıza sahiden kavuşabilmek için kendini öldürmüş. Ve böylece Ölüm ikinci kardeşe sahip olmuş.

Sıra üçüncü kardeşe gelince Ölüm yıllarca onu aramış ama bulamamış.
En genç kardeş ancak çok ileri bir yaşa erişince nihayet Görünmezlik Pelerini'ni çıkarmış, oğluna vermiş. Sonra Ölüm'ü eski bir dost olarak selamlamış ve onunla birlikte memnuniyetle gitmiş; ve ikisi, birbirinin dengi, bu hayattan ayrılmışlar.

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Ozan Beedle'ın Hikâyeleri)Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Ozan Beedle'ın Hikâyeleri)
Ulaş Koç 
 20 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Harry Potter
"Eğer Gryffindor'a giremezsen, seni mirasımızdan çıkarırız," dedi Ron, "ama sakın üstünde baskı hissetme."

Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 687)Harry Potter ve Ölüm Yadigarları, J. K. Rowling (Robert Galbraith) (Sayfa 687)
2 /