Hasan El-Basri'nin Kader Risalesi ve Şerhi

9,1/10  (7 Oy) · 
20 okunma  · 
5 beğeni  · 
608 gösterim
Din Sosyolojisi'nin babası Max Weber, sadece inancın
inananları değil, inananların da inancı şekillendirdiğini söyler. O, kendi adına konuşsun. Bu, Hıristiyanlık için yüzde yüz doğrudur. Zira Hıristiyanlık, başta Pavlus olmak üzere, müntesipleri tarafından icad edilmiş bir inançtır. Müslümanların geleneksel din tasavvurları için ise, kısmen doğrudur. Zira bazı Müslümanlar, Hıristiyanlaştıkları oranda dinlerini şekillendirmeye soyunmuşlardır. Fakat İslam için, yüzde yüz yanlıştır. Zira İslam, Allah'ın dinidir. Allah onu Kur'an'la, sadece karşıtlarının değil, müntesiplerinin şerrinden de korumuştur.

Kalıcı bir mucize olan Kur'an indiği günkü berraklığı içerisinde elde bulunduktan sonra, Müslümanların hayatlarında ve bilinçlerinde meydana gelen ve gelecek olan kayma, sapma ve hatta tahriflerden dolayı ümitsizliğe kapılmaya lüzum yoktur. Zira böylesi bir durum, telafisi kabil ziyanlar içerisinde sayılır. Günümüzden 13.5 asır önce kaleme alınmış olan Kader Risalesi'ni neşr ve şerhetmemizin en büyük sebebi de budur.
(Tanıtım Bülteninden)
muhammed akbaş 
07 Haz 23:51 · Kitabı okudu · 6 günde · 8/10 puan

Kader, Özgür İrade, Ahlaki Sorumluluk gibi konularda kafanızda soru işaret varsa bu kitap başlangıç için iyi bir tercih olabilir.


Kitap hakkında düşünceme gelecek olursak. Mustafa İslamoğlu ilk 100 sayfa el-Basri'yi konuşturmak yerine kendi konuşmayı tercih etmiş. El-Basri ile ilgili bilgi verim, dönem içindeki önemini ifade edim derken biraz sıkıcı olmuş. Ki bana göre el-Basri hakkında gereksiz ayrıntıya girerek okuru etkileme çabasına girmiş İslamoğlu. Bir düşünceyi benimsemek için, o düşünceyi ifade edenin tarihteki yerini bilmekten çok fikirleri ile ilgilendiğimden bu bölüm bana gereksiz geldi.


Daha sonrasında El-Basri'nin kader konusunda Emevi padişahı ile olan mektuplaşması konu alınıyor kitapta. Ve Basri burada padişaha kader hakkındaki düşüncelerini Kuran ışında açıklamaya çalışıyor. Gayet etkili bir dil kullanan El-Basri bir çok konuda doyurucu bilgi vermeyi başarıyor kitapta.


Dediğim gibi kader, özgür irade, ahlaki sorumluluk konusunda kafanızda soru işareti varsa okumaya değer bir kitap.

Kitaptan 2 Alıntı

muhammed akbaş 
07 Haz 18:39 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Allah insanı iradeye mahkûm ve mecbur etmiştir, iradenin önündeki seçeneklerden birine değil. İrade, Allah'ın insan için koyduğu kaderdir. İradeyi insana kader kılan Allah'ın, iradeyi verdikten sonra bir de insan için iradenin önünde beliren alternatiflerden herhangi birine mecbur ve mahkûm etmesi, sağ eliyle verdiğini sol eliyle almasıdır.

Hasan El-Basri'nin Kader Risalesi ve Şerhi, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 187)Hasan El-Basri'nin Kader Risalesi ve Şerhi, Mustafa İslamoğlu (Sayfa 187)
H. Havva Ergün 
11 Ağu 16:12 · Kitabı okudu · Puan vermedi

"Eğer mesele kelamcıların yaptıpı gibi, Allah'ın kudretini kurtarmak ise, her an yeniden yaratan bir Hallak olup her kulunun anlık davranışlarına karşılık anlık durumlar yaratan bir Allah'ın kudreti, önceden her şeyi yazıp yazdığını bozamayan bir kudretten sonsuz kez büyüktür."

Hasan El-Basri'nin Kader Risalesi ve Şerhi, Mustafa İslamoğluHasan El-Basri'nin Kader Risalesi ve Şerhi, Mustafa İslamoğlu