Hasan Hüseyin

·
Okunma
·
Beğeni
·
133
Gösterim
Adı:
Hasan Hüseyin
Baskı tarihi:
Ocak 2002
Sayfa sayısı:
183
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758473034
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Emek Yayınevi
İnsan karıştırıyor bazen
ölmek mi yaşamak
yoksa yaşamak mı ölmek
Kitaba henüz inceleme eklenmedi.
Hüseyin bir ara bana dönerek: "Aydın Hoca, şu çevirilerdeki 'sankülot ve donsuz' sözcüklerine bir türlü ısınamadım. Bu özdeş sözcüklere nasıl bir karşılık düşünürsün?" diye sordu. Ben de yanıt olarak, " baldırıçıplak, şellek" sözcüklerini söyleyince, " Yaşa be Hoca! Sağ olasın sen. Türkçemizdeki incelik ve zenginlik, hiçbir Batı dilinden aşağı değildir" diye coşkuyla kükredi.
Mehmet Aydın
Sayfa 8 - İlkim Ozan Yayınları
Pir Sultan olur dirilir' bak su bebelerin güzelliğine kaşı destan gözü destan elleri kan içinde kor olasın demiyorum kor olma da gör beni damda birlikte yatmışız öküzü hoşça tutmuşuz koyun değil şu dağlarda sanki kendimizi gütmüşüz hor baktık mi karıncaya kirdik mi kanadını serçenin vurduk karacanın yavrulusunu ya nasıl kıyarız insana sen olmazsan öldürmek ne çürümek ne zindanlarda özlem ne ayrılık ne yokluk ne yoksulluk ne ilenmek ne dilenmek ne ilenmek ne dilenmek ne issiz güçsüz dolanmak ne gün gün ile barışmalı kardeş kardeş duruşmalı koklaşmalı söyleşmeli korka korka yasamak ne kahrolasın demiyorum kahrolma da gör beni kanadık toprak olduk çekildik bayrak olduk döküldük yaprak olduk geldik bugüne ekmeği bol eyledik acıyı bal eyledik sıratı yol eyledik geldik bugüne ekilir ekin geliriz ezilir un geliriz bir gider bin geliriz beni vurmak kurtuluş mu kor olasın demiyorum kor olma da gör beni
Eti geçti, duydun mu?

Bıçak kemikte.

Duymadınsa duy artık

behey Allah’ın kulu,

bıçak kemikte.

Duy da silkin n’olursun

bu ne biçim uyku bu.

Bıçak kemikteVerilmemiş alınmış hep,

yük vurulmuş dağlar gibi – insanlık bu mu?

Çalıyor sömürünün imdat çanları,

kımılda da kurtar şu onurunu

bıçak kemikte.Topraksa paylaşılmış kıyılarsa yağmalanmış,

umut hacizde,

ya bu neyin puştluğu bu

sana yokluk sana yasak sana dam

insan değil – hâşâ – bir yağmacı soyu bu,

bıçak kemikte.Üretensin yaratansın yürütensin dağları,

bakma öyle kilit kilit, duvar duvar.

Yetsin artık bu susku

bıçak kemikte.

Anasın boynun bükük babasın kolun kırık

oğullar kan içinde.

Kaldır artık başını

«kalsın benim dâvam dîvana kalsın» demiş ozan.

O dîvan sensin artık

bıçak kemikte..
Korkmazgil, baharların, kardeşliğin, barışın, insanca yaşamanın, sevgi ve saygıların ozanıdır. Ona göre şiir, cılız olduğu zaman hiçbir işe yaramaz. Ancak, bomba gibi güçlü olduğu zaman soygun çarkı ve sömürüyü dize getirir. Şiirleri anlaşılır nitelikte ve dünyaya açıktır. "Benim şiirim apaçıktır güneşe" der. Hemen toplumun bütün kaynaşmaları, şiirlerinde yansır. Halk türkülerinden dizeler alır ya da onlara yakın dizeler kurar. "Bir kalemi yedi kardeş üleşir/Ölen ölür ölmeyenler ağlaşır" Sözün tüm olanaklarını zorlayıp daha ötelere geçmek ister. "...ben nar deyince şiirimde/kokusu gelmelidir gül bahçelerinin/... yetmiyor bana sözler" Ruhi Su nasıl sesine Anadolu'yu yüklemişse, H. Hüseyin de sözüne ve şirine Anadolu'yu yüklemiştir. Yüreği her zaman kırılmaya hazır "İncecik bir söğüt dalı"dır sanki.
Ankara'yı tarihsel perspektifi içinde verir. Kemalizm'in getirdiği birlik ruhunun dağılışından ve özünün saptırılışından yakınır, "kimi kurşun sıkar kimi cop sallar/kan akar okulların kapılarında/defteri kan kitabı kan günaydını kan/böyle mi doğmuştu güneş Samsun'dan" (s.47) "pamukta tütünde neler dönüyor/demirden petrolden kimler vuruyor/...vahdettin döküntüsü fetva veriyor/Kemal'im Kemal'im tatlı Kemal 'im/...sen hep böyle heykelde mi durursun/sen hep böyle nutuk'ta mı durursun."(s.48)
Koçero Vatan Şiiri
"...kitaplar da bizim gibi / yakılıp gidiyorlar düşman ellerde / doymadan gençliklerine / yaşamlarına / okuduk bunları ta ilkokul kitaplarında / okuduk bunları tarih belgelerinde / ve yaşadık bunları acılı günlerinizde" (Kitaplar)

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hasan Hüseyin
Baskı tarihi:
Ocak 2002
Sayfa sayısı:
183
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789758473034
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Emek Yayınevi
İnsan karıştırıyor bazen
ölmek mi yaşamak
yoksa yaşamak mı ölmek

Kitabı okuyanlar 8 okur

  • Ali Güler
  • Münzevi
  • Caner Çiftçi
  • Sabri Çakman
  • BURHAN KEBABCI
  • Blghn C.
  • Hatice YILDIRIM
  • Ahmet Samsa

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%50 (1)
8
%50 (1)
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0