Adı:
Hasat
Baskı tarihi:
Aralık 2020
Sayfa sayısı:
408
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050950335
Orijinal adı:
Harvest
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Hasat
Hasat
Hasat
Tess Gerritsen adını tüm dünyaya duyuran roman...

Dizlerini karnına çekip, kollarını kendine dolayarak oturdu. Tuhaf bir titreme sarmıştı vücudunu, uğraşsa da engel olamıyordu. Soğuktan değil, ruhunun ta derinliklerinden gelen sarsılmalarla dişleri takırdıyordu. Gözlerini kapattığında o gece gördükleri canlandı zihninde. Nadiya bir ışık bulutunun üstünde adeta yüzerek güverteyi geçti. Helikopter, kapısı açık onu bekledi. Nadiya eğildi, uzanarak pilota bir şey verdi.
Bir kutu.
Yakov iyice büzüştü ama titremeleri durmadı. İnleyerek başparmağını ağzına götürdü ve emmeye başladı.

Abby DiMatteo geleceği parlak, başarılı bir hekimdir. Boston Bayside Hastanesi’nin organ nakli ekibine kabul edilince dünyalar onun olur. Ülkenin en seçkin cerrahlarıyla birlikte çalışacaktır artık. Ancak bu mutluluğu, kalp nakli bekleyen on yedi yaşındaki hastası için uygun bir kalp bulunduğu halde, organın başka bir hastaya, hem de nakil listesinde adı daha alt sıralarda olan varlıklı bir kadına tahsis edilmesiyle bozulur. Ortada ciddi bir adaletsizlik vardır ve Abby bu adaletsizliğin üzerine gitmeye kararlıdır. Ancak şahit olduğu bu olay, buzdağının sadece görünen kısmıdır. Genç kadın daha da derinlere daldıkça akıl almaz gerçeklerle karşılaşacak, en yakınındaki insanlar bile onun için büyük bir tehlike kaynağı haline gelecektir.

"Hasat soluğunuzu kesecek."

- USA Today

"Gerilimin ve korkunun en uç noktalarında dolaşacaksınız."

- Chicago Tribune
408 syf.
·10/10 puan
Tess Gerittsen'in kitaplarini büyük bir merakla okuyorum.Bu kitabın sonunda hep ne olacak merakı sürdü.Çok sürükleyici bir kitap.Abby başta Mark'a karşı olan mücadelesi ve adaletsizliği karşı mücadelesinden bahseden muhteşem bir kitap.
408 syf.
·50 günde·Beğendi·10/10 puan
O kadar güzeldi ki ve gerçek olayları içeriyor.Bayılarak ve heyecanla okudum.Üzüldüm birazda gerçekten çok canımı yaktı bazı bölümleri çok etkilendim beni etkileyen bir kitap oldu.Tess sever biri olarak begendigim kitaplarından şiddetle tavsiye ederim okumaya degerdi
408 syf.
·3 günde
Tess Gerritsen gerçekten polisiye gerilim dalında kendini ispatlamış bir yazar. Önemini ve güncelliğini hiç bir zaman yitirmeyen, organ nakli ve organ mafyası konusuyla kurgulamış baştan sona gerilimi yaşayacağınız, çok güzel bir kitap. Polisiye gerilim seven arkadaşlara öneririm.
408 syf.
·3 günde·9/10 puan
Rizzoli & İsles serisinden farklı olarak okuduğum nadir kitaplarından olan Harvest ( Hasat ) üç Rus çocuğun Rusya'dan alınıp Amerika'ya evlatlık verilmek üzere götürülmeleri ile başlıyor. Tess Gerritsen'in 1996'da yazdığı ilk roman olan kapağında Polisiye yazsa da pek polisiye özelliği taşımazken Gerilim özelliği sona doğru yaşanıyor.Genel olarak Bayside Hastanesinde cerrahi asistanı olan Abby'nin Victor Voss adlı bir zenginin yaptığı usulsüz kalp nakli sonrası verdiği savaşı içeriyor. Abby'nin verdiği savaş sonrasında hastanenin hatta sevgilisi Mark'ında organlardan para kazandığını ortaya çıkarır fakat bir gün Mark kaybolur ve Abby'de kaçırılır çünkü Nina Voss'a yine kalp lazımdır. Bunun üzerine Rusya'dan çocukları getiren yani çocukların organlarının geldiği gemide kendi kesilmek üzere bulur ve sevgilisi Mark kendini kesiyordur fakat gemide ki akıllı çocuğumuz Yukov onu kurtarır ve hastanede dahi yanından ayrılmaz.
408 syf.
·3 günde·6/10 puan
Sıradan basit bit polisiye romanı. Bana çok çok yavan geldi. Yüksek puanı benim bu romanı almama sebep olmuştu. Ama açıkçası polisiye roman okumayı sevmiyorum. Ama yine de okudum. Ama hiç beğenmedim.
408 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Ribovski:

Tess ablayla ilk tanışmam ateşin şarkısı kitabıyla oldu...
Mükemmel bir üslubu vardır . Tess Gerrıtsen tam anlamıyla baş yapıt sunuyor bizlere... Aşırı akıcı ve mükemmeliyetçi bir içeriğiyle karşımıza "Hasat" adlı kitabını çıkarmış. Hasat kitabı polisiye desem değil aksiyon desem değil cinayetler bütünü desem değil Sherlock Holmes tarzı desem değil ama tek bir şey diyebilirim ki : Hasat adlı kitap bunların tümünün birleşimi bir kitap olmuş. Öncelikle kitabın başında bir çocukla karşılaşacaksınız ... Çocuğun adı yakov ve bu çocuk kitap boyunca adından sadece 3-4 kere söz ettirecek ama son bölümde bomba gibi patlayacak... Birde bizim asistanımız Dr. Abby dimatteo vardır ve bu asistan roman boyunca aksiyondan aksiyona ve sürekli suçlamadan suçlamaya atlayıp atlayıp duracak ... Bu asistan bir karar verecek... Josh adlı çocuk kalp bekliyor ... Josh mı yaşasın yoksa dünyalar zengini ve zenginlik listesinde 14. Olan victor voss'un eşi Nina voss mu yaşamalı ?... İşte bu karar sonrası abby dimatteo'nun hayatı tamamen değişecek... Ve hiç beklemediği bir yerden darbe alacak ... Hiç beklemediği ve sevdiği bir insan tarafından alınan bir darbe... İşte kitap bu düzeyde ilerliyor... Heyecanlı ve akıcı ...

Tavsiye ederim mükemmel bir kitaptır
...
400 syf.
·11 günde
Kitap, Abby DiMatteo adlı genç bir kadının, kadın hekimin başından geçen olayı anlatmaktadır. Başarılı bir hekim olmasından dolayı kısa bir sürede başarıları dikkat çekmiş ve sonunda Boston Bayside Hastanesi’nin organ nakli ekibine davet edilmiştir. Kendini bildi bileli böylesi uzman bir ekiple çalışma hayali kuran Abby, bu davete çok sevinir ve tabiri caizse dünyalar onun olur. Organ nakil sırasında kalbin 17 yaşındaki bir hastaya, genç bir hastaya verilmesi gerekirken, listenin en alt sıralarında olan bir kadına verilmesine karşı çıkar. Çünkü bu bir adaletsizliktir. Oysa gördüğü pek bir şey değildir, işin üstüne gittikçe, ortaya çıkan 'ıslak' belgeler korkucu düzeye çıkar. Rusya'dan evlat edinme bahanesiyle kaçırılan kimsesiz çocuklar, paranın satın alabildiği ve bazen de alamadığı cerrahlar, soğuk eller, siyah takım elbiseli kişiler, ihanetler, aldatmalar ve adaletsizliğe karşı dik duruş sergileyen cesur bir cerrah olan Abby...

Tess Gerrıtsen'in Cerrah'tan sonra okuduğum ikinci kitabı. Cerrah incelemesinden de belirttiğim gibi, sadece tıbbi terimler bakımından okunabilir kitaplar yazmakta. Karakter isimlerini tutturamıyor, akışı sağlayamıyor. Bazen bir, bazen ikiye çıkabiliyor. Akılda kalıcı yüzlerce Rus ismi olmasına rağmen, bunu görmezden geliyor. 'Yakov' kaba bir isim, kopuş olduğu bölümlerde zaman zaman unutkanlık olabiliyor. 'Abby' bir tek bu ismi beğendim. Kısaltma olarak, 'Ab' diye hitap edilebilir.

Kitap kapağındaki resim ki sanırım kitabın en etkili olduğu yer. Cerrah kitabında da, kitabı okumadan önce fikir edinmeniz için ipucu vermiş gibiydi. Hasat kitabında da organ nakline dikkat çekmek için, gögüğ orta çizgisine doğru dikilmiş ama yarası ortaya çıkmış bir kadını göstermekte.

Kitap hakkında söylenebilecek pek bir şey bulamıyorum. Eğer daha önce tıbbi/polisiye okumamış biri veya hiç polisiye okumamış biriyseniz başlayabilirsiniz, okunabilir. Ancak polisiye kitaplarına fazla haşır neşir olan biri için pek okunabilir görmüyorum. Son olarak 'Çırak' kitabını okuyup, diğer serilerini alıp almamaya karar vereceğim. Kurgu zayıf, akış güçsüz, karakter isimleri kötü, kahramanlar yeterince anlatılmamış, bilgi yönünden yetersiz...

Süksinilkolin: Anestezistlerin ameliyattan önce kasları gevşetmek kullandıkları bir madde. Ameliyathane dışında kullanımı yasak ve ölümcüldür.

Okunmayacak bir kitap değil. Bilgi sağlıyorsa her kitap okunmalı.

Keyifli okumalar.
#okudumbitti
#kitapyorum
Günaydın güzel bir hafta dilerim sevgili Kitap Aşıkları
Uzun zamandır elimde bekleyen kitaplardan biriydi ,bu aralar yoğun okumalar yapamadığımdan dolayı bir kaç gün kısa kitaplar okudum son çareyi de polisiye gerilim okumakta buldum doğru yapmışım ,bir solukta biti verdi
**Olaylar zinciri bir hastanede ortaya çıkıyor .Acil durumda olan kalp bekleyen iki nakil hastasının sıranın değişmesiyle olaylar zinciri başlıyor .
**Abby DiMatteo içine düştüğü şeylerden habersiz en güzel şekilde görevini yapan Organ Nakli bölümünün gözde cerrahı olmaya aday bir asistan .
**Doktor Mark ile uzun zamandır devam eden bir ilişkisi var . Olaylar zinciri onların ilişkisini de yer yer güçlendirdi yer yer de kopma noktasına getirdi .
**Çok fazla karakter ismi var gibi görünse de aslında olaylar belli isimlerin çevresinde gerçekleşiyor .
**Abby kendi ile ilgili kurulan tuzakların peşine düşer ve sonuçta kendini asla olmamak isteyeceği bir yerde bulur.
**Öyle güzel ters köşe yapılmış ki son beş saydaya6 kadar kesinlikle beklemediğim bir sonuçla karşılaştım .
**Gerilimi sonuna kadar hissediyorsunuz ,elimden bırakamadım.
**Yazarın İsmini duyurduğu kitapmış , gerçekten harika şekilde kurgulanmış olaylar zinciri .
Çok fazla bir yorum yapmayacağım spoiler vermemek adına
Benim HASAT için puanım 10 üzerinden 8
312 syf.
·2 günde·10/10 puan
Tess Gerritsen ne yazarsa yazsın mükemmel bir kitap okuyacağız demektir. Bu da benim için harika bir kitap. Özellikle diğer seriden daha farklı olmasının hoşuma gittiğini ve işlediği konu bakımından ilgimi oldukça çektiğini söyleyebilirim.
İtiraf etmem gerekirse neredeyse ilk 100 sayfa bir cinayet bekledim. Cinayetin olmayacağının farkında vardığımda ise yazarın diğer kitaplarından farklı bir olay örgüsü işlediğini anladım ve kitabı okuma konusunda daha büyük bir istek duydum. Yazar bu değişiklik ile beni şaşırttı ve bu oldukça hoşuma gitti. Zaten bir Tess kitabını okumaya başladıysanız onu bitirmeden rahat edemezsiniz.
Karakterleri sevdim. Özellikle Abby’nin başına gelenlerin yarattığı çaresizlik ve öfke hissini bire bir yaşadım. Organ ticaretinin tüm çirkinliği gözler önüne serilmiş, bazı hayatları kurtarabilmek adına bazı önemsiz gözüken hayatların nasıl feda edilebileceğini ve bunun için kendine haklı sebepler bulmanın ne kadar kolay olduğunu anlatılmaya çalışılmış. Hikayenin ilerleyişinden daha romantik bir son beklerdim ama yazarın hayal gücümüze bıraktığı karanlık boşlukları da seve seve doldurabilirim.
Yazarın kaleminin büyük bir hayranıyım. Yazar tavsiyesi isteyenlere tavsiye edeceğim ilk yazar.
408 syf.
·7 günde·Puan vermedi
O kadar çok inceleme biriktirdim ki yetişemiyorum. Okuduktan sonra direkt yazma fırsatı bulamıyorum. Bir süre geçince de kitaplar ve karakterler karışıyor. Abby Hasat' ta mıydı ? Dorn kitaplarında mı ? Haydaaa :)
Tam olarak böyle oluyor. Aynı türde roman okuyunca katiller, maktüller müştekiler ( yavaş yavaş hukuk terimlerine doğru kayıyoruz ;)) ) karışıyor. Kitabı elime aldım biraz kopya çektim :)
Geleceği parlak bir hekimin Boston' da çok iyi bir hastanede organ nakli ekibine katılmasıyla olaylar gelişmeye başlıyor. Abby çok ünlü cerrahlarla birlikte çalışmaya başlar. Kalp nakli bekleyen on yedi yaşındaki bir hastaya uygun kalp bulunmasına rağmen kalp daha alt sıralarda yer alan varlıklı bir adamın eşine tahsis edilmeye çalışılıyor. Ortada garip şeyler döndüğünü hisseden DiMatteo olayın peşine düşmeye karar verir. Kendini içinden çıkamayacağı kadar karışık ve tehlikeli olayların kucağında bulur ve ölümle burun buruna gelir.
Konu olarak Tess'in diğer kitaplarından daha farklı. Seri katil yok. Olaylar daha dingin. Cerrah ve Çırakta bulduğum tadı bulamıyorum hiçbir kitabında. Aslında onları uzun süre önce okudum tekrar okusam güzel olur.
Kitapta bol bol tıbbi terimler var ama anlatım o kadar güzel ki bir cerrah edasıyla orta beyinde kompresyon oluyormuş, bu epidural hematom kaynaklıdır falan diyorsunuz. :)) Altı yıl tıp eğitimi, uzmanlıktır falan boşa okunmuyor. :)))
Sanırım ben olamazdım, benden olmazdı. Bir insanın hayatının ellerinde olması ( yaşamsal fonksiyonları )beni okurken bile gerdi. Elbette ki yaşam kurtarmak hayal edilemeyecek kadar güzel ama cıks benden olmazdı.
Dorn serilerinden sonra Gerritsen' e devam edeceğim. Malum dersler, seçimler, sayfa etkinlikleri derken kendimi çok veremiyorum. Gerçi Ocak ayını çok iyi bir okumayla kapatacağım.

Sevgiler :)
408 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Tess Gerritsen aşığı olduğum bir yazar. Hasat da okuduğum ilk kitabı. Yazarın cerrah oldugu tıbbi gerilim romanı haliyle baş döndürücü. Bir solukta bi yandan hadi bitsin artık sonunu merak ediyorum derken diğer yandan yahu bu kitap biterse diğer kitaplardan aynı hazzı alır mıyım derken buldum kendimi çoğu zaman. Kurgu müthiş. Yazar müthiş. Kitaplardan uyarlanmış diziyi de izledim. O da müthiş.
'Ama benim bir kusurum yok' diye bağırdı Aleksei. Güvertede koşarak uzaklaştı.
Yakov hiç kıpırdamadan oturdu. Eli olmayan sol koluna baktı. Ve "Benim de kusurum yok" dedi.
“Bu dünyada sevdiklerimizle geçirebileceğimiz zaman ne kadar az... “ tıp terimlerine açıklama olsa daha güzel olurdu
Tess Gerritsen
Sayfa 310 - Doğan Kitap

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hasat
Baskı tarihi:
Aralık 2020
Sayfa sayısı:
408
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786050950335
Orijinal adı:
Harvest
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
Baskılar:
Hasat
Hasat
Hasat
Tess Gerritsen adını tüm dünyaya duyuran roman...

Dizlerini karnına çekip, kollarını kendine dolayarak oturdu. Tuhaf bir titreme sarmıştı vücudunu, uğraşsa da engel olamıyordu. Soğuktan değil, ruhunun ta derinliklerinden gelen sarsılmalarla dişleri takırdıyordu. Gözlerini kapattığında o gece gördükleri canlandı zihninde. Nadiya bir ışık bulutunun üstünde adeta yüzerek güverteyi geçti. Helikopter, kapısı açık onu bekledi. Nadiya eğildi, uzanarak pilota bir şey verdi.
Bir kutu.
Yakov iyice büzüştü ama titremeleri durmadı. İnleyerek başparmağını ağzına götürdü ve emmeye başladı.

Abby DiMatteo geleceği parlak, başarılı bir hekimdir. Boston Bayside Hastanesi’nin organ nakli ekibine kabul edilince dünyalar onun olur. Ülkenin en seçkin cerrahlarıyla birlikte çalışacaktır artık. Ancak bu mutluluğu, kalp nakli bekleyen on yedi yaşındaki hastası için uygun bir kalp bulunduğu halde, organın başka bir hastaya, hem de nakil listesinde adı daha alt sıralarda olan varlıklı bir kadına tahsis edilmesiyle bozulur. Ortada ciddi bir adaletsizlik vardır ve Abby bu adaletsizliğin üzerine gitmeye kararlıdır. Ancak şahit olduğu bu olay, buzdağının sadece görünen kısmıdır. Genç kadın daha da derinlere daldıkça akıl almaz gerçeklerle karşılaşacak, en yakınındaki insanlar bile onun için büyük bir tehlike kaynağı haline gelecektir.

"Hasat soluğunuzu kesecek."

- USA Today

"Gerilimin ve korkunun en uç noktalarında dolaşacaksınız."

- Chicago Tribune

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları