Haşhaşiler ve Tapınakçılar

7,3/10  (4 Oy) · 
4 okunma  · 
5 beğeni  · 
678 gösterim
Hem Haşhaşiler hem Tapınakçılar tarihin en gizemli ve etkili "devlet içinde devlet" paralel yapılarıydılar.

Haşhaşiler, ilk Haçlı Seferleri döneminde ve Tapınak Şövalyelerinin kuruluş yıllarında, geniş bir coğrafyada estirdiği terörle ve esrarengiz yapılanmalarıyla tanınıyorlardı. Haşhaşiler adı en çok Hasan Sabbah ile duyulmuştu. Çünkü mevcut olan İsmaililer mezhebini, Hasan Sabbah kendi bölgesinde bir fedailer ordusu haline dönüştürmeyi başarmıştı. Haşhaş veya uyuşturucu kullanan fedailer, hedefteki düşmanlarını öldürünceye kadar çabalıyorlar, ölseler de bir gaye için mutlu ölüyorlardı. Çünkü şeyhlerinin vaat ettiği cennete kavuşmanın yoluydu bu. Sayıları çok fazla olmasa da, şeyhlerinin her isteğini gözü kapalı yapacak hale gelen bu yapı, büyük devletleri bile zora sokacak ilginç olaylara, istihbaratlara, devlet içinde devlet olmalara ve suikast hareketlerine imza atarak tarihe geçmişlerdi.

Aynı dönemlerde, Haşhaşilerden de etkilenen Tapınak Şövalyeleri kurulmuş, bu gizli yapı özellikle Avrupa'da olağanüstü bir güç haline gelmiş, yüzyıllar boyu Batı'ya ve dünyaya hâkim olma mücadelesi vermişti. Avrupa'nın, hatta bir anlamda dünyanın gerçek tarihi, "Tapınak Şövalyelerinin tarihinde gizli" desek abartmış olmayız. Bu gizemli tarihi ve dünyayı tanıdıkça siz de bu yargıya hak vereceksiniz.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Haziran 2014
 • Sayfa Sayısı:
  272
 • ISBN:
  9789759165284
 • Yayınevi:
  İhvan Yayınları
 • Kitabın Türü:
Abdullah Toraman 
26 Mar 2017 · Beğendi · 8/10 puan

Büyük komutan Selahaddin Eyyubi'yi, onun hashasilere ve haclilara karşı verdiği mücadeleyi anlatan ... Büyük komutanlığınin yanında nayif yapısını da ön plana çıkarmış sürükleyici bir kitap...

Ömer Öztürk 
09 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Kitabı şu an okuyorum lakin oldukça hızlı ilerliyor.Açıkçası benim kitapta en beğendiğim özellik her bir olay,kişi vs. 1-2 sayfa arasında sade bilgi veriyor.Herkese keyifli okuma saatleri

Kitaptan 2 Alıntı

Ömer Öztürk 
21 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Selahaddin inşaatçılara kale yapmaya hızla devam etmelerini bittiği gün serbest olacaklardı ve çalıştıklarının karşılığını alacaklardı.
Fakat bir kişi çalışmadı Selahaddin niye dediğinde adam Hristiyan olduğunu Müslümanlara hizmetin dinine ihanet kabul ettiğini söyledi SULTAN DA bu cevap üzerine esir alan askere 1 kese altın verdi ve şunu dedi bunu al, esirin kurtuluş bedeliolarak kabul et.

Haşhaşiler ve Tapınakçılar, Tümay Türenç (Sayfa 81)Haşhaşiler ve Tapınakçılar, Tümay Türenç (Sayfa 81)
Ömer Öztürk 
21 Tem 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

"Tapınak Şövalyeleri, aslında dünyanın en gizli örgütü ve bu örgüt Avrupa'nın gidişatını dolayısıyla da dünyanın gelişimini etkileyen güçlü bir akım."

Haşhaşiler ve Tapınakçılar, Tümay Türenç (Sayfa 11)Haşhaşiler ve Tapınakçılar, Tümay Türenç (Sayfa 11)