Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu

8,6/10  (21 Oy) · 
63 okunma  · 
16 beğeni  · 
1.273 gösterim
"Çektiğin acıyı ben de anlıyorum. Fakat bu herkesin başından geçiyor. O yüzden senin de katlanman gerek. Sonrasında kurtuluş geliyor. O zaman artık sen, hiçbir şeyi dert etmeyecek, üzülmeyeceksin. Hepsi kaybolup gider.

Geçici heveslerin hiçbir değeri yok. Burası dünyanın sonu. Dünya burada sona erer, ötesi yoktur. O yüzden sen de artık hiçbir yere gidemezsin."

Gölgesini kaybeden, kafataslarından eski rüyaları okuyan bir adam ve dünyanın sonu gelmeden önce yaşayacak sadece birkaç saati kalmış bir kahraman. Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu XXI. yüzyıl edebiyatına damgasını vuran, kült yazar Haruki Murakami'den bilimkurguyu masalsı bir dünyanın içinde var eden, Kafkaesk bir psikolojik gerilime göz kırpan bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2011
 • Sayfa Sayısı:
  564
 • ISBN:
  9786051119632
 • Orijinal Adı:
  Sekai no Owari to Hādoboirudo Wandārando (Hard-Boiled Wonderland and the End of the World)
 • Çeviri:
  Hüseyin Can Erkin
 • Yayınevi:
  Doğan Kitap
 • Kitabın Türü:
ZEHRA MAVİŞ 
14 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Murakami ile bu eseri ile tanıştım.. Aslına bakılırsa dünya genelinde uyandırdığı yankı bana biraz abartılı geliyor.. Murakami kesinlikle ama kesinlikle çok sağlam kurgulayan ve masalsı bir kurguya gerçekliği enjekte eden, zaman zaman sanki gerçekmiş gibi aldanıp kendinizi hikayeye kaptırmanızı sağlayan bir anlatıma sahip.. Ancak bu insanda garip bir his uyandırıyor ve zaman zaman insanın düşünce surlarını zorluyor.. Rahatsız edici oluyor bazen.. Fakat farklı bir deneyim yine de Murakami nin bu eserini okumak.. Tüm farklılığıyla okumaya değer..

ⓑⓔⓢⓣⓔ 
27 Nis 22:30 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Okuduğum ilk murakami kitabı.işte her şey bu kitapla başladı ve sonra en sevdiğim yazarlar arasında ilk sıralarda yerini aldı murakami. Hayal gücüne ve kuvveli kalemine aşık olduğum adam 'Haruki Murakami.

Şefkat ve yürek tamamen farklı şeylerdir. Şefkat bağımsız bir işlevdir. Daha net söylemek gerekirse, yüzeysel bir işlevdir. Bu yalnızca bir alışkanlıktır, yürekten farklıdır. Yürek dediğimiz daha derin, daha güçlü bir şeydir. Üstelik her şeyle de çelişir.

Nuray Kirik 
19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabın adı bile farklı bir dünyaya giriş yapacağınızı anlatıyor.İnsan kendi kendine soruyor haşlanmış harika nedir nasıldır ve haşlanmış harikayla dünyanın sonu nasıl gelir.Yazarın müthiş bir hayal gücü var.Okurken de insanı sarıp sarmalıyor hiç yormuyor sıkmıyor değişik bir imge gücü var.

meske 
13 Haz 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

İlla insanların ismi olması gerekir mi ? bence hayır .
bu kitabı okumadan önce sorsaaydınız ne saçmalıyorsun derdim insanların ismi olmadan olur mu .
Düşünmeden edemiyorum Haruki bu kitabı ne düşünüp yazdı . Ne anlatmak istedi.
Ben uçuk kaçık fikirlerle birleştirip kendimce bir fikir koydum bence bunu anlatmak istedi diye tabi bunun cevabını bilmiyorum bilmekte istemiyorum . Haruki okurken düşünmek gibi bir kavram olmuyor çünkü Haruki'nin düşünceleri ve fikirleri öyle bir yaratıcılıkla üzerine geliyor ki adeta boğuluyorsun .
Kitap iki farklı yerden bahsediyor birincisi haşlanmış harikalar diyarı ikincisi ise dünyanın sonu . kitabı burada açıklamaktan çok sunu söylemek istiyorum . kafatasına dokunup eski rüyaları okumak ilginç geliyorsa hemen başlayın . buram buram kendinizi bulacaksınız .

Kitaptan 28 Alıntı

Gamze 
23 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

İnsan bir şeyleri başarmak istediğinde çok doğal olarak üç noktayı kavramalıdır. Ben bu ana kadar, ne kadar işi tamamlayabildim? Şu an hangi konumdayım? Bundan sonra ne yapmalıyım? İşte bunlar, temel sorulardır. Bu üç nokta elinden alınırsa, geriye korku, kendine güvensizlik ve bezginlik hissinden başka bir şey kalmaz.

Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu, Haruki Murakami (Sayfa 286 - Doğan Kitap)Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu, Haruki Murakami (Sayfa 286 - Doğan Kitap)

Yaşam döngüsü hep aynıdır. Kurmak için uzun zaman harcanan şeylerin yıkılması için bir saniye bile yeterli olur.

Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu, Haruki MurakamiHaşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu, Haruki Murakami

Garipti. İnsanı insan yapan sıcaklığıydı. Fakat yürekle, vücudun ısısı arasında hiçbir ilişki yoktu.

Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu, Haruki Murakami (Sayfa 243)Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu, Haruki Murakami (Sayfa 243)
Gamze 
23 Tem 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Anımsadığım tek şey yağmurlu bir sonbahar akşamında bana sarılmaya kimsenin gelmemiş olması. Bu sanki benim için dünyanın sonu gibiydi. Karanlık, acı içerisinde, gelip sarılacak birilerini beklerken, hiç kimsenin sana sarılmaya gelmemesini anlayabilir misin?

Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu, Haruki Murakami (Sayfa 300 - Doğan Kitap)Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu, Haruki Murakami (Sayfa 300 - Doğan Kitap)
Erol 
03 Mar 10:56 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Anımsayabildiğim, yalnızca iki şey var" dedim. "Yaşadığım şehir surlarla çevrili değildi ve biz, gölgelerimizi sürükleyerek yaşardık"

Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu, Haruki MurakamiHaşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu, Haruki Murakami
3 /