Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu

·
Okunma
·
Beğeni
·
6974
Gösterim
Adı:
Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu
Baskı tarihi:
Nisan 2011
Sayfa sayısı:
564
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051119632
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Sekai no Owari to Hādoboirudo Wandārando (Hard-Boiled Wonderland and the End of the World)
Çeviri:
Hüseyin Can Erkin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
"Çektiğin acıyı ben de anlıyorum. Fakat bu herkesin başından geçiyor. O yüzden senin de katlanman gerek. Sonrasında kurtuluş geliyor. O zaman artık sen, hiçbir şeyi dert etmeyecek, üzülmeyeceksin. Hepsi kaybolup gider.

Geçici heveslerin hiçbir değeri yok. Burası dünyanın sonu. Dünya burada sona erer, ötesi yoktur. O yüzden sen de artık hiçbir yere gidemezsin."

Gölgesini kaybeden, kafataslarından eski rüyaları okuyan bir adam ve dünyanın sonu gelmeden önce yaşayacak sadece birkaç saati kalmış bir kahraman. Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu XXI. yüzyıl edebiyatına damgasını vuran, kült yazar Haruki Murakami'den bilimkurguyu masalsı bir dünyanın içinde var eden, Kafkaesk bir psikolojik gerilime göz kırpan bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)
564 syf.
·6 günde·8/10
Avrupa'da salyangozların mitolojik anlamları varmış bilir misiniz okuyucular? Kabukları karanlık dünyayı sembolize edermiş, salyangozların kabuklarından çıkması da güneş ışınlarının ortaya çıkışını. O yüzden insanlar salyangoz gördüklerinde içgüdüsel olarak kabuklarına vurup salyangozu dışarı çıkarmak isterlermiş. Küçücükken hiç deneyen oldu mu?

Hepimizin kabukları var, hatta sırları, sınırları, upuzun surları var koruma kalkanı olarak. Kimilerininkini delip geçmesi çok zor, kimi de çocuk oyuncağı... Kişiyi anahtarlarını vermeye ikna etmek, kapılarını açmak uğraş gerektiriyor ve savunmasız alana geçiş yapılıyor böylece. Canının acıtılmasına, kırılıp parçalanmaya hazır ol bundan sonra. Neyse.

Kitapta 2 ayrı evren var, haşlanmış harikalar diyarı ve dünyanın sonu. Karakterlerimizin isimleri yok. Başkahraman Albert Camus' un Yabancı'sındaki gibi seçimlerinin sonuçları hakkında ayrıntılı düşünmeyen, rahat, kovalamacalar sırasında bile esneyen, en çok kullandığı cevap 'bilmiyorum' ve 'belki de' olan, klasik okuma düşkünü zevkli bir şifre çözücü. Fantastik dünya tarafında ise tekboynuzlar, karanlık karası, kafatasları var. Doğal, katıksız, huzur dolu, savaşların, nefretin, ihtirasların olmadığı ve tabii ki karşıt duygularında yer almadığı bir dünya. "Hiç kimse yaralanmıyor, hiç kimseye yetişmek gerekmiyor, kimse kimseyi geçmiyor. Zafer yok, yenilgi de yok." Gölgelerin bile özel bir hayatı var, senin kopyan olması gerekmeyen.

Edebi yönü kuvvetli doyurucu bir kitap, gerilimli, fantastik, masalsı bir dünya isteyen okurlara şiddetle öneriyorum.
564 syf.
·Beğendi·10/10
Sevdiğim birisinin tavsiyesiyle okuduğum mükemmel bir kitap. Hayal gücüne, masalsı anlatımına , gerçekle fantezinin kusursuz birleşimine bir şey demeyeceğim. Sadece o basit cümlelerde insana hissettirdikleri bile kitaptan etkilenmeniz için yeterli. Bir Haşlanmış Harikalar Diyarına, bir Dünyanın Sonuna giderken, yazarla beraber siz de bu garip yolculuğu yaşıyorsunuz. Sonunda dünyaların birleşeceğine emin olsanız da elinizden bir türlü bırakamıyorsunuz kitabı. Yazar da bu sadakatinizin karşılığını sonuna kadar veriyor. Kitabın bir çok yerinde garipseyeceğiniz, ama bu gariplikten zevk alacağınız ifadeler var. Daha önce Haruki Murakami okumadıysanız başlamak için güzel bir seçenek.
mahmut antmen
mahmut antmen Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu'yu inceledi.
564 syf.
·7 günde·Beğendi·10/10
''Dünyanın sonu insanın yüreğinin içinde gelir.'' diyor Murakami bu sonuna gelmek için elimden düşürmediğim ama bir yandan da bitmesin istediğim kitabında.

Beni hayaller alemine daldıracak, katman katman evrenlerde dolaştıracak, heyecanlandıracak ve dünyanın sonuna götürecek bir kitap okumak istiyorum diyorsanız tercihinizi gönül rahatlığı ile Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonundan yana kullanabilirsiniz.

Murakami bilim kurgu ve fantastik tarzada biraz kayarak 1985 yılında büyülü gerçekçilik akımı etkisinde yazmış bu 560 sayfalık eseri.İsimsiz az sayıda karakterlerin koşturmasını, değişik hayvanların/yaratıkların anlatılmasını ve edebiyata/sanata olan göndermeleri/saygı duruşlarını ben çok sevdim.Çok şey de öğrendim hatta kendime bir haşlanmış harikalar diyarı play listi oluşturdum. Kitapta iki hikaye aynı anda anlatılıyor, biri surlarla çevrili bir şehir diğeri ise Japonya olduğunu anladığımız bizim dünyamızda geçiyor. İki hikaye kusursuz bir şekilde kesişiyor ve zaten ondan sonra kitap kaydıraktan kayıyormuşçasına hızla ilerliyor.

Türünün en iyi örneklerinden biri olduğunu düşünüyorum, tavsiye edilmeyecek gibi değil. İyi okumalar.
Zehra Ark
Zehra Ark Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu'yu inceledi.
564 syf.
·54 günde·Beğendi·10/10
Bazı kitaplarr var ki sizi adeta büyüler, etkisi altına alır ve bırakmaz. Ama nedenini bilemezsiniz.. Murakami bende böyle bir etki yapıyor, nedenini anlayamıyorum.
Sahilde kafkaya göre daha etkili, daha derin bir kitap, özellikle gölge metaforu sanıyorum ki jung'cu bakışa bir gönderme, bu bağlamda yüreğin dünyamızdaki varlığını, gölgemizin ağırlığını düşünmek bende güzel izler bıraktı. Tavsiyelerimle..
Begüm
Begüm Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu'yu inceledi.
564 syf.
·8/10
Kitabı okumaya başlamadan evvel adı neyi ifade ediyor acaba diye düşünmüştüm. Okumaya başladıktan sonra anladım ki yazar bize 'Haşlanmış Harikalar Diyarı' ve 'Dünyanin Sonu' adlı iki farklı evrenin kapısını açıyor. Açılan bu kapıdan içeri girdiğinizde ise sürüklenip gidiyorsunuz. O kapının içerisinde büyü, şiirsellik, matematik, insanın doğası, insan sınırları, ilişkileri, mitoloji, kısacası ne ararsanız var. Murakami'nin dili sizi alıp götürüyor, evet akıcı bir kitap ama kesinlikle yoğun da bir kitap.. Büyülü evrenler arasında kaybolmak isteyenlere tavsiyemdir.
564 syf.
·Puan vermedi
"Beyninizin içinde yaşayan ve kendi yarattığınız bir dünyada mı yaşamayı tercih edersiniz, yoksa gerçek dünyada mı? "

Kitapla ilgili yazımız : http://1cay1kitap.com/...ri-ve-dunyanin-sonu/
Gunes gun
Gunes gun Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu'yu inceledi.
564 syf.
·8 günde·Beğendi·Puan vermedi
Bilimkurgu ya da fantastik kurguya çok yakınlık duyduğumu söyleyemem pek bu yüzden kitabın baslarinda çok sıkıldığımı itiraf etmeliyim. Hatta bir ara acaba bıraksam mi diye düşündüm. Ama uzun zamandır kitap okuyamama kisirdongusunden kurtulma adına inat ettim. İyi ki de öyle yapmışım. Çünkü roman ilerledikçe beni sardı ve yapbozun parçaları gibi her şey birbirini tamamlayınca ortaya çıkan buyuk resmi sevdim.
Roman verdiği mesajla (ya da benim romandan çıkardıklarımla) beni izlediğim pek çok diziye filme belgesele okuduğum romana habere götürdü. Sonuçta anlattigi el değmemiş bi konu değildi.ama anlatırken oluşturduğu kurgunun içindeki tüm o alegorinin parlaklığı beni etkiledi.
Hani bazen bir rüya görürsün uyanırsın ve bir süre rüya sende devam eder.romanda murakami sinemada David lynch bende böyle bir etki bırakır hep.murakami yumuşak güzel yorgun ve melankolik bir rüya etkisi bırakırken lynch tam bi kabus etkisi yaratir. (Yine de neden bilmem lynch izlemeye devam ederim.)
Romanı bitireli 3 ,4 gün oldu sanırım ama bazen kendimi o romanı düşünürken buluyorum. İşte bu benim için sanat eserinde önemli bi kıstas.
Düşünüyorum:insanoğlu ne kadar karmaşık bir varlık ve kendi gizemini çözmeye nasıl da saplantılı( sanat ve bilim bunun için ortaya çıkmadı mı) ve onu iyi yapan şeyin de kötü yapan şeyin de aynı kaynaktan gelmesi nasıl bir ironi. Bu ironinin içinde insanoğlunun debelenisini izlerken bazen ona hayran kalmak bazen de ondan iğrenmek. (Tarih sayfalarına haber bultenlerine şöyle bir bakın ya da daha sağlam bir kaynak vereyim kendinize bakın ama adil olmaya çalışarak ve korkusuzca çok derinlere inerek.
I
564 syf.
·Beğendi·8/10
Murakami ile bu eseri ile tanıştım.. Aslına bakılırsa dünya genelinde uyandırdığı yankı bana biraz abartılı geliyor.. Murakami kesinlikle ama kesinlikle çok sağlam kurgulayan ve masalsı bir kurguya gerçekliği enjekte eden, zaman zaman sanki gerçekmiş gibi aldanıp kendinizi hikayeye kaptırmanızı sağlayan bir anlatıma sahip.. Ancak bu insanda garip bir his uyandırıyor ve zaman zaman insanın düşünce surlarını zorluyor.. Rahatsız edici oluyor bazen.. Fakat farklı bir deneyim yine de Murakami nin bu eserini okumak.. Tüm farklılığıyla okumaya değer..
Nagiş
Nagiş Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu'yu inceledi.
564 syf.
·14 günde·9/10
Murakami bu kitabında da hayal gücünü, masalsı anlatımı ve gerçekliği çok güzel harmanlamış.
Kitapta, iki ayrı evren var. Birisi Haşlanmış Harikalar Diyarı diğeri ise Dünyanın Sonu.
Haşlanmış Harikalar Diyarı, beyninin sağ ve sol kısmını ayrı ayrı kullanabilen, Sisteme bağlı çalışan bir hesapçının bir gün çağırıldığı işe gittikten sonra hayatının hiç beklemediği bir şekilde yön değiştirişini ve yaşamak için sadece saatlerinin kaldığını öğren bir adamın dünyasını anlatıyor.
Dünyanın Sonu ise, etrafı kocaman surlarla çevrili, içerisinde yüzlerde tekboynuzlunun dolaştığı, insanların yüreklerini ve gölgelerini terk ederek girmek zorunda olduğu bir dünyada eski kafataslarından rüyalar okuyan bir adam anlatılıyor.
Bu iki dünyayı ve daha nicesini içinde barındıran muhteşem bir olay örgüsü ile yazılmış ve bu iki dünya birbirine çok güzel bağlanmış. Büyük bir heyecan ile okudum kitabı.
564 syf.
·3 günde
Masalci guzellikte ve cok hos bir murakami romaniydi. Insanin bazen elinden düşürmedigi / düşürmek istemedigi kitaplardan biriydi. Özellikle roman boyunca karakter isimlerinin olmamasi kitaba ayri bir olgunluk ve özgüven katmış. Keyifle okuyunuz.
564 syf.
·Beğendi·10/10
Kitabın anlaşılması zor bir kitap olduğu yönündeki iddiaları kısmen kabul ediyorum . Ancak her şeye rağmen çok güzel bir kitap. Aslında 2. Kez okuduğum bir kitap oldu ve bence her okuduğunda farklı anlamlar çıkarılabilecek bir kitap. Çok akıcı buldum. Okunması gereken kitaplardan
Post Mortem
Post Mortem Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu'yu inceledi.
564 syf.
Hayat işte... Doğan Kitap'ın "tuzlu fiyat" politikası hasebiyle yıllardır kitaplarını merak edip de okuyamadığım, raflardan indirip indirip geri yerine bıraktığım, bari takasla alayım deyip de şansıma, sahaflarda da uygun fiyatlısına denk gelemediğim (sahaflık da ölmüş) Murakami'yi sonunda, dijital yollarla da olsa okumuş oldum. El kadar telefonun ekranına, göz kırpmadan günlerce bakmak iyi mi oldu? Belki iyi olmadı ama güzel bir kitap okuduğumu düşünüyorum.
Kahramanımız bir hesapçı. Günümüz muhasebecilerini aklıma getirdi ister istemez, ama onun durumu çok farklı. Şifrelenmiş sayıları bir araya getiriyor, çözümlüyor, Karma denen bir yöntemle şifrelerini çözüyor falan. Bu kısımlardaki teknik detaylar biraz kafamı karıştırdı açıkçası, lakin olayın akışını bozmamak adına kavrayabildiğim kadarını kavrayarak yoluma devam ettim. Mekanımız Japonya. Ama aslında sadece Japonya'ya bağlı bir hikaye değil bu. Çünkü mekanlar, kitabın adında gizli. Haşlanmış Harikalar Diyarı, Japonya. Fakat biraz farklı bir Japonya. Burada düzen, Sistem ve Fabrika denen iki oluşum ekseninde işliyor. Sistem, şifreleme işleri ile uğraşırken Fabrika, bu şifreleri çalma ile uğraşıyor. Bir nevi hacker ekibi gibiler. Sisteme bağlı hesapçılar, kurallara aykırı davranırlarsa Sistem bünyesinden çıkarılıyorlar, bu da Fabrika için, bünyesine katılacak yeni elemanlar demek. Diğer mekanımız ise Dünyanın Sonu. Dünyanın sonu Japonya'ya gelmiyor yani, burası apayrı bir evren. İlerledikçe "dünyanın sonu" kavramının nasıl bir şekil aldığını da göreceksiniz.
Karakterler ilgi çekici yalnız burada bir şey var ki, karakterlerin hiçbirinin ismi yok (gözden kaçırdıysam kusura bakmayın). Her biri özelliklerine göre isimlendiriliyor kitap boyunca. Mesela tombul kız, kütüphaneci kız, profesör, bücür, iriyarı adam vs. Yalnız bu durum bir sorun teşkil etmiyor hatta aksine, benim için kitabı okuması kolay bir hale bile bürümüş oldu. Rus edebiyatı gibi değil nihayetinde :)
İçerikten biraz bahsedecek olursak, kahramanımız, profesör için bir iş yapmaya gidiyor ve olaylar bu şekilde başlıyor. Sonrasında başı belaya giriyor ve kendisi için sonun başlangıcı olan kronometre de böylece başlatılmış oluyor. Sonun başlangıcı demişken, sonunuzun geleceğini bile bile yaşamak nasıl olurdu acaba? Burada kahramanımızın nispeten rahat davrandığını düşünmeden edemeyeceğim. Bunun sebebini de şuna bağlıyorum. Bildiği bir hayattan, nelerle karşılaşacağını bilmediği bir hayata geçmek üzere olan insan, tedirginliği iliklerine kadar hisseder. Lakin nereye varacağınızı az çok biliyorsanız, bu sizi çok da tedirgin etmez, bir nevi taşınma gibidir. Biraz yerinizi yadırgarsınız belki o kadar. Çok detaya girmek istemiyorum ama şunu belirtmeden geçmek istemem. Bu iki evren arasında seçim yapma durumu, okuyucuyu farklı düşüncelere sevk etmeye müsait. Bu yönüyle kitap, felsefi soruları beyninize yağdırma potansiyeline sahip. Beyinle alakalı bilgi bombardımanı ise cabası oldu.
Yazarın hayal gücü etkileyici. Benzetmeleri de bir o kadar iyiydi. Kitapta adı geçen filmler, müzikler ve yazarlar, not alınması gerekecek türden. Ben şarkıların bazılarını, okumama ara vererek dinledim ve beğendim. Yazarın müzik zevki fena değil :)
Fantastik bir dünyada, "gerçek" addettiğimiz dünyanın şifrelerini bulmayı isterseniz, sizi seve seve Haşlanmış Harikalar Diyarı'na davet ederim. Dünyanın Sonu'nda görüşmek üzere...
İnsan bir şeyleri başarmak istediğinde çok doğal olarak üç noktayı kavramalıdır. Ben bu ana kadar, ne kadar işi tamamlayabildim? Şu an hangi konumdayım? Bundan sonra ne yapmalıyım? İşte bunlar, temel sorulardır. Bu üç nokta elinden alınırsa, geriye korku, kendine güvensizlik ve bezginlik hissinden başka bir şey kalmaz.
Sesli sesli ağlamak istedim, ama ağlayamazdım. Dünyada gözyaşı dökülemeyecek üzüntüler vardır işte. Bunu kimseye anlatamayacağınız gibi, anlatsanız bile hiç kimsenin anlamayacağı türden şeylerdir. O üzüntü şekli hiç değişmeden, rüzgarsız bir gecede yağan kar gibi sessizce yüreğinizde birikir durur.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu
Baskı tarihi:
Nisan 2011
Sayfa sayısı:
564
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786051119632
Kitabın türü:
Orijinal adı:
Sekai no Owari to Hādoboirudo Wandārando (Hard-Boiled Wonderland and the End of the World)
Çeviri:
Hüseyin Can Erkin
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Doğan Kitap
"Çektiğin acıyı ben de anlıyorum. Fakat bu herkesin başından geçiyor. O yüzden senin de katlanman gerek. Sonrasında kurtuluş geliyor. O zaman artık sen, hiçbir şeyi dert etmeyecek, üzülmeyeceksin. Hepsi kaybolup gider.

Geçici heveslerin hiçbir değeri yok. Burası dünyanın sonu. Dünya burada sona erer, ötesi yoktur. O yüzden sen de artık hiçbir yere gidemezsin."

Gölgesini kaybeden, kafataslarından eski rüyaları okuyan bir adam ve dünyanın sonu gelmeden önce yaşayacak sadece birkaç saati kalmış bir kahraman. Haşlanmış Harikalar Diyarı ve Dünyanın Sonu XXI. yüzyıl edebiyatına damgasını vuran, kült yazar Haruki Murakami'den bilimkurguyu masalsı bir dünyanın içinde var eden, Kafkaesk bir psikolojik gerilime göz kırpan bir roman.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 670 okur

  • Damla koçkal
  • Yunus
  • Serap Ak
  • Xezal
  • Serhat Tezer
  • Gamze ÇELİK
  • Özden Çırpar
  • Selçuk Vurgun
  • Fyodor mihailovic
  • Hilal Yılmaz

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%5.4
14-17 Yaş
%1.1
18-24 Yaş
%17.4
25-34 Yaş
%35.9
35-44 Yaş
%32.6
45-54 Yaş
%7.6
55-64 Yaş
%0
65+ Yaş
%0

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%67.9
Erkek
%32.1

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%23.2 (62)
9
%26.6 (71)
8
%28.5 (76)
7
%12 (32)
6
%5.6 (15)
5
%1.1 (3)
4
%2.2 (6)
3
%0
2
%0.7 (2)
1
%0

Kitabın sıralamaları