Hasretim Derin Uykularda Mahir Çayan

8,8/10  (5 Oy) · 
13 okunma  · 
4 beğeni  · 
576 gösterim
Mahir Çayan ve arkadaşlarının yakalanışıyla başlayan olaylar, askeri cezaevinden kaçışlarıyla zirveye tırmanmış ve Kızıldere katliamıyla çağın en büyük trajedisine dönüşmüştür.
Yaşanan olayların yoğunluğu ve nefes kesen hızı, kaçınılmaz olarak bazı hataları ortaya çıkarmış olsa da, ölümle teslimiyet arasına sıkışıp kalmış bu gencecik insanlar, sadece siyasi eylemleriyle değil; sağlam duruşları, inançları ve tutarlı kişilikleriyle bir direniş kültürü oluşturmuş ve gelecek kuşaklara acı deneyimlerle dolu zengin bir başkaldırı geleneği bırakmışlardır.
Kendilerine ait olmayan bir gelecek için ölümü göze alan bu filinta yürekli firarilerin unutulmaz hikâyesini okurken, sadece fırtınalı bir dönemin siyasi çalkantılarına değil, onların duygusal dünyalarına da inecek ve onları insani boyutlarıyla tanıyacaksınız.
Olayların iç içe örgülenişi, sağlam dokusu, kurgusu, akıcı ve zengin diliyle, bu roman edebiyatımızın ölümsüz klasikleri arasına girmeyi hak ediyor ve yazarına çok özel bir konum kazandırıyor.
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  352
 • ISBN:
  9789944143431
 • Yayınevi:
  Ozan Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 2 Alıntı

Gülşen Yalçınkaya 
 06 Ara 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

"Ey zalimler, ey halk düşmanları, ey yağmacılar, işbirlikçi hainler, bir gün sizi mutlaka yeneceğiz, kurduğunuz darağaçlarını insanlığın yüzkarası ve utancı olarak müzelere kaldıracak, saraylarınızı başınıza yıkacağız, milli duyguları ve dini sömürerek edindiğiniz serveti yerle bir edeceğiz, bir gün mutlaka geleceğiz, mutlaka, mutlaka!"

Hasretim Derin Uykularda, Vehbi Bardakçı (Sayfa 222 - Ozan)Hasretim Derin Uykularda, Vehbi Bardakçı (Sayfa 222 - Ozan)

"Ne tuhaf,savaşsız bir dünya için savaşmak gerekiyordu.Savaşsız bir dünya için neden savaşmak gerekiyordu?"

Hasretim Derin Uykularda, Vehbi BardakçıHasretim Derin Uykularda, Vehbi Bardakçı