Hastalar İnsandır

7,5/10  (4 Oy) · 
3 okunma  · 
1 beğeni  · 
79 gösterim
Bu kitap ilk kez basıldığında yeni doğan çocuklar, bu yıl lise son sınıfa geçtiler. Doktorlar, hemşireler ve sağlık çalışanlarının dünyasında ve tüm dünyada bazı değişiklikler oldu. En azından erkek hemşireler var hayatımızda, performans puanı toplu- yor doktorlar. Özel hastanelerin sayısı öngöremediğimiz kadar arttı. Küresel ısınmaya rağmen, ısınmayan bazı evlerde çayın kaynar suyu yine bazı çocukların üstüne döküldü. Bazı doktorlar doçent, profesör oldular. Bazı doktorlar, hemşireler öldüler. Bazıları öldürüldüler. İşe yeni başlayanlar oldu, emekli olanlar oldu. Taraf olanlar oldu bazı tartışmalarda.

Peki ya hastalar? Onlardan da iyileşenler oldu, ölenler oldu, hastalıkları devam edenler oldu. Doktoruna köy yumurtası, çikolata, çiçek, gömlek, kıravat götürdü bazıları. Bazıları çokça dua etti.

Yukarıda anamadığım başka şeyleri de kapsamak koşulu ile, ne oldu ne oluyor ve ne olacaksa hasta olmakla başlayan, değişmedi. Doktor olmak zor diyorsun ya, hasta olmak kolay mı? Ben hasta olmayı seçmedim, sen nasıl doktor olmayı seçmiş olabiliyorsun?
Hüseyin 
28 Ağu 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Altı çocuklu anne babanın beşinci çocuğu, tıp fakültesi mezunu ve aynı alanda yükselmeyi başarmış alanında uzman bir plastik cerrahın, Mehmet Oğuz Yenidünya hocanın kitabı. İşin içinde olan, kısır döngünün tam ortasında olan bitenleri olması gerektiği gibi izleyip, kayıtsız kalmayan bir eser. İhtiyaç duyduğumuz eser.

Birkaç yıl önce okuduğum bu kitabı az da olsa tanıtmak, hiç olmazsa okuyacak olanların gözünde okunmaya değer kılabilmek için kitabı dakikalarca bir o yana bir bu yana çevirip durdum. Bazı altı çizili cümleleri yeniden okuyup kitabın meramını tekrar tespit etmeye koyuldum. Aslında pek de zor olmasa gerek, kitap oldukça bizden birisi. Müellif de keza öyle. Hastalar insandır mottosuyla yola çıkıyor ve hepimizin ömrü boyunca en az bir kere yaşadığı, şahitlik ettiği, hiç olmazsa bildiği meseleleri içeriden bir göz tarafından masaya yatırıyor. Bu kez hastanelerin, doktorların, sağlık sisteminin, çalışanların, hülasa bir yerinden sağlık sektöründe barınanların kendilerine gelen hastaları üzenlerinde rahatlıkla tepinebilecekleri bir velinimet saymalarına topyekûn itiraz edebiliyoruz kitap boyunca. Arkamızda kapı gibi plastik cerrah Mehmet Oğuz Hoca varken hem de...

Tanımlanmamış yepyeni sendromlara -hatta tanımlansa bile zoraki dayatılanlar dahil- hep birlikte itiraz edecek, sağlık sektöründe dönem dolapların adına bu kez kuvetlice "rant ulan!" diyebileceğiz kitap boyunca. Hastalanmanın yalnızca kendilerine hasta sıfatıyla gelenlere özgü bir norm olduğu hastalığına yakalanan doktorların bu hastalığına teşhisi koyabilecek, hasta kaybetmenin para kazanmak demek olduğu bu hayretimucip gidişata burun kıvırabilmenin tadını alabileceğiz nihayet. Ölüler koleksiyonu sahibi umursamaz tıp insanlarını tek tek teşhir edebilme maharetine sahip olmamız şöyle dursun, bıçağın keskin tarafına parmağımızda galoşla dokunabilecek kadar özgüvenli de olacağız.

Ha, bütün bu artistliğimiz kitap bitene kadar sürecek belki fakat bizzat bir doktorun gözünden aleni sırları ifşa etmenin zevkine bu incecik kitapla varabileceğiz. Kazanmak uğruna insan bedenini canlı canlı kadavra sayanların bilmediği gerçeği yüzlerine söyleme cüreti göstereceğiz: "kazanırsanız, kaybedersiniz."

Birkaç saat harcayıp okumak gerek.

Mine Arapoğlu 
29 Kas 2017 · Kitabı okudu · 8 günde · 6/10 puan

"Yarın nöbetim bitiyor. Bu ay için... Sonra yine nöbetler. Biz gerçekten çok çalıştık bu mahpusluğu kazanmak için."
.
.
Hastalar İnsandır, hekim tarafından yazılmış bir kitap için ne kadar güzel bir isim. Bir plastik cerrah tarafından yazılan eser otuz sekiz denemeden oluşuyor.
Denemelerde hastaların sağlık çalışanları tarafından hor görülmesine, azarlanmasına değinirken mesleklerinin zorluklarına da değiniyor.
Ben derslerimde sağlık sektörünü anlatmanın yanısıra insani değerlerimizin de insani duygularımızın da her daim bize yol göstermesini öğütlerim ve bana sorarsanız insanı insan yapan yegane duygu empatidir.
Kirazın Tadı adlı Abbas Kiyarüstemi filminde : "Acımı anlayabilirsiniz ama onu hissedemezsiniz." der acılarının yüküne dayanamadığını söyleyen karakter. Öyle değil midir? Hastanın ağrısını bizler onlar gibi hissedemeyiz ama çok ağrısı olduğunu gözlerine baktığınızda çok rahat anlayabilirsiniz. Belki de sorunumuz birbirimizin gözlerine bakmamaktır?! Hastalar İnsandır sevgili okurlar hastaneye gelmişse bir derman bulma umuduyla gelmiştir dayanılmaz ağrılarına.
Sağlık çalışanlarının insani duygularını kaybetmemelerini dilerim.

Tıbbın zorluklarının olduğunun da bilincindeyim, zaten kitabın özel alıntısını da bunun için seçtim.
Doktorun hastayı anladığı hastanın doktoru anladığı bir dünya zor olmamalı.

Kitaba dönecek olursam yazarın dili basit, sade. Kitap sağlık sektörü açısından güncel bilgiler içermiyor çünkü ilk baskıdan bu yana epey zaman geçmiş ki bu geçen zamanda da Sağlıkta Dönüşüm Programı ile sektör hayli değişti. Yeni baskı için bazı sayfalarda buna dair dipnotlar mevcut.

Sıkıldığım denemeler de oldu ama yine de okunabilir bir kitap, hastane koşullarının hem hasta açısından hem de sağlık çalışanları açısından zorlukları vardır, Hastalar İnsandır, doktorlar da insandır. Birbirimizi anlamak, empati yapabilmek zor değil inanın dediğim gibi birbirimizin gözlerine bakalım, küçük bir tebessüm ve açık bir dil, hasta da memnun olur doktor da hatta günün sonunda yorgunluktan makyajı akmış sekreter de...

Kitaptan 12 Alıntı

Yağmur. 
05 Şub 21:39 · Kitabı okudu

Bütün kitapları değil ama bütün kitaplarımı okumak istiyorum. Kitaplığımda durup da kendilerinden alacaklarımı almadan ölmeyi onur kırıcı, hüzün verici bir şey olarak görüyorum.

Hastalar İnsandır, Mehmet Oğuz Yenidünya (Sayfa 48 - Şule Yayınları)Hastalar İnsandır, Mehmet Oğuz Yenidünya (Sayfa 48 - Şule Yayınları)
Yağmur. 
05 Şub 22:16 · Kitabı okudu

Yazmak da söylemek gibi kolay:
"Yaşamayı bileydim yazar mıydım hiç şiir."

Hastalar İnsandır, Mehmet Oğuz Yenidünya (Sayfa 83 - Şule Yayınları)Hastalar İnsandır, Mehmet Oğuz Yenidünya (Sayfa 83 - Şule Yayınları)
Yağmur. 
05 Şub 20:31 · Kitabı okudu

İsmet Özel diyor ki, birinden aktardığı yazısında "İnsan hakikati kendinden çok sevmeli, başkalarını da hakikatten sevmeli."

Hastalar İnsandır, Mehmet Oğuz Yenidünya (Sayfa 12 - Şule Yayınları)Hastalar İnsandır, Mehmet Oğuz Yenidünya (Sayfa 12 - Şule Yayınları)
Yağmur. 
05 Şub 20:38 · Kitabı okudu

Bir doktorun dileği
Ruhumuz çekilirken birileri işini öğrensin üzerimizde belki ama ne olur kalbi kırılarak, așağılanarak, azarlanarak ölmeyelim.

Hastalar İnsandır, Mehmet Oğuz Yenidünya (Sayfa 15 - Şule Yayınları)Hastalar İnsandır, Mehmet Oğuz Yenidünya (Sayfa 15 - Şule Yayınları)
Yağmur. 
05 Şub 21:01 · Kitabı okudu

Kimsenin insanlara yeni bir şeyler kazandırma arzusu yok bu memlekette. Var olan, kurulu olan düzenler üzerinden yeni kazançlar sağlamak tek amacımız.

Hastalar İnsandır, Mehmet Oğuz Yenidünya (Sayfa 31 - Şule Yayınları)Hastalar İnsandır, Mehmet Oğuz Yenidünya (Sayfa 31 - Şule Yayınları)
Yağmur. 
05 Şub 22:32 · Kitabı okudu

Kimse efendi değil. Kimse aptal değil. Önemli olan ne yaptığımız. Kimin için bugün ne yaptığımız önemli olan.

Hastalar İnsandır, Mehmet Oğuz Yenidünya (Sayfa 94 - Şule Yayınları)Hastalar İnsandır, Mehmet Oğuz Yenidünya (Sayfa 94 - Şule Yayınları)
Yağmur. 
05 Şub 20:45 · Kitabı okudu

Ebubekir Eroğlu'nun şu sözlerini seviyorum: "Rant yeyiciliğin kural haline gelmesi, havadan kazanmanın hava atma sebebi olması ve bu duruma gıptanın yaygınlaşması, bir şeyler üretmenin enayilik sayılmasına paralel bir süreçtir." Vesselam.

Hastalar İnsandır, Mehmet Oğuz Yenidünya (Sayfa 18 - Şule Yayınları)Hastalar İnsandır, Mehmet Oğuz Yenidünya (Sayfa 18 - Şule Yayınları)
Yağmur. 
05 Şub 21:13 · Kitabı okudu

Geberesiceler -.-
Bence konu "bana dokunmayan yılan" konusu değildir. Çünkü ben yılanların durduk yere öldürülmesinden yana değilim. Yılanı yaratan bir amaçla yaratmıştır. Ancak terör ve terörist de yılana benzetilmeyecek kadar aşağılıktır. Allah iyileri korusun, duyarlı kılsın!

Hastalar İnsandır, Mehmet Oğuz Yenidünya (Sayfa 35 - Şule Yayınları)Hastalar İnsandır, Mehmet Oğuz Yenidünya (Sayfa 35 - Şule Yayınları)

Rant yeyiciliğin kural haline gelmesi, havadan kazanmanın hava atma sebebi olması ve bu duruma gıptanın yaygınlaşması, bir şeyler üretmenin enayilik sayılmasına paralel bir süreçtir.

Hastalar İnsandır, Mehmet Oğuz Yenidünya (Sayfa 18 - Şule Yayınları)Hastalar İnsandır, Mehmet Oğuz Yenidünya (Sayfa 18 - Şule Yayınları)
2 /