·
Okunma
·
Beğeni
·
3.770
Gösterim
Adı:
Hastalık Hastası
Baskı tarihi:
25 Ocak 2007
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944942492
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İskele Yayıncılık
Argan, hastalık hastası.
Beline, Argan'ın ikinci karısı.
Angelique, Argan'ın kızı, Cleante'ın sevgilisi.
Louison, Argan'ın küçük kızı, Angelique'ın kız kardeşi.
Beralde, Argan'ın erkek kardeşi.
Cleante, Angelique'in sevgilisi.
Mösyö Diafoirus, hekim.
Thomas Diaforius, Diafoirus'ün oğlu, Angelique'e aşık.
Mösyö Purgon, Argan'ın hekimi.
Mösyö Fleurant, eczacı.
Mösyö Bonnefoy, noter.
Toinette, hizmetçi.

Oyun Paris'te geçer.
152 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Argan çok sevdiği eşi, Beline ve kızları ile beraber yaşayan zengin ve hastalık hastası bir adamdır...

Doktoru ve eczacısı sürekli olarak ona ilaç hazırlayıp, para kazanma derdindedirler. Eğer verdikleri ilaçları kullanmaz ise öleceğini söyleyip dururlar...

Kızı Angelique'yi, sadece kendini düşünerek doktor olan Thomas ile evlendirmek ister. Angelique ise Cleante aşıktır....


Eşi Beline ise onu çok sevdiğini sürekli hatırlatarak kendi çıkarlarının peşinden gitmektedir...

Toinette, evin hizmetçisi her olaya burnunu sokan sözünü esirgemeyen ve efendisine kurulan tuzaklardan haberi olan tek kişidir...

Toinette, Argan'ın erkek kardeşi Beralde ile birlikte ev halkının gerçek yüzünü efendisine göstermek için bir oyun tertip eder...

Bir tiyatro oyunu olan eseri keyifle okudum...
152 syf.
·Beğendi·10/10
Espri yönünden gelişmiş insanlar genelde zeki insanlar olarak tabir edilir. Moliere de böyle nitelendire biliriz. Kitabı okurken her yönünden akıllıca yazılmış, ters köşe edilmiş, her yönü ustalıkla açığa vurulmuş karekterlerle karşılaşıyorsunuz.

Moliere`nin ilk okuduğum eseriydi. Ne kadar "Cimri" ile adını duyurmuş olsa da sırf bu kitap için de yazarı baş köşeye oturtmak lazım.

Hastalık Hastası, Argan isimli bir adamın, sağlıklı olmasına rağmen kendini sürekli hasta hiss eden, bunu etrafının da görmesini isteyen "Hastalık Hastası" olmasını konu ediyor. Bu adam bir de çok saf olunca etrafında ona karşı oynanan oyunlara karşı kör olur. Tüm kitap boyunca Argan`ın kendini hasta sanarak inim inim inlemesine şahit oluyorsunuz.

Bundan başka, kitapta;
İkiyüzlülük, yalan, evlilik adlı kurumun bazen ne kadar basit bazense ne kadar önemli olduğunun da altı çizilmiş.
Elinde diploması olduğu halde sahip olduğu meslekten zerrece fikir sahibi olmadığını, insanların bilgisizliğinden, saflıklarından, zaaflarından yararlanan "doktorcuk"ların ifşası okunmaya değerdi.

Bir başka dikkatimi çeken konu ise, Argan`ın hizmetçisinin akıllıca davranışları, durumu kurtarma yeteneği, kurnazlar, yalancılarla baş etme metodu oldu.

Kitabın başından sonuna kadar gülmeniz garanti. Ama ara sıra gülmek yerine bu hale düşen insanlara, bu hale sokan insanlara da acı kahkaha atmak yerine düşünelim; yazar neden bolca güldürüyor? Her acı kahkahanın ardında bir acı gerçek saklı değil mi? :)

Keyifli okumalar...
139 syf.
·2 günde·Puan vermedi
17. Yüzyıl da Moliere tarafından yazılmış bir tiyatro kitabıdır. Devlet tiyatrolarinda orjinal haliyle halen bile oynanan güncel bir eser. Hipokondriyak sendromu olan bir Argan'i ele alıyor. Kitapla ilgili spoi vermeye gerek yok çok ince ve olay kurgusu çok yalın bir kitap.17. Yüzyıl düşünüldüğünde güldürürken düşündüren başarılı bir eser olmuş. Moliere sivri zekasıyla kahkaha artırırken inceden laf sokmayı ihmal etmemiş. :)

*Hipoknadriyak sendrom: Kişilerin ciddi bir hastalığa yakalanma konusunda aşırı endişe duymasıdir.Yani bildiğimiz hastalık hastası.
139 syf.
·2 günde·8/10
Moliere'in okuduğum ikinci eseri, ilki "Kibarlık Budalası" idi. İki eserde de başrolün saf ve cahil bir tip olduğu görülüyor. Ve onun arkasından oynanan oyunlarla güzel bir güldürü çıkıyor.
Argan , kendini hasta sanan bir adam, Çünkü doktorlar onu buna inandırmıştır. Hastalığının adını dahi bilmeden , ben çok kötüyüm, çok fenayım, tedavi olmazsam ölürüm, diyen birisidir. Şimdiki zamana bakınca aynı şeylerin yine insanların başına geldiğini görüyoruz. Kendileri hiç araştırmadan mütemadiyen doktorlara inanan insanlar...
Moliere güldürürken düşündüren zeki bir yazar, tiyatrocu bence.
152 syf.
·Puan vermedi
Kitabı okumanızı tavsiye ederim çok güzeldi bazı yerlerinde sıkılıp tam kapatıyodum komik yerleri geliyodu çok eyleniyodum okurken.En komik karakter Argandı, Argan ile Tuanatin kavgası çok eylenceli oluyodu okumayı bırakmak istemiyodum .Argan ile Tuanetin kavgasına Argan' ın 2. eşi Beline'de katılıyodu bazen ,Arganda normalde hasta olduğu için çok kızıyodu kızınca kitap dahada eylenceli oluyordu.Okumanızı tavsiye ederim.
152 syf.
·10/10
Hastalık Hastası; Moliere' nin yazdığı son oyundur.
Başrolde gördüğümüz Argan adlı karakter; hastalık adına hiçbir şeyi olmadığı hâlde, görüştüğü Dr.ların maddi anlamdaki kendi çıkarları doğrultusunda koyduğu tanılarla kendini ciddi anlamda hasta hisseden bir kişidir. Gerçekten hastalık hastasıdır.
Öyle ki evdeki bekar kızını , bir hekimin yeni mezun olan doktor oğluyla zorla evlendirmek ister(Aslında kızının sevdiği başka birisi vardır). Ki kendisi bu kadar hastayken, evde sürekli kendisini muayene edebilecek bir doktor olmuş olmasını istemektedir.
Bir de evde kendisini çok sevdiğine inandığı ve kendisinin de müthiş bir sevgi duyduğu ikinci eşinin ise; kendisinin ölmesini dört gözle bekleyip, tüm mallarına sahip olma arzusundan da habersizdir.
Moliere' nin komedi tarzında ki okuduğum ikinci eseriydi (Ilk okuduğum "Cimri" kitabıydı). Keyifle okudum
152 syf.
Okuduğum ilk tiyatro eseriydi.Oyun gayet akıcıydı.Argan hastalık hastası bir aile reisidir.Bir hastalığı olmadığı halde hasta olduğuna inanıyordu Tıp'a olan çok inanmışlıgımı bir çeşit takıntı mı emin değilim.Kızı beline'i hekim biriyle evlendirmek ister ama hizmetçilerin muazzam oyunuyla gerçeklerin farkına varır ve kızını hekime vermekten vazgeçer ve sevdiği adama verir.
139 syf.
·2 günde·8/10
Moliere'den okuduğum 3. tiyatro eseri oldu bu kitapla birlikte. Yazarın dili ve anlattığı konu güzel. Hem gülüyorsunuz hem bilgileniyorsunuz. Ama kurgu tarzı tüm eserlerinde aynıydı fakat konular farklı tabiki. :)

Bu kitapta hastalık hastası bir baba. Kızını zorla doktorla evlendirmek ister. Gerisi komikliklerle ve alınacak derslerle oluşan bir eser. Doktorluk ve Eczacılık çok önemli olarak bu kitapta anlatılmış. Sahte doktorluklar, sahte ilaçlarla bizi zehirleyenler zamanında da varmış. Tıp ve doktorluk çok iyi şekilde eleştirilmiş, insan vücudunun önemi anlatılmaya çalışılmış.

Kısacık ama öz bir tiyatro daha... Okuyun pişman olmazsınız. Bazen güler, bazen ders alır, bazen de babaya sinir olabilirsiniz.

Önsöz de okuduğum notu paylaşmak istedim. Hastalık Hastası ilk kez 10 Şubat 1673 günü Paris'te sahnelenmişti. Oyunun müziklerini Marc-Antoine Charpentier yapmıştı. Yönetmenliği ve başrolü oyunun yazarı olan Moliere üstleniyordu. Oyunu yazdığı sırasında hastalanan Moliere, Argan rolünü ancak koltuğundan kalkmadan oynayabilmekteydi 17 Şubat 1673'teki dördüncü temsil sırasında sahnede fenalaşıp düştü. Verem hastası olan yazar kanlı öksürük krizini atlattıktan sonra, tüm ısrarlara rağmen rolünü tamamladı. Oyundan birkaç saat sonra evinde yeniden fenalaşan yazar, bu ikinci krizi atlatamayarak vefat etti.

İyi okumalar, mutlu günler...
Biz okulumuzda bunun tiyatrosunu oynuyoruz ben aRGANnın karısı rolundeyim fakat bu kitabı hiç okumadım elimizdeki senoryadan anladığı,M kadariyla çok anlamlı bir oyun
152 syf.
Molière tarafından 1673 yılında yazılan Hastalık Hastası yazarın son oyunudur. Oyunun ilk temsilin de Molière oynamıştır. E bir hasta olan Molière, yarattığı karakter kadar şanslı olamamış, dördüncü temsilde sahnede hekimlik yemini ederken ağzından kan gelmiş çok acıdır ki bu oyunundan dolayı ölmekte olan Moliere’e yardım etmeyi hiç bir hekim kabul etmemiş ve temsilin hemen ardından da can vermiştir. Hatta ölümünden sonra bazı hekimler Tanrı’nın Moliere’i cezalandırdığını ve böylece tıp fakültesinin intikamının alındığını dahi iddia etmişlerdir... Oysaki Molière, diğer oyunlarında olduğu gibi bu oyunda da zenginleri sömüren, mesleğini kötüye kullanan kişileri eleştirir.

Oyunun konusuna gelirsek;

Argan, kendisini sömüren bir doktorla eczacının tuzağına düşmüştür. Üstelik onu sömüren sadece doktor ya da eczacı değildir. Argan, kendisinin yanı sıra ailesi için de yanlış kararlar almakta, kızını sevmediği bir gençle, sırf hekim olduğu için evlendirmeye çalışmaktadır. Onu içinde bulunduğu durumdan, çevresini saran asalaklardan kurtarmak ve gerçekleri görmesini sağlayan olaylar ekseni ile oyun son buluyor...
152 syf.
En son ne zaman bir tiyatro eseri okuduğumu hatırlamıyorum, belki bu bir ilktir. Bu konudan emin olmasam da Moliere'e ait okuduğum ilk kitap olduğundan eminim.

Oyun gayet akıcıydı. Verdiği mesajlar, İçindeki kara mizah o dönemin sorunlarına ışık tutuyor hatta bununla kalmıyor o dönemdeki yönetim şekli, aile ilişkileri, hukuk gibi konularda genel bilgiler de edindiriyor.

Karakterler ve olaylar hakkında incelemeye girdiğimde oyunun büyüsünü bozacağımı düşünüyorum. Aslında özellikle bir kaç sahneyi alıntılayıp aslını astarını paylaşmak, konuşmak ayrıca bir keyif olurdu; fakat direk spoiler...

En çok Toinette'yi sevdim. Kısa ama dolu bir klasik.. Keyifli okumalar..
139 syf.
Evrensel bir konuya hiciv amaçlı yazılmış çok güzel bir eser. Doktorluk mesleğini çıkarları uğruna kullanan meslek insanlarının hastaların üzerindeki etkisini göz önüne sererken aynı zamanda hastaların da kendilerine 'hastalık' mesleğini nasıl edindiklerini olayların akışından çıkarabiliyoruz. Yazar birkaç yerde kendi ismini dahi vererek gerçekliği ve ironiyi birbiriyle çok iyi harmanlamış durumda. Eserin kahramanı insanların dikkatini kendi üzerine çekmek ve aşırı ilgiye ihtiyacı yüzünden kendisini hep hasta gördüğü ve sık sık doktora gittiği için artık doktor olacak bilgiye sahip olduğunu ve eserin sonunda da doktorluk mesleğine geçtiğini çok güzel bir dille anlatmış yazar.
Bir insanı iyi etmeye kalkışmış bir insan kadar gülünç bir yaratık olamaz.
Molière
Sayfa 79 - Cumhuriyet Kitapları
Her şeyi mahveden bizim endişelerimiz, sabırsızlığımız. Ölen insanların çoğu hastalıktan değil tedaviden ölmüştür.
Molière
Sayfa 78 - İskele Yayıncılık - Beralde
"Aslına bakarsan kişi kendini tanıdıkça diğer insanlara karşı kötümser olur ve buna gerceklik adını koyar,neyse biraz işim var benim..."
Aşkın yalancısı gerçeğine öyle benzer ki birbirinden ayırt edilemez; bu gönül oyununda ne büyük oyuncular gördüm ben!

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hastalık Hastası
Baskı tarihi:
25 Ocak 2007
Sayfa sayısı:
112
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789944942492
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İskele Yayıncılık
Argan, hastalık hastası.
Beline, Argan'ın ikinci karısı.
Angelique, Argan'ın kızı, Cleante'ın sevgilisi.
Louison, Argan'ın küçük kızı, Angelique'ın kız kardeşi.
Beralde, Argan'ın erkek kardeşi.
Cleante, Angelique'in sevgilisi.
Mösyö Diafoirus, hekim.
Thomas Diaforius, Diafoirus'ün oğlu, Angelique'e aşık.
Mösyö Purgon, Argan'ın hekimi.
Mösyö Fleurant, eczacı.
Mösyö Bonnefoy, noter.
Toinette, hizmetçi.

Oyun Paris'te geçer.

Kitabı okuyanlar 512 okur

  • rabiyaa
  • Desinoviç
  • Şeyda G.
  • Kerim Efe

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0.6 (1)
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0