Hastalık Hastası

·
Okunma
·
Beğeni
·
6690
Gösterim
Adı:
Hastalık Hastası
Yazar:
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054840120
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Antik Kitap
Hastalık hastası Argan, tedavisini daha ucuza getirebilmek için, mesleğinde çok başarılı olduğunu zannettiği genç bir doktorla kızını evlendirmek ister. Oysa Argan'ın kızı Angélique, başka bir genç adamla evlenmek istemektedir. Argan'ın karısı ve doktoru da onun kuruntularından faydalanıp servetine el koymak niyetindedir. Hizmetçi Toinette ise her şeyin farkında olan tek kişidir. Dolayısıyla düğümü çözebilecek kişi de Toinette'tir, ama nasıl? Moliére'in kendi hayatından yola çıkarak kaleme aldığı bu oyunu okurken çok eğleneceksiniz…
144 syf.
Okurken hem eğlendirici hemde bilgilendiren bi eser özellikle tiyatro severlerin beğeneceğine eminim. Kitabın içerisinde hekimler ve eczacıları oldukça eleştiriye tutmuş okuyucuyu sağlık anlamında çeşitli bilgiler vermeyide ihmal etmemiş mizah olarak mantıklı espriler olmasıda kahkalar atmanıza neden olabilir. Ben okurken çok eğlendim. Oyundaki sahneler gözümün önünde canlandı sanki özellikle kitabın sonuda tam istediğim gibi bitmesi mutlu etti.
152 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10
Argan çok sevdiği eşi, Beline ve kızları ile beraber yaşayan zengin ve hastalık hastası bir adamdır...

Doktoru ve eczacısı sürekli olarak ona ilaç hazırlayıp, para kazanma derdindedirler. Eğer verdikleri ilaçları kullanmaz ise öleceğini söyleyip dururlar...

Kızı Angelique'yi, sadece kendini düşünerek doktor olan Thomas ile evlendirmek ister. Angelique ise Cleante aşıktır....


Eşi Beline ise onu çok sevdiğini sürekli hatırlatarak kendi çıkarlarının peşinden gitmektedir...

Toinette, evin hizmetçisi her olaya burnunu sokan sözünü esirgemeyen ve efendisine kurulan tuzaklardan haberi olan tek kişidir...

Toinette, Argan'ın erkek kardeşi Beralde ile birlikte ev halkının gerçek yüzünü efendisine göstermek için bir oyun tertip eder...

Bir tiyatro oyunu olan eseri keyifle okudum...
152 syf.
·Beğendi·10/10
Espri yönünden gelişmiş insanlar genelde zeki insanlar olarak tabir edilir. Moliere de böyle nitelendire biliriz. Kitabı okurken her yönünden akıllıca yazılmış, ters köşe edilmiş, her yönü ustalıkla açığa vurulmuş karekterlerle karşılaşıyorsunuz.

Moliere`nin ilk okuduğum eseriydi. Ne kadar "Cimri" ile adını duyurmuş olsa da sırf bu kitap için de yazarı baş köşeye oturtmak lazım.

Hastalık Hastası, Argan isimli bir adamın, sağlıklı olmasına rağmen kendini sürekli hasta hiss eden, bunu etrafının da görmesini isteyen "Hastalık Hastası" olmasını konu ediyor. Bu adam bir de çok saf olunca etrafında ona karşı oynanan oyunlara karşı kör olur. Tüm kitap boyunca Argan`ın kendini hasta sanarak inim inim inlemesine şahit oluyorsunuz.

Bundan başka, kitapta;
İkiyüzlülük, yalan, evlilik adlı kurumun bazen ne kadar basit bazense ne kadar önemli olduğunun da altı çizilmiş.
Elinde diploması olduğu halde sahip olduğu meslekten zerrece fikir sahibi olmadığını, insanların bilgisizliğinden, saflıklarından, zaaflarından yararlanan "doktorcuk"ların ifşası okunmaya değerdi.

Bir başka dikkatimi çeken konu ise, Argan`ın hizmetçisinin akıllıca davranışları, durumu kurtarma yeteneği, kurnazlar, yalancılarla baş etme metodu oldu.

Kitabın başından sonuna kadar gülmeniz garanti. Ama ara sıra gülmek yerine bu hale düşen insanlara, bu hale sokan insanlara da acı kahkaha atmak yerine düşünelim; yazar neden bolca güldürüyor? Her acı kahkahanın ardında bir acı gerçek saklı değil mi? :)

Keyifli okumalar...
152 syf.
Klasiklerinde okurken insanları tebessüm ettiren kitapları varmış demek ki.. Hem eleştirisel hem de komedi olarak yazılan bir klasik, okurken keyif alınıp günlerce elinizde süreklenmeyen türden bir eser. Tiyatro şeklindedir, hizmetli-iş veren, baba-kız ilişkilerine güzel bir bakış açısı ile yaklaşmış, insanları hem statü hem de güç olarak sınıflandırmasına rağmen yeri gelince bir hizmetlinin sözü dinlenmiş ondan akıl alınmıştır. Bir kaç tane daha buna benzer eser okuyunca neden bunlara ''klasik'' denildiğini çok rahat bir şekilde anlatan bir kitap. Yıllar öncesinde yazılmış olmasına rağmen hala benzer zihniyette, ruh hallerinde olduğumu anladım. Tam olarak klasik.
152 syf.
·Beğendi·8/10
Doktor mağduru biri olarak bir senedir saçma sapan hastalık teşhisleriyle cebelleştikten sonra Moliere’in bu tiyatro eserini okumak iyi geldi. Hekimlerin ne kadar güvenilmez olduğunu ilaçların iyileştirmek bir yana insanda farklı farklı hastalıklara yol açtığını tecrübeyle yaşadım. O yüzden sonuna kadar Moliere’e katılıyorum:)

Yazar gerçek hayatta da karşılaştığımız karakterleri ele aldığı komedi türündeki hastalık hastası'nda; hastalığa, doktorlara ve ilaçlara olan tepkisini çok güzel anlatıyor.

Dipnotta okuduğum şu bilgi çok üzücü:
Moliere ölürken hiçbir hekim yardım etmeyi kabul etmemiş. Hatta ölümünden sonra bazı hekimler, Tanrının Molière’i cezalandırdığını ve böylece tıp fakültesinın intikamının alındığını dahi iddia etmişlerdir.

Güldürürken aynı zamanda düşündüren bir oyun. Oyunu sahnede de izledim ancak kitap kadar haz vermedi. Sadece tiyatro severlerin değil herkesin okuyup ders alabileceği nitelikte tavsiye ederim.
139 syf.
·2 günde·Puan vermedi
17. Yüzyıl da Moliere tarafından yazılmış bir tiyatro kitabıdır. Devlet tiyatrolarinda orjinal haliyle halen bile oynanan güncel bir eser. Hipokondriyak sendromu olan bir Argan'i ele alıyor. Kitapla ilgili spoi vermeye gerek yok çok ince ve olay kurgusu çok yalın bir kitap.17. Yüzyıl düşünüldüğünde güldürürken düşündüren başarılı bir eser olmuş. Moliere sivri zekasıyla kahkaha artırırken inceden laf sokmayı ihmal etmemiş. :)

*Hipoknadriyak sendrom: Kişilerin ciddi bir hastalığa yakalanma konusunda aşırı endişe duymasıdir.Yani bildiğimiz hastalık hastası.
139 syf.
·2 günde·8/10
Moliere'in okuduğum ikinci eseri, ilki "Kibarlık Budalası" idi. İki eserde de başrolün saf ve cahil bir tip olduğu görülüyor. Ve onun arkasından oynanan oyunlarla güzel bir güldürü çıkıyor.
Argan , kendini hasta sanan bir adam, Çünkü doktorlar onu buna inandırmıştır. Hastalığının adını dahi bilmeden , ben çok kötüyüm, çok fenayım, tedavi olmazsam ölürüm, diyen birisidir. Şimdiki zamana bakınca aynı şeylerin yine insanların başına geldiğini görüyoruz. Kendileri hiç araştırmadan mütemadiyen doktorlara inanan insanlar...
Moliere güldürürken düşündüren zeki bir yazar, tiyatrocu bence.
152 syf.
·3 günde·Beğendi·8/10
Yazıldığı dönemde sağlık sistemini, hekimler ve eczacıların üzerinden hicveden çok güzel bir tiyatro oyunu Hastalık Hastası. Baş karakter Argan’ın turp gibi olmasına rağmen vesveselik ederek sürekli hasta olduğunu hissetmesi ve bunu fırsat bilen hekimlerin sonu gelmez sözde tedavileriyle para sızdırmaları ekseninde geçiyor oyun.

Moliere özellikle çıkarcılık ve menfaatçiliği çok güzel bir şekilde yermiş. Her ne kadar eserin başında o dönem adet olduğu üzere krala güzellemeler yer alsa da yazar, alttan alta toplumdaki kokuşmuşluğu gözler önüne sermiş. Eğitimin ayağa düşmesi, parayla alınan diplomalar ve efendilerine akıl veren hizmetkarlar yönünden baktığımızda ise Moliere’in cehaletle nasıl bir mücadele içinde olduğunu görüyoruz.

Sonuç olarak hem gülmek,hem o dönem batı dünyası hakkında fikir edinmek hem de keyifli bir tiyatro eseri okumak istiyorsanız,bu güzel eseri mutlaka okumalısınız.Sağlıklı günler dilerim..
152 syf.
·Puan vermedi
Kitabı okumanızı tavsiye ederim çok güzeldi bazı yerlerinde sıkılıp tam kapatıyodum komik yerleri geliyodu çok eyleniyodum okurken.En komik karakter Argandı, Argan ile Tuanatin kavgası çok eylenceli oluyodu okumayı bırakmak istemiyodum .Argan ile Tuanetin kavgasına Argan' ın 2. eşi Beline'de katılıyodu bazen ,Arganda normalde hasta olduğu için çok kızıyodu kızınca kitap dahada eylenceli oluyordu.Okumanızı tavsiye ederim.
139 syf.
·2 günde·8/10
Moliere'den okuduğum 3. tiyatro eseri oldu bu kitapla birlikte. Yazarın dili ve anlattığı konu güzel. Hem gülüyorsunuz hem bilgileniyorsunuz. Ama kurgu tarzı tüm eserlerinde aynıydı fakat konular farklı tabiki. :)

Bu kitapta hastalık hastası bir baba. Kızını zorla doktorla evlendirmek ister. Gerisi komikliklerle ve alınacak derslerle oluşan bir eser. Doktorluk ve Eczacılık çok önemli olarak bu kitapta anlatılmış. Sahte doktorluklar, sahte ilaçlarla bizi zehirleyenler zamanında da varmış. Tıp ve doktorluk çok iyi şekilde eleştirilmiş, insan vücudunun önemi anlatılmaya çalışılmış.

Kısacık ama öz bir tiyatro daha... Okuyun pişman olmazsınız. Bazen güler, bazen ders alır, bazen de babaya sinir olabilirsiniz.

Önsöz de okuduğum notu paylaşmak istedim. Hastalık Hastası ilk kez 10 Şubat 1673 günü Paris'te sahnelenmişti. Oyunun müziklerini Marc-Antoine Charpentier yapmıştı. Yönetmenliği ve başrolü oyunun yazarı olan Moliere üstleniyordu. Oyunu yazdığı sırasında hastalanan Moliere, Argan rolünü ancak koltuğundan kalkmadan oynayabilmekteydi 17 Şubat 1673'teki dördüncü temsil sırasında sahnede fenalaşıp düştü. Verem hastası olan yazar kanlı öksürük krizini atlattıktan sonra, tüm ısrarlara rağmen rolünü tamamladı. Oyundan birkaç saat sonra evinde yeniden fenalaşan yazar, bu ikinci krizi atlatamayarak vefat etti.

İyi okumalar, mutlu günler...
139 syf.
Evrensel bir konuya hiciv amaçlı yazılmış çok güzel bir eser. Doktorluk mesleğini çıkarları uğruna kullanan meslek insanlarının hastaların üzerindeki etkisini göz önüne sererken aynı zamanda hastaların da kendilerine 'hastalık' mesleğini nasıl edindiklerini olayların akışından çıkarabiliyoruz. Yazar birkaç yerde kendi ismini dahi vererek gerçekliği ve ironiyi birbiriyle çok iyi harmanlamış durumda. Eserin kahramanı insanların dikkatini kendi üzerine çekmek ve aşırı ilgiye ihtiyacı yüzünden kendisini hep hasta gördüğü ve sık sık doktora gittiği için artık doktor olacak bilgiye sahip olduğunu ve eserin sonunda da doktorluk mesleğine geçtiğini çok güzel bir dille anlatmış yazar.
" Aşk gülücüklerinin sahtesini gerçeğinden ayırmak zordur .
Bu konuda öyle usta oyuncular gördüm ki . "
Molière
Sayfa 19 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
—Sence beni seviyor mudur gerçekten?

—Aşk gülücüklerinin sahtesini gerçeğinden ayırmak zordur. Bu konuda öyle usta oyuncular gördüm ki.
Molière
Sayfa 19 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları 3.Basım

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hastalık Hastası
Yazar:
Baskı tarihi:
2013
Sayfa sayısı:
144
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786054840120
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Antik Kitap
Hastalık hastası Argan, tedavisini daha ucuza getirebilmek için, mesleğinde çok başarılı olduğunu zannettiği genç bir doktorla kızını evlendirmek ister. Oysa Argan'ın kızı Angélique, başka bir genç adamla evlenmek istemektedir. Argan'ın karısı ve doktoru da onun kuruntularından faydalanıp servetine el koymak niyetindedir. Hizmetçi Toinette ise her şeyin farkında olan tek kişidir. Dolayısıyla düğümü çözebilecek kişi de Toinette'tir, ama nasıl? Moliére'in kendi hayatından yola çıkarak kaleme aldığı bu oyunu okurken çok eğleneceksiniz…

Kitabı okuyanlar 870 okur

  • Hülya Aydın
  • Eren
  • Azime
  • Johann Liebert
  • İrem Yılmaz
  • Zeynep Sena Karaman
  • Meryem D.
  • K.
  • Semanur Yıldırım
  • Devran

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.4 (1)
9
%0.4 (1)
8
%0.8 (2)
7
%0
6
%0
5
%0.4 (1)
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0