Hastalık Hastası

8,3/10  (82 Oy) · 
266 okunma  · 
55 beğeni  · 
2.061 gösterim
Moliere, normal bir komedi kalıbı içinde, çağlar boyu edebiyatın en 'kara' tiyatrosunu yazmıştır. İnsan dene yaratığı, bir sinek gibi iğnesini saplamış ve hassas bir kıskançla onun reflekslerini oynatmıştır. Birtek refleksi vardır zaten bu yaratığın, daha dokunur dokunmaz cılız bacağını titretmeye başlayan bencilliği...
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  139
 • ISBN:
  9756870532
 • Çeviri:
  Lütfi Ay
 • Yayınevi:
  İnkılap Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
07 Mar 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Argan çok sevdiği eşi, Beline ve kızları ile beraber yaşayan zengin ve hastalık hastası bir adamdır...

Doktoru ve eczacısı sürekli olarak ona ilaç hazırlayıp, para kazanma derdindedirler. Eğer verdikleri ilaçları kullanmaz ise öleceğini söyleyip dururlar...

Kızı Angelique'yi, sadece kendini düşünerek doktor olan Thomas ile evlendirmek ister. Angelique ise Cleante aşıktır....


Eşi Beline ise onu çok sevdiğini sürekli hatırlatarak kendi çıkarlarının peşinden gitmektedir...

Toinette, evin hizmetçisi her olaya burnunu sokan sözünü esirgemeyen ve efendisine kurulan tuzaklardan haberi olan tek kişidir...

Toinette, Argan'ın erkek kardeşi Beralde ile birlikte ev halkının gerçek yüzünü efendisine göstermek için bir oyun tertip eder...

Bir tiyatro oyunu olan eseri keyifle okudum...

Aysel 
17 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Espri yönünden gelişmiş insanlar genelde zeki insanlar olarak tabir edilir. Moliere de böyle nitelendire biliriz. Kitabı okurken her yönünden akıllıca yazılmış, ters köşe edilmiş, her yönü ustalıkla açığa vurulmuş karekterlerle karşılaşıyorsunuz.

Moliere`nin ilk okuduğum eseriydi. Ne kadar "Cimri" ile adını duyurmuş olsa da sırf bu kitap için de yazarı baş köşeye oturtmak lazım.

Hastalık Hastası, Argan isimli bir adamın, sağlıklı olmasına rağmen kendini sürekli hasta hiss eden, bunu etrafının da görmesini isteyen "Hastalık Hastası" olmasını konu ediyor. Bu adam bir de çok saf olunca etrafında ona karşı oynanan oyunlara karşı kör olur. Tüm kitap boyunca Argan`ın kendini hasta sanarak inim inim inlemesine şahit oluyorsunuz.

Bundan başka, kitapta;
İkiyüzlülük, yalan, evlilik adlı kurumun bazen ne kadar basit bazense ne kadar önemli olduğunun da altı çizilmiş.
Elinde diploması olduğu halde sahip olduğu meslekten zerrece fikir sahibi olmadığını, insanların bilgisizliğinden, saflıklarından, zaaflarından yararlanan "doktorcuk"ların ifşası okunmaya değerdi.

Bir başka dikkatimi çeken konu ise, Argan`ın hizmetçisinin akıllıca davranışları, durumu kurtarma yeteneği, kurnazlar, yalancılarla baş etme metodu oldu.

Kitabın başından sonuna kadar gülmeniz garanti. Ama ara sıra gülmek yerine bu hale düşen insanlara, bu hale sokan insanlara da acı kahkaha atmak yerine düşünelim; yazar neden bolca güldürüyor? Her acı kahkahanın ardında bir acı gerçek saklı değil mi? :)

Keyifli okumalar...

Hastalık Hastası benzeri kitaplar

Palyaço İsmaiL / 小丑伊斯梅爾 
 24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Konusu gerçekten de güzel bir kitap anlatımı derin ve anlamlı okunması hoş ve keyifli Hastalık hastası bir adam ama baya bir abartmış bu olayı kimseye güvenmeyen paranoyak huysuz mızmız bir adam olmuş çıkmış tedavi kabul etmeyen bir o kadar komik sıcak bir hikaye ibret alınacak çok şey var herkesin okuyacağı bir kitap keyifle okuyunuz Türkiye ...

Hatice 
 26 Mar 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Moliere'in okuduğum ikinci eseri, ilki "Kibarlık Budalası" idi. İki eserde de başrolün saf ve cahil bir tip olduğu görülüyor. Ve onun arkasından oynanan oyunlarla güzel bir güldürü çıkıyor.
Argan , kendini hasta sanan bir adam, Çünkü doktorlar onu buna inandırmıştır. Hastalığının adını dahi bilmeden , ben çok kötüyüm, çok fenayım, tedavi olmazsam ölürüm, diyen birisidir. Şimdiki zamana bakınca aynı şeylerin yine insanların başına geldiğini görüyoruz. Kendileri hiç araştırmadan mütemadiyen doktorlara inanan insanlar...
Moliere güldürürken düşündüren zeki bir yazar, tiyatrocu bence.

Rümeysa Bıyıkoğlu 
16 Mar 2017 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Kitabı okumanızı tavsiye ederim çok güzeldi bazı yerlerinde sıkılıp tam kapatıyodum komik yerleri geliyodu çok eyleniyodum okurken.En komik karakter Argandı, Argan ile Tuanatin kavgası çok eylenceli oluyodu okumayı bırakmak istemiyodum .Argan ile Tuanetin kavgasına Argan' ın 2. eşi Beline'de katılıyodu bazen ,Arganda normalde hasta olduğu için çok kızıyodu kızınca kitap dahada eylenceli oluyordu.Okumanızı tavsiye ederim.

Mehmet Selahaddin Kürkcü 
22 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Yazarın ilk olarak ''Cimri'' adlı kitabını okumuştum. Çok keyif almıştım. Yine aynı şekilde ''Hastalık Hastası'' da keyifliydi. Tiyatro kitaplarına yabancı değilseniz sıkılacağınızı zannetmiyorum. Okumalısınız.

insan_okur 
26 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Moliere'den okuduğum 3. tiyatro eseri oldu bu kitapla birlikte. Yazarın dili ve anlattığı konu güzel. Hem gülüyorsunuz hem bilgileniyorsunuz. Ama kurgu tarzı tüm eserlerinde aynıydı fakat konular farklı tabiki. :)

Bu kitapta hastalık hastası bir baba. Kızını zorla doktorla evlendirmek ister. Gerisi komikliklerle ve alınacak derslerle oluşan bir eser. Doktorluk ve Eczacılık çok önemli olarak bu kitapta anlatılmış. Sahte doktorluklar, sahte ilaçlarla bizi zehirleyenler zamanında da varmış. Tıp ve doktorluk çok iyi şekilde eleştirilmiş, insan vücudunun önemi anlatılmaya çalışılmış.

Kısacık ama öz bir tiyatro daha... Okuyun pişman olmazsınız. Bazen güler, bazen ders alır, bazen de babaya sinir olabilirsiniz.

Önsöz de okuduğum notu paylaşmak istedim. Hastalık Hastası ilk kez 10 Şubat 1673 günü Paris'te sahnelenmişti. Oyunun müziklerini Marc-Antoine Charpentier yapmıştı. Yönetmenliği ve başrolü oyunun yazarı olan Moliere üstleniyordu. Oyunu yazdığı sırasında hastalanan Moliere, Argan rolünü ancak koltuğundan kalkmadan oynayabilmekteydi 17 Şubat 1673'teki dördüncü temsil sırasında sahnede fenalaşıp düştü. Verem hastası olan yazar kanlı öksürük krizini atlattıktan sonra, tüm ısrarlara rağmen rolünü tamamladı. Oyundan birkaç saat sonra evinde yeniden fenalaşan yazar, bu ikinci krizi atlatamayarak vefat etti.

İyi okumalar, mutlu günler...

En son ne zaman bir tiyatro eseri okuduğumu hatırlamıyorum, belki bu bir ilktir. Bu konudan emin olmasam da Moliere'e ait okuduğum ilk kitap olduğundan eminim.

Oyun gayet akıcıydı. Verdiği mesajlar, İçindeki kara mizah o dönemin sorunlarına ışık tutuyor hatta bununla kalmıyor o dönemdeki yönetim şekli, aile ilişkileri, hukuk gibi konularda genel bilgiler de edindiriyor.

Karakterler ve olaylar hakkında incelemeye girdiğimde oyunun büyüsünü bozacağımı düşünüyorum. Aslında özellikle bir kaç sahneyi alıntılayıp aslını astarını paylaşmak, konuşmak ayrıca bir keyif olurdu; fakat direk spoiler...

En çok Toinette'yi sevdim. Kısa ama dolu bir klasik.. Keyifli okumalar..

özge kır 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

:) lütfen herkes okusun ve çok gülsün :) edebiyatın Moliere bölümü gerçekten çok özel ve çok güzel...tüm eserleri harika :) her devrin insanı, en sevimli haliyle bu yazar tarafından tanıtılıyor

Muhammed Altun 
26 Mar 2017 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Yazar Moliere, tıp dünyasını eleştirmek içi Argan karekteri kullanmış.

Argan, hastalık hastası bir aile reisidir. Aslında bir rahatsızlığı olmamasına rağmen sürekli kendini hasta zannetmektedir. Tıp kilisesine o kadar inanmış ve bağlanmıştır ki kızı Beline'ı bir hekimle evlemesi için zorlamaktadır.

Ev ahalisi ve yakın çevresi, Arganı bu hastalık düşkünlüğünden kurtarmak ve adete tıp dinine olan inancını kırmak için ona bir oyun oynarlar. Sahte bir heyet Argan'a hekimlik diploması vermek için onu sınava alır. Heyetin bütün sorularına "tenkiye yapılır, sonra hacamat edilir, en son müshil verilir" diye cevaplayan Argan diplomayı almaya hak kazanır.

Heyet Başkanı:
Öyleyse ben de, saygıdeğer ve bilge takkemin bana verdiği yetkiye dayanarak sana bütün dünyada hiçbir ceza görmeksizin tıp mesleğini icra etme, müshil verme, hacamat etme, delme, biçme, kesme ve adam öldürme yeti ve yetkisini veriyorum.

(Yazar Moliere bu oyundan sonra rahatsızlanır ve aynı gün 17 Şubat 1673'te hayatını kaybeder)

2 /

Kitaptan 42 Alıntı

Ferman Mamedov 
12 Nis 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Aşktan hepimiz iç çekiyoruz.

Hastalık Hastası, Moliere (Sayfa 2 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Hastalık Hastası, Moliere (Sayfa 2 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Hatice 
26 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Angelique
...
Göğe bakar, sana bakar, iç çekerim
Bilmem sana daha ne söyleyeyim.

Hastalık Hastası, Moliere (Sayfa 105 - Bordo Siyah)Hastalık Hastası, Moliere (Sayfa 105 - Bordo Siyah)
insan_okur 
25 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ama efendim; sevginin, aşkın en büyük kanıtı, sevdiğiniz insanın isteklerine boyun eğmektir.

Hastalık Hastası, Moliere (Sayfa 79 - Antik Batı Klasikleri)Hastalık Hastası, Moliere (Sayfa 79 - Antik Batı Klasikleri)
Hatice 
26 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Cleante
...Bu gözyaşlarının kalbe dokunamayacağı bir insan hatta bir vahşi var mıdır?

Hastalık Hastası, Moliere (Sayfa 103 - Bordo Siyah)Hastalık Hastası, Moliere (Sayfa 103 - Bordo Siyah)
Hatice 
26 Mar 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Cleante
Beyefendi harikalar yaratıyor, eğer doktorluğu da hatipliği kadar iyiyse hastası olmak büyük bir zevktir(!)

Hastalık Hastası, Moliere (Sayfa 99 - Bordo Siyah)Hastalık Hastası, Moliere (Sayfa 99 - Bordo Siyah)
Nurhan Işkın 
06 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Tartışmada çok yeteneklidir. İlkelerini savunmada Türk gibi güçlüdür;dünyada düşüncesinden dönmez; bakış açısını aklın mantığın son sınırına kadar savunur.

Hastalık Hastası, Moliere (Sayfa 51 - Yason Yayınları)Hastalık Hastası, Moliere (Sayfa 51 - Yason Yayınları)
Nurhan Işkın 
06 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Evet, siz çok hastasınız; işte artık bir diyeceğiniz kalmadı. Ama kızınız sizin için değil, kendisi için kocaya varacak. Kendi de hasta olmadığı için bir doktorla evlenmesine gerek yok...

Hastalık Hastası, Moliere (Sayfa 27 - Yason Yayınları)Hastalık Hastası, Moliere (Sayfa 27 - Yason Yayınları)
insan_okur 
25 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Söyle bakayım, şu bizim tanışmamıza yol açan o umulmaz serüveni sen de benim gibi Tanrı'nın bir armağanı, yazgının bir cilvesi saymaz mısın?

Hastalık Hastası, Moliere (Sayfa 21 - Antik Batı Klasikleri)Hastalık Hastası, Moliere (Sayfa 21 - Antik Batı Klasikleri)
5 /