Hastalık HastasıMolière

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.915
Gösterim
Adı:
Hastalık Hastası
Yazar:
Baskı tarihi:
18 Ocak 2018
Sayfa sayısı:
152
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053326854
Orijinal adı:
Le Malade Imaginaire
Çeviri:
Berna Günen
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Molière [Jean-Baptiste Poquelin] (1622-1673): Clermont Koleji’nde Latin ve Yunan dili ve edebiyatı dersleri aldı. Hukuk öğrenimi gördü, 1641’de kabul edildiği barodan ayrıldı. Zamanını ve dehasını tiyatroya adadı. Ölene dek, yani otuz yıl boyunca tiyatro eserleri yazdı, yönetti ve temsillerde rol aldı. Klasik Fransız komedyasının kurucusu olarak kabul edilmesini sağlayan bir gelenek yaratmayı başardı. İlk olarak 1673 yılında Palais-Royal’de sahnelenen bu oyun Molière’in yazdığı son komedyadır. Daha önce Orta Çağ tiyatrosu ve commedia dell’arte tarafından da işlenen tıp eğitimi, hekimlik gibi temaları ele alır, bu iki kurumu acımasızca eleştirir. Oyunun ilk temsillerinde hastalık hastası Argan’ı da kendisi oynamıştır. Bu temsillerden birinin sonuna doğru sahnede fenalaşmış, kısa bir süre sonra da hayatını kaybetmiştir. Hastalık Hastası prologları ve ara oyunları da içeren tam metniyle Hasan Âli Yücel Klasikler Dizisi’nde. Berna Günen (1979): Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. Galatasaray Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler okurken Robert Schuman Bursu’na hak kazandı ve eğitimine Fransa’da Institut d’Etudes Politiques de Paris’te (Sciences Po) devam etti. Aynı okulda XX. Yüzyıl Avrupa Tarihi üzerine lisans, yüksek lisans ve doktora yaptı. İngilizce ve Fransızcadan çeviriler yapmaktadır.
Argan çok sevdiği eşi, Beline ve kızları ile beraber yaşayan zengin ve hastalık hastası bir adamdır...

Doktoru ve eczacısı sürekli olarak ona ilaç hazırlayıp, para kazanma derdindedirler. Eğer verdikleri ilaçları kullanmaz ise öleceğini söyleyip dururlar...

Kızı Angelique'yi, sadece kendini düşünerek doktor olan Thomas ile evlendirmek ister. Angelique ise Cleante aşıktır....


Eşi Beline ise onu çok sevdiğini sürekli hatırlatarak kendi çıkarlarının peşinden gitmektedir...

Toinette, evin hizmetçisi her olaya burnunu sokan sözünü esirgemeyen ve efendisine kurulan tuzaklardan haberi olan tek kişidir...

Toinette, Argan'ın erkek kardeşi Beralde ile birlikte ev halkının gerçek yüzünü efendisine göstermek için bir oyun tertip eder...

Bir tiyatro oyunu olan eseri keyifle okudum...
Espri yönünden gelişmiş insanlar genelde zeki insanlar olarak tabir edilir. Moliere de böyle nitelendire biliriz. Kitabı okurken her yönünden akıllıca yazılmış, ters köşe edilmiş, her yönü ustalıkla açığa vurulmuş karekterlerle karşılaşıyorsunuz.

Moliere`nin ilk okuduğum eseriydi. Ne kadar "Cimri" ile adını duyurmuş olsa da sırf bu kitap için de yazarı baş köşeye oturtmak lazım.

Hastalık Hastası, Argan isimli bir adamın, sağlıklı olmasına rağmen kendini sürekli hasta hiss eden, bunu etrafının da görmesini isteyen "Hastalık Hastası" olmasını konu ediyor. Bu adam bir de çok saf olunca etrafında ona karşı oynanan oyunlara karşı kör olur. Tüm kitap boyunca Argan`ın kendini hasta sanarak inim inim inlemesine şahit oluyorsunuz.

Bundan başka, kitapta;
İkiyüzlülük, yalan, evlilik adlı kurumun bazen ne kadar basit bazense ne kadar önemli olduğunun da altı çizilmiş.
Elinde diploması olduğu halde sahip olduğu meslekten zerrece fikir sahibi olmadığını, insanların bilgisizliğinden, saflıklarından, zaaflarından yararlanan "doktorcuk"ların ifşası okunmaya değerdi.

Bir başka dikkatimi çeken konu ise, Argan`ın hizmetçisinin akıllıca davranışları, durumu kurtarma yeteneği, kurnazlar, yalancılarla baş etme metodu oldu.

Kitabın başından sonuna kadar gülmeniz garanti. Ama ara sıra gülmek yerine bu hale düşen insanlara, bu hale sokan insanlara da acı kahkaha atmak yerine düşünelim; yazar neden bolca güldürüyor? Her acı kahkahanın ardında bir acı gerçek saklı değil mi? :)

Keyifli okumalar...
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (14.055 Oy)17.437 beğeni39.380 okunma2.096 alıntı164.856 gösterim
 • Dönüşüm
  8.2/10 (7.824 Oy)8.112 beğeni25.924 okunma618 alıntı126.268 gösterim
 • Küçük Prens
  9.0/10 (9.983 Oy)12.443 beğeni31.653 okunma2.752 alıntı132.125 gösterim
 • Fareler ve İnsanlar
  8.6/10 (5.236 Oy)5.347 beğeni18.083 okunma687 alıntı91.983 gösterim
 • Satranç
  8.7/10 (8.444 Oy)8.390 beğeni22.757 okunma1.435 alıntı105.173 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (6.951 Oy)8.339 beğeni23.158 okunma1.125 alıntı112.485 gösterim
 • Hayvan Çiftliği
  8.9/10 (6.801 Oy)7.337 beğeni20.521 okunma684 alıntı79.219 gösterim
 • Suç ve Ceza
  9.1/10 (6.037 Oy)7.303 beğeni19.776 okunma3.168 alıntı116.180 gösterim
 • Simyacı
  8.5/10 (7.206 Oy)8.120 beğeni23.905 okunma1.884 alıntı102.047 gösterim
 • 1984
  8.9/10 (5.507 Oy)5.786 beğeni15.183 okunma2.201 alıntı78.288 gösterim
Moliere'in okuduğum ikinci eseri, ilki "Kibarlık Budalası" idi. İki eserde de başrolün saf ve cahil bir tip olduğu görülüyor. Ve onun arkasından oynanan oyunlarla güzel bir güldürü çıkıyor.
Argan , kendini hasta sanan bir adam, Çünkü doktorlar onu buna inandırmıştır. Hastalığının adını dahi bilmeden , ben çok kötüyüm, çok fenayım, tedavi olmazsam ölürüm, diyen birisidir. Şimdiki zamana bakınca aynı şeylerin yine insanların başına geldiğini görüyoruz. Kendileri hiç araştırmadan mütemadiyen doktorlara inanan insanlar...
Moliere güldürürken düşündüren zeki bir yazar, tiyatrocu bence.
17. Yüzyıl da Moliere tarafından yazılmış bir tiyatro kitabıdır. Devlet tiyatrolarinda orjinal haliyle halen bile oynanan güncel bir eser. Hipokondriyak sendromu olan bir Argan'i ele alıyor. Kitapla ilgili spoi vermeye gerek yok çok ince ve olay kurgusu çok yalın bir kitap.17. Yüzyıl düşünüldüğünde güldürürken düşündüren başarılı bir eser olmuş. Moliere sivri zekasıyla kahkaha artırırken inceden laf sokmayı ihmal etmemiş. :)

*Hipoknadriyak sendrom: Kişilerin ciddi bir hastalığa yakalanma konusunda aşırı endişe duymasıdir.Yani bildiğimiz hastalık hastası.
Kitabı okumanızı tavsiye ederim çok güzeldi bazı yerlerinde sıkılıp tam kapatıyodum komik yerleri geliyodu çok eyleniyodum okurken.En komik karakter Argandı, Argan ile Tuanatin kavgası çok eylenceli oluyodu okumayı bırakmak istemiyodum .Argan ile Tuanetin kavgasına Argan' ın 2. eşi Beline'de katılıyodu bazen ,Arganda normalde hasta olduğu için çok kızıyodu kızınca kitap dahada eylenceli oluyordu.Okumanızı tavsiye ederim.
Biz okulumuzda bunun tiyatrosunu oynuyoruz ben aRGANnın karısı rolundeyim fakat bu kitabı hiç okumadım elimizdeki senoryadan anladığı,M kadariyla çok anlamlı bir oyun
En son ne zaman bir tiyatro eseri okuduğumu hatırlamıyorum, belki bu bir ilktir. Bu konudan emin olmasam da Moliere'e ait okuduğum ilk kitap olduğundan eminim.

Oyun gayet akıcıydı. Verdiği mesajlar, İçindeki kara mizah o dönemin sorunlarına ışık tutuyor hatta bununla kalmıyor o dönemdeki yönetim şekli, aile ilişkileri, hukuk gibi konularda genel bilgiler de edindiriyor.

Karakterler ve olaylar hakkında incelemeye girdiğimde oyunun büyüsünü bozacağımı düşünüyorum. Aslında özellikle bir kaç sahneyi alıntılayıp aslını astarını paylaşmak, konuşmak ayrıca bir keyif olurdu; fakat direk spoiler...

En çok Toinette'yi sevdim. Kısa ama dolu bir klasik.. Keyifli okumalar..
Evrensel bir konuya hiciv amaçlı yazılmış çok güzel bir eser. Doktorluk mesleğini çıkarları uğruna kullanan meslek insanlarının hastaların üzerindeki etkisini göz önüne sererken aynı zamanda hastaların da kendilerine 'hastalık' mesleğini nasıl edindiklerini olayların akışından çıkarabiliyoruz. Yazar birkaç yerde kendi ismini dahi vererek gerçekliği ve ironiyi birbiriyle çok iyi harmanlamış durumda. Eserin kahramanı insanların dikkatini kendi üzerine çekmek ve aşırı ilgiye ihtiyacı yüzünden kendisini hep hasta gördüğü ve sık sık doktora gittiği için artık doktor olacak bilgiye sahip olduğunu ve eserin sonunda da doktorluk mesleğine geçtiğini çok güzel bir dille anlatmış yazar.
:) lütfen herkes okusun ve çok gülsün :) edebiyatın Moliere bölümü gerçekten çok özel ve çok güzel...tüm eserleri harika :) her devrin insanı, en sevimli haliyle bu yazar tarafından tanıtılıyor
Moliere'den okuduğum 3. tiyatro eseri oldu bu kitapla birlikte. Yazarın dili ve anlattığı konu güzel. Hem gülüyorsunuz hem bilgileniyorsunuz. Ama kurgu tarzı tüm eserlerinde aynıydı fakat konular farklı tabiki. :)

Bu kitapta hastalık hastası bir baba. Kızını zorla doktorla evlendirmek ister. Gerisi komikliklerle ve alınacak derslerle oluşan bir eser. Doktorluk ve Eczacılık çok önemli olarak bu kitapta anlatılmış. Sahte doktorluklar, sahte ilaçlarla bizi zehirleyenler zamanında da varmış. Tıp ve doktorluk çok iyi şekilde eleştirilmiş, insan vücudunun önemi anlatılmaya çalışılmış.

Kısacık ama öz bir tiyatro daha... Okuyun pişman olmazsınız. Bazen güler, bazen ders alır, bazen de babaya sinir olabilirsiniz.

Önsöz de okuduğum notu paylaşmak istedim. Hastalık Hastası ilk kez 10 Şubat 1673 günü Paris'te sahnelenmişti. Oyunun müziklerini Marc-Antoine Charpentier yapmıştı. Yönetmenliği ve başrolü oyunun yazarı olan Moliere üstleniyordu. Oyunu yazdığı sırasında hastalanan Moliere, Argan rolünü ancak koltuğundan kalkmadan oynayabilmekteydi 17 Şubat 1673'teki dördüncü temsil sırasında sahnede fenalaşıp düştü. Verem hastası olan yazar kanlı öksürük krizini atlattıktan sonra, tüm ısrarlara rağmen rolünü tamamladı. Oyundan birkaç saat sonra evinde yeniden fenalaşan yazar, bu ikinci krizi atlatamayarak vefat etti.

İyi okumalar, mutlu günler...
Ben tiyatroyu Moliere sayesinde sevmişimdir, bu kitabı 7. sınıfta okumuştum ve okurken kahkahalara boğulduğumu hatırlıyorum, adı üstünde hastalık hastası bir adamı anlatıyor, parasını ilaçlara yatıran, en küçük ağrıda en ağır hastalığı taşıdığını sanan bir adam bu. Moliere bizi kendimize güldürüyor ustaca.
Kitabın sonunda Moliere’in bu oyun sergilendikten sonra (oyunu izliyor) ani bir şekilde öldüğü yazıyordu, şok olmuştum böyle bir ayrıntıyı ekledikleri için. Ama ben başka bir yayından okumuştum İş Bankası versiyonunda böyle bir ayrıntı yok.
Yazar Moliere, tıp dünyasını eleştirmek içi Argan karekteri kullanmış.

Argan, hastalık hastası bir aile reisidir. Aslında bir rahatsızlığı olmamasına rağmen sürekli kendini hasta zannetmektedir. Tıp kilisesine o kadar inanmış ve bağlanmıştır ki kızı Beline'ı bir hekimle evlemesi için zorlamaktadır.

Ev ahalisi ve yakın çevresi, Arganı bu hastalık düşkünlüğünden kurtarmak ve adete tıp dinine olan inancını kırmak için ona bir oyun oynarlar. Sahte bir heyet Argan'a hekimlik diploması vermek için onu sınava alır. Heyetin bütün sorularına "tenkiye yapılır, sonra hacamat edilir, en son müshil verilir" diye cevaplayan Argan diplomayı almaya hak kazanır.

Heyet Başkanı:
Öyleyse ben de, saygıdeğer ve bilge takkemin bana verdiği yetkiye dayanarak sana bütün dünyada hiçbir ceza görmeksizin tıp mesleğini icra etme, müshil verme, hacamat etme, delme, biçme, kesme ve adam öldürme yeti ve yetkisini veriyorum.

(Yazar Moliere bu oyundan sonra rahatsızlanır ve aynı gün 17 Şubat 1673'te hayatını kaybeder)
Bir insanı iyi etmeye kalkışmış bir insan kadar gülünç bir yaratık olamaz.
Molière
Sayfa 79 - Cumhuriyet Kitapları
"Aslına bakarsan kişi kendini tanıdıkça diğer insanlara karşı kötümser olur ve buna gerceklik adını koyar,neyse biraz işim var benim..."
Her şeyi mahveden bizim endişelerimiz, sabırsızlığımız. Ölen insanların çoğu hastalıktan değil tedaviden ölmüştür.
Molière
Sayfa 78 - İskele Yayıncılık - Beralde
Ama efendim; sevginin, aşkın en büyük kanıtı, sevdiğiniz insanın isteklerine boyun eğmektir.
Molière
Sayfa 79 - Antik Batı Klasikleri

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hastalık Hastası
Yazar:
Baskı tarihi:
18 Ocak 2018
Sayfa sayısı:
152
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053326854
Orijinal adı:
Le Malade Imaginaire
Çeviri:
Berna Günen
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları
Molière [Jean-Baptiste Poquelin] (1622-1673): Clermont Koleji’nde Latin ve Yunan dili ve edebiyatı dersleri aldı. Hukuk öğrenimi gördü, 1641’de kabul edildiği barodan ayrıldı. Zamanını ve dehasını tiyatroya adadı. Ölene dek, yani otuz yıl boyunca tiyatro eserleri yazdı, yönetti ve temsillerde rol aldı. Klasik Fransız komedyasının kurucusu olarak kabul edilmesini sağlayan bir gelenek yaratmayı başardı. İlk olarak 1673 yılında Palais-Royal’de sahnelenen bu oyun Molière’in yazdığı son komedyadır. Daha önce Orta Çağ tiyatrosu ve commedia dell’arte tarafından da işlenen tıp eğitimi, hekimlik gibi temaları ele alır, bu iki kurumu acımasızca eleştirir. Oyunun ilk temsillerinde hastalık hastası Argan’ı da kendisi oynamıştır. Bu temsillerden birinin sonuna doğru sahnede fenalaşmış, kısa bir süre sonra da hayatını kaybetmiştir. Hastalık Hastası prologları ve ara oyunları da içeren tam metniyle Hasan Âli Yücel Klasikler Dizisi’nde. Berna Günen (1979): Galatasaray Lisesi’nden mezun oldu. Galatasaray Üniversitesi’nde Uluslararası İlişkiler okurken Robert Schuman Bursu’na hak kazandı ve eğitimine Fransa’da Institut d’Etudes Politiques de Paris’te (Sciences Po) devam etti. Aynı okulda XX. Yüzyıl Avrupa Tarihi üzerine lisans, yüksek lisans ve doktora yaptı. İngilizce ve Fransızcadan çeviriler yapmaktadır.

Kitabı okuyanlar 402 okur

 • Elif KARABAS
 • Busem
 • Alp Pol
 • İrem Şahin
 • Adem Taşdemir
 • Beritan
 • Işıl Ca
 • Tuana
 • Roller Coaster
 • Ebru G.

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3
14-17 Yaş
%3
18-24 Yaş
%23.6
25-34 Yaş
%37.6
35-44 Yaş
%21.2
45-54 Yaş
%6.7
55-64 Yaş
%1.2
65+ Yaş
%3.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%59.4
Erkek
%40.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%20.8 (26)
9
%21.6 (27)
8
%32.8 (41)
7
%15.2 (19)
6
%7.2 (9)
5
%1.6 (2)
4
%0
3
%0.8 (1)
2
%0
1
%0