Hastalık Hastası

8,3/10  (36 Oy) · 
141 okunma  · 
22 beğeni  · 
1.388 gösterim
Moliere, normal bir komedi kalıbı içinde, çağlar boyu edebiyatın en 'kara' tiyatrosunu yazmıştır. İnsan dene yaratığı, bir sinek gibi iğnesini saplamış ve hassas bir kıskançla onun reflekslerini oynatmıştır. Birtek refleksi vardır zaten bu yaratığın, daha dokunur dokunmaz cılız bacağını titretmeye başlayan bencilliği...
 • Baskı Tarihi:
  2010
 • Sayfa Sayısı:
  139
 • ISBN:
  9756870532
 • Çeviri:
  Lütfi Ay
 • Yayınevi:
  İnkılap Yayınevi
 • Kitabın Türü:
Nurhan Işkın 
07 Mar 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 9/10 puan

Argan çok sevdiği eşi, Beline ve kızları ile beraber yaşayan zengin ve hastalık hastası bir adamdır...

Doktoru ve eczacısı sürekli olarak ona ilaç hazırlayıp, para kazanma derdindedirler. Eğer verdikleri ilaçları kullanmaz ise öleceğini söyleyip dururlar...

Kızı Angelique'yi, sadece kendini düşünerek doktor olan Thomas ile evlendirmek ister. Angelique ise Cleante aşıktır....


Eşi Beline ise onu çok sevdiğini sürekli hatırlatarak kendi çıkarlarının peşinden gitmektedir...

Toinette, evin hizmetçisi her olaya burnunu sokan sözünü esirgemeyen ve efendisine kurulan tuzaklardan haberi olan tek kişidir...

Toinette, Argan'ın erkek kardeşi Beralde ile birlikte ev halkının gerçek yüzünü efendisine göstermek için bir oyun tertip eder...

Bir tiyatro oyunu olan eseri keyifle okudum...

Aysel 
17 Eki 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Espri yönünden gelişmiş insanlar genelde zeki insanlar olarak tabir edilir. Moliere de böyle nitelendire biliriz. Kitabı okurken her yönünden akıllıca yazılmış, ters köşe edilmiş, her yönü ustalıkla açığa vurulmuş karekterlerle karşılaşıyorsunuz.

Moliere`nin ilk okuduğum eseriydi. Ne kadar "Cimri" ile adını duyurmuş olsa da sırf bu kitap için de yazarı baş köşeye oturtmak lazım.

Hastalık Hastası, Argan isimli bir adamın, sağlıklı olmasına rağmen kendini sürekli hasta hiss eden, bunu etrafının da görmesini isteyen "Hastalık Hastası" olmasını konu ediyor. Bu adam bir de çok saf olunca etrafında ona karşı oynanan oyunlara karşı kör olur. Tüm kitap boyunca Argan`ın kendini hasta sanarak inim inim inlemesine şahit oluyorsunuz.

Bundan başka, kitapta;
İkiyüzlülük, yalan, evlilik adlı kurumun bazen ne kadar basit bazense ne kadar önemli olduğunun da altı çizilmiş.
Elinde diploması olduğu halde sahip olduğu meslekten zerrece fikir sahibi olmadığını, insanların bilgisizliğinden, saflıklarından, zaaflarından yararlanan "doktorcuk"ların ifşası okunmaya değerdi.

Bir başka dikkatimi çeken konu ise, Argan`ın hizmetçisinin akıllıca davranışları, durumu kurtarma yeteneği, kurnazlar, yalancılarla baş etme metodu oldu.

Kitabın başından sonuna kadar gülmeniz garanti. Ama ara sıra gülmek yerine bu hale düşen insanlara, bu hale sokan insanlara da acı kahkaha atmak yerine düşünelim; yazar neden bolca güldürüyor? Her acı kahkahanın ardında bir acı gerçek saklı değil mi? :)

Keyifli okumalar...

Mehmet Selahaddin Kürkcü 
22 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Yazarın ilk olarak ''Cimri'' adlı kitabını okumuştum. Çok keyif almıştım. Yine aynı şekilde ''Hastalık Hastası'' da keyifliydi. Tiyatro kitaplarına yabancı değilseniz sıkılacağınızı zannetmiyorum. Okumalısınız.

KeMâL 
26 Nis 2016 · Kitabı okudu · 2 günde · 8/10 puan

Moliere'den okuduğum 3. tiyatro eseri oldu bu kitapla birlikte. Yazarın dili ve anlattığı konu güzel. Hem gülüyorsunuz hem bilgileniyorsunuz. Ama kurgu tarzı tüm eserlerinde aynıydı fakat konular farklı tabiki. :)

Bu kitapta hastalık hastası bir baba. Kızını zorla doktorla evlendirmek ister. Gerisi komikliklerle ve alınacak derslerle oluşan bir eser. Doktorluk ve Eczacılık çok önemli olarak bu kitapta anlatılmış. Sahte doktorluklar, sahte ilaçlarla bizi zehirleyenler zamanında da varmış. Tıp ve doktorluk çok iyi şekilde eleştirilmiş, insan vücudunun önemi anlatılmaya çalışılmış.

Kısacık ama öz bir tiyatro daha... Okuyun pişman olmazsınız. Bazen güler, bazen ders alır, bazen de babaya sinir olabilirsiniz.

Önsöz de okuduğum notu paylaşmak istedim. Hastalık Hastası ilk kez 10 Şubat 1673 günü Paris'te sahnelenmişti. Oyunun müziklerini Marc-Antoine Charpentier yapmıştı. Yönetmenliği ve başrolü oyunun yazarı olan Moliere üstleniyordu. Oyunu yazdığı sırasında hastalanan Moliere, Argan rolünü ancak koltuğundan kalkmadan oynayabilmekteydi 17 Şubat 1673'teki dördüncü temsil sırasında sahnede fenalaşıp düştü. Verem hastası olan yazar kanlı öksürük krizini atlattıktan sonra, tüm ısrarlara rağmen rolünü tamamladı. Oyundan birkaç saat sonra evinde yeniden fenalaşan yazar, bu ikinci krizi atlatamayarak vefat etti.

İyi okumalar, mutlu günler...

özge kır 
07 Nis 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

:) lütfen herkes okusun ve çok gülsün :) edebiyatın Moliere bölümü gerçekten çok özel ve çok güzel...tüm eserleri harika :) her devrin insanı, en sevimli haliyle bu yazar tarafından tanıtılıyor

Özge Özdamar 
22 Eki 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Moliere her ne kadar "Cimri" adlı eseriyle daha çok tanınıyor olsa da bence bu eseri de okunmaya değer. Okurken büyük keyif alınıyor doğrusu.

İsmail Altun 
24 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Konusu gerçekten de güzel bir kitap anlatımı derin ve anlamlı okunması hoş ve keyifli herkesin okuyacağı bir kitap keyifle okuyunuz Türkiye ...

Rapunzelin Kedisi 
30 Kas 2016 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Felsefe ile şekillenen bir okuma zevkiniz varsa ne okursan oku yine de oku yapamayan kesimlere sesleniyorum. Ne okumuyorsanız okumayın ama bu oyunu okuyun. Dil sade, çeviri mükemmel olmasa da yerinde ama tiyatro okuyup zevk almak istiyorsanız ilk on kitap listenizde bu kitabın olacağından eminim. Hastalık hastası olan Argan ile tanıştığınızda, kendinizden çok izler bulacağınızdan da eminim.

Kitaptan 15 Alıntı

KeMâL 
25 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Ama efendim; sevginin, aşkın en büyük kanıtı, sevdiğiniz insanın isteklerine boyun eğmektir.

Hastalık Hastası, Moliere (Sayfa 79 - Antik Batı Klasikleri)Hastalık Hastası, Moliere (Sayfa 79 - Antik Batı Klasikleri)
Nurhan Işkın 
06 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Evet, siz çok hastasınız; işte artık bir diyeceğiniz kalmadı. Ama kızınız sizin için değil, kendisi için kocaya varacak. Kendi de hasta olmadığı için bir doktorla evlenmesine gerek yok...

Hastalık Hastası, Moliere (Sayfa 27 - Yason Yayınları)Hastalık Hastası, Moliere (Sayfa 27 - Yason Yayınları)
Nurhan Işkın 
06 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

Tartışmada çok yeteneklidir. İlkelerini savunmada Türk gibi güçlüdür;dünyada düşüncesinden dönmez; bakış açısını aklın mantığın son sınırına kadar savunur.

Hastalık Hastası, Moliere (Sayfa 51 - Yason Yayınları)Hastalık Hastası, Moliere (Sayfa 51 - Yason Yayınları)
KeMâL 
25 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Söyle bakayım, şu bizim tanışmamıza yol açan o umulmaz serüveni sen de benim gibi Tanrı'nın bir armağanı, yazgının bir cilvesi saymaz mısın?

Hastalık Hastası, Moliere (Sayfa 21 - Antik Batı Klasikleri)Hastalık Hastası, Moliere (Sayfa 21 - Antik Batı Klasikleri)
KeMâL 
25 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Evlenmekte herkesin bir hesabı vardır. Ben kendi hesabıma gerçek bir sevgiyle sevebileceğim bir kocadan başka bir şey istemem; öyle bir kocaya ömrüm oldukça bağlanıp kalmak isterim; onun için çok sakınmalı davranmak zorundayım. Kimi kızlar vardır ki, sırf analarının babalarının baskısından kurtulup her istediklerini yapabilmek için kocaya varırlar. Kimileri de evlenmeyi salt bir çıkar ve ticaret işlemi biçimine sokarlar, madam! Bu gibiler, sırf miras almak, kocaları ölünce zengin olmak sevdasıyla böyle davranırlar ve mirastan mirasa konmak için kocadan kocaya koşmakta duraksamazlar bile. Doğallıkla, böyle yapanlar, öyle ince eleyip sık dokumaz, kocalarının nasıl şey olduğuna pek önem vermezler.

Hastalık Hastası, Moliere (Sayfa 81 - Antik Batı Klasikleri)Hastalık Hastası, Moliere (Sayfa 81 - Antik Batı Klasikleri)
dr coffee 
08 Oca 2016 · Kitabı okudu

"TONIETTE
cok komik vallahi, sizlerden onları iyileştirmenizi beklemeleri ne büyük bir küstahlık. Bunun için çalışmıyorsunuz ya. Siz maaşınızı alıp reçetenizi yazarsınız, iyileşmek onlara kalmış."

Hastalık Hastası, Moliere (Sayfa 69 - Kültür bakanlığı yayınları/antik batı klasikleri, çevirmen: buket yılmaz)Hastalık Hastası, Moliere (Sayfa 69 - Kültür bakanlığı yayınları/antik batı klasikleri, çevirmen: buket yılmaz)
KeMâL 
25 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Herkes gibi yürüyor, uyuyor, yiyor, içiyor; ama bu onun çok hasta olmadığı anlamına gelmez.

Hastalık Hastası, Moliere (Sayfa 55 - Antik Batı Klasikleri)Hastalık Hastası, Moliere (Sayfa 55 - Antik Batı Klasikleri)
KeMâL 
25 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

"Zararı yok," derdim, "Geç yetişen ağaçlar, en iyi yemiş verenlerdir. Mermere kazmak, kuma yazmaktan daha güçtür, ama mermerdeki yazı daha çok dayanır; sanırım bu çocuğun kavrayışındaki yavaşlıkla zihnindeki ağırlık, ilerde düşünce gücünün büyük olacağına kanıttır..." der dururdum.

Hastalık Hastası, Moliere (Sayfa 67 - Antik Batı Klasikleri)Hastalık Hastası, Moliere (Sayfa 67 - Antik Batı Klasikleri)
KeMâL 
25 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Aman rica ederim, bana bir süre verin babacığım! Evlilik öyle bir zincirdir ki, ona hiçbir zaman bir yüreği zorla bağlamamalıdır; aslında, mösyö kendini bilen bir adamsa, kendisine zorla varmış bir kızı kesinlikle kabul etmemesi gerekir.

Hastalık Hastası, Moliere (Sayfa 77 - Antik Batı Klasikleri)Hastalık Hastası, Moliere (Sayfa 77 - Antik Batı Klasikleri)
KeMâL 
25 Nis 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Vallahi, böyle şeyler bana biraz karışık gelir. Aşkın yapmacığı içten olanına öyle benzer ki,birbirinden ayırt edilemez; ben bu gönül oyununda ne büyük oyuncular gördüm!

Hastalık Hastası, Moliere (Sayfa 23 - Antik Batı Klasikleri)Hastalık Hastası, Moliere (Sayfa 23 - Antik Batı Klasikleri)
2 /

Kitapla ilgili 1 Haber
Burası çok ıssız