Geri Bildirim

Hastalık HastasıMoliere

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.632
Gösterim
Adı:
Hastalık Hastası
Yazar:
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
139
ISBN:
9756870532
Çeviri:
Lütfi Ay
Yayınevi:
İnkılap Yayınevi
Moliere, normal bir komedi kalıbı içinde, çağlar boyu edebiyatın en 'kara' tiyatrosunu yazmıştır. İnsan dene yaratığı, bir sinek gibi iğnesini saplamış ve hassas bir kıskançla onun reflekslerini oynatmıştır. Birtek refleksi vardır zaten bu yaratığın, daha dokunur dokunmaz cılız bacağını titretmeye başlayan bencilliği...
Argan çok sevdiği eşi, Beline ve kızları ile beraber yaşayan zengin ve hastalık hastası bir adamdır...

Doktoru ve eczacısı sürekli olarak ona ilaç hazırlayıp, para kazanma derdindedirler. Eğer verdikleri ilaçları kullanmaz ise öleceğini söyleyip dururlar...

Kızı Angelique'yi, sadece kendini düşünerek doktor olan Thomas ile evlendirmek ister. Angelique ise Cleante aşıktır....


Eşi Beline ise onu çok sevdiğini sürekli hatırlatarak kendi çıkarlarının peşinden gitmektedir...

Toinette, evin hizmetçisi her olaya burnunu sokan sözünü esirgemeyen ve efendisine kurulan tuzaklardan haberi olan tek kişidir...

Toinette, Argan'ın erkek kardeşi Beralde ile birlikte ev halkının gerçek yüzünü efendisine göstermek için bir oyun tertip eder...

Bir tiyatro oyunu olan eseri keyifle okudum...
Espri yönünden gelişmiş insanlar genelde zeki insanlar olarak tabir edilir. Moliere de böyle nitelendire biliriz. Kitabı okurken her yönünden akıllıca yazılmış, ters köşe edilmiş, her yönü ustalıkla açığa vurulmuş karekterlerle karşılaşıyorsunuz.

Moliere`nin ilk okuduğum eseriydi. Ne kadar "Cimri" ile adını duyurmuş olsa da sırf bu kitap için de yazarı baş köşeye oturtmak lazım.

Hastalık Hastası, Argan isimli bir adamın, sağlıklı olmasına rağmen kendini sürekli hasta hiss eden, bunu etrafının da görmesini isteyen "Hastalık Hastası" olmasını konu ediyor. Bu adam bir de çok saf olunca etrafında ona karşı oynanan oyunlara karşı kör olur. Tüm kitap boyunca Argan`ın kendini hasta sanarak inim inim inlemesine şahit oluyorsunuz.

Bundan başka, kitapta;
İkiyüzlülük, yalan, evlilik adlı kurumun bazen ne kadar basit bazense ne kadar önemli olduğunun da altı çizilmiş.
Elinde diploması olduğu halde sahip olduğu meslekten zerrece fikir sahibi olmadığını, insanların bilgisizliğinden, saflıklarından, zaaflarından yararlanan "doktorcuk"ların ifşası okunmaya değerdi.

Bir başka dikkatimi çeken konu ise, Argan`ın hizmetçisinin akıllıca davranışları, durumu kurtarma yeteneği, kurnazlar, yalancılarla baş etme metodu oldu.

Kitabın başından sonuna kadar gülmeniz garanti. Ama ara sıra gülmek yerine bu hale düşen insanlara, bu hale sokan insanlara da acı kahkaha atmak yerine düşünelim; yazar neden bolca güldürüyor? Her acı kahkahanın ardında bir acı gerçek saklı değil mi? :)

Keyifli okumalar...

Benzer kitaplar

Moliere'in okuduğum ikinci eseri, ilki "Kibarlık Budalası" idi. İki eserde de başrolün saf ve cahil bir tip olduğu görülüyor. Ve onun arkasından oynanan oyunlarla güzel bir güldürü çıkıyor.
Argan , kendini hasta sanan bir adam, Çünkü doktorlar onu buna inandırmıştır. Hastalığının adını dahi bilmeden , ben çok kötüyüm, çok fenayım, tedavi olmazsam ölürüm, diyen birisidir. Şimdiki zamana bakınca aynı şeylerin yine insanların başına geldiğini görüyoruz. Kendileri hiç araştırmadan mütemadiyen doktorlara inanan insanlar...
Moliere güldürürken düşündüren zeki bir yazar, tiyatrocu bence.
Kitabı okumanızı tavsiye ederim çok güzeldi bazı yerlerinde sıkılıp tam kapatıyodum komik yerleri geliyodu çok eyleniyodum okurken.En komik karakter Argandı, Argan ile Tuanatin kavgası çok eylenceli oluyodu okumayı bırakmak istemiyodum .Argan ile Tuanetin kavgasına Argan' ın 2. eşi Beline'de katılıyodu bazen ,Arganda normalde hasta olduğu için çok kızıyodu kızınca kitap dahada eylenceli oluyordu.Okumanızı tavsiye ederim.
Evrensel bir konuya hiciv amaçlı yazılmış çok güzel bir eser. Doktorluk mesleğini çıkarları uğruna kullanan meslek insanlarının hastaların üzerindeki etkisini göz önüne sererken aynı zamanda hastaların da kendilerine 'hastalık' mesleğini nasıl edindiklerini olayların akışından çıkarabiliyoruz. Yazar birkaç yerde kendi ismini dahi vererek gerçekliği ve ironiyi birbiriyle çok iyi harmanlamış durumda. Eserin kahramanı insanların dikkatini kendi üzerine çekmek ve aşırı ilgiye ihtiyacı yüzünden kendisini hep hasta gördüğü ve sık sık doktora gittiği için artık doktor olacak bilgiye sahip olduğunu ve eserin sonunda da doktorluk mesleğine geçtiğini çok güzel bir dille anlatmış yazar.
Biz okulumuzda bunun tiyatrosunu oynuyoruz ben aRGANnın karısı rolundeyim fakat bu kitabı hiç okumadım elimizdeki senoryadan anladığı,M kadariyla çok anlamlı bir oyun
En son ne zaman bir tiyatro eseri okuduğumu hatırlamıyorum, belki bu bir ilktir. Bu konudan emin olmasam da Moliere'e ait okuduğum ilk kitap olduğundan eminim.

Oyun gayet akıcıydı. Verdiği mesajlar, İçindeki kara mizah o dönemin sorunlarına ışık tutuyor hatta bununla kalmıyor o dönemdeki yönetim şekli, aile ilişkileri, hukuk gibi konularda genel bilgiler de edindiriyor.

Karakterler ve olaylar hakkında incelemeye girdiğimde oyunun büyüsünü bozacağımı düşünüyorum. Aslında özellikle bir kaç sahneyi alıntılayıp aslını astarını paylaşmak, konuşmak ayrıca bir keyif olurdu; fakat direk spoiler...

En çok Toinette'yi sevdim. Kısa ama dolu bir klasik.. Keyifli okumalar..
:) lütfen herkes okusun ve çok gülsün :) edebiyatın Moliere bölümü gerçekten çok özel ve çok güzel...tüm eserleri harika :) her devrin insanı, en sevimli haliyle bu yazar tarafından tanıtılıyor
Moliere'den okuduğum 3. tiyatro eseri oldu bu kitapla birlikte. Yazarın dili ve anlattığı konu güzel. Hem gülüyorsunuz hem bilgileniyorsunuz. Ama kurgu tarzı tüm eserlerinde aynıydı fakat konular farklı tabiki. :)

Bu kitapta hastalık hastası bir baba. Kızını zorla doktorla evlendirmek ister. Gerisi komikliklerle ve alınacak derslerle oluşan bir eser. Doktorluk ve Eczacılık çok önemli olarak bu kitapta anlatılmış. Sahte doktorluklar, sahte ilaçlarla bizi zehirleyenler zamanında da varmış. Tıp ve doktorluk çok iyi şekilde eleştirilmiş, insan vücudunun önemi anlatılmaya çalışılmış.

Kısacık ama öz bir tiyatro daha... Okuyun pişman olmazsınız. Bazen güler, bazen ders alır, bazen de babaya sinir olabilirsiniz.

Önsöz de okuduğum notu paylaşmak istedim. Hastalık Hastası ilk kez 10 Şubat 1673 günü Paris'te sahnelenmişti. Oyunun müziklerini Marc-Antoine Charpentier yapmıştı. Yönetmenliği ve başrolü oyunun yazarı olan Moliere üstleniyordu. Oyunu yazdığı sırasında hastalanan Moliere, Argan rolünü ancak koltuğundan kalkmadan oynayabilmekteydi 17 Şubat 1673'teki dördüncü temsil sırasında sahnede fenalaşıp düştü. Verem hastası olan yazar kanlı öksürük krizini atlattıktan sonra, tüm ısrarlara rağmen rolünü tamamladı. Oyundan birkaç saat sonra evinde yeniden fenalaşan yazar, bu ikinci krizi atlatamayarak vefat etti.

İyi okumalar, mutlu günler...
Yazar Moliere, tıp dünyasını eleştirmek içi Argan karekteri kullanmış.

Argan, hastalık hastası bir aile reisidir. Aslında bir rahatsızlığı olmamasına rağmen sürekli kendini hasta zannetmektedir. Tıp kilisesine o kadar inanmış ve bağlanmıştır ki kızı Beline'ı bir hekimle evlemesi için zorlamaktadır.

Ev ahalisi ve yakın çevresi, Arganı bu hastalık düşkünlüğünden kurtarmak ve adete tıp dinine olan inancını kırmak için ona bir oyun oynarlar. Sahte bir heyet Argan'a hekimlik diploması vermek için onu sınava alır. Heyetin bütün sorularına "tenkiye yapılır, sonra hacamat edilir, en son müshil verilir" diye cevaplayan Argan diplomayı almaya hak kazanır.

Heyet Başkanı:
Öyleyse ben de, saygıdeğer ve bilge takkemin bana verdiği yetkiye dayanarak sana bütün dünyada hiçbir ceza görmeksizin tıp mesleğini icra etme, müshil verme, hacamat etme, delme, biçme, kesme ve adam öldürme yeti ve yetkisini veriyorum.

(Yazar Moliere bu oyundan sonra rahatsızlanır ve aynı gün 17 Şubat 1673'te hayatını kaybeder)
Bir insanı iyi etmeye kalkışmış bir insan kadar gülünç bir yaratık olamaz.
Moliere
Sayfa 79 - Cumhuriyet Kitapları
...
Göğe bakar, sana bakar, iç çekerim
Bilmem sana daha ne söyleyeyim.
Moliere
Sayfa 105 - Bordo Siyah
"Aslına bakarsan kişi kendini tanıdıkça diğer insanlara karşı kötümser olur ve buna gerceklik adını koyar,neyse biraz işim var benim..."
Ama efendim; sevginin, aşkın en büyük kanıtı, sevdiğiniz insanın isteklerine boyun eğmektir.
Moliere
Sayfa 79 - Antik Batı Klasikleri
...Bu gözyaşlarının kalbe dokunamayacağı bir insan hatta bir vahşi var mıdır?
Moliere
Sayfa 103 - Bordo Siyah

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hastalık Hastası
Yazar:
Baskı tarihi:
2010
Sayfa sayısı:
139
ISBN:
9756870532
Çeviri:
Lütfi Ay
Yayınevi:
İnkılap Yayınevi
Moliere, normal bir komedi kalıbı içinde, çağlar boyu edebiyatın en 'kara' tiyatrosunu yazmıştır. İnsan dene yaratığı, bir sinek gibi iğnesini saplamış ve hassas bir kıskançla onun reflekslerini oynatmıştır. Birtek refleksi vardır zaten bu yaratığın, daha dokunur dokunmaz cılız bacağını titretmeye başlayan bencilliği...

Kitabı okuyanlar 334 okur

  • Birnur Tutar
  • veysel demirkol
  • Dilek Şahan
  • Didem Şahan
  • Hatice Aci
  • Feride Evrim Alış
  • Deep Down
  • sana ne oluyor tolstoyevski
  • Petro Petrovski
  • Berkin Acun

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%3
14-17 Yaş
%3
18-24 Yaş
%23.6
25-34 Yaş
%37.6
35-44 Yaş
%21.2
45-54 Yaş
%6.7
55-64 Yaş
%1.2
65+ Yaş
%3.6

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%59.4
Erkek
%40.6

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%24.5 (27)
9
%21.8 (24)
8
%30.9 (34)
7
%14.5 (16)
6
%5.5 (6)
5
%1.8 (2)
4
%0
3
%0.9 (1)
2
%0
1
%0