Hastalık Hastası

·
Okunma
·
Beğeni
·
15,2bin
Gösterim
Adı:
Hastalık Hastası
Baskı tarihi:
Haziran 2018
Sayfa sayısı:
168
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052223451
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bordo Siyah Yayınları
Molière kahramanlarında onların doğal dengelerini bozan, mantıklı davranmalarını engelleyen, karşı koyamadıkları eğilim- lerin akıntısında gülünç duruma düşüren takıntılar, kusurlar bulunur. Hemen hepsi, başlangıçta “doğal”, “mantıklı” düşünen insanlarken, nasıl olmuşsa olmuş, kanser tü- mörü gibi dejenerasyona uğramış, giderek ruhu ve aklı kötürümleştiren kötü bir ruha dönüşmüş bir gücün denetimi altına girerler. Onun kahramanları, 17. yüzyıl Fransız burjuvazisinin monarşi ile ittifak yapmış kesimi ile ticarete, manifaktüre yönelmiş (kentçi) kesimi dışında kalan; geçim derdi olmayan, takıntıları ve kaygıları ile sürüklenen birer “toplumdışıdırlar”. Molière, hastalık hastası Argan aracılığıyla, dönemin hekimliğine, insanı tedavi etmek şöyle dursun, Kral XIV. Louis örneğinde olduğu gibi, adım adım ölüme götüren “tıbbi” yöntemlerine cepheden bir eleştiri getirir.
152 syf.
·1 günde·Puan vermedi
Fransız edebiyatının güldürürken düşündüren güçlü yazarlarından biridir Moliere. 17. yüzyılda kaleme alınmış olan eser, dönemin hekimlerine ve tıbbına göndermeler yaparak eleştirmektedir. Aradan 4 yüzyıl geçmiş olmasına rağmen, günümüzdeki "alternatif tıp" adı altında hiçbir bilimsel temeli olmayan birtakım uygulamalara da uyarlanabilir. Tabii ki Moliere'in zamanındaki tıbba ve tıbbi uygulamalara da göz atmak gerekir. Mesela o dönemde Paris Tıp Fakültesi, ilk defa İngiliz hekim William Harvey tarafından kanıtlanan "dolaşım sistemi"ne şiddetle karşı çıkmış. Ancak sonrasında bu gerçeği kabul etmiş ve "dolaşımcılara" karşı çıkmak gülünç hale gelmiş. Verem hastalığından mustarip Moliere'in başrolünü oynadığı "Le Malade Imaginaire" ( Hastalık Hastası ) oyununda rolünü tamamladıktan birkaç saat sonra hayatını kaybetmiştir. Oyununu da kaçırmayın derim...
125 syf.
·3 günde·Beğendi·9/10 puan
"İnsanlara yapılacak en büyük iyilik, onlara akıllarını kullanmayı öğretmektir." - Moliere

"Fransız edebiyatının William Shakespeare'i" olarak anılan oyun yazarı Molière 1622 doğumludur. Fakat dramatik altyapıya sahip oyunlarıyla ünlenen Shakespeare'in aksine Moliere, dünya edebiyatına birbirinden değerli komedyalar armağan etmiştir. Shakespeare'in ölümünün ardından doğan Moliere, Avrupa'daki oyun yazarı boşluğunu doldurmuştur ve günümüzde dahi eserleriyle edebiyat ve tiyatroseverleri tatmin etmeyi sürdürmektedir.

Paris'te, varlıklı bir ailenin ilk oğlu olarak dünyaya gelen Moliere'in asıl ismi Jean-Baptiste Poquelin'dir. Moliere ise onun eserlerini yazarken kullandığı bir mahlası olmasının yanı sıra, sahnede kullandığı bir isimdir aynı zamanda ve ilk ortaya çıkışı 1944 yılına dayanır.

Yıllarca Latince eğitimi alarak bu dilde yazılmış eserleri okuyan Moliere, sonrasında Felsefe eğitimi de görmüştür. Henüz 18 yaşındayken tiyatro dünyasına adım atan Moliere, büyük umutlarla kurulan bir kumpanyanın içinde yer alır ve bir süre dramatik oyunlarda oyunculuk yapar. Kumpanyanın zarar ederek kapanması içinde büyük bir tiyatro tutkusu barındıran Moliere'i yıldırmaz.

Hayatını tiyatroya adayan ve bu uğurda büyük cefalar çeken Moliere, 1673'te Hastalık Hastası isimli bu oyununun oynandığı sırada sahnede rahatsızlanmış ve kısa bir süre sonra da ölmüştür. Oyunda eleştirdiği hekimler tarafından tedavi edilmediği ve ölüme terk edildiği de söylentiler arasındadır.

Cimri, Kadınlar Mektebi, Kibarlık Budalası gibi ünlü oyunları arasında Hastalık Hastası da yer alır Moliere'in. Yazar bu oyununda da asıl amacı olan güldürüyü kullanır ve yine belli bir kesimi hedefleyerek eleştirilerde bulunur. Hiciv ve kara mizahı ustaca kullanan Moliere birçok oyununda olduğu gibi Hastalık Hastası'nı yazdıktan sonra da kimi çevrelerce tepkiyle karşılanmıştır fakat o her zamanki gibi sanatını icra etmeye devam etmiş ve hem yazıp hem de oynayarak sürdürmüştür hayatını.

Argan isimli soylu bir adamın hayatına konuk olduğumuz bu oyunda Moliere tıp bilimi, hekimler ve hastalıklar ekseninde bir güldürüye imza atıyor fakat bu oyunun zaman zaman trajedi sularında yüzmesine engel değil. Yer yer Cimri oyunuyla da benzerlikler gösteren oyunda sürekli hasta olduğunu söyleyen ve iyileşmeyi asla kabul etmeyen Argan'ın doktorlarla, ailesiyle ve çevresiyle olan ilişkilerini okuyoruz.

Kızı Angelique'yi aşık olduğu adam yerine farklı bir adamla evlendirmek isteyen Argan'ın amacı hekim bir damada kavuşmak ve kendini sürekli muayene ettirmektir. Saçma hastalıklara gereğinden fazla para döken ve zengin bir adam olan Argan'ın eşi ve aynı zamanda Angelique'nin üvey annesi Beline'in amacı ise bir an önce bu "cahil ve zengin" adamın servetine konmaktır. Para düşkünü olarak resmedilen Beline'in gerçek amaçlarının farkında olmayan Argan ise ona fazlasıyla aşıktır.

Evin hizmetçizi Toinette, Argan'ın kardeşi Beralde, Angelique'nin sevgilisi Cleante, Mösyö Diafoirus, Thomas Diafoirus ve hekim Mösyö Purgon gibi yan karakterlerle de dallanıp budaklanan ve toplamda 3 perde olmasına rağmen onlarca sahneli oldukça renkli ve takip etmesi keyifli bir oyun Hastalık Hastası.

Eleştirilel kimliğini bu oyununda da kullanan Moliere, satır aralarında bağnazlığa, sığ düşünceye ve liyakatsızlığa savaş açmıştır. Bir yandan güldürürken bir yanda da öğretici bir üslupla adeta nakış gibi işlediği oyunlarıyla okurların gönlünde taht kuran Moliere, Hastalık Hastası'nı da görkemli ve tatmin edici bir finalle sonlandırmıştır.

İnce bir mizah anlayışına sahip olan Moliere eserinin içine kendi ismini de yerleştirmiştir. Oyuncuların ağzından söylettiği "O sizin Moliere patavatsız herifin teki!", "O koca bir dangalak, ne dediğini bilmez!" gibi cümleler oyunlarını yerden yere vuran ve hayatı boyunca kendisine düşmanlık eden çevrelere karşı bir tepkidir şüphesiz. Kendisini anlayamayan insanları böylece ti'ye alan yazar, kara mizahın sınırlarını zorlayarak kendisini ölümsüz bir yazar haline getirmiştir.

Antik Yunan'da komedyalarıyla ün salan Aristophanes'in ardından dünya edebiyatının en büyük 2. komedya yazarı olarak anılan Moliere'in hayali her ne kadar tragedya yazmak ve oynamak olsa da, bu türde yazdıklarıyla bir türlü beklenen sıçramayı yapamamış ve kendisini her seferinde komedya sınırları içinde bulmuştur. Buna rağmen üst düzey oyunlar yazmış ve oynamış olan Moliere yüzlerce yıl sonranın dünyasında okunmayı ve anlaşılmayı bekliyor.

Henüz Moliere okumamış kişiler Cimri ya da Hastalık Hastası gibi yapıtlarından birini seçerek yazarla tanışabilirler. Birçok yayınevinde Moliere eserleri bulunsa da, çeviri anlamında İş Bankası Kültür Yayınları tercih edilebilir. Bu eserin çevirmeni Berna Günen'in eseri başarılı bir şekilde Türkçeleştirdiğini söylemek mümkün.

Keyifli okumalar diliyorum.
152 syf.
·9 günde·Puan vermedi
Öncelikli olarak tiyatro okumaktan keyif alan kişiler için eşsiz bir eser.Okumakta zorlanan için de rahat okunan bir kitap.
Oyunumuz adından da anlaşılacağı üzere Argan isimli karakterin kendine tüm hastalıkları yakıştırmasıyla başlıyor.Eserin başından sonuna kadar sürekli hasta,zavallı bir bedbaht olduğundan bahsediyor.Ve bedbaht Argan'ımız hastalık hastası olduğu kadar da saf ve inatçı bir kişilik.İkinci karısının onu öldürüp de malının üzerine konmasından bir haber.Zavallı kızını sırf kendisini muane etsin diye bir doktorla evlendirmek de bunun cabası.Ama daha sonra tüm perdeler kalkıyor Argan'ın kardeşi sayesinde.
Molière burada bildiğim kadarıyla ana karakterimiz Argan'ı kendisi oynamış ve oyunun son piyesinde fenalaşıp,ölmüş.
Ben kitabı ziyadesiyle beğendim efendim.Okuduğum oyunlar arasında güzel bir yer edindi.Umarım eseri size anlatabilmiş ve sevdirebilmişimdir.
Keyifle okumanız dileklerim ile.Kitapla kalın.
152 syf.
·2 günde·Beğendi·9/10 puan
Argan çok sevdiği eşi, Beline ve kızları ile beraber yaşayan zengin hastalık hastası bir adamdır...

Doktoru ve eczacısı sürekli olarak ona ilaç hazırlayıp, para kazanma derdindedirler. Eğer verdikleri ilaçları kullanmaz ise öleceğini söyleyip dururlar...

Kızı Angelique'yi, sadece kendini düşünerek doktor olan Thomas ile evlendirmek ister. Angelique ise Cleante aşıktır....


Eşi Beline ise onu çok sevdiğini sürekli hatırlatarak kendi çıkarlarının peşinden gitmektedir...

Toinette, evin hizmetçisi her olaya burnunu sokan sözünü esirgemeyen ve efendisine kurulan tuzaklardan haberi olan tek kişidir...

Toinette, Argan'ın erkek kardeşi Beralde ile birlikte ev halkının gerçek yüzünü efendisine göstermek için bir oyun tertip eder...

Bir tiyatro oyunu olan eseri keyifle okudum...
144 syf.
·1 günde
Okurken hem eğlendirici hemde bilgilendiren bi eser özellikle tiyatro severlerin beğeneceğine eminim. Kitabın içerisinde hekimler ve eczacıları oldukça eleştiriye tutmuş okuyucuyu sağlık anlamında çeşitli bilgiler vermeyide ihmal etmemiş mizah olarak mantıklı espriler olmasıda kahkalar atmanıza neden olabilir. Ben okurken çok eğlendim. Oyundaki sahneler gözümün önünde canlandı sanki özellikle kitabın sonuda tam istediğim gibi bitmesi mutlu etti.
152 syf.
·5 günde·Puan vermedi
Aslında konu belli kitabın isminden. Kitap çok sade bir şekilde eseri bize sunmuş. Piyes tarzındadır. İş bankasından okumanızı tavsiye ederim. Konumuzda Hastalık hastası olan bir zengin ve onu sömürmeye çalışan tabipler ve eczaneler. Kitapta artı olarak küfür sık sık geçiyor. Tavsiye ederim iyi okumalar dilerim.
152 syf.
·4 günde·Puan vermedi
Moliere dönemindeki ağırlıklı olarak tıpçıların eleştirildiği tiyatro metni. Ayrıca karı-koca hayatı hakkında da eleştiriler mevcut. Asıl eleştirilen şey ise insanın kendisi. İnandığımız şeylerden körükörüne vazgeçmememiz.

Keşke pandemi dönemi bitse de tiyatrosunu izlesek. Keyifli okumalar...
152 syf.
·1 günde·8/10 puan
Klasisizmin temsilcilerinden olan Moliere, Fransız edebiyatının en büyük komedi yazarıdır. Oyunları birçok dile çevrilmiş, dünyanın çeşitli ülkelerinde defalarca oynanmıştır."Hastalık Hastası" isimli komedisinde yazar; varsıl bir 'kuruntu hastası'nın saflık ve budalalığının sömürülmesi konusunu işliyor.

Klasiklerinde okurken insanları tebessüm ettiren kitapları varmış demek ki.. Hem eleştirsel hem de komedi olarak yazılan bir klasik, okurken keyif alınıp günlerce elinizde süreklenmeyen türden bir eser. Tiyatro şeklindedir, hizmetli-iş veren, baba-kız ilişkilerine güzel bir bakış açısı ile yaklaşmış, insanları hem statü hem de güç olarak sınıflandırmasına rağmen yeri gelince bir hizmetlinin sözü dinlenmiş ondan akıl alınmıştır.

Toniette gibi bir hizmetçiniz varsa sırtınız yere gelmez. Moliere zamanın doktorlarını yerden yere vururken son derece eğlenceli bir oyun sunuyor.
152 syf.
·Beğendi·10/10 puan
Espri yönünden gelişmiş insanlar genelde zeki insanlar olarak tabir edilir. Moliere de böyle nitelendire biliriz. Kitabı okurken her yönünden akıllıca yazılmış, ters köşe edilmiş, her yönü ustalıkla açığa vurulmuş karekterlerle karşılaşıyorsunuz.

Moliere`nin ilk okuduğum eseriydi. Ne kadar "Cimri" ile adını duyurmuş olsa da sırf bu kitap için de yazarı baş köşeye oturtmak lazım.

Hastalık Hastası, Argan isimli bir adamın, sağlıklı olmasına rağmen kendini sürekli hasta hiss eden, bunu etrafının da görmesini isteyen "Hastalık Hastası" olmasını konu ediyor. Bu adam bir de çok saf olunca etrafında ona karşı oynanan oyunlara karşı kör olur. Tüm kitap boyunca Argan`ın kendini hasta sanarak inim inim inlemesine şahit oluyorsunuz.

Bundan başka, kitapta;
İkiyüzlülük, yalan, evlilik adlı kurumun bazen ne kadar basit bazense ne kadar önemli olduğunun da altı çizilmiş.
Elinde diploması olduğu halde sahip olduğu meslekten zerrece fikir sahibi olmadığını, insanların bilgisizliğinden, saflıklarından, zaaflarından yararlanan "doktorcuk"ların ifşası okunmaya değerdi.

Bir başka dikkatimi çeken konu ise, Argan`ın hizmetçisinin akıllıca davranışları, durumu kurtarma yeteneği, kurnazlar, yalancılarla baş etme metodu oldu.

Kitabın başından sonuna kadar gülmeniz garanti. Ama ara sıra gülmek yerine bu hale düşen insanlara, bu hale sokan insanlara da acı kahkaha atmak yerine düşünelim; yazar neden bolca güldürüyor? Her acı kahkahanın ardında bir acı gerçek saklı değil mi? :)

Keyifli okumalar...
104 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10 puan
Hiç sıkılmadan bir solukta okunabilecek, döneminin özellikle bilgisiz hekim, eczacı gibi meslek mensuplarının eleştiri üslupla, trajikomik bir anlatımla, tiyatro formatında kaleme alınmış, eğlenci bir eser.
Her şey yerli yerindeydi. Karakter sayısından, diyaloglara kadar anlatılan konunun içeriğinden, finaline kadar çok güzeldi. Rahatlıkla tavsiye edebileceğim bir çalışma.
152 syf.
·1 günde·Beğendi·10/10 puan
'Hastalık Hastası' adından da anlaşılacağı üzere, kendini sürekli hasta hisseden, yalancı ve sömürücü doktor ve ezcacı eline düşmüş, ayrıca karısı tarafından da serveti elinden alınmak istenen, zengin bir adamın etrafında dönenlerin sahnelendiği bir tiyatro eseridir. 

Moliere'in yazdığı ve kendisinin de hem yönetip hem de başrolü oynayarak dört defa sahnelediği bu eser, aslında komedi türü. Ama hem kitabı okurken düşülen dipnotlar, hem de bitince merak edip baktığım bazı hususlardan dolayı hüzünlendiğimi de söylemek isterim. Kitabın konusundan çok bu konulardan bahsetmek istiyorum. 

Moliere eserinde doktor ve eczacıları bolca yermiş. Ve dönemin doktorları da buna çok kızmışlar. Zira oyunun bir sahnesinde; biri hastalık hastası, diğeri doktorlara karşı iki kardeşin diyaloğunda, yazarın adı geçmekte ve onun  doktor karşıtı bu oyunundan bahsedilmektedir. Yazarın başrolünü oynadığı Argan (Hastalık Hastası) karakteri, Moliere' e beddualar ederek; 'hekim olsam o hastalandığında tedavi etmez, onu ölüme terk eder, yardım etmezdim,' vs. gibi söylemlerde bulunuyor. Ve kitaptaki dipnotta da, tıpkı oyunda yazıldığı gibi; yazarın gerçek hayatında ölmek üzere iken, hiç bir hekimin onu tedavi etmek istemediğini ve hemen ölümünden sonra da Tanrı'nın onu cezalandırıp, tıp fakültesinin intikamının alındığını söyledikleri yazıyor. Bu beni gerçekten üzdü. Bana göre yazarın amacının; şarlatan ve çıkarcı hekimleri ve aynı zamanda, o dönemin şartlarındaki tıp eğitiminin eleştirisini yapmak olduğunu düşünüyorum. Kitabın 61.sayfada yer alan dipnotta "O dönemde tıp eğitimi, halka açık münazaralara katılmaktan ibaretti." diye bir açıklama yer alıyor. Ve hal böyle olunca da doktor olmanın ne kadar kolay ve fırsatçılar için de büyük nimet olduğu anlaşılıyor. 

Bir diğer hüzünlü olay ise verem hastası olan Moliere 'in, 17 Şubat 1673 akşamı dördüncü oyunu sahnelerken, son perdede ağzından kan gelerek fenalaştığı ve oyunu tamamlamakta ısrar edip, bitince de eve gittikten bir kaç saat sonra öldüğüdür. 

Hastalık Hastası için benim söyleyeceğim; yazarın hayatını ve kitabı bütünleştirerek 'trajikomik bir eser' olduğudur. Beğendim mi? Hem de çok... 
Söylesene, sen de bu beklenmedik karşılaşmada Tanrı’nın parmağı olduğunu düşünüyor musun? Ya da bunun kaderin bir cilvesi olduğuna inanmıyor musun?
Siz hekimlerden kendilerini iyileştirmelerini bekliyorlar. Oysa sizin işiniz bu değilki. Siz sadece ücretinizi alır, reçete yazarsınız. Artık iyileşmek onlara kalmış.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hastalık Hastası
Baskı tarihi:
Haziran 2018
Sayfa sayısı:
168
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786052223451
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Bordo Siyah Yayınları
Molière kahramanlarında onların doğal dengelerini bozan, mantıklı davranmalarını engelleyen, karşı koyamadıkları eğilim- lerin akıntısında gülünç duruma düşüren takıntılar, kusurlar bulunur. Hemen hepsi, başlangıçta “doğal”, “mantıklı” düşünen insanlarken, nasıl olmuşsa olmuş, kanser tü- mörü gibi dejenerasyona uğramış, giderek ruhu ve aklı kötürümleştiren kötü bir ruha dönüşmüş bir gücün denetimi altına girerler. Onun kahramanları, 17. yüzyıl Fransız burjuvazisinin monarşi ile ittifak yapmış kesimi ile ticarete, manifaktüre yönelmiş (kentçi) kesimi dışında kalan; geçim derdi olmayan, takıntıları ve kaygıları ile sürüklenen birer “toplumdışıdırlar”. Molière, hastalık hastası Argan aracılığıyla, dönemin hekimliğine, insanı tedavi etmek şöyle dursun, Kral XIV. Louis örneğinde olduğu gibi, adım adım ölüme götüren “tıbbi” yöntemlerine cepheden bir eleştiri getirir.

Kitabı okuyanlar 2.498 okur

  • Lavinia
  • Eda
  • Oktay Şevli
  • Nuriye Ersoy
  • Gamze Şahin
  • Özgür Coşkun Akmanoğlu
  • Merve Borucu
  • Ebru Güllü
  • Lilo
  • Davut AKDOĞAN

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0.1 (1)
7
%0
6
%0.1 (1)
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları