Hatasız Düşünme Sanatı Yapmamanız Gereken 52 Düşünce Hatası

8,3/10  (29 Oy) · 
56 okunma  · 
23 beğeni  · 
1.164 gösterim
Beynimiz avcı ve toplayıcı bir yaşam için optimize edilmiş.Günümüzde ise kökten farklı bir dünyada yaşıyoruz.Bu durum sistematik düşünce hatalarına sebep oluyor ve bu hatalar paranız, kariyeriniz, mutluluğunuz için feci sonuçlar getirebiliyor.

Ne kadar kolay yanılabileceğini bilenler daha donanımlıdır: Rolf Dobelli, tekrar tekrar tuzağına düştüğümüz en sinsi "düşünce hatalarını" mercek altına alıyor.Ve bize şu soruların cevaplarını veriyor:

Kendi bilgimizi neden sistematik olarak gözümüzde büyütürüz (ve diğer insanları olduklarından daha aptal sanırız)?

Neden bir şey, sırf milyonlarca insan doğru buluyor diye olduğundan daha doğru değildir?

Neden yanlış oldukları ispatlanmış teorilerden bile kopamayız?

Rolf Dobelli'nin metinleri hem içerik olarak zenginleştirici hem de gerçek bir okuma keyfi.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  196
 • ISBN:
  9786055443870
 • Çeviri:
  Itır Arda
 • Yayınevi:
  Ntv Yayınları
 • Kitabın Türü:
H. Egemen Akyüz 
04 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Okurken insana çok şey katan bir kişisel gelişim kitabı. Her maddesini düşündükten sonra vay be dediğiniz bir kitap. Bu tarz sevenlerin mutlaka okuması gerekiyor. İnanın çok şey katacak.

Seda GÜZELER 
11 Eyl 18:01 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

52 düşünce hatası! Aslında yaşamımız boyunca yaptığımız tonlarca düşünce hatası var, kimi sezgisel kimi bilişsel ama farkındalık kısmı tartışılır. Kitabı sevdim her düşünce hatasını bir CEO olduğu için kendi bağlamında anlatmaktan ziyade çoklu örnek vermesi hoşuma gitti açıkçası..

Günlük hayatımızda hepimizin ezbere yaptığı bir takım hatalar var. Ve bunlar o kadar fazlaymış ki, bunu bu kitabı okuduğumda daha iyi anladım. Bir kere hepimiz "sosyal ispat" hatasına düşüyoruz. Bir toplantıda çoğunluk aynı fikirdeyse, hangimiz kalkıp da "ben böyle düşünmüyorum" diyerek fikrimizi beyan ediyoruz. Neden "Sosyal İspat"...Veya "sürü psikolojisi"..."Doğrulama Eğimi" bütün düşünce hatalarının anası. Nedeni ise, bilinçaltının sabit fikirli olması. Yeni bilgiler onun için doğrulanamayan kanıtlardır. Oysa ki, İnsanlar kendilerini farklı düşünmeye zorlamalıdırlar. Farklı olmaya zorlamalıdırlar.
Bence güzel bir kitap. İyi okumalar.

Nuran Demir 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ben bu kitabı çok sevdim.Her bir insanın ömrü boyunca yaşayabileceği toplumsal Güdü ve kuralların nasıl işlediğini , var olan bu toplumsal ve kişisel oyunun içerisinde nasıl rollere büründüğümüzü çok güzel örneklerle anlatmış.Erken yaşlarda okumayı çok isterdim şöyle 20 li yaşlarda bence öngörünüzü genişletmek için ideal bir kitap.

Elli iki düşünce hatası... Yazar her bir hatayı sadece iki sayfada sıkmadan anlatmış, çeşitli örneklerle renklendirip son paragrafında dikkate almamız gereken tavsiyelerde bulunmuş. Öz anlatımı ve bölüm fazlalığı sebebiyle kisisel gelişim türünden kaçanların da zevkle okuyacağını düşündüğüm bir kitap.. Hala zaman zaman kitaptan rastgele bir düşünce hatasını açar kendimi sorgularım.

Zeynelabiddin BAYRAKDAR 
06 Mar 08:51 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Başucu kitabım şeklinde nitelendirebileceğimiz çok sevdiğim ve önerdiğim bir kitaptır. Okurken hiç sıkılmıyorsunuz. Bu kitabı hemen alcam ve birkaç defa daha okumayı düşünüyorum.

Erdinç Ergün 
22 May 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

Bir karar verirken hepimiz biraz duraksar düşünür ve en iyisi olduğunu düşündüğümüz seçeneği seçeriz. İşte bu aşamada yaptığımız düşünce hatalarını ilginç deneyler ve düşündürücü sorularla açıklamaya çalışan bu kitap 52 düşünce hatası üzerinde duruyor. Sıkılmadan okuyacağınızı düşündüğüm kitabın çevirisi bence biraz daha iyi olabilirdi.

Kitaptan 31 Alıntı

Elifce 
 04 May 11:16 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Aşırı güven etkisi,insanların gerçekten bildikleri ile bildiklerini sandıkları arasındaki farkın ölçüsüdür.

Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (Sayfa 8 - NTV Yayınları)Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (Sayfa 8 - NTV Yayınları)
Elifce 
 03 May 14:01 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Her başarılı yazarın arkasında kitapları satmayan 100 yazar gizlidir.Onların her birinin arkasında da kitaplarını basacak bir yayınevi bulamamış 100 yazar daha vardır.Bunların her birinin arkasında ise başlayıp da bitiremedikleri kitaplarını çekmecede saklayan 100 kişi daha bulunur. Ama biz sadece başarılı olanları duyarız ve yazarlıkla başarıya ulaşmanın ne kadar küçük bir olasılık olduğunu göremeyiz.

Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (Sayfa 1 - NTV Yayınları)Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (Sayfa 1 - NTV Yayınları)

Durum belirsiz olduğunda durumu daha iyi değerlendirebilene dek bir şey yapmayın, hiçbir şey yapmayın. Kendinizi zapt edin.
" insanlığın en büyük talihsizliği odasında sakin sakin duramamasıdır." diye yazmıştı Blaise Pascal. Bunu evinin çalışma odasında yazdı.

Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf DobelliHatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli

Dünya Doğayı Koruma Vakfı WWF'nin örümceklerle, yosunlarla, solucanlarla ya da bakterilerle tanıtım yaptığı broşür gördünüz mü hiç? Belki onlar da pandalar, goriller, koalalar ve foklar kadar tehlike altındadır -ve ekosistem için daha önemlidirler- Ama onlar için bir şey hissetmeyiz. Bir hayvan, ne kadar insansı bakıyorsa bizim için o kadar sempatiktir.

Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (Sayfa 66)Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (Sayfa 66)
Elifce 
13 May 11:51 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Sokakta sevimsiz bir yüzü sevimli birinden daha çabuk fark ederiz.Kötü davranış iyi davranıştan daha uzun süre hafızamızda kalır.Bunun tek bir istisnası var elbette : Kendi yaptığımız iyilikler.

Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (Sayfa 100 - NTV Yayınları)Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (Sayfa 100 - NTV Yayınları)

Bu aralar moda olan, " sol ve sağ beyin lobu " konusunu aklınızdan çıkarın. Sezgisel ile bilinçli düşünme arasındaki fark çok daha önemli. Sezgisel düşünme mantıklı hikayeleri pek sever. Önemli kararlar arifesinde o hikayelerin peşinden gitmemenizde fayda var.

Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (Sayfa 127)Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (Sayfa 127)

Hayatımızın, izleyebileceğimiz bir hat oluşturmasını istiyoruz. Birçok insan buna "anlam" diyor. Hikayemiz yıllar boyunca düz ilerlerse de "kişilik" oluyor.

Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf DobelliHatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli
Elifce 
 04 May 11:37 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Herhangi bir şirket ürününün "en çok satılan" ürün olduğunu iddia ettiğinde şüpheci olun. Saçma bir argüman ; zira bir ürün sırf "en çok satıldığı" için neden daha iyi olsun ki ?

Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (Sayfa 12 - NTV Yayınları)Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (Sayfa 12 - NTV Yayınları)
Elifce 
 11 May 13:05 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Meditasyonsuz mutlu olan insanlar ve meditasyona rağmen mutsuz olanlar.

Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (Sayfa 23 - NTV Yayınları)Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (Sayfa 23 - NTV Yayınları)
Elifce 
 03 May 13:51 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Ve nihayetinde bu kitap doğdu.Buyurunuz! Şimdi elinizde tutuyorsunuz-bu sizin için bir şans değil,ama en azından kendi kendinize sebep olabileceğiniz çok büyük şanssızlıklara karşı bir sigorta.

Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (Sayfa 1 - NTV Yayınları)Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (Sayfa 1 - NTV Yayınları)
4 /