Hatasız Düşünme Sanatı Yapmamanız Gereken 52 Düşünce Hatası

8,2/10  (19 Oy) · 
33 okunma  · 
16 beğeni  · 
987 gösterim
Beynimiz avcı ve toplayıcı bir yaşam için optimize edilmiş.Günümüzde ise kökten farklı bir dünyada yaşıyoruz.Bu durum sistematik düşünce hatalarına sebep oluyor ve bu hatalar paranız, kariyeriniz, mutluluğunuz için feci sonuçlar getirebiliyor.

Ne kadar kolay yanılabileceğini bilenler daha donanımlıdır: Rolf Dobelli, tekrar tekrar tuzağına düştüğümüz en sinsi "düşünce hatalarını" mercek altına alıyor.Ve bize şu soruların cevaplarını veriyor:

Kendi bilgimizi neden sistematik olarak gözümüzde büyütürüz (ve diğer insanları olduklarından daha aptal sanırız)?

Neden bir şey, sırf milyonlarca insan doğru buluyor diye olduğundan daha doğru değildir?

Neden yanlış oldukları ispatlanmış teorilerden bile kopamayız?

Rolf Dobelli'nin metinleri hem içerik olarak zenginleştirici hem de gerçek bir okuma keyfi.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  196
 • ISBN:
  9786055443870
 • Çeviri:
  Itır Arda
 • Yayınevi:
  Ntv Yayınları
 • Kitabın Türü:
Nuran Demir 
23 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 5 günde · Beğendi · 10/10 puan

Ben bu kitabı çok sevdim.Her bir insanın ömrü boyunca yaşayabileceği toplumsal Güdü ve kuralların nasıl işlediğini , var olan bu toplumsal ve kişisel oyunun içerisinde nasıl rollere büründüğümüzü çok güzel örneklerle anlatmış.Erken yaşlarda okumayı çok isterdim şöyle 20 li yaşlarda bence öngörünüzü genişletmek için ideal bir kitap.

H. Egemen Akyüz 
04 Ağu 2016 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Okurken insana çok şey katan bir kişisel gelişim kitabı. Her maddesini düşündükten sonra vay be dediğiniz bir kitap. Bu tarz sevenlerin mutlaka okuması gerekiyor. İnanın çok şey katacak.

Elli iki düşünce hatası... Yazar her bir hatayı sadece iki sayfada sıkmadan anlatmış, çeşitli örneklerle renklendirip son paragrafında dikkate almamız gereken tavsiyelerde bulunmuş. Öz anlatımı ve bölüm fazlalığı sebebiyle kisisel gelişim türünden kaçanların da zevkle okuyacağını düşündüğüm bir kitap.. Hala zaman zaman kitaptan rastgele bir düşünce hatasını açar kendimi sorgularım.

Erdinç Ergün 
22 May 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

Bir karar verirken hepimiz biraz duraksar düşünür ve en iyisi olduğunu düşündüğümüz seçeneği seçeriz. İşte bu aşamada yaptığımız düşünce hatalarını ilginç deneyler ve düşündürücü sorularla açıklamaya çalışan bu kitap 52 düşünce hatası üzerinde duruyor. Sıkılmadan okuyacağınızı düşündüğüm kitabın çevirisi bence biraz daha iyi olabilirdi.

Kitaptan 21 Alıntı

Dünya Doğayı Koruma Vakfı WWF'nin örümceklerle, yosunlarla, solucanlarla ya da bakterilerle tanıtım yaptığı broşür gördünüz mü hiç? Belki onlar da pandalar, goriller, koalalar ve foklar kadar tehlike altındadır -ve ekosistem için daha önemlidirler- Ama onlar için bir şey hissetmeyiz. Bir hayvan, ne kadar insansı bakıyorsa bizim için o kadar sempatiktir.

Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (Sayfa 66)Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (Sayfa 66)

Bu aralar moda olan, " sol ve sağ beyin lobu " konusunu aklınızdan çıkarın. Sezgisel ile bilinçli düşünme arasındaki fark çok daha önemli. Sezgisel düşünme mantıklı hikayeleri pek sever. Önemli kararlar arifesinde o hikayelerin peşinden gitmemenizde fayda var.

Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (Sayfa 127)Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (Sayfa 127)

Durum belirsiz olduğunda durumu daha iyi değerlendirebilene dek bir şey yapmayın, hiçbir şey yapmayın. Kendinizi zapt edin.
" insanlığın en büyük talihsizliği odasında sakin sakin duramamasıdır." diye yazmıştı Blaise Pascal. Bunu evinin çalışma odasında yazdı.

Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf DobelliHatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli

Hayatımızın, izleyebileceğimiz bir hat oluşturmasını istiyoruz. Birçok insan buna "anlam" diyor. Hikayemiz yıllar boyunca düz ilerlerse de "kişilik" oluyor.

Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf DobelliHatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli
Nebahat 
16 Kas 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Vietnam Savaşı bu gerekçelendirmeyle uzatıldı:" Bu savaşta o kadar çok askerin hayatını feda ettik ki, şimdi vazgeçmek bir hata olurdu."
"O kadar da yol geldik..." "Kitabın o kadarını da okudum..." "Bu eğitime iki yılımı verdim şimdi..." Bu tür cümlelerden batık maliyet yanlışının beyninizin bir köşesinde çoktan dişlerini gösterdiğini anlarsınız.
Bir şeyi sonlandırmak için yatırım yapmaya devam etmenin birçok iyi sebebi olabilir.Ama bu ana dek yapılan yatırımı göz önünde bulundurmak kötü bir sebeptir. Mantıklı davranmak biriken giderleri gözardı etmektir.Bu ana dek ne kadar yatırım yapmış olursanız olun, önemli olan tek şey şimdi şu an ne olduğu ve gelecek için değerlendirmelerinizdir.

Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf DobelliHatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli
Nebahat 
01 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Amerikalı bir bilimci, denekleri bir ses odasına kapatıp, denekler işaret verene dek ses düzeyini sürekli yükselterek akustik acı algısını araştırdı.Birbirinin tıpatıp aynısı iki ses odası, A ve B kullanıldı. Aralarındaki tek fark, B odasında duvarda kırmızı bir panik düğmesi bulunmasıydı.Sonuç neydi? B odasındaki insanlar belirgin şekilde daha fazla gürültüye tahammül ediyorlardı.Komik olan, bu düğmenin aslında çalışmadığıydı. Acı eşiğini yükseltmek için yanılsama yetiyordu.

Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf DobelliHatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli
Nebahat 
01 Ara 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kuşlar silahtan atılan kurşunlara nasıl tepki verirse biz de zıtlığa böyle tepki veririz.Kanatlarımızı çırpıp harekete geçeriz.Ama madalyonun bir de diğer yüzü var:Ufak, derecesel değişiklikleri fark etmeyiz. Bir sihirbaz saatinizi çalar, çünkü vücudunuzun başka bir yerine güçlü bir baskı uygular ve siz de bileğinizdeki hafif teması fark etmezsiniz.Aynı şekilde paramızın nasıl kaybolduğunu da ayırt edemeyiz. Sürekli değer kaybeder, ama biz bunun farkına varamayız çünkü enflasyon derecesel gelişir. Oysa aynı kayıp bize vicdansız bir vergi şeklinde gelse -ki özünde farksızdır- küplere binerdik.

Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf DobelliHatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli
Tarık Savaş Öpöz 
09 Şub 17:00 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"50 milyon insanın aptalca bir şeyin doğru olduğunu ısrarla iddia etmesi o şeyi doğru kılmaz."

Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (Sayfa 12 - NTV Yayınları, Ekim 2014, 6. Baskı)Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (Sayfa 12 - NTV Yayınları, Ekim 2014, 6. Baskı)
Tarık Savaş Öpöz 
09 Şub 16:57 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

"Bütün öngörülere şüpheyle yaklaşın; özellikle de bunlar sözde uzmanlardan geliyorsa..."

Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (Sayfa 8 - NTV Yayınları, Ekim 2014, 6. Baskı)Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (Sayfa 8 - NTV Yayınları, Ekim 2014, 6. Baskı)
Tarık Savaş Öpöz 
09 Şub 17:09 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Eski bir Alman atasözü şöyle der: "Saçının kesilme vakti gelip gelmediğini hiçbir zaman bir berbere sorma."

Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (Sayfa 52 - NTV Yayınları, Ekim 2014, 6. Baskı)Hatasız Düşünme Sanatı, Rolf Dobelli (Sayfa 52 - NTV Yayınları, Ekim 2014, 6. Baskı)
3 /