Hatıralar Yahut Bir Vatan Kurtarma Hikayesi Nevzat Köseoğlu ile Söyleşiler

0,0/10  (0 Oy) · 
2 okunma  · 
0 beğeni  · 
215 gösterim
Nevzat Kösoğlu ile yapılan bu söyleşi, isimler ve dönemler hakkında bir tarih yahut belgesel değildir. Ama o dönemler üzerine tarih yahut belgesel çalışacak olanlar burada yazılanları okumazlarsa eksik iş yapmış olacaklardır. Bu söyleşide bazen, yaşayanların pek çoğunda hiçbir iz bırakmamış ayrıntılar, bazen kalın çizgiler vardır. Sadece işin hikâyesine kapılmayıp, yorum ve işaretlerden, gereken dikkat esirgenmezse, bütün hakkında yahut dönemler üzerine faydalı fikirler elde edilebilir.
Nevzat Kösoğlu, anlattıklarım yaşadıklarımın bendeki yansımalarıdır; objektiflikleri, bu yansımaları gerçeğine eklemeler yapmadan anlatmamdadır. Eksik oldukları her zaman söylenebilir; genel objektifliği konusunda ise zaten bir iddia yoktur, diyor. Belki daha iyi bir söyleşi düzenlenebilir, daha ilgi çekici sonuçlar alınabilirdi; bilemiyorum.
Vatan Kurtarma terimi, 1960'lı yıllardan itibaren bir kuşağın milliyetçilik gayretlerine verdiği isimdir. Bu kitapta, o yıllardan sonraki milliyetçilik çabalarından Kösoğlu'nun hayatına yansıyanları ,onun üslubundan okuyacaksınız.
Mehmet Y. 
13 Ara 2016 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Nevzat Hoca, şahsi hikayesiyle birlikte Türk millyetçiliği ve ülkücü hareketin hikayesini de anlatıyor aslında. Bu arada Ötüken Neşriyatın serüvenini de öğrenmiş oluyoruz.
Ülkücü camiaya ilgi duyanların, belki belli kısımlarında aynı düşünmesler bile okumaları gereken bir kitap olduğu kanısındayım.