Hatırladığım Filmler (Piltan Teyze Sineması, Parasız Yatılı ve Sonrası)

·
Okunma
·
Beğeni
·
11
Gösterim
Adı:
Hatırladığım Filmler
Alt başlık:
Piltan Teyze Sineması, Parasız Yatılı ve Sonrası
Baskı tarihi:
Şubat 2020
Sayfa sayısı:
215
Format:
Karton kapak
ISBN:
9786053264132
Kitabın türü:
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
İz Yayıncılık
“Sinema, anlatma imkânları açısından edebiyatçıyı besleyen bereketli bir zemin. Bana esin kaynağı olan ve bakışımı tazeleyen, zihnimde biriken konuları tartışırken elimden tutan yönetmenlere ve filmlere vefa borcu duyuyorum.

Hatırladığım filmler, neşeli veya değil, ama mutlaka bir yerde dokunaklı ve hayatı hiç fark etmediğimiz bir açıdan işleyerek bakışımızı geliştiren tek bir sahnenin bile yıllar akıp giderken öyle kolayca silinip kaybolmayacağını söylüyor.”

Cihan Aktaş, Hatırladığım Filmler kitabında sevdiği, çeşitli açılardan kendini etkileyen, sıklıkla atıfta bulunduğu, bazen de bir vesileyle düşünmeyi sürdürdüğü filmler ve yönetmenler üzerine yazdıklarından bir kısmını bir araya getiriyor. Başlangıçta, çocukluğunun geçtiği Refahiye’de, akrabalarının yaşadıkları evi düzenleyerek oluşturdukları salonda tanıştığı sinemaya dönük anlama çabası Trabzon, İstanbul, Tahran, Tokyo, Seattle ve daha nice başka şehirlere uzanıyor. Akıp giden hayatın derinleştirdiği sorularla bir filmden diğerine taşınıyor.

Hatırladığım Filmler Cihan Aktaş’ın iç dünyasını besleyip bakış açısını zenginleştiren filmler ve yönetmenler üzerine bir düşünceler demeti.
Hatırladığım Filmler benzeri kitaplar
Gösterilebilecek uygun bir kayıt bulunamadı.