Hava Kurşun Gibi Ağır

8,3/10  (16 Oy) · 
56 okunma  · 
18 beğeni  · 
935 gösterim
Nâzım Hikmetin Romanı Nâzım Hikmeti aşkları, acıları ve tutkularıyla anlatan bir roman... Nâzım Hikmeti ve dostlarını yakından tanımış olan Hıfzı Topuz, bu romanda şairin bir yandan uğradığı haksızlıkları, çektiği acıları, yurt özlemini, halkına olan sevgisini, bir yandan da tutkularını, aşklarını, mutluluklarını anlatıyor. Hava Kurşun Gibi Ağırı okurken, 1940lı yılların karanlığına yeniden tanık olacak, yıllar boyu cezaevlerinde yatan büyük Türk şairinin sönmeyen umudunu, açlık grevindeki direnişini, özgürlüğe kavuşma sevincini, Moskovadaki coşkulu, bazen de fırtınalı günlerinin heyecanını, ölümü bekleyişinin hüznünü onunla paylaşacaksınız.
Hasan sari 
27 Tem 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 7/10 puan

Türk şiirinde önemli yeri olan , bir çok yazara öncülük etmiş ve daha fazlasını etkilemiş bir yazar, Nazım Hikmet. Şiirlerini bilmeyen duymayan yoktur peki ya kendisi? Bu kitapta yazar Nazım Hikmetin neler yaşadığını nasıl günler geçirdiğini bunalımlarını, çaresizliğini, hatalarını ,aşklarını ve Nazim'ı Nazım yapan yaşama dair ne varsa onları göreceksiniz. Ve kitabı okuyan fark edecektir Nazım'ın döneminde Hava kurşun gibi ağır...

seher 
21 Nis 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Hava Kurşun Gibi Ağır, Hıfzı Topuz'un Nazım Hikmet i anlatan bir biyografik eseridir.Ancak kitapta Nazım'ın hayat hikayesinden çok ailesiyle dostlarıyla, arkadaşlarıyla olan ilişkileri, İstanbul, Çankırı, Bursa ceza evinde geçen yılları, aşkları ve yurt özlemini daha çok hissedeceksiniz.Kurtuluş Savaşı ve Milli Mücadele günlerine tanıklık edeceksiniz

Nuray Kirik 
19 Eyl 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sanki tarih kitabını açıp okuyormuşum gibi hissettim.Biraz ansiklopedi havasında yazılmış.Nazım Hikmetin hayatını merak edenlerin okuması gereken bir kitap.Edebi yönünü hep beğenmişimdir.Mutlaka okumalı.

Reis kormaz 
22 Nis 2014 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

super kitap lakin Nazım HİKMETİN hayatı hep hapiste gectiğine özüldüm dorusu

Züheyla Şeker 
 08 Eyl 2016 · Kitabı okudu · 10 günde · Beğendi · 3/10 puan

Bizden saklanan Nazım'ı tanıma fırsatı buldum. Gerçek kişi ve anılarla bir şairin hapis ve sürgünde geçen yaşamı boyunca tüm dünyanın gerçeğini yansıtmak için yazdığı dizelerde hangi şartların onu zorladığını daha net görmeme yardımcı oldu Hıfzı Topuz.

Kitaptan 2 Alıntı

Nisa 
14 saat önce · Kitabı okuyor

Sen
benim
minare boyunda çam gövdeme,
yumuşak
beyaz
bir kurt gibi girdin,
kemirdin!
Ben
bağırsaklarında solucan Makdonaldı besleyen
İngiliz amelesi gibi taşıyorum seni içimde!
Biliyorum kabahat kimde! Nazım Hikmet Ran

Hava Kurşun Gibi Ağır, Hıfzı Topuz (Sayfa 54)Hava Kurşun Gibi Ağır, Hıfzı Topuz (Sayfa 54)
seher 
17 Şub 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 8/10 puan

Mahkumlar boş zamanlarında tavla, iskambil ve domino oynuyordu. Nazım 32 yaşında olduğu halde çevresindeki bütün tutukluların ağabeyi durumundaydı. hepsiyle ayrı ayrı ilgileniyor, onlara öğütler veriyor, eline para geçtiği zaman da yardım ediyordu. Komünistlikten tutuklular arasında böylece bir tür komün topluluğu oluşmuştu.
Öteki tutuklular genelde yoksuldu. Nazım telif ücretlerini ve dostlarından gelen paraları da onlarla bölüşüyordu

Hava Kurşun Gibi Ağır, Hıfzı TopuzHava Kurşun Gibi Ağır, Hıfzı Topuz