Hava Şarında Beş Həftə

·
Okunma
·
Beğeni
·
9,7bin
Gösterim
Adı:
Hava Şarında Beş Həftə
Baskı tarihi:
Ağustos 2020
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
Orijinal adı:
Cinq Semaines En Ballon
Dil:
Azerice
Ülke:
Azerbaijan
Yayınevi:
Libra Kitab Nəşriyyatı
Məşhur fransız yazıçısı Jül Vern dünya ədəbiyyatı tarixində elmi-fantastik romanın banilərindən biridir. Onun ilk elmi-fantastik romanı da “Hava şarında beş həftə” əsəridir. Romandakı hadisələr baş qəhrəman cənab Ferqyusonun Afrikanı başdan-ayağa kəşf etmək istəyi ilə başlayır. Cənab Ferqyusonadək bir çox səyyahlar da bu yola çıxmışdılar. Ancaq bəziləri bu yolda həlak olmuş, bəziləri də müxtəlif çətinliklərə görə geri qayıtmışdı. Cənab Ferqyuson və iki dostu bu dəfə sələflərinin yarımçıq qalan işini başa çatdırmaq istəyir və Afrikanın şərq sahilindən qərb sahilinədək səyahət etmək qərarına gəlirlər. Özü də hava şarı ilə. Əsərdə bu səyahət ərzində cənab Ferqyuson və dostlarının başlarına gələn maraqlı sərgüzəştlərin şahidi olacaqsınız...
477 syf.
·144 günde·Beğendi·8/10 puan
"Dua her zaman insana güç ve kuvvet verir. Allah kendisine güvenenleri yarı yolda bırakmaz." diyor ünlü yazarımız Jules VERNE.
Doktor Samuel Fergusson, Dick Kennedy ve Joseph Wilson 'Viktorya' adında uçan balonla beş haftalığına bir keşif gezisine çıkmaktadırlar. Bu grup gezgin yolculuklarında birçok tehlike ile karşılaşmışlar ama her bir tehlikeyi, zekice atlatmayı başarmışlardır çünkü bu gezgin grup kendileriyle birlik- beraberlik, sevgi ve saygı çerçevesinde kendilerini korumayı başarmışlardır. Aralarındaki bu sevgi bağı onların en zor olduğu zamanlarda fedakarlık yapmayı da öğretiyor. Örneğin Wilson, balonun boşalması gerektiğinde boşaltıp en son da kendisini göle atması onun gerçek bir arkadaş canlısı olduğunu bizlere gösteriyor. Tabii bu atlayış sonrasında arkadaşları kısa bir süre içinde onu kurtarmışlardır. Bu yolculuk gerçek hayatta da gerçekleşmesini ümid ediyorum çünkü gerçekten zor durumlarda mücadeleyi öğretecektir.
408 syf.
·4 günde·8/10 puan
Balonla 5 Hafta- Jules Verne

Olağanüstü Yolculuklar serimizde bu kez durağımız Balonla Beş Hafta kitabı oldu. Bu eser 1862 yılında yayımlanmış olup Verne’nin ilk romanıdır. O dönemde önemli bir etki uyandırmıştır. Hatta bu sağlam girişin bozulmasından korkan Hetzel , 20.Yüzyılda Paris adlı eseri kabul etmemiştir. Balonla Beş Hafta adlı eseri tesadüf sayılmasın diye. Bu arada ilk gaz balonuyla uçuş 1783 yılında gerçekleştirilmiş. Balonu da Jules Verne mi öngörmüş diye düşünmüştüm :)

Eserimizin konusunu herhalde şöyle özetleyebiliriz. Doktor Fergusson adındaki kaşif ve mucit, avcı dostu Kennedy ve kendi yardımcısı Joe ile birlikte beş hafta sürecek Afrika gezisine çıkarlar, Tabii balonla. Bu oldukça tehlikeli bir seyahattir. Daha öncesinde ölenler olmuştur. Yolculuk esnasında hava muhalefetleri, konakladıkları yerlerdeki vahşi hayvanlar, yabani insanlar vs onlara engel olmaya çalışır. Tam bir hayatta kalma uğraşıdır onların ikinci çabası. Çok keyifli bir okuma oldu benim açımdan. Verne’den yedi kitap okumuş oldum. Şimdilik beğeni olarak üst sıralarda yer alır. Şunu da belirtmekte fayda var. Alfa’nın görselleri okumayı hızlandırıyor. Tavsiye ederim. Youtube kanalımda bir iki gün içinde inceleme videosu gelecektir. #balonlabeşhafta #julesverne #olağanüstüyolculuklar #alfayayınları #roman #kitap #denizleraltındayirmibinfersah

Youtube Kanalım:
https://www.youtube.com/...yPcVary5YVg&t=2s
116 syf.
471 kişi bu kitabı okuyup sadece 61 kişi bu kitabı beğeniyorsa, beğenmeyenlerin hangi tavır ve düşünceyle beğenmediklerini sorgularım. Çünkü gayet başarılı bir şekilde kaleme alınan bir bilim- kurgu kitabı bu. Dünyaca kabul görmüş şeylere bizim insanlarımız neden ters gelir anlamam.
Her insanın muhakkak hayal etme yetisi vardır. Bir kitap okurken size okuduklarınızı yaşattığı hissini veriyorsa güzeldir. Bu kitapta maceradan maceraya koşan üç kişinin hikayesi yer almakta... keyifle okuyabilirsiniz...
477 syf.
·4 günde·Beğendi·10/10 puan
Çocukluğumun yazarı Jules Verne. İlkokul yıllarımda birkaç kitabını özet şeklinde okumuştum. Aradan uzun zaman geçtiği için olayları unutmuştum, hem de tam metin okumak daha iyi olduğu için yeniden okudum.
.
.
Kitap tek kelime ile MUHTEŞEM. Doktor Fergusson balonla Afrika'yi bir uçtan bir uca geçmek ve daha önceki kâşiflerin ayak basmadığı yerleri keşfetmek istiyor. Yardımcısı ve bir arkadaşı ile yola koyuluyor.
.
.
Olayları resmen yaşadım diyebilirim. Onlarla beraber ben de balonla Afrika'yi bir uçtan bir uca dolandım. Tehlikeli ve eğlenceli bir yolculukları vardı. Okurken yer yer gerilip korktuğum bölümler oldu, başlarına bir iş gelecek diye. Özellikle de Joe'nin cesaretine hayran kaldım. Onlar balonla seyahat ederken bende de bir korku oluşup durdu. Hikâyeye kendimi ne kadar kaptırdımsa yükseklik korkum nüksetti.
.
.
Afrika genel anlamda ilgi alanım olduğu için bu kitabı okurken ayrı bir tat aldım. Kitap sizi resmen Afrika seyahatine çıkarıyor, KESINLIKLE TAVSİYE EDIYORUM.

#julesverne #ithakiyayınları
Münix
Münix Balonla Beş Hafta - Kısaltılmış Metin'i inceledi.
144 syf.
·2 günde
Kitabı Gönül Dağı dizisinden görüp aldım. Iyi ki almışım dedim. Çünkü kaşiflik, macera, çocuklara öz anlatım dili (tabii bu çocuklara uyarlanan bir kitap ve onlar adına degerlendirilirse) adrenalin ve en çokta joe'nin umutları...
Umut öyle bir şey ki en tehlikeli zamanda bile seni içinden sıyırıp güzelliklere adayabiliyor .
Kitap 1 günde bitebilecek tarz da.
Zeynep
Zeynep Balonla Beş Hafta - Kısaltılmış Metin'i inceledi.
128 syf.
·Beğendi·Puan vermedi
Çocuk kitaplarına dönüş yapmak beni mutlu etti ve bu kitapla birlikte farklı bir tür okumuş oldum. Akıcı ve güzel bir kitaptı. Sonunu ucu açık bırakıp çocuklara bırakılması hoşuma gitti.
96 syf.
·122 günde·Beğendi·10/10 puan
her ne kadar bir gençlik kitabı olduğu söylense de yetişkinlere küçük mesajlar veriyor bu kitap. bence bu kitap da yetişkin masalı diyebilirim.. KESİNLİKLE OKUNMASI GEREKEN KİTAPLAR ARASINDA
208 syf.
·1 günde·Beğendi·7/10 puan
Macera severler toplanın..

Okuması zevkli, eğlenceli ve merak uyandıran bir kitap..
Sadece okuyun ve okutun

Bu yolculuk afrika kıtasını görmek bilmek adına yapılacak..
3 Kahramanımızın afrikayı "victoria" adını verdikleri balonla dolaşma serüveni.
408 syf.
·5 günde·10/10 puan
Kitapta Jules Verne'in keşiflere olan ilgisini görebiliyoruz. Kitabın yazıldığı yıllar Afrika keşiflerinin en önemli yılları. Jules Verne'de bu gelişmeleri çok iyi takip eden bir yazar. Kitap Burton, Speke, Barth, Livingstone, H.M Stanley vb. kâşiflerin maceralarını detaylarıyla çok iyi aktarıyor. Kitaba başlamadan Afrika keşifleri ve kâşifleri hakkında bilgi sahibi olursanız çok daha verimli okuma olur sizin için. Zaten okuduktan sonra isteseniz de istemesenizde çok fazla bilgi edineceksiniz.

Jules Verne'i okumanın en iyi yanı bu sanırım.
477 syf.
·1 günde·Beğendi·8/10 puan
Jules Verne okumak o kadar ayrı bir duygu ki. En sesli ortamda bile etrafı duymazdan gelip okuyabiliyorum, beni kendine çekiyor. 1863 model bu romanın da iyi bir tahlilini elimden geldiğince yapmak istiyorum. Arada kitap hakkında da bilgi verebilirim artık ona göre okuyun da, kızmayıverin bu seferlik. Teşekkürler.

Eser, Balonla Beş Hafta adının yanı sıra Üç İngiliz’in Afrika Gezisi ve Keşifleri başlığını da taşır. Ayrıca Jules Verne’nin ilk romanıdır yani bu anlamda da oldukça özeldir. Dr. Fergusson adında bir bilim adamının öncülüğünde sıcak hava balonu ile o dönemin gizemli kıtası Afrika’ya yapılan geziyi anlatır. Jules Verne’nin Afrika’ya hiç gitmeden Afrika tasvirlerine hayran olacağınıza da inanıyorum. İnanmadığınız, gerçek olmadığını bildiğiniz halde o kadar gerçekçi tutulmuş bir günlük ile karşılaşacaksınız ki hayret edeceksiniz. Buna sebep de sadece anlatılanlar değil, enlem-boylam derecelerinin dahi verilmesi. Yani çok iyi düşünülmüş bir kurgu var aslında.

Ayrıca eser ilk BİLİM ROMANI olma özelliğine sahiptir. Edebi olarak tartışabildiğimiz bir ortama sahip olduğum için gurur duyuyorum çünkü şöyle bir fikir kavgası (!) da yaptık. Dante - İlahi Komedya da bilim kurgu sayılmaz mı diye. Evet, olabilir öyle bakılabilir ancak biz BİLİM ROMANI diyoruz, o daha şiirsel kaçıyor. Ben haklıyım banane falan.

Şaka bir yana gene bir Edgar Allan Poe esintisi de göreceğiz. Sıcak hava balonu oldukça popülerdi demek ki. Onun adını bilmem ama bizim balonun adı bile var; Victoria. Doktor Samuel Ferguson neden Afrika’yı dolaşmasın ki? Biz daha önce 80 (hatta 79) günde dünyayı dolaştık azizim. Yanına da bir avcı olan Dick Kenedy’i aldıktan sonra artık macera başlamasın mı yani. Tabi bir de uşağımız olacak ki Joe de cesur ve korkusuz kimliğiyle ön plana çıkar. Düz duvara tırmanmasına da gülmedim değil hani. Aklıma kötü şeyler estirdi yalan yok.

Ayrıca Yüzbaşı Speake ve Teğmen Burton ile Resulute gemisinin kaptanı Pennet de yardımcı karakterlerimiz. Zengibar adasına yolculuk boyunca yanımızda olacaklar.

Eğleneceğiniz bir kitap olduğunu düşünüyorum, keyifli okumalar, mutlu günler dilerim..
477 syf.
·8/10 puan
Küçüklüğümüzdeki hayalgücümüze güç katan yazarımızın güzel eserlerinden biri.Birgün karar verip düşelim yollara.Bir balon... Gidelim uzaklara.Bir bilinmezlik.Sonra yamyamlar falan filan.Yeni bir macera ardından...
Yani daha kötü bir durumda olamayız diyorsun. O halde bütün kalbimizle Allah' a dua edelim de karşımıza bir pınar çıkarsın.
Jules Verne
Sayfa 95 - Tomurcuk Y.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hava Şarında Beş Həftə
Baskı tarihi:
Ağustos 2020
Sayfa sayısı:
176
Format:
Karton kapak
Orijinal adı:
Cinq Semaines En Ballon
Dil:
Azerice
Ülke:
Azerbaijan
Yayınevi:
Libra Kitab Nəşriyyatı
Məşhur fransız yazıçısı Jül Vern dünya ədəbiyyatı tarixində elmi-fantastik romanın banilərindən biridir. Onun ilk elmi-fantastik romanı da “Hava şarında beş həftə” əsəridir. Romandakı hadisələr baş qəhrəman cənab Ferqyusonun Afrikanı başdan-ayağa kəşf etmək istəyi ilə başlayır. Cənab Ferqyusonadək bir çox səyyahlar da bu yola çıxmışdılar. Ancaq bəziləri bu yolda həlak olmuş, bəziləri də müxtəlif çətinliklərə görə geri qayıtmışdı. Cənab Ferqyuson və iki dostu bu dəfə sələflərinin yarımçıq qalan işini başa çatdırmaq istəyir və Afrikanın şərq sahilindən qərb sahilinədək səyahət etmək qərarına gəlirlər. Özü də hava şarı ilə. Əsərdə bu səyahət ərzində cənab Ferqyuson və dostlarının başlarına gələn maraqlı sərgüzəştlərin şahidi olacaqsınız...

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0.2 (1)
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0

Kitabın sıralamaları