Havada Bulut

8,5/10  (29 Oy) · 
100 okunma  · 
22 beğeni  · 
1.269 gösterim
“Hafif bir rüzgâr, köpeğin sarı tüylerini, adamın sarılı beyazlı sert saçlarını oynatıyordu.

Adamın yüzünde manalı hatlar vardı. Sevilmemişlerin, çok üzülmüşlerin, sarhoşların, bir zaman güzelken çirkinleyivermişlerin, okumuşların, hasılı iç rahatsızların yüzlerindeki ifade… (…) Gözlerinin etrafında yedi sekiz çizgi, hayatında çok güldüğünü değil, yüzünü güneşe verip mavi gözlerini kıstığını ifade ediyor dersem, inanmalısınız!

O, aynaya baktığı zaman, bu çizgilerin gülmekten değil, güneşe bakmaktan olduğunu, köpeğine söylemiştir. Bir köpeğe söylenilmiş lakırdıyı komşulardan hiçbiri işitmemiştir, denebilir mi?”

“Havada Bulut” adlı öyküden
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2013
 • Sayfa Sayısı:
  136
 • ISBN:
  9786053608493
 • Yayınevi:
  İş Bankası Kültür Yayınları
 • Kitabın Türü:
Anıl 
18 Nis 23:05 · Kitabı okudu · 2 günde · Beğendi · 10/10 puan

'Havada Bulut' kitabı, bağımsız ama iç içe geçmiş hikayelerden oluşan ve her öykü bir öncekinin devamı gibi görünse de hemen her öyküde başka insan portrelerini öne çıkaran bir düzende yazılmıştır. Yazarın varlığı öyküler okundukça unutulur gibi olmasına rağmen okuyucuyla konuşur havasıyla ortadan kalkmaktadır. Bu biçim öykülerin devamlılığı açısından güzel bir örnek teşkil etmektedir. Kitap 'Havada Bulut' ile köpekle konuşan adam ve onunla konuşan adamı tanıtan ana hikaye ile başlayarak okuyucuya güzel bir giriş hazırlamaktadır. İlk bölümün sonu ile bir hayal kırıklığına kapıldım. Çünkü oradaki mektup olayının bittiğini hissederek bu duyguya kapıldım. İkinci bölümün bu ilk bölüm ile bağlantısını okuyunca bir merak sardı. Sonra kitabın adı olan ikinci 'Havada Bulut' bölümü karşıma çıkınca farklı bir durumla karşı karşıya olduğumu anlayınca kitaba olan ilgim oldukça arttı. Diğer bölümlerde birbirlerine bağlı bir şekilde devam ederek kitap bitti. Yazarın bir şiir gibi yazı yazması ve kelimelerin bir birleri içinde ahenkle dans etmesi mükemmeldi. Hele 'Birinci Mektup' bölümünde bu kadar sıradışı bir yazamama durumu var ki o bölüme gelince kitabın hiç bitmesini istemeyeceksinizdir. Kesinlikle tavsiye edebileceğim bir kitaptır.

Bizimmahalleninkitapcisi 
04 Ara 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · 10/10 puan

Havada Bulut, sevgili Sait Faik'in kaleminden okuduğum ilk eser ve şunu samimiyetle söylemeliyim ki asla son olmayacak. Öyle ki, Sait Faik'in kaleminden öykülerin tadına bir defa baktıktan sonra devamını getirmek istememenin imkansız olduğunu düşünüyorum. Sait Faik, Havada Bulut isimli öykü kitabında muazzam anlatımıyla okurunu sadece bir okur olmanın ötesine taşıyıp kurgunun bir parçası olmaya davet ediyor. Havada Bulut'u okurken sanki çayımı almış, Sait Faik ile karşılıklı yudumluyor, öykülerin anlatıldığı sıcacık bir sohbeti paylaşıyormuşum hissine kapıldım. Yazarımız sadece anlatımıyla değil aynı zamanda sıra dışı öykü kitabıyla da beni oldukça etkilemeyi başardı.

Peki, diğerlerinden farklı olarak bu öykü kitabını sıra dışı kılan durum nedir? Gelin bunu biraz daha yakından irdeleyelim...

Hemen hemen birçok okur bir veya birkaç tane öykü türünde kitap okumuştur. Bu kitaplar genelde farklı konularda, çeşitli öykülerin derlenmesiyle oluşmuş kitaplar olmanın yanı sıra zaman zaman uzun tek bir öyküden de oluşabiliyor. Fakat Havada Bulut, bu iki türden hiçbirine dahil değil. Onu farklı kılan nokta, kitapta öykü içinde öykülerin bulunmasıdır. Diğer bir deyişle, kitaptaki öyküler aslında birbirinden bağımsız değil, aksine ana öykünün bir parçası olarak, birbirine bağlı bir şekilde kaleme alınmıştır. Bu durum esere romanvari bir hava katmakla birlikte oldukça orijinal bir boyut kazandırmıştır.

Kitapta yer alan öykülere daha yakından göz atacak olursak, öykülerin Havada Bulut isimli öykü etrafında şekillendiğini görüyoruz. Fakat burada dikkat edilmesi gereken nokta, kitabın içerisinde iki tane Havada Bulut isimli öykünün yer alıyor olmasıdır. Bu öykülerin ilki, bizi asıl Havada Bulut ve kitabın içerisinde yer alan diğer öykülere götürecek yol görevini üstlenmiştir.Yani diğer bir deyişle, bu giriş öyküsü kitabımızın ana öyküsü olmakla birlikte her ne kadar Havada Bulut olarak isimlendirilmiş olsa da asıl Havada Bulut öyküsünün kendisi değildir.

Kitabımzın ana öyküsü olan ilk öyküde, bizi tatlı sohbetiyle anlatıcımız karşılıyor ve kitabın sonuna kadar da bize eşlik etmeyi ihmal etmiyor. Anlatıcımız bizleri birer okuyucu olmanın ötesinde, kurgunun bir parçası olmaya davet ettiyse bize de anlatacaklarına kulak vermek düşer.

Anlatıcımız Burgazada'da kendi halinde hikayeler yazan bir adamdır. Son zamanlarda hikayelerini Bakkal Yani Efendi üzerine yazmaya çalışan anlatıcımız, tüm merakını ve ilgisini bu adam üzerinde yoğunlaştırmaktadır. Gel gelelim her şey dedikoducu posta müvezzinin anlattıklarından sonra farklı bir hâl almaya başlayacaktır. Dedikoducu posta müvezzi son zamanlarda köpeği ile kendi halinde yaşayan, kimseyle pek iletişim kurmayan bir adama fena halde takmıştır. Onun bu sakin halleri posta müvezzininmerakını öyle bir kamçılamış olacak ki , köpekli adam aşağı, köpekli adam yukarı her fırsatta köpekli adam hakkında bildiklerine kendince eklemeler yaparak anlatıcımıza anlatmakta, dolayısıyla anlatımız da bu konuşmalara yer yer kendi düşüncelerini de ekleyerek bir sohbet havasında bize anlatmaktadır. Posta müvezzi ile yapmış olduğu bu sohbetler sonrasında anlatıcımız, o güne kadar dikkatini pek çekmemiş bu adamla yavaş yavaş iletişim kurmaya başlar.

Tabii gel gelelim bizim dedikodu posta müvezzi boş durur mu? Bir gün elinde köpekli adama ait bir zarfla anlatıcımızın başına üşüşür ve bu ikili o gün zarfı gizliden gizliye açtıklarında köpekli adam tarafından kaleme alınmış Ay ışığı isimli öykü ile karşılaşırlar. Gel zaman git zaman anlatımız ile köpekli adam (Ahmet) arasındaki sohbet ilerler. Anlatıcımız o gün ona ait zarfı açtıklarını Ahmet'e itiraf etmek ister ancak bunu bir süre itiraf edemez. Tanıdıkça adama bu utancı nasıl dile getireceğini bilemeyen anlatıcımız, en nihayetinde bir gün bunu dile getirmeyi başarır. Ahmet bundan rahatsız olmanın aksine şaşırtıcı bir şekilde memnun olur. Böylece Ahmet'ten anlatıcımıza, anlatıcımızdan da bizlere kitabın devamındaki öyküler ulaşır...

Köpekli Adam Ahmet'in geçmiş penceresinden çocuksu masumiyete, geçmişe duyulan özleme, hatıralara, mektuplara ama en çok da onun dolu dizgin aşkına tanık olacağınız bu güzel kitaba mutlaka ama mutlaka şans vermenizi tavsiye ediyorum. Eğer edebiyat seviyorsanız, Havada Bulut'u keyifle okuyacağınızı düşünüyorum.

Gönül Kitaplığım 
11 Ara 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Havada Bulut, Sait Faik kitaplarından (okuduklarım arasında) en sevdiklerimden. Kitap ilk bakışta kısa öykülerden oluştuğu düşünülse de tek bir öykü başlıklarla ilerliyor ve sonlanıyor. sayfalar ve başlıklar ustalıkla birbirine bağlanmış, konu bütünlüğü asla bozulmadan. cümlelerin ahenkli ilerleyişi sizi peşinden sürüklüyor içinde bulunduğunuz durum, yer her neresiyse aldırmadan. sağım solum, yanım, yörem Sait Faik şu anda. Taze taze yazıyorum, etkisi bir süre daha benimle kalacağını bildiğim halde.

Yağmur 
12 Mar 14:12 · Kitabı okudu · 3 günde · Beğendi · 10/10 puan

Zevkle okuduğum bir kitaptı.Yazarın ara ara anlatım bozukluğu yapmasına rağmen güzeldi.Birbirinden farklı ama birbiri ile bağlantılı hikayelerden oluşuyor.Keyifli okumalar.

Uğur KIRBUGA 
25 Haz 2016 · Kitabı okudu · 4 günde · Beğendi · 8/10 puan

Hikayelerini oldukça beğendiğimi dile getirmeliyim. Yalnızlık ve aşk. Benim için çok önemi olan iki dünya diye tanımlayabilirim. İki konu da beni kendimden kopartabilecek yoğunlukta. Öykülerini okurken seni kendinden kopartıyor, iç dünyaya yolculuk yapıyorsun. Seni düşündürüyor bir o kadar da dinlendirici kelimeleri.
İyi okumalar dilerim

Şule Yıldırım 
29 Ağu 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Yazarı Sait Faik olan bir kitap nasıl kötü olabilir ki. İnsanın ilgisini fazlasıyla çekiyor. Ama itiraf edeyim bir iki kısımda beni sıktı . Kesinlikle okumaya değer bir kitap. Mutlaka tavsiye ederim

Ahmet Özaysın 
13 Ara 2015 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Sait Faik deyince aklımıza ilk gelen kelimeler nelerdir? Deniz, ada, balıklar, kuşlar ve sıradan insanlar öyle değil mi? Havada Bulut da yazarın diğer birçok kitabındaki gibi sıradan insanların hayatlarından kesitler sunan birbirinden güzel on beş öyküden oluşuyor.
Sait Faik’in hikâyeleri iç içe geçmiş gibi ancak hepsi birbirinden bağımsız. Her öykü bir öncekinin devamı gibi görünse de bambaşka insan portreleri çiziyor. Öykü içinde öyküler var. Her öyküye yazar kendisini de eklemiş ama okurken varlığını size hemen unutturuveriyor. Bazen de öyküden çıkıverip okuyucuyla koyu bir sohbete başlayıveriyor.
Hayatın anlamsız görünen ayrıntılarını bu kadar ustalıkla kaleme alan edebiyatımızda kaç yazar vardır? Bana kalırsa bizde değil dünya edebiyatında bile sıradan insanın umutlarını, hayallerini ve heyecanlarını bu kadar içten ve etkili ortaya koyabilen yazar sayısı şaşırtıcı derecede azdır.
Yazarın tasvirlerini okuduğunuzda tarif edilen insanın ruh halini şıp diye kavrıyorsunuz. Yazar bunu uzun ve karmaşık betimlemelerle değil son derece yalın ve kısa cümlelerle okuyucuya hissettiriyor. “Adamın yüzünde manalı hatlar vardı. Sevilmemişlerin, çok üzülmüşlerin, sarhoşların, bir zaman güzelken çirkinleşivermişlerin, okumuşların, hâsılı içi rahatsızların yüzlerindeki ifade…”
Hani çoğu zaman tasvirler sıkıcı olur, bitse de yazar öyküsüne devam etse diye sabırsızlanırız, keyfimiz kaçar ya, Sait Faik de durum böyle değil. İçinizden diyorsunuz ki şu adamı biraz daha tarif etse. Yukarıdaki satırlar şöyle devam ediyor;
“Bu adamın yüzünden birtakım manaları insan, işi yoksa, bulup çıkarıverir. Gözlerinin etrafında yedi sekiz çizgi, hayatında çok güldüğünü değil, yüzünü güneşe verip mavi gözlerini kıstığını ifade ediyor dersem, inanmalısınız! O, aynaya baktığı zaman, bu çizgilerin gülmekten değil, güneşe bakmaktan olduğunu, köpeğine söylemiştir.” (S. 10)
Öykülerden birinde iş arayan gazeteci genç, kendisine siyasi görüşlerini soran başyazara şöyle cevap veriyor;
“Nasıl bir dünya mı? Haksızlıkların olmadığı bir dünya… İnsanların hepsinin mesut olduğu, hiç olmazsa iş bulduğu, doyduğu bir dünya… Hırsızlıkların, başkalarının hakkına tecavüz etmelerin bol bol bulunmadığı… Pardon efendim! Bol bol bulunmadığı ne demek? Hiç bulunmadığı bir dünya…” (S. 23)
Edebiyatımızın en büyük öykücülerinden Sait Faik’in kitabı Havada Bulut içinizi ısıtacak, hayattaki küçük şeylerden zevk almanızı sağlayacak, tadı damağınızdan kolay kolay silinmeyecek güzel bir kitap.
http://www.kitapvedusunce.com

Azel Erdoğan 
22 Mar 04:02 · Kitabı okudu · 4 günde · Puan vermedi

Anlatılmaz yaşanır Sait Faik.. Öyle şiirsel bir dil kullanıyor ki bazen; sanırsın önündeki kitap öykü değil de şiir kitabı.. Öyküyle şiiri harmanlayabilen en büyük yazarlarımızdan...

Arif Kılınçarslan 
27 Şub 21:04 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Aslında bu kitabı okumanın sebebi, Cumhuriyet dönemi ilk yıllarının hikayecilik alanındaki iki ustasını tanımak istemeden dolayıdır. İlk olarak Sabahattin Ali nin sırça köşkü ile başladığım bu yolculuğun güzel duraklarından birisi oldu bu kitap. Semaver den sonra biraz yavan geldi ancak Sait Faik gerçek bir hikâyeci. Keske bu insanların izinden yürütenler daha fazla olsaydı. Kitap genel olarak güzel fakat Sait Faik anlatımlarında bazen çok çetrefilli olay örgüleri verebiliyor. Bu kitapta bu cetrefili çokça hissettim fakat bu hikaye gerçekten okunması gereken bir eser

vurkan i 
29 Kas 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Sait Faik fahişeleri tüm yönleriyle anlatıyor.Onların bu hayata nasıl itildiği ve insanların onları nasıl kullandığı rant sağladığı anlatılıyor birbirini bütünleyen hikayelerde.

2 /

Kitaptan 63 Alıntı

Birdenbire her şeyi hoşuma gitmişti. Ama ben onun birdenbire hoşuna gitmemiştim. Ağır ağır hoşuna gider miyim acaba? Buralarını düşünmedim. Düşünmedim, hemen o gece ona aşık oldum.

Havada Bulut, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 32)Havada Bulut, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 32)

-Yani nasıl bir dünya arzuluyorsunuz?

Artık kızmıştım:
-Nasıl bir dünya mı? Haksızlıkların olmadığı bir dünya... İnsanların hepsinin mesut olduğu, hiç olmazsa iş bulduğu, doyduğu bir dünya... Hırsızların, başkalarının hakkına tecavüz etmelerin bol bol bulunmadığı... Pardon efendim! Bol bol bulunmadığı ne demek? Hiç bulunmadığı bir dünya...

Sevilmeye layık, küçücük kızların orospu olmadığı, geceleri hacıağaların minnacık kızları caddelerden yirmi beş lira pazarlıkla otellere götürmediği, her genç kızın namuslu bir delikanlıyla konuşabildiği, para için namus,ar,haya,hayat,gece,gündüz satılamadığı bir dünya... Muhabbet tellallarının günde otuz lira kazanmadığı bir dünya... Sokaklarda sefillerin bulunmadığı bir dünya... Kafanın, kolun çalışabildiği zaman insanın muhakkak doyabildiği, eğlenebildiği,bir dünya... İçinde iyi şeyler söylemeye, doğru şeyler söylemeye salahiyetle kıvranan bir adamın, korkmadan ve yanlış tefsir edilmeden bir şeyleri söyleyebildiği bir dünya..."

Havada Bulut, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 24 - YKY)Havada Bulut, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 24 - YKY)
Azel Erdoğan 
05 May 12:50 · Kitabı okudu · İnceledi · Puan vermedi

İçim ona nehirlerin denize aktığı gibi akıyordu..

Havada Bulut, Sait Faik Abasıyanık (Yapı Kredi Yayınları)Havada Bulut, Sait Faik Abasıyanık (Yapı Kredi Yayınları)
Anıl 
18 Nis 21:19 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Güzel Yüzlü İnsanlar
Öteki masada iki işçi çocuk, ne güzel yemek yiyorlardı. Ne güzeldi esmer yüzleri. Belki masallarda bu kadar güzel yüzlü insanlar yoktu.

Havada Bulut, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 110 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Havada Bulut, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 110 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Anıl 
18 Nis 00:29 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 10/10 puan

Katina'yla beraberken içime perde perde bir sessizlik, bir baygın tat yapışır, o kadeh kadeh üstüne rakı içerken dünyaya ait lakayt bir hal ondan bana da geçerdi.

Havada Bulut, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 81 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)Havada Bulut, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 81 - Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları)
Can SEYHAN 
26 Oca 10:33 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 9/10 puan

muhteşem
Karıcığım, sen gündüzlerimde, gecelerimde, rüyalarımda, cigaramda, rakımda, hasılı kanımdasın.

Havada Bulut, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 44)Havada Bulut, Sait Faik Abasıyanık (Sayfa 44)