Havadan Sudan

·
Okunma
·
Beğeni
·
956
Gösterim
Adı:
Havadan Sudan
Baskı tarihi:
Ocak 1991
Sayfa sayısı:
139
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754180763
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Adam Yayınları
Baskılar:
Havadan Sudan
Havadan Sudan
Bu kitapta Aziz Nesin'in, "Havadan Sudan", "İnsan İnsana Benzer", "Hele Hele", "Okul Aile Birliği", "Demokrasi Yasak", "Çamaşır Günü", "Barda Rezalet", "Dünyanın En Pahalı Karyolası", "Ne İyi Adam", "Çocuk Ne Zaman Ağlar?", "Uyusana Tosunum Ninni", "Aman Duymasınlar", "Pul Yapıştırmak", "Yanlış Adam", "Bizden", "Ticari Namus", "Gelin Hanımın Köpeği" ve "Peki Olur Şekerim" başlıklı öyküleri yer alıyor.
139 syf.
·Puan vermedi
Merhabalar Aziz Nesin’i ilk Zübük kitabıyla tanımış ve çok beğenmiştim daha sonra okuduğum ikinci kitabı olan Havadan Sudan kitabı 18 hikayeden oluşmaktadır.Hikayeler arasında en beğendiklerim Aman Duymasınlar,Okul Aile Birliği ve Havadan Sudan.Hikayelerde konu olarak fakirlik kurnazlık dolandırıcılık aile yer almaktadır.Okumanızı Tavsiye Ederim
144 syf.
·8 günde·10/10
Kısa kısa öyküleri o kadar güzel anlatmış ki...Keşke daha uzun olsaydı dediğim kitaplardan bir tanesi.Ayrıca Aziz Nesin’in kendine özgü başlıca yazım biçimleri de kitaba ayrı bi hava katmış diyebilirim.Mutlaka okumalısınız...
144 syf.
"O zaman demokrasi lafı bizde hemen hemen hiç duyulmamış. Türkiye'de vitamin adının yeni yeni duyulmaya başladığı yıllardı. Bunu söyleyişim, bize demokrasinin vitaminden çok sonra geldiğini anlatmak içindir.
...
Bizim demokrasiden öğrendiğimiz, iki şeydi. Birisi birbirimize demokrasi üslubuna göre, 'ulan', 'şişştt', 'bana bak' demiyecek. Öbür öğrendiğimiz de sınıf kapısının, penceresinin açık ya da kapalı durmasıydı."

O zamandan bu zamana, bilmem kaç yıl geçmiş aradan. Bir değişiklik var mı kavramda. HAYIR!.. YOK!.. Hala ilk defa duymuş gibi. Ya da evet çok duyduk ağzımızda eskidi(!) Kuru kuru bağırıyoruz DEMOKRASİ, DEMOKRASİ diye. Söylüyoruz, her yerde dillendiriyoruz fevkalade. Birde bunu uyguluyoruz(!) "En ekistira ekistirasından" https://youtu.be/L0lFEXnSU-k
(sadece örneğin)
Biri öyle diyecek, diğeri böyle ki demokrasi olsun. O diğeri öyle derse olur mu, cıkk olmaz..!

Ah Aziz Nesin ahh.. Anlatmaya çalıştığını onca biz(!) anlamadık da hala yerimizde sayıyoruz...

Kitabın minicik bir öyküsünün içeriği ve bana düşündürdüklerinin ufacık yazı hali :) :)

'Havadan Sudan' Aziz Nesin serüvenimin (şimdilik) son kitabı. Okuduğum her üç kitabının da tadı ayrı kaldı.
Fakat elimde, illaki bir Aziz Nesin'in bulunması gerektiğini de öğrendim okuduklarımdan sonra.


Şu dizeleri de yazayım:

'Bu ne gayret
Ne hacet kul iltifatına mazhar olmaya...
Kim kavuşmuş el gördülükle
Alem içinde zikr ile Hüda' ya...
Gel kanma... Horlama...
Kem anma ehl-i dili...
Gel kanma
Yanma Cennet-i Dünya'ya...
-Arifhan Atilla -

Verimli bir etkinlik geçirdiğim düşüncesinin mutluluğu ve vesile olan Tuco Herrera ve NigRa çokça teşekkürlerimi ileterek bırakayım bunu da buraya...

Kitapla kalın, iyi kalın... :) :)
144 syf.
·1 günde·Beğendi·9/10
Kısa Kısa hikayelerden oluşan bir kitaptır. Aziz Nesin bu hikayeleri mizahi olarak çok güzel işlemiş,ben de severek hatta bayıla bayıla okudum.Tavsiye ederim.
144 syf.
·8/10
18 Öyküden oluşan Aziz Nesin kitabında bu sefer Havadan Sudan gibi gözüken meseleler yer alıyor. Alt metinde yine halkın fakirliği üzerinden gidilmiş, kendine zarar veren kurnazlığı, dolandırıcılığı da sos olarak katmış.

En beğendiğim öyküler :Havadan Sudan : Otoriter rejimden korkanların ses çıkarmaması bir nebze anlaşılabilir, fakat kendi gibi düşünen olup da sesini çıkaranları bastırma içgüdüsü, o kişinin ezikliğinin belirtisi oluyor. Bu hikaye de bunu güzelce anlatıyor.

Okul Aile Birliği : Okulda, öğretmenlere kan kusturan, bencillikte sınır tanımayan aileleri anlatıyor. Günümüzdeki, bir tek benim çocuğum var dünyada görüşünü benimseyen ailelere rahatlıkla ithaf edilebilir.

Çocuk Ne Zaman Ağlar : Türk annelerinin çocukları yetiştirme tarzına bir yergi.

Aman Duymasınlar : Para kazandığı için belli karaktersizlikleri görmezden gelen omurgasızlara ithaf edilmiş.
144 syf.
·2 günde·Beğendi·Puan vermedi
Hayatım boyunca şans vermediğim, daha doğrusunu söylemek gerekirse şans veremediğim yazarlardan biridir Aziz Nesin... Ben onu Madımak olayı ile tanıdım, öyle yer etti beynimde... Hakkında çok fazla araştırma yapma şansım da oldu. Öykülerini ara ara başka yerlerde, başka sebeplerle okudum. Ancak onun kitabını okumak için sanırım coğrafyalar değiştirmem gerekiyormuş. Her şeyin bittiğini sandığın yerde başlıyormuş aslında hayat... Korkularımla, enkazlarimla gittiğim bir yerde bana gülümseyen insanlar bir de kitap hediye ederse onlar, unutulmaz olmayı fazlası ile hak eder... Kitaplar benim için kitap olmaktan daha fazlasıdır hep... Sayfa sayfa gözyaşlarimla kendi hikayemi yazdığım kitaplar da vardır, umudum olan kitaplar da... Havadan Sudan benim umudum oldu. Okuduğum kitaplar ruh halime göre can bulur aslında ben de... 18 kocaman öyküden bana kalan umut işte. Çok güzel bir üslup ile yazılmış, çoğu öyküde güldüm diyebilirim ama anlattıkları o kadar doğru ki içim acıdı ve gözlerim doldu, üzerinde düşününce. Bizim, bu memleketin insanı evet çok inançlı(!) Ama inanç sorgulamakla taçlandırlırsa; inanç, inanç olur...
... Bana kalırsa, bütün dersler Almanca okutulmalıdır. Ben uzun yıllar Almanya'da bulundum. Orada da çocuklar bütün dersleri Almanca okuyorlar.
Aziz Nesin
Sayfa 33 - Tekin Yayınevi (Yaylacık Matbaası İstanbul 1974) 3.Basım
Rendelenmiş beyaz turp salatasının üstünde kara kara zeytinler, kırmızı kırmızı küçük turplar... Yeşil salata da olmalı. Şimdi giderken pazara uğrar, balık da alır. Tabakta dumanları tüten, ızgarada pişmiş uskumrunun üstüne limon da sıktın mı... Yanında bol maydanozlu, tuzla ezilmiş kıyım kıyım sovan...

https://youtu.be/C1MmY32AKpc
-Her şey gündengüne pahalanıyor. Bu milletin hali n'olacak?
"Hayır pahalanmıyor. Her şey gündengüne ucuzluyor." demek de var ama... Adamı başımdan savmak için "Evet" dedim...
Aziz Nesin
Sayfa 12 - Tekin Yayınevi (Yaylacık Matbaası İstanbul 1974) 3.Basım
İnsan çok zaman karşısındakinin huyuna uymak zorunda kalıyor. Arkadaşlık ettiğiniz adam, korkunç bir pintiyse, siz de ona karşı pinti olmaya başlıyorsunuz, ona bir cigara bile vermek istemiyorsunuz. Ya da tersi... Çok eli açık biriyle arkadaşlık ediyorsunuz, siz cimrinin biri de olsanız, bir oranda bile olsa arkadaşınıza, kesenin ağzını açmak zorunda kalıyorsunuz.
Aziz Nesin
Sayfa 18 - Tekin Yayınevi (Yaylacık Matbaası İstanbul 1974) 3.Basım
Doğrusunu ister misiniz, benim aylığım bin lirayı bile bulmuyordu. Ama oturduğum evin kirası binikiyüz liraydı.

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Havadan Sudan
Baskı tarihi:
Ocak 1991
Sayfa sayısı:
139
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789754180763
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Adam Yayınları
Baskılar:
Havadan Sudan
Havadan Sudan
Bu kitapta Aziz Nesin'in, "Havadan Sudan", "İnsan İnsana Benzer", "Hele Hele", "Okul Aile Birliği", "Demokrasi Yasak", "Çamaşır Günü", "Barda Rezalet", "Dünyanın En Pahalı Karyolası", "Ne İyi Adam", "Çocuk Ne Zaman Ağlar?", "Uyusana Tosunum Ninni", "Aman Duymasınlar", "Pul Yapıştırmak", "Yanlış Adam", "Bizden", "Ticari Namus", "Gelin Hanımın Köpeği" ve "Peki Olur Şekerim" başlıklı öyküleri yer alıyor.

Kitabı okuyanlar 67 okur

  • Fırat
  • Gülce
  • DrKitapsever

Kitap istatistikleri (Bütün baskılar)

Bu baskının istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%0
9
%0
8
%0
7
%0
6
%0
5
%0
4
%0
3
%0
2
%0
1
%0