Hay Sultan - Bir Abdülkadir Geylani Romanı

9,0/10  (18 Oy) · 
47 okunma  · 
17 beğeni  · 
788 gösterim
"Kadiriyim, Hesenîyim, Kâdir'in Abdülkâdi'riyim Muhyiddin diye tescil edilmiş namı, Hûdanın fakiriyim." Kelam onu anlatmakta aczi yaşadı. İdrak onu anlamakta zorlandı. Sultanül-evliya idi. Evliyanın kibrit-i ahmeriydi. İsa sırrının taşıyıcısı Kün Sultan'dı. Allah Resulünün sevgilisiydi. Yerde iken Arş-ı Azamı veİsrafilin azametini temaşa edendi. Müritlerinin ateşte yanmaması için Allahtan söz alan tek evliya Sultan-ı Nazdı. Nuriye Çeleğen, kelamın kalbe hissettirme duası ile asırların bu büyük feyiz kasesi kalbi öyküledi. Nasıl tüm asırlara feyiz sakisi olmuş, asırlar onun kalp bahrinden su içmişti? Sırr-ı künle ölmüş kalpler ve cesetler nasıl dirilmişti? Sırr-ı Ademin sultanı olmak ve eşya ile kelama durmak ne demekti? Bilumum kalpleri içine alan o külli zikre asırlar nasıl ses vermişti?

"Ya Hayy!"
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Ekim 2013
 • Sayfa Sayısı:
  320
 • ISBN:
  9786051315126
 • Yayınevi:
  Nesil Yayınları
 • Kitabın Türü:
Vildan Eyüpoğlu 
 23 Eyl 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kesinlikle okuduğunuza pişman olmayacağınız sade, akıcı ve farklı bir anlatıma sahip bir kitap.Bittiğinde size bir şeyler kazandırdığını fark edeceksiniz..

merve gökgöz 
28 Nis 2016 · Kitabı okudu · 8 günde · Beğendi · 10/10 puan

Beni etkileyen kitaplardan bir tanesi daha. Nuriye çeleğenin en naif en yumuşak en tatlı en içten anlatımıyla etkilenmemek elde değil. Abdulkadir Geylaninin hayatinin en güzel anlatimi bence.

Karanlık 
06 Ağu 17:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Okulumun kütüphanesinden aldığım bir kitaptı hay sultan.Okuduktan sonra sanki bana dinim hakkında çok şey katmış gibi hissettim. Ama aslında tek kattığı Allah'ı her şeyden ve herkesten çok sevmem gerektiğiydi. Aslında amacı aç kalmak olmayan bir adamın tek derdi kendini Allah'a karşı ispatlamaktı bence. Çünkü açlığın nefsi terbiye ettiğini ve nefsinin her şeyden soyutlanmasının yolu olduğunu düşünüyordu. Kendini ruhunu ve hayatının her anını feda etti sevgilisi olan Allah için. Varı yoğu Allah'ı olan bir adamın hayat hikâyesiydi bulduğum kitap...

süreyya oruç 
09 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 10/10 puan

Aylar once okudugum bu kitaba gözüm ne zaman deyse elime alip sayfalarini tekrar tekrar karistirma istegi doğuyor içime .. Bu Kitabin benim icin onemini kelimelerle ifade edemem.. Nuriye celegen kendine has uslubuyla ne de guzel anlatmis gönlümün sultanini..

Kitaptan 1 Alıntı

Nursena 
10 Mar 17:05 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Allah, sanki çayla kelamı ikili yaratmış. Ne kadar yakışıyor çay kelama kelam da çaya. İnce belli bardaktan bir yudum daha alınıp bardak tabağına oturtulurken sohbet kıvamında demlenmeye başlıyor bile.

Hay Sultan - Bir Abdülkadir Geylani Romanı, Nuriye Çeleğen (Sayfa 172)Hay Sultan - Bir Abdülkadir Geylani Romanı, Nuriye Çeleğen (Sayfa 172)