Hayalet Hikayeleri

5,0/10  (2 Oy) · 
13 okunma  · 
2 beğeni  · 
495 gösterim
Hayalet Hikâyeleri bireyin uzun zaman susmuş geçmişinin yeniden dile geldiği öykülerle örülü bir kitap. Kimileyin ürkütücü, kimileyin yaralayıcı olan suskunlukların kendilerini dışa vurarak, artık o geçmişe sahip insanları sahipsiz bırakarak kendiyle yüzleşmeye ittiği öyküler bunlar. Bir Deli Ağaç ve Akışı Olmayan Sular adlı öykü kitaplarıyla romancılığı kadar öykücülükteki ustalığını da kanıtlayan Pınar Kür’ün kaleminden. “Bir kere bile dönüp baksaydın yüzüme... Bir kere bile dönüp bakmadın. Manasız mavi ışıltılı saçları okşadığını gördüm – hatta öptüğünü mü bile? Ne yapabilirdim? Fırlayıp zorla çekse miydim o saçları göğsünden? İnsan durduğu yerde büyük bir yükseklikten büyük bir hızla boşluğa düştüğü duygusuna kapılır ya... Biraz daha durursa yere güm diye çakılacağından, paramparça olacağından korkar ya... O anda söylenecek herhangi bir söz var mıydı?”
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2017
 • Sayfa Sayısı:
  152
 • ISBN:
  9789750734953
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Hatice Çakır 
 03 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Öykünün ustası olan yazar, bu kez "hayalet" kavramını irdeliyor. Birbirinden güzel ve dokunaklı öykülerinde hayaletlerin aslında geçmişimizde hesaplaşamadığımız, ötelediğimiz durum ve kişileri yanımızda taşımamızdan kaynaklandığına parmak basmış. Öykülerin bazılarında okuyucuya "sahi benim de başımdan benzer olaylar geçmişti; bunları ben de yaşadım." dedirtiyor.Yalın ve sürükleyici bir dil, keyifli eser...

Kitaptan 2 Alıntı

Mujurey 
24 Haz 18:47 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Düşman (Uyumak)
Mutlu olmak?.. Ne demek mutlu olmak? Unutmak... Uyumak... tan başka neleri içerir mutlu olmak? Telefonun tam da beklediğin anda çalması... Telefonun en beklemediğin anda çalması... Saksıdaki bitkinin çiçek açması... Herhangi bir ağacın çiçek açması... Özlediğin biriyle sokakta karşılaşmak... Korkmamak... Bir sabah, bir akşam, bir öğlen ya da günün herhangi bir saatinde artık korkmuyorum diyebilmek... Bir vakitler kolaydı. Bir vakitler koşmaktı mutluluk.

Hayalet Hikayeleri, Pınar Kür (Sayfa 64 - Everest Yayınları)Hayalet Hikayeleri, Pınar Kür (Sayfa 64 - Everest Yayınları)
Gözde baştimur 
30 Tem 00:25 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Gece gezen ölüler midir hayaletler, yoksa ancak geceye sığınarak yaşamayı sürdürebilen canlılar mı?

Hayalet Hikayeleri, Pınar KürHayalet Hikayeleri, Pınar Kür