Hayaletgören

8,0/10  (6 Oy) · 
9 okunma  · 
4 beğeni  · 
466 gösterim
"Kutlayın kendinizi, Prens, saat tam dokuzda o öldü."
Hayaletgören, romantik ve gotik düşünce geleneği üzerinde önemli etkileri olan Alman oyun yazarı ve şair Friedrich Schiller'in tek roman denemesidir. Schiller'in okültizm, spiritizma ve ruh çağırma motifleriyle dönemin komplo teorilerini ustalıkla harmanladığı Hayaletgören, Venedik'te bir Alman prensinin başından geçen çetrefil bir maceraya odaklanır. Ciddi, içine kapanık ve melankolik biri olan prens, kimsenin kendisini tanımadığı Venedik'te sessiz sedasız bir yaşam sürmektedir. Oysa Venedik baştan çıkarıcı zevklerin, karanlık arzuların şehridir.
1787-1789 arası Die Thalia dergisinde bölüm bölüm yayımlandığında büyük ilgiyle karşılaşan Hayaletgören, bir roman fragmanı. Schiller'in Hayaletgören'de işlediği motifler sonraları E.T.A. Hoffmann'dan Thomas Mann'a uzanan bir yelpazede sıklıkla yeniden edebiyat sahnesine taşındı, kullandığı anlatım teknikleri ise Edgar Allan Poe, H.P. Lovecraft ve Clark Ashton Smith gibi isimler tarafından benimsendi.
 • Baskı Tarihi:
  Eylül 2011
 • Sayfa Sayısı:
  144
 • ISBN:
  9789750713675
 • Çeviri:
  Bilge Uğurlar, Türkis Noyan
 • Yayınevi:
  Can Yayınları
 • Kitabın Türü:
Zeliha adal 
26 Tem 2015 · Kitabı okudu · 9/10 puan

Kitabın sonunda mükemmel bir sürpriz var ...Hollandalı lale adam (gibi prensin de kitaptaki hali belirsiz bir şekilde kalıyor.Birisi bana lütfen bunun bir şaka olduğunu söylesin!!!

Efe İçöz 
20 Eyl 21:18 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Kitabın kendine çeken ve sürükleyen bir hikâyesi var. Bunda anlatım tekniğinin etkisi büyük muhtemelen. Özellikle birinci bölümde gelişen olayların bağlandığı sonuç zekice tasarlanmış. Ancak kitabın yarım kalan bir hikâyeyi anlattığını belirtmek gerek. Bunda yayınevinin değil bizzat yazarın kitabı yarım bırakmasıyla ilgili bir durum söz konusu. Okumak isteyenlerin bunu göz önünde bulundurması faydalı olabilir.