Hayallerimin Kitapçısı Gerçek Bir Hayat Öyküsü

6,2/10  (12 Oy) · 
13 okunma  · 
6 beğeni  · 
690 gösterim
Bir kadın, bir aile, bir kitabevi ve gerçeğe dönüşen hayaller... Edebiyat eleştirmeni Petra Hartlieb, harabeye dönmüş bir "kitapçı" satın alınca, bütün ailesinin hayatı bir anda değişir... Kitapçıyı tamir ederken dostluğu, aşkı ve aileyi yeniden keşfeden Petra, küçük şeylerle yetinmenin önemini bir kez daha anlayacak ve hayallerini gerçekleştirmek için çok çalışacaktır.

Zamanla mahallenin buluşma mekânına dönüşen kitabevinin sahibi Petra Hartlieb, sessiz sedasız kaybolan mahalle yaşamının kitapçılarını ve küçük dükkânlarını anlatıyor bu gerçek öyküde... Hayallerimin Kitapçısı, hayallerin bir gün gerçekleşebileceği ümidini aşılayan sıcacık bir roman.

"Biraz gözü karalık, biraz Polyannacılık ile bir harabeyi bir kitapçıya dönüştüren kadının hikâyesi! Muhteşem!"
-Der Spiegel-

"Harika bir hikâye... Bu roman, kitap severler için bir aşk mektubu!"
-Glamour-

"Kitap okumayı seven sevmeyen herkes bu kitaba ve bu kitapçıya bayılacak!"
-S. F. Journal-
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2015
 • Sayfa Sayısı:
  224
 • ISBN:
  9786050819359
 • Orijinal Adı:
  Meine wundervolle Buchhandlung
 • Yayınevi:
  Timaş Yayınları
 • Kitabın Türü:
Selda Emir 
07 Tem 2017 · Kitabı okudu · 6 günde · 6/10 puan

Her kitapseverin hayalidir bence kitapçı açmak -en azından benim için öyle-, bu kitabın kapağı ve ismi beni bu yüzden kendine çekti. Fakat içinde bir işletme nasıl açılır, yürütülür, yıllık ciro, işletme geliştirme gibi konulara ağırlık verilmiş. Hatta yazarın işinden, yoğunluktan, müşterilerden de ara ara şikayetçi gibi bir havası da var. Bunun dışında müşterilerin sabah 9'da dükkan açıldığı gibi kitap almaya gelmesi ve hatta sıra beklemeleri, herkesin birbirine kitap hediye etmesi, ilgilendikleri konular hakkında mutlaka kitap okumak ve temin etmek istemeleri beni şaşırttı ve hoşuma gitti. Son olarak, edebi doyum için değil de kafa dağıtmak için okunabilir seviyede bir kitap olduğunu düşünüyorum.

Elif Öksüz 
29 Nis 2015 · Kitabı okudu · 3/10 puan

Tamam, kitabın arkasında yazdığı gibi bu kitapçıya bayılabiliriz ama ortada bir hikaye yok, onu söylemeliyim. Bir kitabevi nasıl kurulur, müşterilerle nasıl iletişim kurulur, onları okuyabilirsiniz. Ama bilgisayar sistemindeki arızalar bizi ne kadar ilgilendirir? Karakterler arasındaki ilişkilerden de bir şey anlaşılmıyor. O kısım tamamen havada. Biraz sıkılarak okudum açıkçası...

Silver Bookworm 
 03 Oca 02:11 · Kitabı okudu · 1 günde · 7/10 puan

Finallerden bunaldığımda kurduğum kitapçı veya kafe açma hayalini mahveden kitap. Çok fazla emek ve sabır gerektiren bir işmiş kitapçı sahibi olmak.
Gerçek bir hayat hikayesi olduğu için hoşuma gitti. 200 sayfa bir oturuşta bitti. Kitapta geçen yazarlar ya da yayınevleri bana tanıdık isimler değildi, eğer biraz daha yayın hayatını bildiğim bir ülkede geçseydi kitap daha fazla zevk alabilirdim.

Seher 
 16 Kas 2017 · Kitabı okudu · 15 günde

Kapağı, adı ve tanıtım yazısı ile beni etkileyen bir kitaptı. Fakat okuyunca biraz hayalkırıklığına uğradım. Diyaloglarda cümleler havada kalmış hissi yarattı. Sorun çevirmenden mi, yazardan mı kaynaklanıyor bilmiyorum. Yine de okumaya değer efendim..

senem reis 
20 Kas 2016 · Kitabı okudu · 3 günde · 3/10 puan

Kitap heyecandan arındırılarak dümdüz yazılmış sanki. Adı Hayallerimin Kitapçısı olan bir kitabın içeriğini daha dolu ve kurgusu daha özenli, anlaşılır olmalısını beklerdim. Bana yavan geldi, yaşanmış öykü daha iyi anlatılmalıydı .

Kitaptan 2 Alıntı

Selda Emir 
07 Tem 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 6/10 puan

"Kitabın bir geleceği var mı? Gelecekte kitapçılar olacak mı? Bunun üzerine daha ne söylenebilir ki? Tabii ki bir kitabın geleceği vardır ve kitabevleri her zaman var olacaktır."

Hayallerimin Kitapçısı, Petra Hartlieb (Sayfa 200 - Timaş Yayınları)Hayallerimin Kitapçısı, Petra Hartlieb (Sayfa 200 - Timaş Yayınları)
senem reis 
20 Kas 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 3/10 puan

İyi yazılmış eğlenceli bir roman da ciddi denilen edebi eserler kadar keyif verir

Hayallerimin Kitapçısı, Petra HartliebHayallerimin Kitapçısı, Petra Hartlieb