Hayat Bir Kere

0,0/10  (0 Oy) · 
2 okunma  · 
1 beğeni  · 
403 gösterim
Kim bu adamla kadın? Eski, bildik birilerine benziyorlar ama hatırlayamıyorum. O kadar çok insan gördüm ki… Ölüler birbirine benziyor, diriler birbirine. Sonra diriler ölülere, ölülerde dirilere benziyorlar.
Bilmiyorum.
Her ne kadar çaba göstersem de görmemek ve duymamak için, beceremiyorum.
Adamın haykırdığını işitiyorum:
“Hayat bir kere!” diyor.
Sonra derin bir sessizlik.
Arada onu bozan hışırtılar.
Kendimi zehirliyorum, kendimi boğuyorum.
Üşüyorum. Ne kadar ılık olsa da hava.

İnsanlığın binlerce yıldır peşinden koştuğu ölümsüzlük ve efsanelerle kurgulanmış bir hikâye…

Özen Yula; ölüm, yaşam, insan, tanrı, zaman ve sonsuzluk üzerine olağanüstü bir roman sunuyor bizlere…
 • Baskı Tarihi:
  Nisan 2013
 • Sayfa Sayısı:
  185
 • ISBN:
  9786051416090
 • Yayınevi:
  Everest Yayınları
 • Kitabın Türü:

Kitaptan 29 Alıntı

Bir gerçekliği görmek için karşısındakinin gözlerinin en derin yerine bakmalı kişi. O yer pek dardır ve gizlenecek, saklanacak hiçbir boşluk kalmamıştır orada. Hayat, olanca çıplaklığıyla o derin yerdedir.

Hayat Bir Kere, Özen Yula (Sayfa 26 - Yapı Kredi Yayınları)Hayat Bir Kere, Özen Yula (Sayfa 26 - Yapı Kredi Yayınları)

Hiçbir şeyin kesin olmadığı bu dünyada artık kesin karar bildiren cümlelere ihtiyaç var. "Ben boşluğu tercih ediyorum" gibi. Öyle anlar olur ki insan hayatında, boşluk en tercih edilen konum haline gelebilir.

Hayat Bir Kere, Özen Yula (Sayfa 8 - Yapı Kredi Yayınları)Hayat Bir Kere, Özen Yula (Sayfa 8 - Yapı Kredi Yayınları)

İnsanda müthiş bir yaşama içgüdüsü var. İstemese de. Ölüm şaka gibi geliyor.

Hayat Bir Kere, Özen Yula (Sayfa 113 - Yapı Kredi Yayınları)Hayat Bir Kere, Özen Yula (Sayfa 113 - Yapı Kredi Yayınları)

"Kayıkçı!" dedi bana fısıltıyla, "İnsan bazı şeyleri öğrenmeden yaşamalı ve ölmeli. Bütün hayat, aslında çok basit olmalı.

Hayat Bir Kere, Özen Yula (Sayfa 46)Hayat Bir Kere, Özen Yula (Sayfa 46)

Hayatın böyle devam ettiğini bana insanoğlu öğretmişti. Onların basit ve zalim dünyasında ancak kurnazlık geçerliydi. Ucuz mucuz ama, kullanışlı. İnsanı en kolay yok edebileceğiniz durum, onun kalbini ve beynini ele geçirmektir.

Hayat Bir Kere, Özen Yula (Sayfa 75)Hayat Bir Kere, Özen Yula (Sayfa 75)

"Bazı durumlar, olaylar gerçekleşmek zorundadır" dedi düşünceli bir ifadeyle. "Daha doğrusu, yaşanmak zorundadır. Mesela her zaman süslü cümlelerle konuşamayız, ama arada bir süslü bir cümle kurmak durumunda kalırız. O 'arada bir'in ne zaman olacağını bazen kendimiz belirleriz, bazen de bizim dışımızda belirlenmiştir bu. Tesadüfen süslü bir cümle söyleriz. Sonra dönüp düşündüğümüzde, o cümleyi o zaman diliminde, o anda kurmamıza neden olan bir zorunluluğun varlığını görürüz. Artık o cümle, tesadüfen 'o anda' veya 'arada bir' kurulmuş e olmaktan çıkar. Tasarlanmış, önceden saptanmış bir cümleye dönüşür.

Hayat Bir Kere, Özen Yula (Sayfa 46)Hayat Bir Kere, Özen Yula (Sayfa 46)

Başkası olmanın marifet addedildiği bir çağda, kendi olabilmekten başka bir şey değildir "öteki" olmak. Bunca karga derneğinde olabilecek en iyi durum, kişinin "kendisi" olmasıdır. O sahicilik, o hakikat, sahtelikler, puslar ve pullar arasında öyle parlayacak, öyle ortaya çıkacaktır ki, gerçek anlamıyla " öteki"lik işte o zaman kurulmuş olacaktır. Sahiysen ötekisin. Bütün hikâye bu! Daha fazlasına gerek yok, ne hayatta, ne ahkâmda.

Hayat Bir Kere, Özen Yula (Sayfa 94 - Yapı Kredi Yayınları)Hayat Bir Kere, Özen Yula (Sayfa 94 - Yapı Kredi Yayınları)

Zaten bütün lanetlenmiş nesillerin sevecek bir şeylere ihtiyacı vardır. Kaba, sevimsiz, lakin sevilecek nesnelere, yapılara, eserlere, insanlara. Bu, dünyanın hiçbir yerinde değişmez. Lanetlenmiş dedimse, bunlar aslında başkaları tarafından lanetlenmiş değildirler. Kendi lanetlerini kendileri yaratırlar. İster doğal bir afetten sonra ülkelerine gönderilen yardım malzemelerini çalan resmi görevlilerle siviller olsun, ister etrafındaki felaketlere hiç aldırmadan gündelik hayatında kayıtsız bir biçimde aynı işleri yapanlar olsun, bunlar eşit derecede onursuz, şerefsiz ve lanetlenmiş zümrelerdir. Her ülkede bu zümre ve nesillerden bol bol bulunur. Genellikle ülkelerini de bunlar yönetirler. Düzenin devamını sağlayanlar da bunlardır. Çünkü düzen bunlara aittir. İktidarın ellerinden gitmesini hiçbir biçimde istemezler. Bir kısmı iktidarı ellerinde tutmak için derin oyunlar çevirirken, bir kısmı da bunlara alkış tutar. Bir de bunları aval aval seyredenler vardır. Bilenler ise susarlar, çünkü can kıymetlidir. Aklı başında hiç kimse ağzını açmaz. Yıllarını yalan suçlamalarla hapishane dediğiniz kaya mezarlarında geçirmek veya bir kere geldikleri bu dünyadan vakitsizce tinler âlemine geçmek, akıl bâliğ adamların harcı değildir çünkü. ....... Her neyse, bunlar lanetlerini hak ederler ve asla da iflah olmazlar. Dünyanızda bütün düzenlerin böyle kurulmuş olmasından, önce sözden evvelki nesiller, sonra da siz sorumlusunuz elbette. Herkes, diğerinin pisliğini örter. Neyse, "yalan dünya" dediğiniz bu.

Hayat Bir Kere, Özen Yula (Sayfa 15 - Yapı Kredi Yayınları)Hayat Bir Kere, Özen Yula (Sayfa 15 - Yapı Kredi Yayınları)
3 /