Hayat Bir Kervansaray

7,9/10  (7 Oy) · 
14 okunma  · 
6 beğeni  · 
731 gösterim
1940'lı yıllarda doğup Türkiye'nin çeşitli yerlerinde büyürken hem kültürel hem de kişisel kimliğini bulmaya çalışan bir kızın romanı Hayat Bir Kervansaray. Büyükbabasıyla birlikte, doğduğu kent Malatya'ya doğru çıktığı bir tren yolculuğunda, son Osmanlı-Rus savaşından başlayarak Kurtuluş Savaşı yıllarını ve genç Türkiye Cumhuriyeti'nin erken yıllarını da kapsayan dönemi, bir Çerkez göçmeni olan ve çağına tanıklık eden dedesinin ağzından dinler genç kız. 1950'ler Türkiyesi'nde yetişen Fatma için Türkiye'nin tarihi ve dar gelirli ailesinin Malatya'da başlayıp Bursa, Ankara ve İstanbul'da süren göçebe tarihi bir mozaiğin parçaları gibi iç içe geçecektir. Romanda, Fatma'nın kişisel tarihiyle birlikte geleneklerle çağdaş yaşamın aynı gök altında barındığı bir ülkenin portresi de çiziliyor. Avrupa'da yayınlandığında büyülü gerçekçiliğin başarılı bir örneği olarak karşılanan, pek çok dile çevrilip ödüller alan Hayat Bir Kervansaray, ironik, şiirsel diliyle bir okuma şöleni.

Kitap bir edebiyat olayı; yazar ise Şehrazat'ın öz kardeşi
Angela Bacmair/Augsburger Allgemeine
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2008
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • ISBN:
  9786054069255
 • Çeviri:
  Ayça Sabuncuoğlu
 • Yayınevi:
  Turkuvaz Kitap
 • Kitabın Türü:
Kismet Parpar 
07 Ara 2017 · Kitabı okudu · 4 günde

Kitapta yazarın kırklı yıllardan 27 Mayıs 1960 darbesine uzanan manzarayı anlatması yer alıyor. Karakterimizin ağzından İstanbul, Bursa, Ankara; Halk Partisi, Demokrat Parti ve diğer gelişmeler anlatılıyor.
Kitabı beğendiniz mi diye soracak olursanız; bir kızın günlük yazıp sonra bunları bir araya getirerek kitap oluşturma çabası gördüm sanki. Anlatımına alışmak biraz zorladı beni. Yazar Emine Sevgi Özdamar'ın diğer kitaplarını okumayı düşünmüyorum.