Hayat Bir Kervansaray

8,2/10  (5 Oy) · 
12 okunma  · 
5 beğeni  · 
593 gösterim
1940'lı yıllarda doğup Türkiye'nin çeşitli yerlerinde büyürken hem kültürel hem de kişisel kimliğini bulmaya çalışan bir kızın romanı Hayat Bir Kervansaray. Büyükbabasıyla birlikte, doğduğu kent Malatya'ya doğru çıktığı bir tren yolculuğunda, son Osmanlı-Rus savaşından başlayarak Kurtuluş Savaşı yıllarını ve genç Türkiye Cumhuriyeti'nin erken yıllarını da kapsayan dönemi, bir Çerkez göçmeni olan ve çağına tanıklık eden dedesinin ağzından dinler genç kız. 1950'ler Türkiyesi'nde yetişen Fatma için Türkiye'nin tarihi ve dar gelirli ailesinin Malatya'da başlayıp Bursa, Ankara ve İstanbul'da süren göçebe tarihi bir mozaiğin parçaları gibi iç içe geçecektir. Romanda, Fatma'nın kişisel tarihiyle birlikte geleneklerle çağdaş yaşamın aynı gök altında barındığı bir ülkenin portresi de çiziliyor. Avrupa'da yayınlandığında büyülü gerçekçiliğin başarılı bir örneği olarak karşılanan, pek çok dile çevrilip ödüller alan Hayat Bir Kervansaray, ironik, şiirsel diliyle bir okuma şöleni.

Kitap bir edebiyat olayı; yazar ise Şehrazat'ın öz kardeşi
Angela Bacmair/Augsburger Allgemeine
(Tanıtım Bülteninden)
 • Baskı Tarihi:
  Kasım 2008
 • Sayfa Sayısı:
  264
 • ISBN:
  9786054069255
 • Çeviri:
  Ayça Sabuncuoğlu
 • Yayınevi:
  Turkuvaz Kitap
 • Kitabın Türü:
Özlem Akbaş 
26 Mar 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

1991 - Ingeborg Bachmann , 1993 - Walter Hasenclever , 1994 - London Times en iyi kitap ödüllerini almış.Ölmeden önce okunulması gereken 1001 kitap listesinde Türkiye'den listeye giren dört kitaptan biri de Hayat Bir Kervansaray.

Emrah Çakmak 
30 Eki 2015 · Kitabı okudu · 3 günde · 9/10 puan

Türkiye'nin gerçekleri anca bu kadar iyi betimlenebilirdi...

Kitaptan 6 Alıntı

Özlem Akbaş 
26 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Gelip geçen bir yağmurdu deme, arkadaşAtatürk,Atatürk mezarından geri gel.Mezara ben yatmak istiyorum.Atatürk'üm,arkadaş ölmeden önce ülkemizin deliğine bir kapı astı.Dedi ki:''Size bu kapıyı takıyorum, iyi yaşayın hikmet barışta.Geride size güzel bir dünya bırakmak istiyorum, kapıyı kapatın herkese açmayın.Önce kim olduğunu sorun.Beni hatırlayın, iyi yaşayın.''Biz uyurken, arkadaş ülkemizin kapısını kim açtı?Uzun elli demokrat kurdu.Bizim, arkadaş, kurt gözüne biraz korku salacak köpeklerimiz yoktu.Bak ,arkadaş, kim orada?NATO kiss me baby.Yeşil çorapları, kısa geceleri vardı.Bir rüzgar, arkadaş,mavi bir kuş bunu gördü ve yere düştü,kalbinde korku.NATO, arkadaş,Truman,silahları ,kitapları,Amerikan asker postalları, ordu çorapları, yeşil çoraplar rüzgarla kapımızdan girdiler.Kapıyı yapan öldü-ah Atatürk'üm ölen yıldızlar, kalbimin kuşu, sarı bülbül.Demokratlar, arkadaş,ah, nasıl dileniyorlar, bir çorap alıyor, bir Türk askeri veriyorlar.Yeşil çoraplara karşı bu gümüş çocuklar,arkadaş, o yabancı rüzgarla ülkemizin kapısından geri geri çıktılar.
-Nereye gümüş kuşum?
-Koreye, kardeş, anneme selam söyle, söyle ona, ağlamasın.
NATO diyor ki:
-Unhappy boyI need you,I want you
-Do you need me?
-Yes, love story
Kore'de yağmur yağıyordu.
Üç ölü Türk askerin kara gözleri yerde, arkadaş.Kore dünyasında çekik gözlü insanlar olduğuna hala şaşırmaya devam ediyorlardı.Ölmüş gümüş kuş.Irmakta kırılmış tüyler.Bir anne toprağa ağlıyor.Ana yüreğinde kırk çivi.

Hayat Bir Kervansaray, Emine Sevgi Özdamar (Sayfa 188 - Turkuvaz Kitap)Hayat Bir Kervansaray, Emine Sevgi Özdamar (Sayfa 188 - Turkuvaz Kitap)
Özlem Akbaş 
26 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

''Birisi ölürse, sanki senin göğsüne bir taş oturur da bir daha kalkmaz.Sevdiğin bir insan, ruhunu Allah'ın ellerine teslim edip ölürse, senin içinde kırk mum yanar.Ölüyü gömdükten sonra, içinde her gün bir mum söner.Otuz dokuz mum söner, kırkıncı mum, sen ölene kadar içinde yanmaya devam eder.Ah, bu yalan dünyada ölümden yakın köy yok'' dedi ninem.

Hayat Bir Kervansaray, Emine Sevgi Özdamar (Sayfa 65 - Turkuvaz Kitap)Hayat Bir Kervansaray, Emine Sevgi Özdamar (Sayfa 65 - Turkuvaz Kitap)
Özlem Akbaş 
26 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · Beğendi · 8/10 puan

Nineme, insanların niye bir öyle, bir böyle olduklarını sordum.''Boğaz,kırk boğumludur.İnsan bir şey söylemek istediğinde,kırk kez yutkunup öyle konuşmalı, bazı insanlar yutkunmadan konuşur, sonra ortada bir topak bok kalır,'' dedi.

Hayat Bir Kervansaray, Emine Sevgi Özdamar (Sayfa 50 - Turkuvaz Kitap)Hayat Bir Kervansaray, Emine Sevgi Özdamar (Sayfa 50 - Turkuvaz Kitap)
Emrah Çakmak 
 30 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İstanbuldaki insanlar, duvarlara seve seve asılan basılmış fotoğraflardı, Anadolu'daki insanlar ise tozun içinde bırakılıp unutulan negatifler.

Hayat Bir Kervansaray, Emine Sevgi Özdamar (Sayfa 32 - Varlık Yayınları)Hayat Bir Kervansaray, Emine Sevgi Özdamar (Sayfa 32 - Varlık Yayınları)
Emrah Çakmak 
 30 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

İnsanlar yaşarken uyur, ölünce uyanırlar.

Hayat Bir Kervansaray, Emine Sevgi Özdamar (Sayfa 67 - Varlık Yayınları)Hayat Bir Kervansaray, Emine Sevgi Özdamar (Sayfa 67 - Varlık Yayınları)
Emrah Çakmak 
 30 Eki 2015 · Kitabı okudu · İnceledi · 9/10 puan

Ölüm kaşla göz arasındadır, çok uzak mı ki?

Hayat Bir Kervansaray, Emine Sevgi Özdamar (Sayfa 58 - Varlık Yayınları)Hayat Bir Kervansaray, Emine Sevgi Özdamar (Sayfa 58 - Varlık Yayınları)