Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964)

8,5/10  (116 Oy) · 
517 okunma  · 
84 beğeni  · 
1.876 gösterim
Hayat ve Hüzünde yazdıklarım, babamın da var olduğu dünyada geçirdiğim kırk yılın, dürbünüme çarpan resimleridir; özelimde ve ülkemde 1941 'den bu yana yaşadıklarımdan, gördüklerimden seçmelerimdir. Kitabıma, beni çok etkileyen, çok üzen, çok sevindiren, bende iz bırakan, belleğimde hep kalan anılarımı aldım.

1983'ten sonraki yıllarımın serüveni belki bir başka kitaba konu olur ama bu kitaplar, 1983 yılına kadar, Edip Cansever'e rahmetle selam olsun, "Ben Ayşe Kulin Nasılım?"a yanıtımdır.

Veda ve Umut'ta ailesinin yaşadıklarından yola çıkarak Osmanlı'nın son günlerinden cumhuriyetin ortalarına kadar Türkiye'nin öyküsünü anlatan Ayşe Kulin, bu kez Hayat ve Hüzün'de kendi anılarını ve o anılarının geri planını oluşturan dünyayı anlatıyor.

Çağdaş Türk edebiyatının en sevilen kalemlerinden biri olan Ayşe Kulin'den, anıların, Türkiye ve dünya koşullarının iç içe geçtiği bir çalışma.
(Tanıtım Bülteninden)
Kübra BAYINDIR 
07 Nis 21:41 · Kitabı okudu · 8 günde · 7/10 puan

Veda, Umut, Hayat ve Hüzün serisinin üçüncü kitabı olan Hayat'ın da sonunu gördüm.. Biyografi tarzından otobiyografi tarzına geçtiği bu kitapta yazar ile ilgili fazlasıyla bilgi ediniyorsunuz. Evliliği, okulu, dersleri, çocukları.. Tüm bunların yanında Türkiye'nin içinde bulunduğu durum ve asıl darbe denilen şeyin nasıl olduğunu da derinden hissediyorsunuz. Üçüncü kitap olduğundan mıdır yoksa otobiyografi tarzını pek sevmediğimden midir bilmiyorum ilk iki kitap kadar çekici bulmadım.. Belki de Ayşe Kulin'in çocukluğu bile bana çok uzak geldiği için.. Biz bozkır çocukları büyürken partiler, kolejler, kız-erkek ilişkilerinin rahat konuşulduğu aileler görmediğimiz için olsa gerek neredeyse 60/70 yıl önce Ayşe Kulin'in yaşadığı hayat benim 12 yıl önce dahi yanımdan bile geçmediği için belki de kitapla çok yakın olamadım. Özet olarak dostlarım; aynı güneşin altında, aynı coğrafyada, aynı ülkenin sınırlarında bambaşka ve birbirimizden habersiz yaşıyoruz..

Veda&Umut&Hayat&Hüzün seri halinde yazılmış kitaplar.
Ayşe Kulin bu seri kitaplarda ailesinin ve kendisinin yaşadıklarını anlatmış.
Veda ve Umut kitaplarında, ailesinin yaşadıklarından yola çıkarak, Osmanlı'nın son zamanlarını ve Cumhuriyet'in ortalarına kadar olan Türkiye'nin hikayesini anlatmıştı.
Hayat ta ise çocukluğundan itibaren kendi anılarını Türkiye'nin o dönemlerdeki (41-64) siyasi gündemini de ele alarak anlatmış.
Oldukça akıcıydı kitap, merakla okudum şimdi sıra ise Hüzün kitabında.

Evren Özyem 
29 Nis 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

klasik bir ayşe kulin romanı..yazarımız biyografi romanlarını çok sevdiğinden kendi biyografisini de çok yalın,akıcı bir dille anlatmış.biyografi romanları sevenler için tavsiye edilir.

Yağmur 
30 Tem 19:50 · Kitabı okudu · 3 günde · Puan vermedi

Blogumdan alıntılama yapıyorum.Spoi içerir.Bilgilerinize.

Yakın tarihe ışık tutan bir biyografik kitap.Yazarın kendi doğumundan başlayarak,ilk evliliğinin sonuna kadar anlattığı bir kitap.'Dolu dolu ve güzel bir hayat' dediğim bir kitap oldu.Bebekliği,çocukluğu,ilkokul hayatı,yatılı okul hayatı,yurt dışında yaşadıkları,evliliğinde yaşadıkları,doğumları,Türkiye'ye dönüşü ve Türkiye'ye dönüşünde yaşadıkları anlatılmakta.

Bunların dışında o dönemin siyasi olayları,insanların düşünce yapısı,o dönemdeki hayatlara ışık tutan bir kitap idi.

Tavsiye ederim.Keyifli okumalar.İyi akşamlar,efendim :)

Kader Gümüş 
 31 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Veda" ve "Umut" romanlarından sonra sürükleyiciliğini iki katına çıkardığı bir eseriyle karşı karşıyayız. Bu defa yeni bir pencereden bakmaya başladığımız romanında Ayşe Kulin'in çocukluktan kadınlığa giden yolculuğunda çektiği sıkıntılara, yaşadığı mutluluk ve ızdıraplara yol arkadaşlığı yapıyoruz. İlk iki kitabının ardından okunmasını tavsiye ettiğim başarılı bir roman.

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
17 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Biyografileri neden mi seviyorum? Anlıyorum güncel hayatta insanları. Bu kadın niye burda, ne alaka sorularına cevaplar buluyorum. Yoksa hiiiçte meraklı değilim kim ne yapmış.

Ezgi 
21 Mar 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Hayat-Dürbünümde Kırk Sene, Ayşe Kulin'in hayatını anlattığı kitapların ilki. Veda ve Umut kitaplarında ailesini tanıdığımız yazar, bu kitabıyla kendi yaşamını anlatmaya başlıyor. Kalabalık ailesinden ziyade kendi çekirdek ailesinin hayatının içine çekiyor bizleri.
Kitap Ayşe Kulin'in doğumuyla başlıyor, sonrası okul yılları, arkadaşlıkları, anne-baba ilişkileri, ilk evliliği, Londra macerası ve ilk anneliğini ele alarak sona eriyor.
Çocukluk yıllarında arkadaşlarının isimlerinin çokluğu, olayları hızlıca anlatması gibi durumlar açıkçası kitabı bana çok sevdiremedi. İlk kitaplardaki olay kurgusunu aradım fakat uzun bir dönemi bir kitaba sığdırmak adına yaşananlar neredeyse tek paragrafla hatta bazen tek cümlelerle geçiştirilmişti. Çok sevdiğim eski aile fertlerinden ise yine neredeyse hiç bahsedilmiyor.
Kitapta Ayşe Kulin'in birden anlatıcı durumuna geçmiş olması da, Veda ve Umut kitaplarını okuyan biri olarak ilk başlarda biraz kafamı karıştırdı açıkçası.
Veda ve Umut kitaplarının tadını vermese de Ayşe Kulin'in sevdiğim dikbaşlı ve kendinden emin yaşadığı hayatı okunmaya değer. Bu yüzden serinin son kitabına da hemen başlıyorum. İyi okumalar...

Tuğçe Gökalp 
19 Tem 22:55 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Biyografi türünde yazılmış en güzel en sade eserlerden biridir.Kitapta Osmanlı'nın son günlerinden Cumhuriyetin ortalarına kadar Türkiye'nin öyküsünü anlatır. Hem hüzünleneceğiniz hemde düşüneceğiniz bir kitaptır. Kesinlikle okunmalıdır.

Deliler Cumhuriyeti 
23 Mar 13:23 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

Kendi anıları üzerinden Turkiye'nin yakın geçmişine projektör tutuyor Ayşe KULİN. Hoş ve keyifli bir kitap olmakla birlikte, içinde bir miktar da hüzün barındırdığı gerçeğini kabul etmek gerekiyor.

"Şimdi düşünüyorum da hiç bir geçmişimizin ve ortak paydamızın olmadığı insanlarla şıp diye kolayca anlaşıvermek ve her şeye gülmek ancak o genç yaşlarda mümkünmüş meğer! "

2 /

Kitaptan 29 Alıntı

Kübra BAYINDIR 
05 Nis 11:01 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Hayat boyu insanların başına gelmedik kalmaz. Sıkıntılar da üzüntüler de hep biz insanlar içindir. Her sıkıntının ardından, tıpkı her gecenin sonunda güneşin doğması gibi, mutlaka güzel günler gelir.

Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe Kulin (Sayfa 93 - Everest Yayınları Cep Boy)Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe Kulin (Sayfa 93 - Everest Yayınları Cep Boy)
Kübra BAYINDIR 
07 Nis 01:35 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Zengin ama kendine saygısı olmayan biri olmayı, zengin olmayan ama başı dik biri olmaya tercih ettim.

Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe Kulin (Sayfa 247 - Everest Yayınları Cep Boy)Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe Kulin (Sayfa 247 - Everest Yayınları Cep Boy)
Kübra BAYINDIR 
01 Nis 01:08 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Bir savaşın kazanılmasına köylünün, kasabalının, küçük esnafın, din adamının, eli silah tutan, yüreğinde iman olan kadın, erkek her bir insanın kutsal sayılabilecek katkısı olabilirdi. Kurtuluş Savaşı da böyle kazanılmıştı zaten. Ama kalkınma savaşı, imanın, kahramanlığın yanı sıra teknik bilgi ve birikim de isterdi. Sadece ticaretten anlamakla da olmazdı kalkınma hamlesi; kültürü, bilgisi, görgüsü iyice oturmuş, dünya görüşü geniş, uzmanlık alanları olan kişilere ihtiyaç vardır.

Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe Kulin (Everest Yayınları Cep Boy)Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe Kulin (Everest Yayınları Cep Boy)
Kübra BAYINDIR 
07 Nis 21:24 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

İnsanların mutsuz ve madur edildiği durumlara sevinmek ancak zalimlerin işidir kızım.

Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe Kulin (Sayfa 277 - Everest Yayınları Cep Boy)Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe Kulin (Sayfa 277 - Everest Yayınları Cep Boy)
Ezgi 
20 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Yüksek sesle konuşmanın ayıp, gönül kırmanın günah olduğuna inanan insanların arasında büyüdüğüm için olmalı, kavga etmek yerine, kavga sebebinin yükünü çekmeye hazırdım."

Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe Kulin (Sayfa 319 - Everest Yayınları)Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe Kulin (Sayfa 319 - Everest Yayınları)
Kübra BAYINDIR 
05 Nis 11:03 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Kızım, zenginler kocaman evleri hep yaptıracak. Ama paranın satın alamayacağı görgüye sahip olamayacakları için incelmiş zevkin birikimi onların evlerine yansımayacak ne yazık ki.

Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe Kulin (Sayfa 114 - Everest Yayınları Cep Boy)Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe Kulin (Sayfa 114 - Everest Yayınları Cep Boy)
Kübra BAYINDIR 
01 Nis 01:04 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Dünyanın en çirkin, en ilkel köşesi bile olsa büyüdüğü yer hep sevgiyle hatırlanacaktır, ömrünün sonuna kadar.

Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe Kulin (Sayfa 52 - Everest Yayınları Cep Boy)Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe Kulin (Sayfa 52 - Everest Yayınları Cep Boy)
Ayten Ernaz Tiryaki 
29 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Şimdi düşünüyorum da hiç bir geçmişimizin ve ortak paydamızın olmadığı insanlarla şıp diye kolayca anlaşıvermek ve her şeye gülmek ancak o genç yaşlarda mümkünmüş meğer! "

Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe KulinHayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe Kulin
Ayten Ernaz Tiryaki 
27 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Başına kötü bir şeyler gelen her genç çocuk aklıma kendi çocuklarımı getirdiği için, kendi annelerinin duyacağı acının birazını ben de hissediyorum yüreğimde."

Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe KulinHayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe Kulin
3 /