Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964)

8,6/10  (86 Oy) · 
407 okunma  · 
59 beğeni  · 
1.630 gösterim
Hayat ve Hüzünde yazdıklarım, babamın da var olduğu dünyada geçirdiğim kırk yılın, dürbünüme çarpan resimleridir; özelimde ve ülkemde 1941 'den bu yana yaşadıklarımdan, gördüklerimden seçmelerimdir. Kitabıma, beni çok etkileyen, çok üzen, çok sevindiren, bende iz bırakan, belleğimde hep kalan anılarımı aldım.

1983'ten sonraki yıllarımın serüveni belki bir başka kitaba konu olur ama bu kitaplar, 1983 yılına kadar, Edip Cansever'e rahmetle selam olsun, "Ben Ayşe Kulin Nasılım?"a yanıtımdır.

Veda ve Umut'ta ailesinin yaşadıklarından yola çıkarak Osmanlı'nın son günlerinden cumhuriyetin ortalarına kadar Türkiye'nin öyküsünü anlatan Ayşe Kulin, bu kez Hayat ve Hüzün'de kendi anılarını ve o anılarının geri planını oluşturan dünyayı anlatıyor.

Çağdaş Türk edebiyatının en sevilen kalemlerinden biri olan Ayşe Kulin'den, anıların, Türkiye ve dünya koşullarının iç içe geçtiği bir çalışma.
(Tanıtım Bülteninden)

Veda&Umut&Hayat&Hüzün seri halinde yazılmış kitaplar.
Ayşe Kulin bu seri kitaplarda ailesinin ve kendisinin yaşadıklarını anlatmış.
Veda ve Umut kitaplarında, ailesinin yaşadıklarından yola çıkarak, Osmanlı'nın son zamanlarını ve Cumhuriyet'in ortalarına kadar olan Türkiye'nin hikayesini anlatmıştı.
Hayat ta ise çocukluğundan itibaren kendi anılarını Türkiye'nin o dönemlerdeki (41-64) siyasi gündemini de ele alarak anlatmış.
Oldukça akıcıydı kitap, merakla okudum şimdi sıra ise Hüzün kitabında.

Evren Özyem 
29 Nis 2013 · Kitabı okudu · Puan vermedi

klasik bir ayşe kulin romanı..yazarımız biyografi romanlarını çok sevdiğinden kendi biyografisini de çok yalın,akıcı bir dille anlatmış.biyografi romanları sevenler için tavsiye edilir.

Kader Gümüş 
 31 Oca 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · Puan vermedi

"Veda" ve "Umut" romanlarından sonra sürükleyiciliğini iki katına çıkardığı bir eseriyle karşı karşıyayız. Bu defa yeni bir pencereden bakmaya başladığımız romanında Ayşe Kulin'in çocukluktan kadınlığa giden yolculuğunda çektiği sıkıntılara, yaşadığı mutluluk ve ızdıraplara yol arkadaşlığı yapıyoruz. İlk iki kitabının ardından okunmasını tavsiye ettiğim başarılı bir roman.

Çalışkanarı Çiğdem Özdemir 
17 Şub 2015 · Kitabı okudu · Beğendi · 8/10 puan

Biyografileri neden mi seviyorum? Anlıyorum güncel hayatta insanları. Bu kadın niye burda, ne alaka sorularına cevaplar buluyorum. Yoksa hiiiçte meraklı değilim kim ne yapmış.

Ezgi 
21 Mar 2016 · Kitabı okudu · 7 günde · 7/10 puan

Hayat-Dürbünümde Kırk Sene, Ayşe Kulin'in hayatını anlattığı kitapların ilki. Veda ve Umut kitaplarında ailesini tanıdığımız yazar, bu kitabıyla kendi yaşamını anlatmaya başlıyor. Kalabalık ailesinden ziyade kendi çekirdek ailesinin hayatının içine çekiyor bizleri.
Kitap Ayşe Kulin'in doğumuyla başlıyor, sonrası okul yılları, arkadaşlıkları, anne-baba ilişkileri, ilk evliliği, Londra macerası ve ilk anneliğini ele alarak sona eriyor.
Çocukluk yıllarında arkadaşlarının isimlerinin çokluğu, olayları hızlıca anlatması gibi durumlar açıkçası kitabı bana çok sevdiremedi. İlk kitaplardaki olay kurgusunu aradım fakat uzun bir dönemi bir kitaba sığdırmak adına yaşananlar neredeyse tek paragrafla hatta bazen tek cümlelerle geçiştirilmişti. Çok sevdiğim eski aile fertlerinden ise yine neredeyse hiç bahsedilmiyor.
Kitapta Ayşe Kulin'in birden anlatıcı durumuna geçmiş olması da, Veda ve Umut kitaplarını okuyan biri olarak ilk başlarda biraz kafamı karıştırdı açıkçası.
Veda ve Umut kitaplarının tadını vermese de Ayşe Kulin'in sevdiğim dikbaşlı ve kendinden emin yaşadığı hayatı okunmaya değer. Bu yüzden serinin son kitabına da hemen başlıyorum. İyi okumalar...

"Şimdi düşünüyorum da hiç bir geçmişimizin ve ortak paydamızın olmadığı insanlarla şıp diye kolayca anlaşıvermek ve her şeye gülmek ancak o genç yaşlarda mümkünmüş meğer! "

Duygu Sarp 
28 Şub 2015 · Kitabı okudu · 7/10 puan

Serinin ilk iki kitabına göre sönük kalsa da, Ayşe Kulin anlatımı ile okuması keyifli

Melike Durum 
16 Ağu 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 9/10 puan

Ayşe Kulin/Hayat
“Can nasıl koştuysa peşinde bir devin,
Ben de aynı duygular içinde
Saçları örgülü bir çocuk,
Kartpostal kartpostal peşinde bir mühendisin”
Satırları ile başlıyor bu mükemmel romanına Ayşe Kulin …
Öncelikle yazardan ve o tükenmek bilmez mükemmel kaleminden bahsetmek istiyorum. Bu yazar ile geçen yıl bu sıralarda tanışmıştım ve ününü daha önceden de duyduğum bu yazara “Umut” kitabı ile hayran olmuştum.
Ve o gün bugündür bambaşka bir keyif alırım Ayşe Kulin’in kaleminden ve romanlarından.
Roman’ın içeriğinden bahsedecek olur isem eğer;
Bu da her romanı gibi bir döneme ışık tutuyor. Romanda işlenen tarih tıpkı yerinde sıkılan bir parfüm misali güzel koku yayıyor ortama. Sıkmıyor insanı verdiği bilgilerle. Aksine öylesine işliyor ki bilgileri insanın zihnine, alınan keyfin inanın tasviri yoktur.
Ayşe Kulin’in dört romanı ailesi ve kendi hayatını anlatmaktadır. Yazarımız Umut ve Veda’da Osmanlı döneminde yaşamış ve cumhuriyete geçişi yaşamış ailesinin yaşamını bizlere sunarken, Hayat ve Hüzün’de kendi hayatını sunuyor.
İnanın keyifle okuduğum bu yazarın, hayatını okuduğumda şaşırmadım değil. Her insan farklı bir hayattan geliyor işte.
Kesinlikle okunmaya değer bir roman. Aynı zamanda Türkiye tarihinde yaşanmış bazı olayları da kendi penceresinden anlatıyor yazarımız. Kendi adıma konuşmam gerekirse bilmediğim birçok olay açısından aydınlandım.
Ve kitabın son sayfası olan 426.sayfayı çevirdiğim an zihnime eklediklerim gülümsememe neden oldu.
Ne kattı diye soracak olursanız tek cevabım;
Olgunluğuma olgunluk kattı olacaktır.

Kitaptan 17 Alıntı

Ezgi 
20 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Yüksek sesle konuşmanın ayıp, gönül kırmanın günah olduğuna inanan insanların arasında büyüdüğüm için olmalı, kavga etmek yerine, kavga sebebinin yükünü çekmeye hazırdım."

Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe Kulin (Sayfa 319 - Everest Yayınları)Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe Kulin (Sayfa 319 - Everest Yayınları)
Ayten Ernaz Tiryaki 
29 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Şimdi düşünüyorum da hiç bir geçmişimizin ve ortak paydamızın olmadığı insanlarla şıp diye kolayca anlaşıvermek ve her şeye gülmek ancak o genç yaşlarda mümkünmüş meğer! "

Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe KulinHayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe Kulin
Ayten Ernaz Tiryaki 
27 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Başına kötü bir şeyler gelen her genç çocuk aklıma kendi çocuklarımı getirdiği için, kendi annelerinin duyacağı acının birazını ben de hissediyorum yüreğimde."

Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe KulinHayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe Kulin
Mehtappp 
 20 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Tuhaf bir ülkeydi benim memleketim. Birilerinin başı mutlaka dertte oluyordu. Memleketin tüm insanlarının dertsiz tasasız yaşayabilecekleri bir günün güneşi henüz doğmamıştı bu topraklarda!

Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe KulinHayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe Kulin
Ayten Ernaz Tiryaki 
29 Şub 2016 · Kitabı okudu · 9/10 puan

"Senin imkanlarına sahip olmayan insanlara, sahip olduklarınla sakın gösteriş yapma. Onları incitmekle kalmazsın, kıskançlığa da istersin. "

Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe KulinHayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe Kulin
Mehtappp 
21 Şub 2016 · Kitabı okudu · Beğendi · 10/10 puan

Kaderci olmak doğru olmayabilirdi ama insanın durumunu kabullenmesine yardımı oluyordu.

Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe KulinHayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe Kulin
Hülya Dinçer 
24 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

İnsanoğlunun birdenbire gözünün dönüp bir hayvana dönüşebileceğini, kırıp dökebilceğini, sövüp dövebileceğini hatta öldürebileceğini görmüştüm, hem de elle tutulur hiçbir neden olmaksızın.

Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe Kulin (Sayfa 142)Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe Kulin (Sayfa 142)
Hülya Dinçer 
24 Kas 2016 · Kitabı okudu · 8/10 puan

Zaman masumiyetimizi, katıksız nesemizi, mızıkçılıklarımızı, oyunbazlıklarımızı, kimimizin annesini, kimimizin babasını silerek geçip gidiyordu. Bu muydu hayat? Bu kadar acımasız mıydı?

Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe Kulin (Sayfa 126)Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe Kulin (Sayfa 126)
Ezgi 
15 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"...,inanılmaz bir bencillikle yanımda istiyorum babamı. Benim mihenk taşım o, doğruyu yanlışı onun değer yargılarıyla saptamışım, hayatın üstüne onun arkamda olduğunu bildiğim için cesaretle yürüyebilmişim, onun beni anlayacağını, koruyacağını, savunacağını bilerek."

Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe Kulin (Sayfa 5 - Everest Yayınları)Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe Kulin (Sayfa 5 - Everest Yayınları)
Ezgi 
15 Mar 2016 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

"Mavi! İlk algıladığım renk! Babamın gözlerinde!
Sütliman ve dibi görülebilen berrak bir denizin akşamüstüne doğru birkaç ton koyulaştığındaki derin mavi! Sevginin, güvenin, mutluluğun rengi, babamın gözlerindeki! Maviye düşkünlüğüm bundan mı kaynaklandı acaba?"

Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe Kulin (Sayfa 4 - Everest Yayınları)Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964), Ayşe Kulin (Sayfa 4 - Everest Yayınları)
2 /