Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964)

·
Okunma
·
Beğeni
·
2.603
Gösterim
Adı:
Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964)
Baskı tarihi:
Mart 2010
Sayfa sayısı:
422
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752898202
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Hayat ve Hüzünde yazdıklarım, babamın da var olduğu dünyada geçirdiğim kırk yılın, dürbünüme çarpan resimleridir; özelimde ve ülkemde 1941 'den bu yana yaşadıklarımdan, gördüklerimden seçmelerimdir. Kitabıma, beni çok etkileyen, çok üzen, çok sevindiren, bende iz bırakan, belleğimde hep kalan anılarımı aldım.

1983'ten sonraki yıllarımın serüveni belki bir başka kitaba konu olur ama bu kitaplar, 1983 yılına kadar, Edip Cansever'e rahmetle selam olsun, "Ben Ayşe Kulin Nasılım?"a yanıtımdır.

Veda ve Umut'ta ailesinin yaşadıklarından yola çıkarak Osmanlı'nın son günlerinden cumhuriyetin ortalarına kadar Türkiye'nin öyküsünü anlatan Ayşe Kulin, bu kez Hayat ve Hüzün'de kendi anılarını ve o anılarının geri planını oluşturan dünyayı anlatıyor.

Çağdaş Türk edebiyatının en sevilen kalemlerinden biri olan Ayşe Kulin'den, anıların, Türkiye ve dünya koşullarının iç içe geçtiği bir çalışma.
(Tanıtım Bülteninden)
Birkaç yıl önce okumuştum. 1941- 1964 yılları arasında yazarın doğumu, çocukluğu, ilk gençlik yıllarını ve ilk evliliğini anlatan biyografik bir roman olmanın yanı sıra, belirtilen tarihte ülkemizde yaşananların da yer aldığı bir dönem romanı denilebilir.
Hayat ve Hüzünde yazdıklarım, babamın da var olduğu dünyada geçirdiğim kırk yılın, dürbünüme çarpan resimleridir; özelimde ve ülkemde 1941 'den bu yana yaşadıklarımdan, gördüklerimden seçmelerimdir. Kitabıma, beni çok etkileyen, çok üzen, çok sevindiren, bende iz bırakan, belleğimde hep kalan anılarımı aldım.
 • Uçurtma Avcısı
  9.1/10 (9.979 Oy)11.765 beğeni29.521 okunma1.681 alıntı154.490 gösterim
 • Kürk Mantolu Madonna
  8.9/10 (15.916 Oy)19.833 beğeni45.412 okunma3.480 alıntı191.951 gösterim
 • Aşk
  7.7/10 (5.042 Oy)5.712 beğeni18.989 okunma963 alıntı95.579 gösterim
 • Serenad
  9.0/10 (5.440 Oy)6.116 beğeni16.208 okunma1.957 alıntı70.065 gösterim
 • Bin Muhteşem Güneş
  8.9/10 (5.015 Oy)5.576 beğeni16.765 okunma980 alıntı79.442 gösterim
 • Kardeşimin Hikayesi
  8.8/10 (3.899 Oy)3.784 beğeni11.901 okunma1.107 alıntı38.685 gösterim
 • Simyacı
  8.6/10 (8.219 Oy)9.207 beğeni27.483 okunma2.920 alıntı121.128 gösterim
 • Şeker Portakalı
  9.0/10 (7.883 Oy)9.422 beğeni26.499 okunma1.791 alıntı135.274 gösterim
 • Çalıkuşu
  8.8/10 (4.414 Oy)5.277 beğeni19.414 okunma873 alıntı80.576 gösterim
 • Olasılıksız
  8.6/10 (6.357 Oy)7.089 beğeni20.783 okunma786 alıntı116.869 gösterim
Veda, Umut, Hayat ve Hüzün serisinin üçüncü kitabı olan Hayat'ın da sonunu gördüm.. Biyografi tarzından otobiyografi tarzına geçtiği bu kitapta yazar ile ilgili fazlasıyla bilgi ediniyorsunuz. Evliliği, okulu, dersleri, çocukları.. Tüm bunların yanında Türkiye'nin içinde bulunduğu durum ve asıl darbe denilen şeyin nasıl olduğunu da derinden hissediyorsunuz. Üçüncü kitap olduğundan mıdır yoksa otobiyografi tarzını pek sevmediğimden midir bilmiyorum ilk iki kitap kadar çekici bulmadım.. Belki de Ayşe Kulin'in çocukluğu bile bana çok uzak geldiği için.. Biz bozkır çocukları büyürken partiler, kolejler, kız-erkek ilişkilerinin rahat konuşulduğu aileler görmediğimiz için olsa gerek neredeyse 60/70 yıl önce Ayşe Kulin'in yaşadığı hayat benim 12 yıl önce dahi yanımdan bile geçmediği için belki de kitapla çok yakın olamadım. Özet olarak dostlarım; aynı güneşin altında, aynı coğrafyada, aynı ülkenin sınırlarında bambaşka ve birbirimizden habersiz yaşıyoruz..
klasik bir ayşe kulin romanı..yazarımız biyografi romanlarını çok sevdiğinden kendi biyografisini de çok yalın,akıcı bir dille anlatmış.biyografi romanları sevenler için tavsiye edilir.
"Veda" ve "Umut" romanlarından sonra sürükleyiciliğini iki katına çıkardığı bir eseriyle karşı karşıyayız. Bu defa yeni bir pencereden bakmaya başladığımız romanında Ayşe Kulin'in çocukluktan kadınlığa giden yolculuğunda çektiği sıkıntılara, yaşadığı mutluluk ve ızdıraplara yol arkadaşlığı yapıyoruz. İlk iki kitabının ardından okunmasını tavsiye ettiğim başarılı bir roman.
Ayşe Kulin kitaplarını her zaman severek okuyorum.Bu kitabında ise kendi hayatını, ailesini, anılarını paylaştığı için daha da merak duyarak okudum, kitabın sonunda hayatinin ikinci yirmi yılinin oldukça hüzünlü olduğunu ifade etmiş o yüzden adını "hüzün" koymuş... şimdi sıra o kitabında..
Veda&Umut&Hayat&Hüzün seri halinde yazılmış kitaplar.
Ayşe Kulin bu seri kitaplarda ailesinin ve kendisinin yaşadıklarını anlatmış.
Veda ve Umut kitaplarında, ailesinin yaşadıklarından yola çıkarak, Osmanlı'nın son zamanlarını ve Cumhuriyet'in ortalarına kadar olan Türkiye'nin hikayesini anlatmıştı.
Hayat ta ise çocukluğundan itibaren kendi anılarını Türkiye'nin o dönemlerdeki (41-64) siyasi gündemini de ele alarak anlatmış.
Oldukça akıcıydı kitap, merakla okudum şimdi sıra ise Hüzün kitabında.
Biyografileri neden mi seviyorum? Anlıyorum güncel hayatta insanları. Bu kadın niye burda, ne alaka sorularına cevaplar buluyorum. Yoksa hiiiçte meraklı değilim kim ne yapmış.
"Şimdi düşünüyorum da hiç bir geçmişimizin ve ortak paydamızın olmadığı insanlarla şıp diye kolayca anlaşıvermek ve her şeye gülmek ancak o genç yaşlarda mümkünmüş meğer! "
hepinize iyi geceler 1000kitap ailesi. Bir kitabı da keyifle bitirmenin huzuru sarmışken beni bu satırları sıralamak daha da keyifli :) Ama şunu da itiraf etmeden edemeyeceğim çocuklu ve de çalışırken kitap okumaya vakit ayırmak gerçekten de çok zor. Ama yine de istemek en önemli unsur. Elbet daha uzun sürede okunuyor lakin keyfi daha da çok! Şimdi dönelim kitabımıza ;

••• İnsanların mutsuz ve madur edildiği durumlara sevinmek ancak zalimlerin işidir...

••• "Başına kötü bir şeyler gelen her genç çocuk aklıma kendi çocuklarımı getirdiği için, kendi annelerinin duyacağı acının birazını ben de hissediyorum yüreğimde."

••• "Senin imkanlarına sahip olmayan insanlara, sahip olduklarınla sakın gösteriş yapma. Onları incitmekle kalmazsın, kıskançlığa da istersin. "

Ayşe Kulin’e dair merak ettiğiniz ne varsa var bu kitapta, serinin ilk iki kitabında ailesinin hayatlarına ve o döneme ışık tutarken sıra kendi yaşanmışlıklarına geliyor. Akıcı, sürükleyici ve sade anlatımıyla yine sizi o dönemin içine ve hislerine ortak ediyor. Türkiye’nin yakın geçmişinde yaşanmış bazı olaylarını hatırlatıp, kendi yorumunu da içlerine serpiştirmiş yazarımız. Okunası, keyifli bir biyografik bir kitap.
Hayat-Dürbünümde Kırk Sene, Ayşe Kulin'in hayatını anlattığı kitapların ilki. Veda ve Umut kitaplarında ailesini tanıdığımız yazar, bu kitabıyla kendi yaşamını anlatmaya başlıyor. Kalabalık ailesinden ziyade kendi çekirdek ailesinin hayatının içine çekiyor bizleri.
Kitap Ayşe Kulin'in doğumuyla başlıyor, sonrası okul yılları, arkadaşlıkları, anne-baba ilişkileri, ilk evliliği, Londra macerası ve ilk anneliğini ele alarak sona eriyor.
Çocukluk yıllarında arkadaşlarının isimlerinin çokluğu, olayları hızlıca anlatması gibi durumlar açıkçası kitabı bana çok sevdiremedi. İlk kitaplardaki olay kurgusunu aradım fakat uzun bir dönemi bir kitaba sığdırmak adına yaşananlar neredeyse tek paragrafla hatta bazen tek cümlelerle geçiştirilmişti. Çok sevdiğim eski aile fertlerinden ise yine neredeyse hiç bahsedilmiyor.
Kitapta Ayşe Kulin'in birden anlatıcı durumuna geçmiş olması da, Veda ve Umut kitaplarını okuyan biri olarak ilk başlarda biraz kafamı karıştırdı açıkçası.
Veda ve Umut kitaplarının tadını vermese de Ayşe Kulin'in sevdiğim dikbaşlı ve kendinden emin yaşadığı hayatı okunmaya değer. Bu yüzden serinin son kitabına da hemen başlıyorum. İyi okumalar...
Kendi anıları üzerinden Turkiye'nin yakın geçmişine projektör tutuyor Ayşe KULİN. Hoş ve keyifli bir kitap olmakla birlikte, içinde bir miktar da hüzün barındırdığı gerçeğini kabul etmek gerekiyor.
Hayat boyu insanların başına gelmedik kalmaz. Sıkıntılar da üzüntüler de hep biz insanlar içindir. Her sıkıntının ardından, tıpkı her gecenin sonunda güneşin doğması gibi, mutlaka güzel günler gelir.
Ayşe Kulin
Sayfa 93 - Everest Yayınları Cep Boy
Bir savaşın kazanılmasına köylünün, kasabalının, küçük esnafın, din adamının, eli silah tutan, yüreğinde iman olan kadın, erkek her bir insanın kutsal sayılabilecek katkısı olabilirdi. Kurtuluş Savaşı da böyle kazanılmıştı zaten. Ama kalkınma savaşı, imanın, kahramanlığın yanı sıra teknik bilgi ve birikim de isterdi. Sadece ticaretten anlamakla da olmazdı kalkınma hamlesi; kültürü, bilgisi, görgüsü iyice oturmuş, dünya görüşü geniş, uzmanlık alanları olan kişilere ihtiyaç vardır.
Zengin ama kendine saygısı olmayan biri olmayı, zengin olmayan ama başı dik biri olmaya tercih ettim.
Ayşe Kulin
Sayfa 247 - Everest Yayınları Cep Boy
İnsanların mutsuz ve madur edildiği durumlara sevinmek ancak zalimlerin işidir kızım.
Ayşe Kulin
Sayfa 277 - Everest Yayınları Cep Boy
Bir çocuk hayatının ilk beş-on yılını nerede geçirdiyse, o yerin gönlünden ve beyninden sökülüp atılması mümkün değildir.
Kızım, zenginler kocaman evleri hep yaptıracak. Ama paranın satın alamayacağı görgüye sahip olamayacakları için incelmiş zevkin birikimi onların evlerine yansımayacak ne yazık ki.
Ayşe Kulin
Sayfa 114 - Everest Yayınları Cep Boy
"Yüksek sesle konuşmanın ayıp, gönül kırmanın günah olduğuna inanan insanların arasında büyüdüğüm için olmalı, kavga etmek yerine, kavga sebebinin yükünü çekmeye hazırdım."

Kitabın basım bilgileri

Adı:
Hayat - Dürbünümde Kırk Sene (1941-1964)
Baskı tarihi:
Mart 2010
Sayfa sayısı:
422
Format:
Karton kapak
ISBN:
9789752898202
Dil:
Türkçe
Ülke:
Türkiye
Yayınevi:
Everest Yayınları
Hayat ve Hüzünde yazdıklarım, babamın da var olduğu dünyada geçirdiğim kırk yılın, dürbünüme çarpan resimleridir; özelimde ve ülkemde 1941 'den bu yana yaşadıklarımdan, gördüklerimden seçmelerimdir. Kitabıma, beni çok etkileyen, çok üzen, çok sevindiren, bende iz bırakan, belleğimde hep kalan anılarımı aldım.

1983'ten sonraki yıllarımın serüveni belki bir başka kitaba konu olur ama bu kitaplar, 1983 yılına kadar, Edip Cansever'e rahmetle selam olsun, "Ben Ayşe Kulin Nasılım?"a yanıtımdır.

Veda ve Umut'ta ailesinin yaşadıklarından yola çıkarak Osmanlı'nın son günlerinden cumhuriyetin ortalarına kadar Türkiye'nin öyküsünü anlatan Ayşe Kulin, bu kez Hayat ve Hüzün'de kendi anılarını ve o anılarının geri planını oluşturan dünyayı anlatıyor.

Çağdaş Türk edebiyatının en sevilen kalemlerinden biri olan Ayşe Kulin'den, anıların, Türkiye ve dünya koşullarının iç içe geçtiği bir çalışma.
(Tanıtım Bülteninden)

Kitabı okuyanlar 794 okur

 • Zeynep Kaya
 • Duygu
 • Leyla DOĞAN BAŞARAN
 • Melike Sezer
 • Bengi Uncu
 • Serap Sönmezışık
 • Fatmagül Erçelebi
 • Yaprak
 • Orhan OZYALCIN
 • Aslı Başkoç

Yaş gruplarına göre okuyanlar

0-13 Yaş
%1.1
14-17 Yaş
%2
18-24 Yaş
%13
25-34 Yaş
%23.2
35-44 Yaş
%38.1
45-54 Yaş
%18.9
55-64 Yaş
%3.4
65+ Yaş
%0.3

Cinsiyetlerine göre okuyanlar

Kadın
%88.8
Erkek
%11.2

Kitap istatistikleri

Okur puanlamaları

10
%30.6 (55)
9
%22.8 (41)
8
%24.4 (44)
7
%12.8 (23)
6
%4.4 (8)
5
%2.2 (4)
4
%0.6 (1)
3
%0.6 (1)
2
%1.7 (3)
1
%0

Kitabın sıralamaları