Hayat, Evren ve Her Şey Otostopçunun Galaksi Rehberi 3. Kitap

8,2/10  (32 Oy) · 
82 okunma  · 
27 beğeni  · 
1.238 gösterim
Evren gerçekten çok tuhaf bir yer. Var olduğundan beri düzensiz aralıklarla birilerinin onu kurtarması gerekiyor ve işin ilginç yanı bu görev hep de başarılmıştır. Bu kez görev emri Arthur Dent’e ve zamanının bir bölümünü uçmayı öğrenmeye adamış olan arkadaşı Ford’a verilmişti. Oysa zavallı Ford, kendini yere doğru fırlatıp yeri ıskalamak olan temel uçuş bilgisini bir türlü hayata geçirememişti. Ama şimdi konumuz o değil.
Zamanın sürekliliğinde doğan anaforların arasından kayarcasına geçen iki arkadaş karşılarında bir koltuk ve evreni yok etmeye kararlı Krikkit gezegeninin mutsuz halkının temsilcileri olan beyaz katil robotları buldular. Her şey bir yana çözümlenmesi gereken Nihai Soru’ya ne olmuştu? Bir zamanların iyilik dolu gezegeni şimdi nasıl tam bir yıkım yaratmanın peşine düşmüşlerdi?
Bu sorular sizi heyecanlandırmış olmalı. Ama korkmayın, evrende kahramandan bol tek bir şey bile yoktur.
 • Baskı Tarihi:
  Mayıs 2017
 • Sayfa Sayısı:
  248
 • ISBN:
  9786051715100
 • Orijinal Adı:
  Life, the Universe and Everything
 • Çeviri:
  İrem Kutluk
 • Yayınevi:
  Alfa Yayıncılık
 • Kitabın Türü:
insan_okur 
26 Şub 2017 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Serinin 3. kitabı. İlk iki kitaba göre biraz daha sakin ve durağan olmasından dolayı sıkıcı geldiğini söyleyebilirim. Şunu da belirteyim; sıkıcı olmasına rağmen cümlelerden yada kelimelerin çok iyi çevirisi sanırım okumaktan bıktırmıyor, sıkmıyor. Sıkılsa da okutuyor. 33 bölümden oluşuyor. Bölümler arası sayfa aralıkları da fazla olduğu için hızlı gidiyor. Bu bölümde kriket oyunun baya çok oynadık. Eğlenceli bölümlerden biriydi. Uçmak tanımının olduğu bölüm çok daha şahane :D. Konular akla abes gelse de, gerçekleri çat çat diye yüzüne vuran eğlenceli bir eser.

Acapella Mellon 
06 Ara 2017 · Kitabı yarım bıraktı · Beğendi · Puan vermedi

Çok çabaladım ama bitmedi. İlk kitabını ne kadar çok beğenmiştim oysa ki. Hiç ara vermeden seriye devam ettiğim için beynim mi yandı bilmiyorum ama bu üçüncü kitap bitmek bilmedi. Araya başka kitaplar sokayım sonra devam edeyim dedim yine bitiremedim. Bir de bir yorumda dördü okuyunca üçü mumla arayacaksın diye bir yorum okudum hevesim hep kaçtı. Yine de kitapları yarım bırakmaktan nefret ederim, bir ara tekrar başlayacağım.

İsmail CEM 
17 Ağu 2017 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Serinin bu üçüncü kitabını beğenmedim. Diğer kitaplara göre oldukça soluk kalmış. Son 80 sayfada hareketlenmeye başlıyor fakat oda tatmin edici değil doğrusu.

Okan Dağıstan 
20 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Konuyu bir türlü takip edemedim ve ne olduğunu anladığımda kitap zaten bitmişti, bu kitabı yeniden okuyup yeni bir değerlendirme yapmam gerekecek sanırım.

Murat 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 16 günde · 5/10 puan

İlk iki kitap hayal gücü ile yoğrılmuştu. Bu kitap da da aynı şey geçerliydi ama artık hayalgücü mantık sınırını çok aşmış durumda. Bu yüzden kitapta geçen birçok bölümü ne anladım nede kafamda canlandırabildim.
Doğal olarak konu dışında kaldım ve yazıları sadece gözümle inceledim.
İlk 2 kitaptan sonra beklemezdim ama sıkıcıydı.

Kitaptan 12 Alıntı

Büyük bir sorunu yalnızca patatesle çözeceğinizi düşünüyorsanız yanılıyorsunuzdur.

Hayat, Evren ve Her Şey, Douglas Adams (Sayfa 175 - ALFA Yayınları)Hayat, Evren ve Her Şey, Douglas Adams (Sayfa 175 - ALFA Yayınları)
insan_okur 
24 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Rehber’de deniyor ki uçmak bir sanatmış,” dedi Ford, “ya da daha çok bir marifet. Aslında bütün marifet kendini yere doğru fırlatıp yeri ıskalamakta yatıyor.”

Hayat, Evren ve Her Şey, Douglas Adams (Sayfa 301 - Kabalcı Kitabevi)Hayat, Evren ve Her Şey, Douglas Adams (Sayfa 301 - Kabalcı Kitabevi)
insan_okur 
24 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Makineleri anlamaya çalışmak gerçekten bir hata,” dedi, “beni endişelendirmekten başka bir işe yaramıyorlar.

Hayat, Evren ve Her Şey, Douglas Adams (Sayfa 319 - Kabalcı Kitabevi)Hayat, Evren ve Her Şey, Douglas Adams (Sayfa 319 - Kabalcı Kitabevi)
insan_okur 
24 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

“İlginç bir şey,” dedi Arthur yavaşça, “insan Evrende ne kadar daha hızlı ve ne kadar uzağa giderse Evrendeki yeri de o kadar önemsiz görünüyor, ki bu da insanı bir uçsuz bucaksızlık hissiyle dolduruyor ya da sanki boşaltılmış bir ...”

Hayat, Evren ve Her Şey, Douglas Adams (Sayfa 320 - Kabalcı Kitabevi)Hayat, Evren ve Her Şey, Douglas Adams (Sayfa 320 - Kabalcı Kitabevi)

Bir bahçenin güzel olduğunu, altında perilerin yaşadığına inanmak zorunda kalmadan da görmek çok mu zor?

Hayat, Evren ve Her Şey, Douglas AdamsHayat, Evren ve Her Şey, Douglas Adams
orhan öztaş 
17 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Arthur dent artık çok zor durumdaydı. Ölümünün yaklaştığını anladı ve öbür dünya diye bir şeyin olmamasını umarak dua etti. Sonra bu yaptığında çelişki olduğunu fark edip ummakla yetindi.

Hayat, Evren ve Her Şey, Douglas AdamsHayat, Evren ve Her Şey, Douglas Adams
insan_okur 
24 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Söylenenlere bakılırsa, içinde kaybolunacak en kötü yer zamandı.

Hayat, Evren ve Her Şey, Douglas Adams (Sayfa 295 - Kabalcı Kitabevi)Hayat, Evren ve Her Şey, Douglas Adams (Sayfa 295 - Kabalcı Kitabevi)
insan_okur 
24 Şub 2017 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Önemli olan şuydu: Bu kişiler normallik ve düzgünlükten en ufak bir şekilde sapıyorlarsa bile, bu sapma onların yeterince iyi olmamalarından değil, fazlasıyla iyi olmalarından kaynaklanıyordu.

Hayat, Evren ve Her Şey, Douglas Adams (Kabalcı Kitabevi)Hayat, Evren ve Her Şey, Douglas Adams (Kabalcı Kitabevi)
2 /