Hayat, Evren ve Herşey Otostopçunun Galaksi Rehberi 3. Kitap

7,8/10  (18 Oy) · 
49 okunma  · 
12 beğeni  · 
976 gösterim
Bilimkurgu yazının benzersiz ismi Douglas Adamsın neredeyse dünyanın tüm dillerine çevrilmiş dizisi Otostopçunun Galaksi Rehberi BBCde radyo oyunu olarak yayınlanışının ardından büyük bir okur kitlesine ulaşarak popülerliğini asla yitirmeyecek bir kült haline geliyordu...
Güneşin altında yeni bir şey yoktu. Evren yine tehlikede, kocaman, saçma sapan bir yerdi ve birilerinin onu bir kez daha kurturması gerekiyordu. Bu iş bu kez de en son tarih öncesi Yerkürede bıraktığımız kahramanımız Arthur Dente düşmüştü. Evrenin en tehlikeli ırkı olan Krikkitleri durdurmalıydı. Ama nasıl olmuştu da o şiirsel güzellikteki gezegenin iyilik dolu halkı bütün Evreni yok etme saplantısına kapılmıştı? Ve Arthurun gizli düşmanı kimdi? Bütün soruların yanıtları, işinize yarayacak her türlü bilgi ve bol eğlence Hayat, Evren ve Her Şeyde...
 • Baskı Tarihi:
  2004
 • Sayfa Sayısı:
  260
 • ISBN:
  9789758240647
 • Orijinal Adı:
  Life, the Universe and Everything
 • Çeviri:
  İrem Kutluk
 • Yayınevi:
  Kabalcı Yayınevi
 • Kitabın Türü:
KeMâL 
26 Şub 00:08 · Kitabı okudu · 2 günde · 7/10 puan

Serinin 3. kitabı. İlk iki kitaba göre biraz daha sakin ve durağan olmasından dolayı sıkıcı geldiğini söyleyebilirim. Şunu da belirteyim; sıkıcı olmasına rağmen cümlelerden yada kelimelerin çok iyi çevirisi sanırım okumaktan bıktırmıyor, sıkmıyor. Sıkılsa da okutuyor. 33 bölümden oluşuyor. Bölümler arası sayfa aralıkları da fazla olduğu için hızlı gidiyor. Bu bölümde kriket oyunun baya çok oynadık. Eğlenceli bölümlerden biriydi. Uçmak tanımının olduğu bölüm çok daha şahane :D. Konular akla abes gelse de, gerçekleri çat çat diye yüzüne vuran eğlenceli bir eser.

Okan Dağıstan 
20 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 6/10 puan

Konuyu bir türlü takip edemedim ve ne olduğunu anladığımda kitap zaten bitmişti, bu kitabı yeniden okuyup yeni bir değerlendirme yapmam gerekecek sanırım.

Murat Ç 
10 Eyl 2015 · Kitabı okudu · 16 günde · 5/10 puan

İlk iki kitap hayal gücü ile yoğrılmuştu. Bu kitap da da aynı şey geçerliydi ama artık hayalgücü mantık sınırını çok aşmış durumda. Bu yüzden kitapta geçen birçok bölümü ne anladım nede kafamda canlandırabildim.
Doğal olarak konu dışında kaldım ve yazıları sadece gözümle inceledim.
İlk 2 kitaptan sonra beklemezdim ama sıkıcıydı.

Kitaptan 7 Alıntı

KeMâL 
24 Şub 10:43 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Rehber’de deniyor ki uçmak bir sanatmış,” dedi Ford, “ya da daha çok bir marifet. Aslında bütün marifet kendini yere doğru fırlatıp yeri ıskalamakta yatıyor.”

Hayat, Evren ve Herşey, Douglas Adams (Sayfa 301 - Kabalcı Kitabevi)Hayat, Evren ve Herşey, Douglas Adams (Sayfa 301 - Kabalcı Kitabevi)
KeMâL 
24 Şub 14:48 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Makineleri anlamaya çalışmak gerçekten bir hata,” dedi, “beni endişelendirmekten başka bir işe yaramıyorlar.

Hayat, Evren ve Herşey, Douglas Adams (Sayfa 319 - Kabalcı Kitabevi)Hayat, Evren ve Herşey, Douglas Adams (Sayfa 319 - Kabalcı Kitabevi)
KeMâL 
24 Şub 14:48 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

“İlginç bir şey,” dedi Arthur yavaşça, “insan Evrende ne kadar daha hızlı ve ne kadar uzağa giderse Evrendeki yeri de o kadar önemsiz görünüyor, ki bu da insanı bir uçsuz bucaksızlık hissiyle dolduruyor ya da sanki boşaltılmış bir ...”

Hayat, Evren ve Herşey, Douglas Adams (Sayfa 320 - Kabalcı Kitabevi)Hayat, Evren ve Herşey, Douglas Adams (Sayfa 320 - Kabalcı Kitabevi)
orhan öztaş 
17 Mar 2015 · Kitabı okudu · Puan vermedi

Arthur dent artık çok zor durumdaydı. Ölümünün yaklaştığını anladı ve öbür dünya diye bir şeyin olmamasını umarak dua etti. Sonra bu yaptığında çelişki olduğunu fark edip ummakla yetindi.

Hayat, Evren ve Herşey, Douglas AdamsHayat, Evren ve Herşey, Douglas Adams
KeMâL 
24 Şub 10:43 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Söylenenlere bakılırsa, içinde kaybolunacak en kötü yer zamandı.

Hayat, Evren ve Herşey, Douglas Adams (Sayfa 295 - Kabalcı Kitabevi)Hayat, Evren ve Herşey, Douglas Adams (Sayfa 295 - Kabalcı Kitabevi)
KeMâL 
24 Şub 17:10 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Önemli olan şuydu: Bu kişiler normallik ve düzgünlükten en ufak bir şekilde sapıyorlarsa bile, bu sapma onların yeterince iyi olmamalarından değil, fazlasıyla iyi olmalarından kaynaklanıyordu.

Hayat, Evren ve Herşey, Douglas Adams (Kabalcı Kitabevi)Hayat, Evren ve Herşey, Douglas Adams (Kabalcı Kitabevi)
KeMâL 
24 Şub 15:53 · Kitabı okudu · İnceledi · 7/10 puan

Kendi ağırlığınıza ilişkin tüm hesaplamalara boş verin ve yalnızca daha yukarılara yükselmenize izin verin.
Bu noktada kimsenin söylediklerini dinlemeyin, çünkü size yardımcı olacak herhangi bir şey söylemeleri pek mümkün değildir.

Hayat, Evren ve Herşey, Douglas Adams (Kabalcı Kitabevi)Hayat, Evren ve Herşey, Douglas Adams (Kabalcı Kitabevi)